Povaha manipulátora. Viete s nimi bojovať?

jarus1
21. júl 2011

Je sympatický, milý, usmievavý, zábavný, pôsobí dojmom inteligentného a rozhľadeného človeka, všetko vie a pozná ... a predsa sa v jeho prítomnosti cítite nepríjemne, neslobodne a vaše sebavedomie sa scvrkáva na nepatrnú bodku. Nuž mala som do činenia s nebezpečným úkazom – manipulátorskou osobnosťou.
Manipulátor=topiaci sa diktáror.
Môže mať viacero podôb, môže pôsobiť ako dobrý altruista, tvrdý diktátor alebo obeť potrebujúca vašu pomoc. Zaliečaním, chválami, prípadne vzbudzovaním pocitu viny si vás snaží získať, hrá sa na kamaráta, na ktorého sa možno vždy spoľahnúť alebo úbožiatko, o ktoré sa treba starať. Keďže spočiatku vystupuje presvedčivo, takmer každý mu bez odporu podľahne. Až neskôr vyjde najavo, že je to tvor bez chrbtovej kosti, neváhajúci sa uchýliť k tým najrafinovanejším zbraniam proti svojmu okoliu. V skutočnosti je to totiž osoba vnútorne veľmi nešťastná a nespokojná sama so sebou. Je to topiaci sa človek, ktorý sa po chrbtoch druhých snaží dostať nahor. K správaniu ho motivuje zvnútornený obranný mechanizmus, ktorý využíva ako prostriedok na prežitie. Pri tom druhým ich vlastný život otravuje, utláča ich a bráni dýchať. Vyčíta nedostatky, obviňuje, posudzuje, neustále na niečo poukazuje a kritizuje. Tým sa snaží zakryť vlastné nedostatky, o ktorých podvedome vie, ale za nič na svete by ich nepriznal. Znižovaním hodnoty druhých sa snaží nadobudnúť stratenú rovnováhu, aby sa sám cítil v bezpečí nad hladinou.
S manipulátorom sa obvykle veľmi ťažko komunikuje. V rozhovore počúva len seba, z ničoho nič zmení tému, keď rozprávame my, tvári sa nezúčastnene, na naše otázky odpovedá protiotázkou alebo vôbec, uhýba pohľadom. Rád sa múdri, používa odborné termíny, ktorým ostatní nerozumejú, argumentuje polopravdami. Často klame a zavádza. Manipulátor celkovo nie je schopný niesť zodpovednosť za svoje správanie. Je to typ nezrelej osobnosti veľmi nebezpečnej pre svoje okolie, najmä pokiaľ sa s ňou stretávame príliš často a intenzívne.
Manipulátori môžu byť naši známi, príbuzní, kolegovia v práci, či dokonca dlhoroční „milujúci“ partneri, dôverní priatelia, rodičia a či vlastné deti. Na svoje vládnutie nad nami tak využívajú hlboké citové puto k nám. Využíva morálne zásady druhých na naplnenie vlastných potrieb.
Poznáte ich? Viete s nimi bojovať? Poraďte, prosím

sisaha
21. júl 2011

@jarus1 ak je nim partner, priatelia, kolegovia, tu sa da pomoct jedine tak, ze od nich utekat co najdalej. Ak je to blizka rodina, tam si velmi nepomozes. Zalezi od vybudovanych vztahov a ci je mozne zvolit taktitu ignoracie, alebo prerusenia kontaktu.

martinka17
21. júl 2011

@jarus1 moja rada je rovnaká, ukončiť s ním vzťahy, prerušiť kontakty, ignorovať všetky pokusy o zmier a čakať trpezlivo, kým si nájde novú obeť 😉 . A hlavne neukázať slabosť, lebo on ju vyňuchá a bude do nej rýpať, aby ťa zlomil 😠

jarus1
autor
21. júl 2011

ako je možné,že sa to tak ťažko odhaľuje? určite je za tým niečo negatívne z detstva, zakomplexovanosť...ale v každom prípade si to vždy niekto z okolia "odpyká" 😔

maminuska
21. júl 2011

@jarus1 bohužiaľ vlastná skúsenosť, moji rodičia, ukončila som stretávanie lebo by som sa dostala asi na psychiatriu , mrzí ma to ale moje deti ma potrebuju zdravu a silnu

hajanka
21. júl 2011

@jarus1 uf, presne jedneho takeho poznam, len som nikdy nevedela ako ho pomenovat, preto som mu dala meno psychopat, ale je pravda, ze ma aj ovela viac navrh k tomu "manipulatorovi" co si ho opisala. Ta osoba uz nie je "len" manipulator, to je skutocne clovek chory. Ako s nim bojovat? Prerusit vsetky kontakty! Horsie vsak je, ak ten "manipulator" manipuluje niekoho na kom vam velmi zalezi, ale ten niekto je uz tak zmanipulovany, ze to nevidi. Tiez by som rada vedela, ako takuto situaciu riesit...

