Pôrod Ostrihoňovej v Brne

20. aug 2022

Mam taku otazku a neviem kde ju zaradit😎Neviete preco sa rozhodla Veronika Cifrova Ostrihonova rodit az v Brne?

Prve rodila v Kochu, fotky z toho apartmanu boli vsade. A predpokladajme, ze hocikde na SR by mala nadstandardnu starostlivost, kedze su "celebrity".
Tak rozmyslam, co ju viedlo do Brna...
Inak take pardnove dieta kolko hodin moze byt vo vajicku? Pytam sa kvoli ceste domov. Tiez po katastrofalnych skusenostiach so slovenskou porodnicou zvazujem CR. Len cestu 4,5 hod neviuem ci by sme zvladli.

zuzanaete
21. aug 2022

@derdia O tomto som sa rozpravala so svojim gynekologom, ze preco niektore veci su kusok za hranicami automaticke a tu nemozne. Presne povedal, ze aj ked pride niekto novy a navrhmi na zlepsenie, tak je to veeeelmi narocne pretlacit cez nadriadenych. Proste zauzivanr postupy su zauzivane postupy.

derdia
21. aug 2022

@onedaynick este som chcela napisat, ze niektore sestry su take ze aj keby 5000 zarabali nesnazili by sa.. Proste budú pindat stale..

maciatkolulu
21. aug 2022

@sasa1310 úplne bez problémov 😉

zuzanaete
21. aug 2022

@kris_tin257 Clovek necha v Kochovi kopec penazi a v CR to ma v ramci poistenia.

onedaynick
21. aug 2022

@derdia to mas v kazdom povolani takych ludi

veroonr
21. aug 2022

Tak u nas sa da s prizmurenymi ocami zobrat Trencin (aj tam si clovek musi veci vohlidat...). Keby mam 1h 20 do ciech tak nevaham... Takto musim risknut 1h 20 do Trencina 😆

mironka
21. aug 2022

Ja som rodila 4x v trebisovskej porodnici na dalekom vychode... Otecka by som tam isto nechcela,ani nikoho blizkeho...lekar,ktory sluzil,pri takom som rodila....v tych bolestiach mi bola fit lopta uplne ukradnuta...ci rebriny...jednoducho mne istotu zabezpecovali uplne ine veci....a nerodili sme za nejakymi paravanmi...neprekazali sme si ani s dalsou zenou na izbe...wecko a kupelna na nemocnicu ok...ved som neprisla do hotela...ja neviem...asi som malo narocna...ci jednoducha...neviem...ale ako vravi nas znamy,kazdy ma standard nastaveny inak...niekomu Dacia vyhovuje,lebo ho odvezie...iny sa na Daciu ani nepozrie....

kulumulu123
21. aug 2022

@kris_tin257 ano ale koch je sukromna porodnica kde si zial nemoze dovolit rodit kazdy v brne to bola bezna statna pirodnica tiez som mala na vyber obed/vecera z 2 ci 3 jedal uz si presne nepamatam... Nebola son v kochovi ale dost sa mi nezda ze by ti dovilili pocas porodu na porodnej sale jest a pit co chces aspon na antoldkej som mala prisny zakaz co i len glg vody pustit dole krkom, plus manzel na operacke cely cas pri mne ako to bolo v brne neverim ani v tej najsukromnejsej nemocnici na sk.... Ja som len napisala svoju skusenost osobne by som zasa isla do brna a kazdy nech sa rozhodne sam za seba...

elizuella
23. aug 2022

@mironka ahoj, mne v štátnej hrozne vadilo, že mám dve spolubyvajuce, co pozerajú, ako predychavam kontrakcie. Hrozne som si priala samotu, súkromie. Nemožná vec. Tiež mi vadilo, že som si musela ľahnúť na chrbát, ze mi nedali tu slobodu vybrať si polohu, najlepšie mi bývalo na štyroch. Alebo to, že moje urycane dieta budila celé noci spracuje spolubývajúcu a jej kľudne dieťatko. Zmagorena som šla z tej pôrodnice, vystresovana do nepricetna. Ja chápem, že ty si bola tým všetkým ok, ale fakt sme rôzni ľudia a každému vadí dačo iné.

lianka123
23. aug 2022

Do Kochu znova nesla, lebo... aj ja som bola v apartmane a teda som na 4ty den vyslovene utiekla. Sestricky oprskle, rano o 5 ma kazdy den budili. O jedlo pre manzela som musela prosit, bordel, upratovanie - to sa ani neda nazvat upratovanie, upratovacky vrieskali po sebe. Nadstandard ako vysity...

