Prečo voliči zvolili Harabina?
Stručné zhrnutie
- Voliči, ktorí zvolili JUDr. Štefana Harabina, často uvádzali dôvody ako „nie je nikým ovládaný“, dôraz na suverenitu štátu a návrat k potravinovej sebestačnosti ako príťažlivé politické posolstvá.
- Sociálne a rodinné faktory vrátane miestneho tlaku, „rodinnej retiazky“ a odporu k elitám boli v diskusii uvádzané ako významné príčiny, prečo niektorí voliči zmenili preferenciu alebo hlasovali kolektívne.
- Dezinformačné a agitpropa kanály spomínané v diskusii zahŕňali hromadné maily s návrhmi vzdelávacích seminárov pre učiteľov a pochybné organizácie, pričom Ministerstvo školstva sa od týchto seminárov verejne distancovalo a seminár „výrazne neodporúčalo“.
Q: Prečo niektorí voliči preferujú kandidátov s rétorikou proti Západu a za „suverenitu“?
A: V diskusii boli citované konkrétne požiadavky na obnovu poľnohospodárstva a potravinovú sebestačnosť a názory, že „Ukrajina by sa mala pripojiť k Rusku“, ktoré voličom dávali pocit národnej suverenity; tieto názory sú v diskusii prezentované ako motivácie voličov.
Q: Ako sa v diskusii opisuje vplyv rodiny a lokálnych sietí na voľby?
A: V diskusii boli uvedené príklady „rodinnej retiazky“ a spoločenského tlaku v dedinách, napr. žena pôvodne chcela voliť Korčoka, ale „v dedine jej vynadali“ a nakoniec hlasovala za Harabina.
Q: Boli v diskusii zmienky o organizovanom šírení propagandy medzi učiteľmi?
A: Áno; v diskusii sa spomínali hromadné maily adresované učiteľom z iniciatívy „Slovenská národná rada obrodenia“ s obsahom pozývajúcim na „vzdelávací seminár“, a Ministerstvo školstva sa k tomu vyjadrilo, že seminár výrazne neodporúča a distancuje sa od neho.
Q: Existujú v diskusii správy o osobnom správaní kandidáta ako dôvod nepodporovať ho?
A: Áno; viaceré príspevky odkazujú na článok v Plus7dni (Pluska) s „exkluzívnou spoveďou“ exmanželky Harabina o údajnom zaobchádzaní s deťmi, a tento článok bol v diskusii odporúčaný ako podklad pre hodnotenie kandidáta.
Q: Ako na diskusiu reagovali mediálne a štátne inštitúcie?
A: V texte mailu a v diskusii sú menované médiá TASR, Aktuality, SME a TA3; Ministerstvo školstva sa v súvislosti s kontroverzným seminárom verejne distancovalo a označilo ho za nevhodný.
Q: Aké konkrétne dezinformačné témy a metódy boli v diskusii spomínané?
A: V diskusii sa objavili tvrdenia o „genetických dôkazoch“ o pôvode Slovanov, teórie o „sfalšovaných dejinách“, výzvy k vytvoreniu „Novej ústavy“ a využívanie hromadných mailov a edupage na šírenie materiálov.
Závery z diskusie
Zhoda
- Voliči Harabina majú rôzne motívy vrátane pocitu, že kandidát nie je ovládaný externými silami, a túžby po národnej suverenite a sebestačnosti.
- Rodinné väzby a lokálny sociálny tlak boli v diskusii identifikované ako silný faktor ovplyvňujúci voľby.
- Ministerstvo školstva sa verejne distancovalo od kontroverzných vzdelávacích seminárov, ktoré boli distribuované ako hromadné maily učiteľom.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že voličov Harabina poháňa frustrácia a „patriarchálne“ hodnoty; iní obhajujú ich rozhodnutie ako legitímny politický názor a varujú proti odsudzovaniu voličov.
- Niektorí považujú obsah mailov a seminárov za nebezpečnú konšpiračnú agitáciu; zástancovia takýchto akcií prezentujú tieto aktivity ako „obrodenie“ a hľadanie alternatív v školstve.
Otvorené otázky
- Do akej miery ovplyvnili výsledok volieb organizované mailové kampane a lokálne siete?
- Aké konkrétne kroky môžu inštitúcie (ministerstvo, školy) podniknúť proti organizáciám, ktoré masovo zasielajú sporné vzdelávacie materiály?
- Ako systematicky zmapovať vplyv generačných rozdielov a ekonomických frustrácií na preferencie voličov?