danyelituska2
21. júl 2011

@jarus1 tak toto je teda super popis, tiež som mala tu česť spoznať presne dve takéto osoby u prvej som zistila o čo ide po 4 rokoch a ukončila som všetky kontakty lebo to bolo niečo hrozné a s tou druhou osobou som tiež prerušila kontakty trochu skor lebo už som vedela o čo ide, tie dve boli presne rovnaké a presne ako to popisuješ na začiatku veľké kamošky a za chrptom....a tie intrigi....nič sa nedá robiť iba prerušiť všetky kontakty

danyelituska2
21. júl 2011

@hajanka mm bol tiež takto zmanipulovaný a veru mu dlho trvalo kým na to prišiel, kým som mu to pekne na ,,tanieri,, všetko nepredložila a neotvorila mu oči tak aj on ukončil akékoľvek kontakty a teraz už máme konečne pokoj a už sa do nášho vzťahu nikto nestará

tea333
22. júl 2011

ja mam mamu manipulatorku.naucila som sa, ze nemozem reagovat na ziadnu z jej vydieracskych praktik, aby pochopila, ze to na mna jednoducho nema skusat..ked to skusi, jednoducho na to nereagujem, aj ked to casto vyzera hrozne a velakrat place a vyhraza sa a stazuje, ale nic ine nezabera..

ani_sama_neviem
22. júl 2011

@jarus1 jooj takito ludia to su velke spiny ja poznam jedneho takeho cloveka(aj viacerich ale tento je extra manipulator a este k tomu aj zakomplexovany) a teda poriadne vedia zneprijemnit zivot.... od takych co najdalej ide o to ze ich hlavnou prioritou je ovladat ludi a tak dosahovat resp. ukojit svoje potreby ktore sa im nedostavaju prirodzenou cestou a neberu ohlad na nic a nikoho fakt takyto clovek on vidi iba seba a vobec ho nezaujimaju druhi ide aj cez mrtvoly ... poznam takych viac bohuzial ale uz s nimi neudrziavam kontakt nastastie...

jarus1
autor
22. júl 2011

Predstavte si,že tento človek učí na vysokej škole...je vážený človek a nikto nevie ako dokáže ublížiť matke svojho dieťaťa 😔

ani_sama_neviem
22. júl 2011

@jarus1 ano tito ludia byvaju uspesnymi dokonca by som si dovolila tvrdit ze sa aj lahsie dostanu na vysoke pozicie pretoze vedia manipulovat ludi a vo viacerych "biznisoch" je to prinosne napr : makreting , praca v oblasti reklamy atd atd... takze to nie je az take zvlastne ale mne pride ako keby ti ludia nemali ani city oni ich uba hraju aj vsetko hraju aby dosiahli svoj ciel :/

sisaha
22. júl 2011

@jarus1 a vies, ze som si myslela, ze je to clovek s vyssim postavenim o akom pises? Vacsinou su to presne taketo typy. Dosiahli v spolocenskom rebricku uznanie, nejake postavenie a neznesu okolo seba nikoho, kto by ich mohol niekedy v hocicom prevysit. Takyto clovek si potrebuje neustale dokazovat prave na svojich najblizsich svoju moc a poziciu. Na tych miestach kde sa musi neustale pretvarovat, aby si svoje miesto a povest udrzal bude hrat divadlo o svojej dokonalosti, doma sa z neho stava do slova a do pismena zviera. Poznam dvoch takychto ludi z dvoch uplne odlisnych rodin. V jednej rodine sa zena takehoto cloveka stala alkoholickou, v druhej rodine sa s nim rozvadza...

