Pedagogické minimum

lucianechaj
15. sep 2013

Ahojte, uz pol roka velmi intenzivne rozmyslam nad tym ci sa stat ucitelkou. Mam vystudovanu vysoku skolu v Nitre, odbor kulturologia, preto do uvahy pripada jedine pedagogicke minimum. rok pracujem v takom zamestani, kde som s ostatnymi kolegami pre zamestanvatela len cislo, ktore plni alebo neplni mesacny plan. Kto ho neplni, leti....dalej robim 12-tky, kratky-dlhy tyzden, cez sviatky, statne, cirkevne , akekolvek, proste stale, lebo sme v nakupnom centre, a to je dlasia vec ktora mi vadi a nezvykla som si na nu. S priatelom planujeme, svadbu, rodinu....obdivujem vsetky zeny, ktore popri 12-tkach zvladaju rodinu, deti, dom.......byt ucitelkou, som chcela byt vzdy, sama neviem preco som si vybrala NEpedagogicku VŠ. Nechcem sa dotknut ziadneho ucitela-ky ale zda sa mi to "fajn" zamestnanie, uz len z toho pohladu, o kolkej chodia domov, ze nemaju problem co s detmi ked su prazdniny a hlavne "istota" ze Vas len tak nevyhodia, lebo nezapadate do statistiky.....uz som podala prihlasku a mam 2 tyzdne na zaplatenie 1-veho semestra a rozhodnutie, ci ist do toho alebo nie....?

macamac
15. sep 2013

@lucianechaj choď 🙂
ak si vždy túžila byť učiteľkou, nemáš prečo rozmýšľať 🙂

akurát netreba zabúdať, že tak, ako asi aj v iných profesiách, aj učiteľov je premnožených, takže s hľadaním práce to môžeš mať vo svojom odbore tiež ťažšie

a pracovný čas - k tomu sa nejdem vyjadrovať
určite je lepší ako ten, čo si popísala, ale nedrž sa toho, že všetky školy fungujú na princípe - odučím, odchádzam domov
v mnohých školách je to inak
a nie sú výnimkou ani víkendové aktivity a chodenie do práce aj počas prázdnin, samozrejme, nie celých 🙂

jednoducho - určite by nemala byť pre teba motivácia stať sa učiteľkou pracovný čas v školstve, dovolenka počas prázdnin, ALE LÁSKA k deťom, obeta pre iných a mať veľaaaaa psychických síl na prácu s deťmi a občas trochu viac na stretnutia s ich rodičmi 😉 🙂

hlavne- nech si spokojná a šťastná a nech ťa tá práca napĺňa
a nech svoje úspechy vidíš na raste svojich detí v práci 🙂
drž sa 🙂 🙂

sendy1977
15. sep 2013

@lucianechaj tak istota tam tiež nie je. Suseda prepustili teraz v júli, lebo máju iba 6 prvákov.

anatalia77
15. sep 2013

@lucianechaj jednoznačne chod do toho

lucianechaj
autor
15. sep 2013

@macamac s hladanim prace to urcite bude jednoduchsie, ked si to minimum urobim, len sa mi rozsiri obzor a vedomosti....po VŠ som bola 2 roky doma, takze viem ake tazke je najst si robotu, a toto by bolo pre mna len dalsie +.......samozrejme ze stym pracovnym casom a vsetkym okolo som tak nemyslela, viem dobre ze ucitel musi robit pripravy, ma aj dost administrativy, velka zataz na psychiku...to vsetko beriem, aj som napislala ze sa nehccem dotknut ziadneho z ucitelov, ved sama nim mozno budem....deti mam velmi rada, niekedy som uvazovala dokonca o materskej skole...no co bola som mlada 18-rocna, nemal mi kto poradit, vratit cas, urcite idem na pedagogiku 🙂 dakujem krasne za podporu 🙂

lucianechaj
autor
15. sep 2013

@sendy1977 to mi je tiez jasne ze ak sa tam raz dostanem, tiez to nemusi byt naveky, vyhodili ho ale preto ze je malo deti, nie preto ze predal malo tovaru, alebo firma skrachovala, o to mi ide,

sorciera24
15. sep 2013

@lucianechaj a co by si s kulurologiou chcela ucit, ked si dorobis pg. minimum?

lucianechaj
autor
15. sep 2013

mam statnice z dejin takze dejepis, z literatury svetovej aj slovenske, statnice z filozofie, takze nauka o spolocnosti....

sorciera24
15. sep 2013

@lucianechaj ja sa ta opytam takto....mas vo vyhlade nejaku robotu, kde by ta s tymto vzali ucit? nechcem ti brat iluzie, ale s tymito kombinaciami maju problemy sa zamestnat ucitelia, kt. tieto predmety vystudovali......u nas na skole by si s tymto neuspela, mozno ucit max. estetiku (ale tej je strasne malo).....dejiny neviem do akej hlby a ci cele mas, ale filozofia ti na NOS nestaci...tam potrebujes pravo, politologiu, sociologiu, ekonomiu este.... ako ja ta enchcem odradzat alebo, co.....len z realneho pohladu tam v skolstve uplatnenie nevidim (jedine, ze by si uz teraz mala iste miesto a ucila a len si to dorobila...)

