Otázka pre múdrych

11. sep 2022

Ahojte, čo si myslíte?
Ak všetky lopty hodíte z rovnakej výšky na zem, ktorá lopta sa odrazí zo zeme, čo najvyššie. 😃
Pozor, basketbalová, futbalová lopta a lopta na hádzanú sú rovnako tvrdé. Týmto spôsobom špekulovať netreba.
Pozrite na obrázok. ☺️

autor
11. sep 2022

* oprava, volejbalová lopta 🙃

emily_666
11. sep 2022

Stvrta lopticka je kriketka ci pingpongova?

autor
11. sep 2022

@emily_666 pinpongová

martul
11. sep 2022

A to poradie na obrázku znamená z akej výšky boli hodené na zem?

janulienocka
11. sep 2022

@martul autorka píše že z rovnakej výšky

maribell
11. sep 2022

Aký ročník? Z akého predmetu je táto úloha? Ako to majú deti zistiť? Nemajú napísať iba svoj predpoklad a potom na hodine reálne overiť a porovnať výsledky? 🧐

trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
11. sep 2022

@trema tvrdím i ja. Lenže ďalší tu tvrdia, že basketbalová lopta. Teda basketbalová lopta bude mať prvé miesto. 😃

autor
11. sep 2022

@maribell Toto ani nie je domáca úloha. Synovec robí rád kvízy. Neviem, kde objavil túto otázku, ale dostala som ju cez viber. 😅

autor
11. sep 2022

@janulienocka Presne, z rovnakej výšky, 👍

monika1308
11. sep 2022

Podľa mňa basketbalová nejde iba o veľkosť a tvrdosť ale váhu . Basketbalová ke najťažšia preto dopadne na zem s najväčšou silou a rým pádom sa odrazí najvyššie

martul
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
alex49
11. sep 2022

pingpongová tipujem

jaskolka
11. sep 2022

Povedala by som, že basketbalová.

ckocka
11. sep 2022

Ak boli hodené rovnakou silou, povedala by som že maximálna výška odrazu bude rovnaká, lebo vo vzorcoch hmotnosť nie je zahrnutá. Ale len tipujem, budem velmi rada ak sa ozve niekto kto to vie vysvetliť.

kristiii
11. sep 2022

Ja by som tipla pingpongovu. Tá nám lietala po byte vždy najviac 😆

kristiii
11. sep 2022

Ale schválne idem so synom skúsiť aspoň futbalovú, pingpongovu a tenisovú, len tie máme doma.

yvanielka
11. sep 2022

Podľa mňa tenisová

kristiii
11. sep 2022

Tak najviac nám vyskočila pingpongova, ale neviem zaručiť rovnakú tvrdosť, naša futbalová je určite mäkšia. Možno keby sú fakt všetky rovnako tvrdé, bude to ako predpokladá @ckocka

mikadooo
11. sep 2022

Myslím že v rovnakých podmienkach by sa mali všetky rovnako vysoko odraziť, súvisí to nejak s gravitáciou, ktorá nie je závislá na hmotnosti. Ale možno sa mýlim, už som dávno zo školy.

abdn16
11. sep 2022

Ked ich hodis z mensej vysky, najvyssie sa odrazia tie najvacsie lopty. Ked ich hodis z velkej vysky, najvyssie sa odrazia tie najmensie.

janulienocka
11. sep 2022

@mikadooo gravitácia nie je závislá na hmotnosti? 😳😳😳

janulienocka
11. sep 2022

@mikadooo Na telesá s rôznou hmotnosťou pôsobí Zem rôzne veľkou gravitačnou silou. Gravitačná sila Fg, ktorou Zem na teleso pôsobí, je toľkokrát väčšia, koľkokrát väčšia je hmotnosť m telesa.

ckocka
11. sep 2022

Podla mňa sa to bude počítať podla vzorca vrh zvislý nadol/ alebo volný pád, a vrh zvislý nahor. Tam sa používa iba tiažové zrýchlenie g = 9,81 m/s²
Ale stále čakám vyjadrenie odborníka.

gleep1
11. sep 2022

@janulienocka vo vákuu padá pierko a kovová gulička rovnako rýchlo.
V atmosfére je odpor vduchu to, čo určuje rýchlosť pádu, nie hmotnosť telesa. Počíta sa gravitačné zrýchlenie.
Keďže najmenší odpor vzduchu pri páde aj pri odskoku ma pinpongova loptička, bude to podľa prave ta, ktora vyskočí najvyššie.
Je to inak divná úloha, lebo záleží od materiálu, pružnosti, tvrdosti…
No keďže sú všetky 3 najväčšie lopty rovnako tvrde a veľké, akou logikou niekto vypočítal že vyskočí najvyššie basketbalová naozaj netuším.

diwotworna
11. sep 2022

Môžu odpovedať aj hlúpy 😆

dreamss
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
11. sep 2022

@dreamss Nepredstavujme si, že je to dokonalý materiál. Pingpongová loptička má iný povrch ako basketbalová lopta. Materiál máš daný.

autor
11. sep 2022

@monika1308 Preto je tá dilema. Keď ide o tú váhu tak tá ľahká pingpongová loptička by v byte nelietala všade. Naopak tá basketbalová lopta nelieta. Padajú na parketu rovnako a z rovnakej výšky.

ckocka
11. sep 2022

Lenže pri výpočte, ak to nie je na akademickej úrovni a pre konkrétny účel - čo sa asi od detí nečaká, ten materiál naozaj zohladňovať nebudeš.