Spomenuté značky a firmy
Plus7dni, Pluska, VIDEOPRESSAGENCY s.r.o., TASR, Aktuality, SME, TA3, RTVS, Ministerstvo školstva Slovenskej republiky, Slovenská národná rada obrodenia, SNRO (www.snro.info), HNonline, edupage, Facebook, Zomri
Spomenuté produkty a metódy
vzdelávací seminár, hromadné maily (mailová agitka), edupage, „genetické dôkazy“ (vo význame tvrdenia o pôvode), návrh „Novej ústavy“, „Charta Slovanskej Svetovej Organizácie Národov“, PISA 2022 (referencia), mailing listy pre učiteľov
Miesta a osoby
Slovensko, Ukrajina, Rusko, Ružomberok, Gánovce, JUDr. Štefan Harabin, Ivan Korčok, Vladimír Mečiar, Robert Fico, Pavol Peter Kysucký, Ing. Pavol Pijak, P. Schmid, RNDr. Smutný
Pri týchto voľbách som si uvedomila jednu zásadnú vec. V spoločnosti nám chýba TOLERANCIA INÉHO NÁZORU a to považujem za nebezpečný vývoj. Všímam si to teraz hlavne medzi mladými. Mnohí si myslia, že ich názor je jediný správny a ostatní sú hlúpi. Ale každého môže oslovovať iná časť politického spektra a má na to právo, nemôžeme ho za to odsudzovať. Zažila som totalitu, diktatúru jednej strany a potláčanie, trestanie iného politického názoru. Za mňa toto nikdy viac. Demokracia a tolerancia diverzity názorov v politike by mala byť svätá. Inak to v spoločnosti nikdy nebude dobré. Mám pocit, ze sa história bude musieť opakovať, keďže mladí, ktorí nezažili totalitu, majú patent na rozum. Názor, že zavrime dnes dedkov a babky doma, nech nevolia, lebo sú dementní, ma desí. Kto toto vypustí z úst, nepochopil nič o demokracii a táto spoločnosť má pred sebou ešte veľmi dlhú cestu.
@markusrasford môj svokor mi odpovedal na túto otázku takto : lebo není koho iného .on jediný má rozumné reči ,a zslezi mu na Slovensku . Treba niečo robiť s tým ,aby sme boli samostatni . Keby sa sem nevtisli američani ,tsk by sme boli bohatší ako svajciari ...tu bolo všetko . Boli sme najlepší v pestovaní ovocných stromov . Na naše družstvá sa chodili pozerať zo západu s otvorenými hubami . Treba znovu začať obnoví ať poľnohospodárstvo ,aby sme tu mali blahobyt . Kedysi nebolo bezdomovcov . Na Ukrajinu ani cent pomoci , najlepšie keby sa Ukrajina pripojí k Rusku a potom aj my by sme sa k nim pridružili . Slovania si pomáhali odjakživa , Amerika nás chce zničiť , Harabin rozumne rozpráva , že potrebujeme byť suverénny štát ,keď tu budú vládnuť " hentí " ,to nás zapredaju a rozdelia si naše územie..."
Joj ,čo si ja denne vypočujem 😂🫣 . Toto je taký kratší súhrn
@zmrzlinka8 z jednej časti súhlas . Toto polarizovanie je horšie ,než samotný výsledok volieb . Kým sa nezjednoti ľud , tak sa ťažko bude hľadať vhodný človek do vedenia štátu .
Na druhej strane . Mam v rodine ,okolí ,pár ľudí , ktorí majú 60-65 . Prezliekaci kabátov ako lusk . V 89 celí pyšní ,že ide nová éra ,bude dobre . A aj im bolo .. prvých 10 rokov po Tom ako sa rozkradol stet a dostali sa ku koritu , či už v menšej ,alebo väčšej miere .
A teraz nám hovoria pri nedeľnom obede ( ti ,čo majú družstevné byty a nakradli si , a do roboty chodili len fajčiť a cvikat hodiny )
" Joj , vy mladí ( s mužom sme 36 a 40 ,a nič sme nedostali ,všetko šlo od nuly s pomocou úverov) . To nebude robiť , keď mi pomerne ,kto tu bude .
Aj teraz by ste volili len tých bláznov amerických ,sorosovych poskokov . Šak sa zbadáte . Komunizmus treba na vás , lebo tu bude druhá Amerika .
Moja otázka tomu človek veku bola , on mal možnosť rozhodnúť , strngal , lebo strngali jeho nadriadení . A nadáva na generáciu svojich detí ,ktoré sa do tej doby ,ktorú on chcel a volil ,narodili. A teraz ,keď tie deti chcú budúcnosť pre svoje deti a pre seba , on im povie ,že zle rozhodujeme , že oni starší už vedia lepšie ...že Ameriku tu nechce , že nechce byť trávení z lietadiel práškom , že nechce byť smerovaní ani k únii ,lebo to je zlo .
