Pozor na kliešte!

spantex
27. máj 2008

Ahojte.
Ja som dnes ráno našla na hlavičke Patrika kliešťa. Veľmi som sa zľakla. Utekali sme k našej pediatričke, ktorá mu ho raz-dva vybrala. Povedala, že ho máme tak asi týždeň sledovať, keď sa mu vytvorí začervenania na hlavičke,máme ho odniesť naspäť. Dúfam,že bude všetko ok.
Nechodíme s ním do lesa, len do parku. Tých kliešťov je teraz strašne veľa.

krista
29. jún 2009

mtsl • 2d • Včera ve 22:47
syn (17m) chytil na lúke kliešťa, starý rodičia mu úspešne oddelili telo od hlavy. máte skúsenosti s kliešťovými ochoreniami? ( kliešťová encefalitída, borelióza ...) prejavy, liečba

lienocka235 • 1d, snž • Včera ve 22:52
no my sme boli na tom podobne u nas to bolo v hlave.. a vsimli sme si to po 48 hodinach a tiey sa oddelil telo od hlavicky.. mala musela brat preventivne Sumamed.. teda atb.. ale to asi aj kvoli tomu ye ona to mala v hlave.. a mala okolo cerveny prstenec.. kt. rastol.. inak sa tusim nerobi nic.. len sa pozoruje.. max. yoberu po case krv na protilatky..

ale neboj bude to ok.. ja som zvysila prijem vitaminu C na podporu imunity..

lienocka235 • 1d, snž • Včera ve 22:52
jaaj a zabudla som.. je sa ta hlavicka nepodarila vzbrat ani dvom doktorom.. tak jej to muselo vyhnisat...

lenka_da • 1d • Včera ve 22:55
s kliestom u deti nemam skusenosti (nastastie)
osobne som mala viackrat kliesta, preto: treba sledovat, ci okolie vpichu nebude cervene
u boreliozy je velmi dlha inkubacna doba, preto ak chcete urobit testy, nerobi sa hned odber krvi ale az minimalne po (asi) 3 mesiacoch
ak by sa v buducnosti vyskytli bolesti klbov (aj po niekolkych rokoch), treba urobit testy na boreliozu
co sa tyka encefal., neviem
inac, urcite najdes blizsie info na stranke nejakej farmaceut. firmy, ktora predava vakciny proti kliestom

dasa123
2. aug 2010

Ahojte, my sme si cez vikend doniesli tiez jedneho kliesta. Maly ho mal na rucke. Hned bol vybraty, nemohol byt prisaty viac ako 3 - 4 hodiny. Po vybrati tam ani nebolo nic vidiet. Mate niekto nejake skusenosti ? Je pravda, ze ked nieje prisaty 24 hodin tak neprenesie na cloveka boreliozu ? Stale ho sledujem ☹ Prosim odpiste ak mate nejake info. dakujem.

lucia375
2. aug 2010

No moj syn chytil pred tyzdnom hned 3 naraz!!! Skoro ma porazilo. A to ho furt repelentujem. Vybrala som mu ich tamponom s mydlom ale boli prisaty len par hodin lebo som si to vsimla ked som ho vecer isla kupat. ☹

@dasa123 Je to pravda takze boreliozu by nemal urcite prenasat.

dasa123
3. aug 2010

Lucia dakujem za odpoved, tak to snad bude v poriadku. Drzim palce aj Vam.

mamina63
4. aug 2010

@dasa123 to aj moj malý mal asi pred mesiacom 😝 ...ja sa toho bojím ako čerta 😅 vôbec mu nešiel von odtáčaním, tak potom sme ho vytrhli pinzetou 😲 ale našťastie celého, takže mu tam nič nezostalo 😀 ...a počula som, ževraj sa môže objaviť choroba do 6 týždnov, takže sledujem či sa nerobí nejaký fľak v okolí pichnutia... 😲

berus222
24. aug 2010

uz aj ja som malemu nasla kliesta. mal ho na usku uz asi 2 tyzdne. mal tam malu tmavu bodku. najprv som si myslela, ze je poskriabany, ale ked mu to neislo dole ani po okupani, tak ja ze sa mu zacina robit sosovica. a dnes rano pekny nacucany malinky kliest. zostal mi pekny cely na prste, ked som mu to chytila.este sa hybal. som z toho na nervy ☹ ☹ . hned ako sa bude dat, dam ho zaockovat.

