Povinné exkurzie do Osvienčimu. Áno, či nie?

expertka8
6. apr 2008

...Stredoškolákov možno čakajú povinné exkurzie do koncentračného tábora v Osvienčime. Minister školstva Ján Mikolaj uvažuje, že takýto návrh zapracuje do reformy. Povinné výlety do Poľska by hradil štát....

...aj z vasix deti sa raz stanu stredoskolaci....aky je vas nazor???

magda22
27. apr 2008

diddi, klidek jou?
myslis, ze preco som to napisala? asi preto, ze som tam bola vsakze...

diddi
28. apr 2008

magda, tak potom vies, ze to nie je mnam!!!

ellianka
28. apr 2008

už som v osvienčime na podobnej exkurzii bola ako dozor s 15ročnými deckami, zhruba pred dvoma rokmi a myslím, že to nemalo pre tie deti žiadny význam. na miestach, kde to naozaj nebolo patričné sa väčšina z nich celkom dobre zabávala...boli veľmi hluční, nevenovali pozornosť výkladu, po 1/4 cesty už nevládali a všade kde len mohli (aj keď tam bol zákaz) si sadali alebo ochytávali exponáty...fotili na miestach,kde sa nemalo a v neprístojných pózach...
mohla by som tu vypísať do podrobnosti ďalšie zážitky z tohto výletu...ale nakoniec len pre dokreslenie celého dojmu dodám, že nás neustále upozorňovali zamestnanci areálu a všade nás sprevádzali zarazené pohľady zahraničných, postarších návštevníkov...bolo mi ľúto učiteľov (chvalabohu,že som nemusela byť v ich koži), ktorí by sa možno najradšej prepadli pod zem 🙄

bibula
1. máj 2008

ANO

norikk
21. feb 2011

Nasa skola kazdorocne organizuje pre tretiakov navstevu osviencimu.. moja trieda bola pred rokom,ale bezo mna, bola so tehu 😀 ucitelky nechapali, preco nejdem, ale nesla som

nguyen
21. feb 2011

NIE! Exkurzia ok, povinna nie! Som v zasade proti povinnym nekonecnym opakovaniam mea culpa generacie s ktorou ani ja ani moje deti nemaju nic spolocne a 60 rokov tejto propagandy je myslim tak akurat dost.
Spolocnost ide z extremu do extremu a bolo by super najst zlatu strednu cestu
A suhlas s diddi, to sa dam deti dozvedia im na ludskosti ani na kulture neprida 😉

adriana7
21. feb 2011

@nguyen ,
ešte keď som učila, bola moja kolegyňa a najlepšia priateľka hanka v osvienčime s deviatakmi, cesta tam, samá sranda, gitara, robili si prču z toho kam idú...
cestou naspäť bolo celú cestu hrobové ticho...
keď sme sa potom v zborovni o tom bavili, povedala nám, že na nich vidí, že ich to ovplyvnilo, zasiahlo, donútilo zamyslieť sa...
potom na hodine dejepisu jej tí istí deviataci povedali, že jej nechceli veriť, že také niečo NAOZAJ, teda naozaj bolo, lebo oni sú decká, čo sa narodili po revolúcii...a s humorom si spomínali na to, ako sa na ňu v osmičke boli sťažovať riaditeľovi, keď im prednášala o totalite a tvrdila, že sa stáli šóry na kilo banánov a toaleťák a vložky...oni si fakt mysleli, že si vymýšľa...
...na niektoré veci by ľudstvo nemalo nikdy zabudnúť...
napríklad ani na SNP, môj dedo zobral dva najlepšie kone, voz a troch kamarátov a šli na duklu tým vozom týždeň, doma nechali svoje deti s malými detičkami, aké máme my teraz, a vedeli, že tam možno zahučia, ale tá neznesiteľnosť reality v tej dobe a nečinnosť by vraj boli horšie...ruku na srdce, išli by tak dnes naši muži?
...ani ja by som však nenútila, niektorým deckám stačí film život je krásny...

sasiki
22. feb 2011

exkurzia by mala byť dobrovoľná, ja by som išla hneď, no keby to schválili (aj keď už je to stará téma) a mám doma citlivé dieťa, tak by som mu dala na ten deň ospravedlnenku a čo mi môžu...

