Osem korún za kilo vyvolalo cibuľové šialenstvo. Farmár sa rozhodol pre netradičný predaj

fido69
20. apr 2024

Zatímco v obchodech cibuli nakoupíme za třicet korun za kilo, farmář z Farmy Luční Dvůr v Bartošovicích (neďaleko Ostravy) ji nabízí za pouhých osm korun. To je cena, kterou pěstitelům platí některé řetězce. Petru Klečkovi ale plodinu do obchodu nevzali, a tak ji prodává sám. Zájem je ohromný. Jen za posledních 10 dní zmizelo ze skladu 125 tun.

Letošní pokus o prodej plodin přímo tzv. „ze dvora“ se zřejmě vydařil. „Ještě před 10 dny ve skladu leželo 250 tun cibule. Teď už je tady zhruba polovina,“ uvádí pěstitel. „Jen za víkend tady zavítalo dva tisíce lidí,“ kvituje farmář.

Zdroj: https://cnn.iprima.cz/nejlevnejsi-cibule-v-zemi...

Podivuhodný počin. Že to neskúsi niekto aj u nás. Podobná situácia je aj v iných komoditách. V Kauflande a Lidli väčšinou francúszke zemiaky, čínsky cesnak,...

fido69
autor
20. apr 2024

@anketkarka Nad tým som este neuvažoval. Ale kamarát bol po revolúcii brigádnik v rakúskej syrárni. Nikdy ich syry na Slovensku nekupoval hoci boli lacnejšie než v Rakúsku. Dôvod?
Pretože keď priviezli syry po zaruke, plesnivé a pod... tak ich pretavili a potom tie "lahôdky" išli smer Čechy a Slovensko. 😉
Dúfam, že aspoň toto sa zmenilo.

diewcatqoo
20. apr 2024

Zijem na Morave a ano, pocas sezony kupujem povacsine vyrobky od farmarov. Kazdy vikend mame u nas trhy, pridu pestovatelia z okolia a ponukaju svoje plodiny. Niekedy su lacnejsie ako v obchode, niekedy nie. S niektorymi sa poznam, tak mi znizia cenu obcas alebo prihodia nieco navyse. Funguju tu aj samozbery - nielen ovocia, ale aj zeleniny. Ten rozdiel v chuti je neporovnatelny.
Zas na druhej strane, obchod si moze prihodit marzu, aku len chce. Ide o to, ci to ludia kupia. Ak kupia, tak nie je o com. Dnes som napr. kupila v Lidli paradajky 250g za 70 Kč. Su to paradajky z farmy na Vysocine. Farma predava aj z dvora a ak clovek pride kupit k nim, ma to o takmer polku lacnejsie. Bohuzial, nemam cestu na Vysocinu, tak som bola nutena si priplatit. Ale radsej budem jest paradajky za tuto cenu, ktore chutia ako doma vypestovane (aktualne pestuju v sklenikoch), nez tie zo Spanielska alebo Maroka, co okolo paradajky ani vonou, ani chutou nesli.
Kazdy si moze vybrat, kolko je ochotny do coho investovat.

fido69
autor
20. apr 2024

@markusrasford Som vedel, že si nakoniec budeme rozumieť. 😉

Alebo skús jeden týžden variť bez cibule. Potom snád pochopíš 😉

fido69
autor
20. apr 2024

@diewcatqoo Super príspevok!
Z kupovaných paradajok mám dojem, že sú urobené v 3D tlačiarni. Bez chuti a bez zápachu. Jasné, keď ich oberajú zelené a dozrievajú cestou v etyléne.