mironka
23. aug 2022

@elizuella akoze,ak by som mala ist na styri,to by som nedala...prekazalo by mi to...pocas predychavania som bola raz sama...pri ostatnych 3 porodoch som isla rovno rodit..take rychle som to mala...mne by bolo max. neprijemne,ak by ktokolvek z mojej rodiny pozeral na mna,ako zjapem..dychcim a pod....pre mna su zasahy alebo taketo zalezitosti u lekarov velmi osobne..ziaden doprovod k lekarom...mne je to trapne...a mam pocit hanby...cudzi ludia mi nevadia...

anavixy
23. aug 2022

Veronika dnes na instagram napisala krásne “zdôvodnenie”, veľmi reálne a trošku smutné 🥲

xsuzannex
23. aug 2022

@anavixy skopirujes prosim? Nemam insta..

zorana999
23. aug 2022

Neviem, či tu niektorá z vás nadavajuca na slovenské pôrodnice mala život ohrozujúci stav - ona alebo jej dieťa - pretože ja som mala a zachránili nám život a postarali sa o moje dieťa tak úžasne na Jiske, že im za to budem do smrti vdacna. A to bola "posr..." Trnava.

marketa7584
23. aug 2022

Jezdim do Brna stale k lekarum a tech 120 km se mi stale vyplati nez vyuzivat lekare v Bratislave…Je tu to otresne a tesim se az se nadobro odstehuji zpet do CR.To co je v kochu nadstandart za tisice eur je v Brne samozrejmost v ramci pojisteni zdarma

elizuella
24. aug 2022

@mironka vdaka za odpoveď, každý sme iný.

onedaynick
24. aug 2022

@xsuzannex " Šimi sa narodil vo fakultnej nemocnici Brno na Obilním trhu. Zažili sme úžasný pôrod, podľa našich predstáv, bez akýchkoľvek zásahov, v prítmí, pokoji, s famóznym vedením pôrodnej asistentky Markéty a duly Majky. A, nielen počas pôrodu, ale aj po ňom, empatický, láskavý a rešpektujúci prístup, od všetkých členov a členiek nemocničného tímu.
O @porodnicebrno som sa viac dozvedela počas tlačovky, ktorú som moderovala, a kde boli pozvaní jej predstavitelia - prednosta @weinbergervit a vedúca pôrodná asistentka, Miloslava Kameníková.
Po prvej návšteve mesiac pred pôrodom som tušila, že to bude správny výber, a uplynulé dni od piatka to len potvrdili. Napriek tomu, že @sajfa musel pár dni znášať, že ho tam nepoznali, aj keď som mu ponúkla, že mu vyrobím menovku “slovenský Leoš Mareš”😅
Ak sa mi počas pobytu v Brne niečo opäť ukázalo, tak, že to je len a len o prístupe. Je to štandardná nemocnica, Šimi mal postieľku, v ktorej, ako povedal Matej, vozili ešte Masaryka. “Luxus” ale spočíval v správaní sa a prístupe personálu - v ktorom bolo dosť slovenského. Rovnako ako rodičiek, ktoré sme stretávali od príjmu až po odchod.
Ak tu u nás niekto hovorí, že ženy chcú plastové okná a zlaté kľučky, nech sa spamätá. Ženy chcú len rešpekt, empatiu a základné dodržiavanie odporúčaní WHO.
Rozprávali sme sa so Slovenkami, ktoré tam pracujú, a vrátiť by sa chceli - ale nemajú kam. Neuznajú im pred atestáciou u nás ani len odpraxované roky v Česku. A nie je to podľa nich ani o peniazoch. To napokon dokazuje aj prieskum strany Spolu z r. 2019, ktorý ukázal, ze platy sú až na piatom mieste dôvodov, prečo naši lekári a lekárky odchádzajú do zahraničia. Je to omnoho komplexnejšie.
Z miesta sa ale nepohneme, ak budeme z témy porodníctva stále robiť “ženský problém,” a zľahčovať ho. A to teraz hovorím o vedení štátu - lebo toto už nie je otázka, ktorú vedia vyriešiť nemocnice, či personál samé od seba. Zatiaľ svetielko na konci tunela nevidím. Ale som vecná optimistka, tak verím, že príde. Dovtedy sa idem sa venovať nášmu (ka)Brňákovi😊"

dankanka
24. aug 2022

To neni o madam Sajfovej. Porodnictvo v cr je jedno z najlepsich na svete. Tiez som tam rodila a bola som nadmieru spokojna. To nie je o snobstve ani nicom..proste chces byt pri porode v klude a s vedomim, ze si v dobrych rukach. Chces mat pri sebe ludi, ktorym doverujes..a ak to mas lisok pri dome, co z ba po dialnici je, tak preco nie?