lucianechaj
autor
16. sep 2013

ako iluzie mi urcite neberies.....ako som uz pisalal, urobit si PM mi len rozsiri moznost si najst pracu, s tym predsa mozem byt aj v materskej skole alebo ako vychovavatelka, bola som 2 roky doma a viem co je to byt bez penazi, takze keby som aj eucila na plny uvazok s cim tiez ratam, uplne sa uspokojim zatial s 200-300 eurovym platom co jevyzdy lepsie ako nic....tiez som pisala ze nabuduci rok planueme s praitelom svadbu a rodinu , cize ucit nebudem najblizsie 4 roky, mozno viac mozno menej, tiez mam absolvetsky 9 rokov z klavira, s PM minimom by som sa mohla vyenovat aj tomu, chcem si to urobit, prave preto, ze a mi omnoho zvacsi sanca zamestanat sa a odist z terajsej prace

lucianechaj
autor
16. sep 2013

@sorciera24 zabudla som etse napisat statnice mam aj zo sociologie, ekonomie a manazmentu.....ja som chodila na gympel a mali sme tamaj filozofiu aj NOSKU a nevidim absolutne ziadny problem ucit to kedze som z toho maturovala aj statnicovala, mylsiom ze vyzadovat odomna budu zaklady a tie mam

grettka
16. sep 2013

@lucianechaj aj ked budes mat pedagogicke minimum, pre ine pozicie v skolstve budes zial, nekvalifikovana, ty si fakt taka naivna, neber to v zlom, ale si myslis, ze mozes byt aj v skolke, ci ako vychovavatelka, tak najprv si precitaj toto: http://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/user_upload/...

lucianechaj
autor
16. sep 2013

@grettka neviem ci som naivna, vychadzam len z toho co vidim naokolo

grettka
16. sep 2013

@lucianechaj, neviem z akeho si regionu, mozno v mensich mestach, alebo na vidieku to tak je, a doplnaju ucitelov tak, ako mozu. Ale inak sa riaditelia striktne drzia zakona, na ktory som hodila link.

Lenze pracujem s ucitelmi, a vidim, ake ma kto vzdelanie, a ako sa casto natrapia ti, ktori nie su kvalifikovani, maju sice pedagogicke vzdelanie, ale urcitu aprobaciu a teraz im pribudne predmet, tak si musia aprobaciu rozsirit. Navyse, v ramci celozivotneho vzdelavania alebo dobiehania kvalifikacnych kriterii musia kde-kade studovat a doplnat si vzdelanie.

Ozaj, ako si na tom s cudzimi jazykmi? Keby si mala statnicu z cudzieho jazyka, tak to uz by bolo o nieco lepsie s uplatnenim, tymto smerom si neuvazovala? Lebo dobrych jazykarov nikdy nie je dost.

Ak sa chces zamestnat v skolstve, tak skus popozerat stranky http://www.minv.sk/?OU_BA
Pod kazdym obvodnym uradom mas odbor skolstva, a byvaju tam zverejnene pracovne ponuky v skolstve, a samozrejme ucitelia si tam davaju "inzeraty", ze hladaju pracu. Mozno tam najdes nieco, co ta zaujme, pripadne to riesit cez niekoho znameho, ak mas tuto moznost.

lucianechaj
autor
16. sep 2013

@grettka tak Grtka, presne si napisalal 2 dolezite veci 🙂 zijem v malo regione - na vidieku a tu to tak je, ze supluju a pomahaju alebo dokonca "ucia - vychovavaju" uplne nakvalifikovani,preto si mylsim ze ked si to PM urobim, budem stale niekde na vyssej urovni ako ti bez uplnej kvalifikacie, takze to je jedna vec, je mi jasne, ze vo velkom meste by som sancu nemala, ale ako som pislala, vychadzam z toho co vidim okolo....o aprobacii a rozsireni predmetu uvazujem aj ja a to nad slovenskym jazykom, aby som ho mala uplne kedze literaturu mam, to mi poradila znama, ze slovencinarov je menej, a to je ta druha vec, znama na spravnom mieste, ktora povedlala ze by mi pomohla zamestnat ma, pracuje ako poslankyna, a vidi do "toho" viac ako ja "obycajny" clovek ....s cudzim jazykom nemam problem, ale ucit by som ho nemohla 🙂skoda, viem ze jazykari su ceneni a vyhladavani......

grettka
16. sep 2013

@lucianechaj tak za takychto okolnosti do toho bez vahania chod 😉
a s tym slovenskym jazykom to tiez nie je zle riesenie.
Drzim palce

lucianechaj
autor
16. sep 2013

@grettka 🙂 tak toto som potrebovala pocut 🙂 nie je to lacny spas, a bolo by mi luto, keby som to nevyuzila ked sa mi naskyta sanca...uz len sa rozhodnut ci s tym zacat uz tento rok alebo to odlozit o rok pocas materskej, ktoru planujeme, ale clovek mieni pan boh meni, tak aby som nieco nezariekla....ked uz sa ale tolko pytam, myslis ze by som mala uz zacat temto rok alebo to odlozit pocas materskej, nezdoverovali sa ti nejake zienky co je lepsie ?