Tie dopestované su ako z iného vesmiru. Neviem sa ich dojesť. 😉

mandzula
20. apr 2024

@fido69 bez cibule varime cely zivot, neznasame ju a ide to aj bez nej uplne v pohode.

markusrasford
20. apr 2024

@fido69 ja netvrdím ze cibuľa není za potreby pri varení. Mam výhrady ze ku každému jedlu treba. Varím cca 30 rokov tak viem o com píšem.

egonsk
20. apr 2024

@fido69 mna sokla kamoska z azie, ked mi poslal fotku salatu a tam este nazelenale rajciny mala.. Jej vrav8m, ze zelene rajciny sa nejedia, ona bola zasa prekvapena, ze tam tak zrele ako my jeme ani len nekupia 🙂 a ti co si dopestuju, tak tiez ich jedia uz v podobnom stave ako tie kupovane. Nuz a ked sa odhodlala nechat nejaky kusok dozriet, tak o par dni mi pisala, ze su az moc chutovo vyrazne a radsej bude jest tie nedozrete 🙂

diewcatqoo
20. apr 2024

@fido69 zavisi, ake paradajky clovek kupi. Ja mam zo supermarketov najblizsie Lidl a Tesco a kupujem iba ceske a slovenske paradajky. V obdobi december-marec sa daju najst tazsie, tak to radsej zostanem bez paradajky, ale od toho marca ich mavaju aj v Lidli, aj v Tescu stabilne. Ale su o dost drahsie oproti ostatnym.

viestta
20. apr 2024

@egonsk existuju odrody paradajok, ktore su aj v zrelom stave zelene
Napriklad:
https://www.osiva-semena.sk/paradajka-zelena-ze...
ale je ich viac

fido69
autor
20. apr 2024

@viestta @egonsk
Hlavne si nezamieňať zelené odrody a nezrelé paradajky. Môže to byť nebezpečné, pretožé sú jedovaté 😉

Stonka, listy a ďalšie zelené časti nezrelých paradajok, zemiakov, baklažánov... obsahujú solanín. Ide o prírodnú ochrannú látku rastlín, ktorá má horkú chuť. Rastliny ju produkujú na ochranu pred chorobami a škodcami. 😉

rude_baby
20. apr 2024

@fido69 predpokladám, ze tých 5 kg špargle jete 5x denne a zajedate ich cibuľou 😂

viestta
20. apr 2024

@fido69 mna nemusis poucovat. Ja to viem

egonsk
20. apr 2024

@fido69
@viestta ano viem, odrody to vsak mala cervene, ale este nedozrete. By ste boli nemilo prekvapeni, aky uzky vyber odrod ovocia a zeleniny sa da kupit v azijskych statoch. Ked som jej poslal asi 12 odrod rajcin ktore mam v zahrade, tak jej sanka padala. A to som ich mal este viac, ked som testoval ktore mi chutia, ktore su dobre zavaranie, atd..

luccija
20. apr 2024

@fido69 ale veď to nie je nič nové, že hypermarkety zdierajú pestovateľov a tí, aby predali súhlasia s cenou, lebo vedia, že predaju veľa.Tento bol šikovný a vynašiel sa ja mu fandím.
Kamarát tak pestuje mak,cesnak, plus chová dobytok domáce hovädzie a predáva do reštaurácií či normálne na FB do skupín.
Kupujem od neho cesnak aj ho sadim aj mäso.
Praktiky hypermarketov sú na grcanie.Moj muž robí v tomto odvetví a tak to funguje toto kúpime za toľko, toto nám dáte za tretinu my spravíme akciu predate xy kusov, keď nie vy oslovíme iného výrobcu.Aj sa niečo predá za výrobnú maržu len nech to dobre vyzerá v letaku

jaskolka
20. apr 2024

@fido69 tak každý varí a jedáva tak, ako to chutí jemu a stravnikom. Ja napríklad tiež takmer vôbec cibuľu nepoužívam, nechutí mi v nijakom stave(surová ani varená, ci pražena, pečená ani nijaká ) svokra dáva do zemiakového šalátu, nedokážem ho zjesť, robím osobitne pre seba.
Cibuľa na haluškach je pre mňa pokazenie úžasného jedla, raz mi naservirovali také niečo,celé jedlo aj odniesli, proste tá sladkasta chuť praženej cibule úplne "skazila" chuť halušiek, detto na zemiakoch cibuľa pečená ci pražena, proste nie... A tak vlastne donekonečna.
Čiže dá sa variť aj bez nej, to je len osobná preferencia každého.