nguyen
22. feb 2011

@adriana7 nemyslim ze na to ludstvo zabudne...
tiez som ucitelka dejepisu a veci vidim trosku inak, lebo vytrhnute z kontextu je nieco ine ako komplexne pozeranie na sled dejin, ale o tu nejde.
Chcela by som upozornit na dve veci : poprve, dost sa ma dotyka ked vidim napriklad, ze za vrazdu cloveka, ktory nie je zid je trest (napr) 20 rokov, za vrazdu cloveka zidovseho nabozenstva vrah zinkasuje 5 rokov navyse (za antisemitizmus) naozaj, nic proti zidom nemam (dokonca mam sama zidovske koreme) ale mam za to ze pred zakonom sme si rovni a zarmucuje ma, ked v 21 prvom storoci ma moj zivot o 5 rokov mensiu cenu ako zivot niekoho kto sa narodil ako zid. A toto, je podla mna vysledkom podobnych ackii ako povinne navsetny v osviencime a uz spominane sypanie si popola na hlavu. Jasne ze je dolezite aby si to ludstvo pamatalo ale je rovnako dolezite aby ludstvo smerovalo dopredu a hlavne ponaucilo sa z chyb minulosti, lebo pomaly ale isto robime rovnaku blbost ako pred pol storocim len v opacnom smere.
A druha vec, ktora trochu suvisi s tym pamatanim sa a napredovanim, nikto neotvara muzea afganskych vypalenych dedin ci irackym zmrzacenych deti... cela generacia vychovana na dedicstve hroz druhej svetovej vojny a holokaustu robi (alebo ich ticho podporuje) dookola stale tie iste veci, tie iste vojny tie iste chyby. A ani povinne navstevy osviencimu na tom doteraz nic nezmenili...preto sa pytam, zmenia nieco niekedy?

indiankaindi
22. feb 2011

Nečítala som všetky príspevky, tak reagujem iba na otázku. Ja som tam nikdy nebola, ale strašne by som chcela. Je to kus histórie, ktorý ma veľmi zaujíma, ale nemala som zatial možnosť sa tam dostať. A osobne si myslím, že by tam študenti mali ísť. Mali by to vidieť, vedieť o tom a poznať to. Je to dôležitý míľnik našich dejín. A je potrebné poznať všetky fakty oboch strán.

adriana7
23. feb 2011

@nguyen , súhlasím s tebou, aj ja mám takú skúsenosť, toť nedávno som bola s malinkou v nemocke, lebo nepriberala podľa tabuľky, tak mi primár pohrozil, že ma udá za zanedbanie starostlivosti, na čo som sa ohradila, že prečo nerieši trojmesačné, naozaj zanedbané dieťa bez matky vo vedľajšej izbe, na čo on, že moja milá, ale to je rómka, nepotrebujem, aby ma niekto obviňoval, že som rasista 😠
tak tak, no comment...

yanni
24. feb 2011

Ahojte, vidim diskusia sa rozbehla. Neda mi nereagovat.

@adriana7 velmi dobre si to napisala. Vela deciek si mysli, ze je vsetko vymyslene. s vojnou, so sozializmom a s tym veci spojene. Casto ich ani nepresvedcis. Myslim , ze by sa o tom malo viac rozravat. Aj o SNP atd. Uz za mojich cias vela v knizkach nebolo a to sme mali na gymply este koministicke. Teraz si ani nechcem predstavit kolko je tam pravdy povyhadzovane. Neviem, nemame v rodine take deti, ale ktovie ci este nieco je v knizkach o Klaku, Ostrom Gruni, Jankovi Giertlymu. Ked povies teraz pubertiakovi, ze maly chlapec zachranil polku dediny, len tym, ze krical ze nemci idu, ta este vysmeju. Aspon podaktori. Treba o tom hovorit, vojnova generacia pomaly vymiera a ak to nasi rodicia a aj my dalej nepodame, tak kto potom.

Ja som za exkurziu ale nedavala by som to povinne. ti co nechcu, budu sa ucit. Ako za mojich cias napr. lyziarsky vycvik v 7. triede ZS. Kto nechcel alebo nemohol, bol pekne v skole a ucili sa. Co chceli alebo nie.

