Pohreb v zahraničí počas COVID-u

sheerryy
20. apr 2021

prosím Vás ako je to s pohrebmi v tejto situácií, v piatok máme pohreb v Poľsku blízkej rodiny môže sa vôbec vycestovať? čo som našla na nete som z toho stratená.

moc ďakujem za každú info

birika
20. apr 2021

to zaujima aj mna

petamich
20. apr 2021

na pohreb podla mna vycestovat mozete ale platia tam po jednak po navrate domov rovnake pravidla ako pre tych, ktori sa vracaju zo zahranicia a este si preverte, co vyzaduje polska strana (test, aky stary atd. moze sa to lisit) a pre istotu nech vam vystavia nejake potvrdenie (dovod cesty) ak je to mozne

co presne je treba spravit na nasej strane po navrate je tu: https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/registracia = domaca izolacia, PCR test po 8 dnoch, nahlasit sa na tej stranke atd.

sheerryy
autor
20. apr 2021

@petamich ďakujem lebo som našla info aj takéto "Ustanovenia o povinnej karanténe sa nevzťahujú ani na osoby, ktoré krátkodobo vstupujú alebo opúšťajú územie Slovenskej republiky za účelom účasti na pohrebe blízkej osoby alebo uzavretia manželstva a sú schopné sa pri vstupe na územie Slovenskej republiky preukázať potvrdením o tejto skutočnosti. (§7 písm l)."

petamich
20. apr 2021

@sheerryy ano pravdu mas ale zaroven pre tento pripad plati

Pre tieto osoby platí:
pri vstupe na územie SR sa musia preukázať antigénovým testom nie starším ako 48 hodín alebo PCR testom nie starším ako 72 hodín,
najneskôr pri vstupe na územie SR sa musí zaregistrovať na korona.gov.sk/ehranica
musia sa podrobiť izolácii, avšak tá im končí negatívnym výsledkom RT-PCR testu, ktorý môže osoba podstúpiť hoci aj okamžite vo vlastnej réžii po vstupe na územie SR. V prípade, že osoba takýto okamžitý test nepodstúpi, prejde bežným režimom registrácie cez formulár ehranica (najskôr na 8. deň test, ak je negatívny, izolácia sa končí. Bez testovania trvá bezpríznaková izolácia 14 dní

kazdopadne my sme riesili iny pripad a pisomne som kontaktovala vynimky@health.gov.sk a este v ten den mi odpisali, ze ako to je 🙂 tak podla mna sa na nich obrat ale rovno chod na nich, ze je to aktualne platne nariadenie, ze vynimky maju tieto osoby a ze co mate robit po navrate

sheerryy
autor
20. apr 2021

@petamich lebo som ešte aj našla že pokial je to pobyt nie dlhší ako 12h tak že sa to na to nevzťahuje a pre tento prípad ma odkázalo na ministerstvo vnútra výnimky

petamich
20. apr 2021

@sheerryy ja som to tiez hladala a uz si ani netrufam poradit 😂 asi som narazila na vsetky tie ALE a ALE a KED co si spomenula, su to fakt motaci, asi fakt sa len spytat alebo si zobrat zo sebou potvrdenie, ze idete na pohreb a to najlepsie vyjadrenie co si nasla a ked nech ti povedia na hraniciach, ked sa budete vracat (ked idete na otocku, dajte si tesne pred spravit aspon antigen, nebude starsi ako 48 hod. a asi tak)

kacena177
21. apr 2021

@sheerryy zistili ste niečo? Tiež sa potrebujeme v piatok dostať do pl na pohreb