martinka17
22. júl 2011

@jarus1 ale viem si to predstaviť, keď som opisovala, ako mi ex ubližuje, tak všetci čo ho poznali mi neverili. Pozerali na mňa ako teľatá, že som trhlá 😉 Kašlem na nich, hlavne, že som sa oslobodila 😀

mata71
22. júl 2011

no vidim že mate skusenosti,,ja mam taku svokru,, manipulator ako z k nižky,,,Mne perne a za chrptom kazdemu inak,,,,vydierala slzičkami manžela aby ,hento,toto,potom tamto,,,vymyšlala si,Nakoniec som ju nafotila ako mi zvesuje pradlo na zem,ako kopla do trpazlika,chodila som ako špion fotograf 😀 😀 ,,a ked prišiel manžel domov z prace začala mu hovorit aka som neporiadna tak som ju nechala bez slova hovorit,mala pocit vitazstva a ked skončila s kludom som šla po fotak a ukazal všetky fotky čo som nafotila 😵 😵 😵 pozerala ako puk,,,,,,ten boj trval tak 2r,,,,a teraz je spokojna,byva s nami ma 80r,,pristavili sme jej izbu a mame klud,,,,ked vytrči rošky tak jej poviem ale svokruša Vy ste si prežili toho dost tak teraz nechajte žit nas,aby som aj ja mohla zneprijemnovat život neveste,,,,zahambi sa a je ticho,,, 😕 😕 😕 ,,,,ved aj mi raz budeme svokrami a veru nechcem byt manipulatorom 😔 😔

jarus1
autor
22. júl 2011

@ani_sama_neviem popísala si ho presne ☹ ako keby si ho poznala. Urobil mi/nám veľa zlých alebo skôr hrozných vecí. Opustil nás aj ked vedel,že naše dieťa má zdravotné problémy, nechcel ju uznať za svoju. Je tomu už viac ako roku a ja zisťujem, že je fakt lepšie, že je preč...
Len tá neprávosť veľmi veľmi bolí 😔

ani_sama_neviem
22. júl 2011

@jarus1 to preto lebo mam osobne skusenosti s typom tychto ludi a naozaj sa ti necudujem za to co citis aj ja by som sa tak citila ako ty :/ no musis myliet na to zew Vam vlastne urobil "laskavost" pretoze zit s takym clovekom vobec neije med liozat a ver ze by si sa pri nom skor ci neskor citila ako iba nejaka babka s ktorousa on hra a znicil by ti zivot taki ludia su fakt nebezpecni podla mna ale tazko prekuknutelny pokial toho cloveka nepoznas lepsie ....

jarus1
autor
22. júl 2011

@ani_sama_neviem ano súhlasím, je to veľmi nebezpečný človek, útočí ako choroba, potichu a neviditeľne a pritom sa hrá na bossa sveta

ani_sama_neviem
22. júl 2011

@jarus1 vsak klasika,, ja co som poznala takych ludi kamaratky atd.. tak cim skor som prerusila kontakty pretoze mi ten dotycny clovek vzdy vedel take veci povedat ze ma to az uplne tak vytocilo ze som si uz povedla ze konec normalne by tne clovek ma bol ochotny zmanipúulovat natolko na jeho pravdu ze by som uz uplne zblbla z toho cloveka tak som povedala dost a zrusila som vsetky kontakty a je pokoj... taki ludia su nenapravitelni ason podla mna preotze ak raz zistia ku to ma moc ked neico take vedia tak uz s tym neprestanu a ziskavaju sitka vela ludi na sojvu stranu ako ovecky potom su s nim...

jarus1
autor
22. júl 2011

@ani_sama_neviem je mi ľúto všetkých v jeho okolí ☹

lucka1987
22. júl 2011

@tea333 aj ja mam mamu manipulatorku.... 😖 ale uz veelkeho kalibru... odisla od nas ked som mala 15 za inymi muzmi a je alkoholicka... otec mna a mladsich surodencov vychovaval azivil a jej este aj zaplatil vsetky jej pozicky co slo to statisice korun... rok dva jej nebolo zrazu dosla ze sa chce vratit... otec stastny , kupoval jej drahe veci platil seky a po tyzdni ked ho vycicala zas odisla na mesiac dva a zas sa vratila na tyzden dva.. a takto to pokracuje uz roky...... ona ma priatelov , otec je od rozvoddu stale sam...
vzdy ked dojde slubuje ze ostane, a on jej naleti a aj segra a bracho a tyzdne su vsetci sklamany....
ani neviem kolko krat to uz takto urobila.. bolo to urcite viac ako 10 krat.
jediny kto sa nenechal zmanipulovat som bola ja...
nesla mi ani na svadbu, nestala pri mne ked som potratila, a ked som mala tazke chvile.... tak s nou nekomunikujem... nanajvys momentalen ju len pozdravim a odpoviem kratkou vetou ked sa cosi pyta.. ale byvam prec z domu ..

