Osvojenie dcéry a zmena priezviska, ak biologicky otec súhlasí

mima89
2. nov 2013

S bývalým priatelom mame dcerku. Ma tri roky, ked mala rok, rozisli sme sa, odstahoval sa k rodicom. Nasla som si po pol roku priatela,ktoreho berie ako otca, aj on ju ako svoju dceru. Zijeme spolu, o mesiac sa berieme. Kedze ma dcerka priezvisko po byvalom, chcem jej ho po svadbe zmenit. Kedze byvaly na nu nadalej nic neplatil, udala som ho na policii ze neplati vyzivne. Byvaly suhlasi so zmenou prieziska, aj s osvojenim dcerk mojim buducim manzelom (aby na nu nemusel platit,lebo mu hrozi vazenie), co nam aj vyhovuje. Peniaze neuvidim tak ci tak, a v postate sa s dcerkou nepoznaju. Ako mam postupovat,kam mam ist ako prve? Hladala som aj vzory suhlasu bilogickeho otca na osvojenie a zmenu priezviska ale nic som nenasla,preto by som bola rada keby tu bola nejaka mamicka ktora prezila nieco podobne, aby i poradila. A ak to nestihneme a byvaleho zabásnu skor ako sa vezmeme, ci aj potom sa to da ked bude vo vykone trestu. Dakujem za vsetky odpovede!

m_ij_ka
3. nov 2013

@mima89 čo sa týka zmeny priezviska maloletého dieťaťa tak sa obráť na Obvodný úrad v mieste tvojho trvalého bydliska tam sa poopytuj čo k tomu treba, aké papiere doložiť, aspoň ústne by som sa poopytovala pred svadbou. Žiadosť o súhlas biologického otca to ti musia dať aj do ruky na úrade. Veľa sťastia