h2
20. apr 2024

@fido69 Tento pán (markusrasford) sa strašne rád háda a útočí, je tu známy tým, že zakladá kontroverzné, prevažne politické diskusie, písané štýlom, aby sa tam ľudia povadili. Veľmi veľa jeho diskusií bolo odstránených, lebo boli útočné a provokujúce. Ja sa do takých diskusií nezapájam, ale raz, keď už toho bolo príliš, som si dovolila mu to vytknúť vo forme otázky, na čo je to dobré. Podľa jeho reakcie na mňa by si povedal, že som mu musela minimálne rodičov zavraždiť! Takže odporúčam si ho nevšímať. Niektorí ľudia proste nechápu, že to nebolo myslené doslovne, že cibuľa je základom úplne každého jedla, vrátane parených buchiet, či zmrzliny. 🤦🏻‍♀️
(Očakávam od dotyčného útok na svoju osobu o tri, dva, jedna...) 😁

tykat
20. apr 2024

@fido69 vôbec by som sa nečudovala keby to kupovali na ďalší predaj, nakúpia za 8 a predaju v okolo za 19,90

betulinka1
20. apr 2024

@fido69 inak to je v poriadku ale domaci predajca neplati dane, zamestnancov, dovoz tovaru, odvoz tovaru, za biologicky odpad, odvody, priestory, kasy, banky, naklady za elektriku v skladoch, kde musi byt určitá teplota a milion dalsich položiek. Cize reťazce mozno nakupujú aj za menej ako 8 korún na kilo. Porovnávaš neporovnateľne.

markusrasford
20. apr 2024

@jaskolka veľmi dobre napísané. Ďakujem pekne.

vvvvb
20. apr 2024

Nechce sa mi veriť, že niekde jedia nezrelé rajčiny, veď to má hnusnú chuť. Len raz som to skúsila a dva dni mi bolo zle.
Inak k tým obchodovým rajčinám poznám taký milý vtip - Ako dieťa som strašne rád ožužlával plastové hračky. A teraz keď dám rajčiny z obchodu, tak príde nostalgia.

fido69
autor
20. apr 2024

@vvvvb To je super výstižné! 😂

fido69
autor
21. apr 2024

@betulinka1 napísala
"inak to je v poriadku ale domaci predajca neplati dane,"
- zlato a odkedy neplatia farmári dane? Slovensko je farmársky daňový raj?

"zamestnancov,"
- budeš prekvapená, ale farmár by to sám nezvládol, takže si platí zamestnancov

"dovoz tovaru, odvoz tovaru,"
- jasnačka že má náklady na dovoz osiva, hnojív, orbu, podmietanie, siatie, zber a odvoz úrody...

"naklady za elektriku v skladoch, kde musi byt určitá teplota a milion dalsich položiek."
- a kde by mal tých 250 ton cibule? Na lúke? Samozrejme, že musí mať klimatizované sklady a platiť elektriku.

Betulinka si úplne mimo... a ten farmár za svoju celoročnú prácu a náklady dostane 8 Kč. A obchod si berie 22 Kč. Zdá sa ti to fér? Vážne? 🤔

sevrin
21. apr 2024

@fido69 "Cibuľa je základ všetkých jedál. Použiva sa v každej svetovej kuchyni čo poznám. Cibule nie je nikdy dosť."

Presne!!
Keby cibuľa nechýbala, tak by možno nikdy nevznikol taký mediálny a kultúrny klenot ako Meliško.

taktotedanie
22. apr 2024

@fido69 predaj z dvora funguje na slovensku len si treba zistit kde v okoli nieco take funguje