adka12
24. aug 2010

no my sme až také šťastie nemali, aj ked malá ho mala prisatého max. 3-4 hodky medzi prebalovaním, lebo ho mala na stehne, hned som ho zbadala. Bol veľmi maličký, tak sme išli na pohotovosť a tam nám ho vybrali. Lenže do rána sa nám to zapálilo, takže sme dostali antibiotiká a dúfam, že to prejde 😖

dasa123
15. sep 2010

Ahojte, ja len pisem, ze uz je to jeden a pol mesiaca, odkedy mal maly kliesta a vsetko je ok, tak len dufam, ze uz sa nic nestane. Preto este aj teraz pisem, pretoze skoro nikto nenapise ako dopadli, a mozno to neskor niekomu pomoze, alebo aspon povzbudi 😉

megi93
15. sep 2010

Ahojte, malej som našla kliesťa minulý týždeň. Mala ho pod kolenom zozadu a bol uplne malinky, takže predpokladam, že ho mala iba chvilku. Vybrala som jej ho tampónom a mydlom a vyšiel bez problémov. Bol celý, ale nehýbal sa a zdalo sa mi, že má roztrhnuté bruško, takže asi si ho malá rozškriabala, alebo sa jej otrel o koberec alebo neviem. Mala tam červený fliačik, ale som jej to vydezinfikovala alkoholom a do rana mala len červenu bodku. teraz nemá nič. Neviem či to mám riešiť cez lekárku, alebo je to ok.
Ďakujem

berus222
16. sep 2010

aj u nas to bude za chvilocku mesiac co mal kliesta a zatial (tuk-tuk) nic. len sme odlozili ockovanie ako 15 mesacny.

asfodelka
24. máj 2012

nas maly chytil kliesta v pondelok. pri kupani sme si mysleli ze je to chrasticka. v utorok som sa pozrela lepsie a bol to malinky kliest. utekala som s nim na pohotost a vybrali mu ho. neviem ako dlho bol prisaty. horucku nema ale od stredy mu tecu priehladne sopliky. ako mam vediet ci je to od zubkov alebo mam utekat na infekcne? ake ine prejavy si treba vsimat?

vejula
24. máj 2012

@asfodelka pokila viem tak borelia sa soplikmi neprejavuje. Môj maly mal minuly rok klieštov 2. Treba len sledovať okolie toho miesta kde bol kliešť prisaty či sa okolo neho nevytvara červeny ohraničeny kruh. Ak ano treba isť ku lekarovi. ak nie tak sa nič nedeje. Nie každy kliešť je totiž nakazeny

asfodelka
24. máj 2012

@vejula dakujem, nasla som na nete ze treba sledovat bolesti hlavy a klbov ... len ako sa opytam rocneho dietata ci ho boli hlava?🙂 celu noc poriadne nespal len behal po posteli. teraz mi spi ale nervozny je ako pes.

vejula
24. máj 2012

@asfodelka
Vo väčšine pripadov je prvym priznakom ten červceny flak ale je pravdy, že niekedy sa tato faza preskoči a napadne to hned klby. Môj braško ked mal 8 rokov, tak ho z ničoho nič začali bolieť klby. Išlo mu to od nôh a nakoniec až do prstvo na rukach, že ani pero nemohol držať v rukach a zistili mu boreliu. A žiadny červeny flak tomu nepredchadzal. Ale chvalabohu je v poriadku, užival ATB a teraz chodi raz ročne na kontrolu krvi či sa ta hodnota borelie nezvyšuje. Podla mna by si to zistila, že maly ma problem s chodenim, že sa sťažuje na nožičky že by nevladal tolko bežkať.

asfodelka
24. máj 2012

@vejula joj no skusim ho posledovat. dakujem za info. vcera sa nechal dost nosit na rukach ale neviem ci to nieco znamena.

vejula
24. máj 2012

@asfodelka kedy mal toho kliešta? LEbo to sa neprejavi hned, ani do tyždna.... To až po dlhšom čase

asfodelka
24. máj 2012

@vejula tento pondelok az utorok. v utorok mu ho vybrali.