s manipulatormi sa bojovat neda.... skusala som uz hrat "jej hru" no je to na scvoknutie.... mam len jedny nervy... najlepsie prerusit kontakt a urcit si hranice za ktore uz dalej nepojdem .. aj ked ide o blizku osobu ako u mna o mamu. 😖

hadassah
22. júl 2011

V takomto prípade je najdôležitejším krokom čo najrýchlejšie zistiť, že sa vôbec jedná o manipuláciu alebo o jej pokusy. Jediným účinným obranným mechanizmom je jasné uvedomenie si vlastnej hodnoty, práva na rozhodovanie, dokázať povedať NIE a naučiť sa byť úplne odolným voči takýmto praktikám. S agresívnym manipulátorom ukončiť kontakty, prípadne ich zredukovať na minimum.
Osobne som tiež prišla do kontaktu s človekom manipulátorom a najúčinnejšie fungovalo zbaviť sa ho nadobro a pri neutíchajúcich pokusoch hrať mŕtveho chrobáka. Nereagovať, nestretnúť sa, nedvíhať telefón, neodpisovať na sms. Manipulátor považuje za úspech aj Vašu akúkoľvek negatívnu reakciu, ktorá ho podnieti k ďalším snahám.

jarus1
autor
22. júl 2011

@hadassah presne u mňa sa stalo všetko naopak: vlastná hodnota bola pod bodom mrazu, snad žiadna, už pri písomnej komunikácii som bola ako niekto menej hodnotný, menej než nula, právo na rozhodovanie? čo to je??? povedať nie???
myslím si,že som poznačená na celý život. Mám pocit, že som stratila svoje staré ja ☹

jarus1
autor
22. júl 2011

uvedomila som si, že všetko bolo ok, kým som neprišla na to, že nie so mnou nie je niečo v neporiadku, ale s ním....že on má problémy sám so sebou a také ako ja, mu pomáhajú "rásť a silnieť".
Manipulátor sa dostane človeku pod kožu, zistí jeho slabé stránky, "vyžuje" mu silu a odkopne ho...stále však hľadá a hľadá, lebo sám so sebou je mu asi na nič ☹

hajanka
22. júl 2011

@jarus1 hlavne ze mas od neho pokoj! Ako dlho to moze trvat kym si to taky clovek (zmanipulovany) uvedomi??? Je mozne ze aj vobec..... ?

sandrikacsg
22. júl 2011

@jarus1 mám veľmi živú skúsenosť a zlú..povedala by som,že to bolo peklo..čakám jeho bábo, ktoré on tak strašne chcel, preto som si ho nechala..no a teraz som 3mesiace u rodičov, bez príjmu, bez peňazí, bez kamarátov a znýmych, slovo domov mi nič nehovorí a v septembri rodím..a mám 22rokov, čo dodať....vďaka, že mám roďičov akých mám..

hajanka
22. júl 2011

@sandrikacsg musi to byt hrozne tazke, ale bude lepsie neboj. Na zle nespominaj a tes sa na svoje babetko.

jarus1
autor
22. júl 2011

@sandrikacsg rozumiem ti veľmi dobre ☹ . Priprav sa na to, že jediné ruky,na ktoré sa budeš môcť spoľahnúť, budú Tvoje...ale časom zistíš, že byť "oslobodený" od zla a byť "slobodný" a vážiť si sama seba a byť celým svetom pre svoje dieťa, je úžasný úžasný pocit

jarus1
autor
22. júl 2011

nech čert vezme takýchto vypočítavých manipulátorských ľudí, ktorým viac záleží na tom, čo si o nich myslia ich priatelia ako to, že nevedia ako žijú ich vlastné deti, čo už dokážu, s čím majú problémy...oni nie sú tožiž hodni to vedieť
Sú na svete preto, aby ich cudzí ľudia velebili a oslovovoli vážený pán docent, ale uniká im podstata života. S maskami na tvári chodia životom a číhajú na svoje obete...
Nemyslím si,že si to sami niekedy uvedomia.....

lolinkamaminka
22. júl 2011

ja som s takym zila rok a pol kym mi prislo ze to je chory clovek..zalubila som sa proste do toho uplne najnespravnejsieho...spadla som do toho natolko, ze aj napriek tomu, ze ma bil a ponizoval som sa nevedela od neho odputat a milovala som ho nadovsetko...aj ked je to uz viac ako dva roky co sme sa rozisli, stale ked si na to spomeniem ma zaboli pri srdci a tisnu sa mi do oci slzy...ale zena ktora to nezazila to nikdy nepochopi...

jarus1
autor
22. júl 2011

@lolinkamaminka ano, je to tak...zamilovali sme sa a milovali. Nadovšetko. Ale časom sme zistili, že človek nemôže len dávať 😔