grettka
16. sep 2013

@lucianechaj tak toto naozaj neviem, co je lepsie, ale vychadzam len z toho, ze vela zien si robi VS pocas materskej, a zvladaju to. Ale ty musis zvazit ako si trufas, a ako sa na na to citis zvladnut popri dietati. 🙂 Alebo teraz popri praci. Ale ja osobne by som to asi neodkladala, ak uz by som uz bola napevno rozhodnuta. To je vsak cisto moj subjektivny pohlad. Rozhodnut sa musis ty sama, ako si pisala, mas na to este dva tyzdne.
😉

lucianechaj
autor
16. sep 2013

@grettka tak tak 🙂 2 tyzdne je casu dost, urcite na nieco pridem, dakujem krasne za vsetky napady, pripomienky, komenty 🙂

sorciera24
16. sep 2013

@lucianechaj ja mam SJ-NOS vystudovane a je velky problem sa s touto kombinaciou sa zamestnat....slovencinarov je straaasne vela....ano, na gympli je aj filozofia....ale ymslis, ze vsetky gymple cakaju na nekvalif. ucitelku?......preto vravim, sla by som do toho jedine, ak mam iste miesto, ze ma aj s tymto niekde prijmu......v ZA kraji by ta s tym nik nevzal..... k tej slovencine...ako rozsirujuce studium si ho mze dorobit len vystudovany ucitel....cize ak yb si mala vystudovane ucitelstvo NOS mozes si za 2 roky dorobit SJL, inak pokial viem, sa to neda.....musela by si opat studovat 5 rokov..... (toto si este zisti, ale pokial viem tak sa to enda)

sorciera24
16. sep 2013

@lucianechaj sice teraz pozeram, ze niekde sa to uz sa dorobit, aj ekd ams len DPS (tak sorry, ale nebolo to)...ale pozeram, ze to trva 3 roky, nie 2...

lauricka
16. sep 2013

@lucianechaj ahoj, pedagogicke minimum je fajn, ale stale budes moct ucit len to, co si vystudovala. Na strednych skolach byva take, ze Umenie a kultura predmet, len ci to bude stacit? Ale ak sa ti to paci, skusila by som to. Ja ucim na gympli, mam male deti a tie vyhody, co spominas, su pri malych detoch ozaj dobra vec. Kedze plat nie je bohvieaky, beriem to ako celkom dobry bonus. Nie je to jednoduche povolanie, to zistis sama. No to, co by si od toho chcela, je realne. A musi to cloveka bavit.

danusskaaa
16. sep 2013

Ahojik, ak ta motivuje byt ucitelkou aj nieco in, ako len koniec poobede a prazdniny tak chod do toho!!! nezabudaj, ze to nie je take jednoduche! deti si dost hnusne k ucitelom a nevychovane /cest tým "super" studentom/, taktie sa musis celozivotne vzdelavat sama a niekedy to ide vsetko na nervy-asi ako aj kazda ina praca! a dost velkym problemom je zamestnat sa, kedze trh je tiez presiteny!!! pises ze mas vystudovanu KULTUROLOGIU-pozor na to, ak chces ucit napr dejepis, musis mat priamo z dejepisu statnicu, inak si len nekvalifikovana a to je este tazsie nieco zohnat! avsak to nebude problem popri ped. minimu dorobit... drzim palce! ja uz minimum mam a ak sa podri tento rok skoncim Mgr. zameranie matika-filozofia /obcianska/ avsak do buducnosti ziadna vyhra-velky problem dostat sa do nejakej skoly...

lucianechaj
autor
16. sep 2013

takto, vedela som ze asi prestrelim a dotknem sa niektorych ucitelov tym co sm napislaal, o prazdninach atd.....ale ucitelia, keby ste mali ist do ineho zamestnania neviem ci by ste menili, jasneze ma na tom nemotivuje len skorsi prichod domov atd, ucitelkou som chcela byt, uvazalovala som nad tym uz na strednej, no nemal mi vtedy kto poradit a sla somt am kde som sla, asi to vsetko tak malo byt, co uz...uz pocas vysky som vedela ze som urobila chybu, a mal so ist na pedagogicku, samozrejme, hned po VS by som si to urobili, neboli vsak peniazky, z teraz som si na to nasporila, a chcem si to urobit, ratam so vsetkymi negativami ucitelskeho povolania, mam zanmu ktora uci, takze viem do coho idem, no viem aj vyhody a tie omnoho prevazuju, mam rada deti, viem ze ma to bude bavit, vidiim sa v tom povolani, a mam znamu ktora mi pomoze sa zamestnat....ona tvrdi ze tu kde zijeme je malo slovencinarov, takze etse aj to mi hra do karat....a plat ...urcite bude vyssi ako mam teraz....