barborachors
24. aug 2022

@marketa7584 ani sa ti nedivim a to po novom chcu zakazat interrupcie, je to tu horsie ako stredovek, zaostalost totalna vo vsetkom... kto mal moznost zit v zahranici, tak vie... A slepice z vidieka budu hovorit o madam Ostrihonovej, akoby mohla za to, ze si mohla vybrat a ze zainvestovala, tieto moznosti by mala mat kazda zena bez rozdielu. Lebo ide o obycajnu dostojnost a ludskost. Na Slovensku luxus. Zial, rodenie na Svk bude dlho este zaostale, cest vynimkam... Ale zeny su aj rozne, a naozaj niektorym nevadi, ze rodili poviazane ako zvery alebo ze ich okrikoval pocas bolesti personal... proste su ludia a ludia, 1000 ludi, 1000 chuti.

onedaynick
24. aug 2022

@barborachors suhlasim, ale vadi mi oznacenie slepice z vidieka. Zijem na dedine a pokrokova a inovativna som az moc.

banderaska29
24. aug 2022

@mironka tak nie si náročná, ale keby si zažila aj iný, ako štandardný prístup, už by si do tej "trebišovskej" veru nešla 🙂

dankanka
24. aug 2022

@barborachors ja len..ze ved porod v cr preplati poistovna..aspon mne preplatila..nie je dovod "investovat"

zuzinka888
24. aug 2022

Rozdiel je v tom ze na Sk si pacient a musir robit co ti povedia aj upratovacka ta zdrbe ze behas pi izbe a ona prave poumyvala. V Čr si klientka a tak sa aj spravaju- co si zelas/ nezelas npr. porodny plan tam respektuju. U nas som sa ohradila proti nastrihu ze si ho nezelam - tu sa osopili ci som lekarka.? Ze oni vedia co je pre mna najlepsie.🙈 len skm prisla na salu a poridna asistentku zaujimalo ci bol predchadzajuci porod rychly oxytocin mi nekvapkal ale tiekol do zily - len nech to mame co najrychlejsie za sebou.

banderaska29
24. aug 2022

@zuzinka888 mne akceptovali na kramároch pôrodny plán - nenastrihli ma a nepustili mi oxytocín pretože pôrod postupoval... dá sa dohodnut. nemala som nikoho zazmluvneneho. ale ja by som už tiež išla rodit do Brna 🙂

zuzinka888
24. aug 2022

@banderaska29 no nie vsetci byvame v Ba a okoli. A niekedy si mozes naplanovat ze pojdes tam alebo tam a potom Člup a musis ist tam kde je najblizsie.

kris_tin257
24. aug 2022

@banderaska29 ani mňa nenastrihli nemala som to v pôrodnom pláne len si to nejak zle vypočítali, malého som nevedela vytlačiť, roztrhalo ma a keď sa narodil nedýchala nadýchol sa plodovej vody... Mali ma radšej nastrihnut 😕

banderaska29
24. aug 2022

@zuzinka888 to tak potom vyzerá, ked všetky rezignujete a obhajujete si, že vlastne žena má iba ležať a počuvat čo jej kážu.

pôrod je záležitosť teba a tvojho dieťaťa. pôrodný plán služi na to, aby si si ho v prípade, ak pôrod postupuje, ako má, zľahčila a spríjemnila. je ale smutné, že si ho vobec musíme písať. malo by to byť samozrejme že dieťa má byť bezprostredne po pôrode na matke, že rutinné váženie a meranie počká aj o tie dve hodiny, že že ak doktor je ochotný pomocť masážou hrádze olejom počas doby, kedy ide hlavička von, že vôbec nie je potrebný nástrih ( za 2 tyzdne som ani nevedela, že som porodila, pretože presne toto sa stalo v štátnej nemocnici)...

calypsa
29. aug 2022

@mironka ja som teda obidve deti porodila u nás. Jedno v inej pôrodnici v prítomnosti manžela- ten bol super. Druhé v nemocnici kde som pracovala, bez manžela. A dieťatku boli sledované ozvy posledné 2 hod. pred vyrodením dieťaťa, dieťa bolo nedokysličené, reálny stav nebol zapísaný v dokumentácii. Pôrodná asistentka si o mňa obtierala ústa, epidirál sa pichal 30 min., pretože sa mladá Dr. učila . . .
Je ťažké si odpustiť že som pri dcére výber pôrodnice podcenila a uspokojovala sa že aaa veď tam pracujem tak sa postarajú... Neviem či si odpustím že som takto ohrozila život a zdravie našej dcéry . . .
Človek keď to nezažije- je tomu aj ťažko uveriť. A to som bola jediná žena ktorá v ten deň porodila, v pracovný deň za plnej pracovnej prevádzky. V jedinej fakultnej nemocnici v kraji . . .
A ja aj moja dcéra sme mali dočinenia s bezcharakternou ľahostajnosť. . . A to som zdravotník. . .

xsuzannex
29. aug 2022

@calypsa mam tu istu skusenost ako popisujete, len ja som nemala epi.. syn bol uz resuscitovany a dodnes ma nasledky.. kde ste rodili?

elizuella
29. aug 2022

@calypsa ďakujem za zdieľanie tvojej skúsenosti.