vejula
24. máj 2012

@asfodelka to by sa podla mna ešte na klboch nemohlo prejavit. Trva kym sa tie hodnoty borelie vôbec v krvi ukažu a kym to začne napadať klby. Tak podla mna bol maly len unaveny alebo mu idu tie zubky tak je nervozny aj preto to častejšie nosenie

asfodelka
25. máj 2012

@vejula nakoniec vcera aj tak dosla aj horucka. poobede zacala na 38 a v noci sa vysplhala na 39,7. najprv som skusila sirup, ale zabral az druhy cipok nad ranom. ani sprcha nepomahala. teraz ma 37,1. uz ma 11 zubkov ale ani pri jednom nemal az take vysoke horucky. ale miesto kde bol kliest je zahojene.

vejula
25. máj 2012

@asfodelka snad to budu len tie zubky. Ale pre istotu môžeš skočiť za lekarkou nech vam zobere krvičku. PRe klud duše

asfodelka
25. máj 2012

@vejula dakujem za pomoc. volala som teraz pre istotu doktorke a vraj mam hlavne kontrolovat ci nema cervene flaky, ci nezvracia a nie je apaticky. tak som sa rozhodla ze budem verit ze to boli zubky 🙂 z krvi sa to da zistit az po tyzdnoch.

vejula
25. máj 2012

@asfodelka určite su to zubky. Daj potom vedieť ako, či tie teplotky prešli

asfodelka
6. jún 2012

@vejula ahoj, tak nakoniec horucky trvali 5dni. boli sme aj na pohotovost. dostal antibiotika, o mesiac ideme na krvne testy pre istru ze nema boreliozu. ale flaky nie su ziadne. len dnes sa mu na tej nozke urobili male vyrazky ale doktorka povedala ze to bude od oblecenia. 🙂

vejula
6. jún 2012

@asfodelka tak fajn, inak kukam,že tvoj maly ma 15 mesiacov. Neočkovali ho nahodou pred nedavnom MMR vakcinou? tie vyražky môžu byť aj z toho, dokonca aj tie horučky.... Teda priebeh tak malo niekolko dti z mojho okolia, že po tyždni od očkovania maly horučky a po dvoch tyždnoch sa vyhodili vyražky... Nemate to nahodou takto?

asfodelka
6. jún 2012

@vejula z ockovania to naisto nebolo. moj maly ma epilepsiu a kvoli zachvatom sme mali posunute ockovania. MMR nas este len caka. aj to ma dr. posiela do dajakej ambulancie kde ockuju rizikove deti, neviem ci sa boji ho ockovat alebo co... ale viem ze po MMR su take stavy. uz teraz sa bojim.

asfodelka
12. jún 2012

@vejula pozri co mi poslala kamoska ako likvidovat klieste... http://www.ixoderm.cz/video.html a je po probleme s vyberanim.

zuzanka.h
25. jún 2012

ahojte babz tak mi sa tiež "vytešujeme" s kliešťami.... Malý rovno v hlave a ja na nohe.... Malý nemá nič a ja mám štipaniec ako po komárovi a strašne to svrbí.... Stále nás sledujem. myslím na to najhoršie encefalitídu vkuse som v strehu☹

asfodelka
25. jún 2012

@zuzanka.h mne povedala dr. ze kym sa na tele neobjavi flak v tvare mince tak je dobre. ze ten flak sa presuva tak moze byt hockde. ale po 6 tyzdnoch sa daju robit testy z krvi.

zuzanockamt
25. jún 2012

@asfodelka ja mam s boreliozou bohuzial skusenost ... zaciatkom juna mal syn kliesta - nebol prisaty ani 24 hodin, mozno 15 - 17 hod, vybrala som mu ho, vydezinfikovala a bolo vsetko OK ... zhruba na 10. den sa objavil v mieste vpichu flak - presne typicky pre tuto chorobu - svetly stred a cerveny okraj, isli sme k pediatricke, odtial na infekcne a tam to viac-menej potvrdili ... dostal na 14 dni ATB a zaciatkom jula ideme na testy, ci to prekonal alebo nie, lebo kozna zmena bola jasnym priznakom

bonaquaba
25. jún 2012

baby a este mi poradate ako vyberat tie klieste, cim to a ako vyberate, nasi zatial este nemali, ale keby nahodou, dakujem