Zijem v Dachau pri Mnichove. je tu tiez koncentracny tabor. Bola som tam uz vela krat, kazda moja navsteva tam chce ist. Á vobec to nie je fuj. Clovek sa zamysli. A ked tam ides takmer kazdy rok ako ja, zistis ako sa to vsetko aj tam meni. Myslim, ze v osvietcime tiez obcas vymienaju expozicie, opravuju, prerabaju. Uz to nie je take ako 10-20 rokov po vojne. Mne babka hovorila ake to bolo ked boli v 70. rokoch v Buchenwalde. Tam este aj vsetko tak pachlo. Vsetko ako keby bolo cerstve. Deti do 16 rokov tam ani nemohli ist. Chodte tam teraz. Toalety na Fotobunku.....

lenusskaa18
18. máj 2016

Podla mojho nazuru by to malo byt pre skoly povinne poriadat exkurziu ale s tym,ze by si student vybral sam ci tam chce alebo nechce ist.ja som tam bola pred tyzdnom tak sa s vami mozem podelit o pocity.som povaha ktora sa rozplace aj pri rozpravkach a nie tak este pri takychto citlivich veciach.ukecala ma sestra ktora tam uz bola ale nemala sprievodcu.dlho som sa rozhodovala ci ist alebo nie ale nakoniec som sa nechala prehovorit a nelutujem.vzdy ked sa so sestrou stretneme tak nema nase kecanie konca kraja.osviencim bol ale prve miesto kde sme na seba pozerali so zatajenym dychom,slzami v ociach a bez slov.mozte si precitat mnozstvo clankov,pozriet mnozstvo filmov ale nikdy neprecitite to co sa naozaj dialo.velkym plusom je ak mate sprievodcu.vecsina z nich ma niekoho blizkeho kto si tymto presiel a tak maju vela informacii ktore sa nikde inde nedozviete.my sme mali uzasnu sprievodkinu ktora bola poliacka ale hovorila po cesky.rozpravala v jednom kuse a tak sme ani nemali cas sa nejak extra zaoberat jednou informaciou lebo hned nas zarazila dalsou...co bolo v konecnom dosledku dobre lebo ak by mal clovek cas sa vsade a nad vsetkym zamyslat a predstavovat si to do podrobna bolo by to omnoho horsie.asi najhorsie bolo ked nam rozpravala o tom ako hned zabili male deti a babetka a starych ludi.vtedy som naozaj musela prehltat obrovsku hrcu.vidiet tam naozaj vselico.mnozstvo veci,kufrov,topanok a inych osobnych veci ktore zostali po tychto ludoch.my sme ako sucast exkurzie mali aj nedaleku Brezinku kde sa da cela minulost precitit este o trochu viac.dnes je to tam sice na pohlad celkom pekne.vsade naokolo pekne zelene luky ale sprievodkina nas hned uviedla do obrazu ako to tam bolo v minulosti.pri vsetkych tych informaciach ktore sme sa dozvedeli mozem povedat ze pre mnozstvo ludi ktory v koncentracnom tabore boli,bola smrt vykupenim z toho pekla ktorym si presli.dokonca sme stretli aj skupinku deti ktore mohli chodit do 5-6 triedy a pozerali na sprievodcu s otvorenymi ustami.vtedy sme povedali ze taketo male deti by tam byt nemali.ale taky stredoskolaci by tam podla mna ist mohli..naozaj to niektorim z nich moze otvorit oci.aspon by neriesili kazdodenne smiesne problemi a nemysleli si aky len maju strasny zivot.aj ked..ak niekto nechce pochopit tak nepochopi a nepomoze mu ani takyto zazitok.

kbeata
18. máj 2016

nesuhlasim s povinnou navstevou Osviecimu tak malych deti na zakladnej skole z dovodu ich dozrievajucej psychiky,zato stredna skola moze dobrovolne usporiadat taku exkurziu
a holokaust by sa nemal vyclenovat z dejin ako nieco "ine" ,v dejinach je jasne napisane,ze hrozy vojen,vratane 2.svetovej rovnako prezivali vsetky narody a ludia v nich ☹