Tak som mu povedala ,že nech sa neurazí , ale je mi zvláštne ,ak o budúcnosti mojej rodiny , má rozhodovať človek ,ktorý vlastne už len čerpá výhody zo systému ( dotácie berú ,ale na eu nadávajú ) , a bude žiť dajme tomu dve volebné obdobia .a potom následky ich voľby budú niesť ďalšie generácie .
Hoci napríklad moja 85 ročná babka má názor viac bližší mne ,ako môjmu 65 ročnému človeku . Lebo si odzila s rusmi viac toho zlého. Babka volila korcova , svokor 66r harabina, môj otec 60 r . Korcoka . A to sú ľudia z jednej dediny , podobnej sociálnej vrstvy .
Nechapem, naco treba mazat diskusie o politike. Ved sa to tyka NAS, obcanov!!!!!!! Hlavne, ze su denne diskusie o fantom testoch, o chorobach a ci jest lizatka v tehotenstve. Toooo nikomu nevadi. A ano, napisem aj sem, ze ludia, zacinajte konecne pouzivat ten vas zdravy rozum a NENECHAJTE sa manipulovat strachom a nenavistou. Pelle a spol je ZLO. Chcu ho nasadit iba preto, aby fico a spol si presadili svoje mafianske zakony, aby si chranili svoju rit pred basou, LEBO UZ BY MALI DAVNO SEDIET. V krajine za par mesiacov vyrobili taky chaos, co clovek nevidel, a pelle este ma taku drzost, ze si na billboard capne Slovensko potrebuje pokoj. Akoze ludia, zobudte sa uz a pouzivajte zdravy rozum namiesto ubohej nenavisti, ktoru do vas natlacili politici.
A kto uz si zvoli harabina, to komentovat ani neviem... Tam su slova zbytocne.
@danica2711 našťastie nie .môj muž trpí somnou . obaja sme doposiaľ volili rovnako ,alebo veľmi podobne . Sme spolu 17 rokov , pri viacerých parlamentných voľbách sme boli viac krát nie úplne istí stranou ,a viedli sme diskusie . Napríklad myslím že cca 15 rokov dozadu sme riešili sas , alebo sme sa nie vždy zhodli na jednotlivých menách v danej strane . Ale to hlavne smerovanie máme rovnaké . Muž bol väčší konzervatívec ( kresťan ) ja som pokrstena ,ale neveriaca ,a s tým ruka v ruke šli nejake odlišné názory , ale nakoniec sa muž priklonil ku mne ,a teda sme našli vždy spoločnú cestu .. 😂
@zafir01 opýtaj sa svokra. Ci bol Mečiar komunista a ta družina okolo neho ci bol komunista Fico a ďalší jeho ministri? Kto tu najviac vládol po novembri 89? Kto rozkradol tento štát? Kto zdevastoval fungujúce podniky? Určite to nebol Simecka ani jeho otec. A skúste zobrať svokra aj za dedinu aby konečne videl niečo iné ako svoju rodnú obec
@krasavec007 stačilo mi,keď sa samí ,, múdri russia špióni" priznali do telefónu Navalnemu,prečo sa nepodarila akcia ,,slipy" 🤭. Keby to nebolo do plaču,je to až k slzám smiechu.
@markusrasford práveže svokor to zrejme veľmi dobre vie ,ťažko komunikovať s takým človekom.
Myslím ,že to je typický prezliekac kabáta , vo všetkom . Aj v pracovnom živote ,aj v súkromnom . Ako píšem , dotácie z eú sú super , natiahnime ruky , ale keď už sú využité ,a máme nahrabane, poďme na EU napľuť , lebo šoroš ...
Snažím sa vyhnúť ostrým debatám ,lebo žije v rovnakej ulici ,a ako dedo sa k mojim deťom chová pekne . Majú ho radi . Okrem toho extra nezhody nemáme . Každý má názor len v medziach svojej mentálnej kapacity , svojho úsudku ,skúsenostiach . Nedovolím si o ňom povedať ako volič strán z iného súdka , že je dement a pod , bola by som potom rovnaká ,ako tí ,ktorých práve voliť nechcem .
Aj hlúpy názor ,je názor , a ja ho rešpektujem ,hoci s ním nie som stotožnená .
Jeho voliči sú frustrovaní a hlúpi. On im dobre zahrá na strunu keď obviňuje ostatných za to aký život vedú.
@zmrzlinka8 a zaujímavé, že táto nevraživosť vzchádza z tých, ktorí sa ohaňajú tzv.demokraciou. Asi len demokracia v ich názorovom spektre je tá správna a možná.
@dudos pridávam sem aj článok, ktorý sa viac báb tu na mk snažilo dávať aby to videli aj daní voliči..
Mne prišlo fyzicky zle z toho príbehu a žiaľ verím ex, že to tak bolo.... Veľa žien nemá šancu ohľadom deti, ak má príliš úspešného muža nie to ešte sudcu..
https://plus7dni.pluska.sk/domov/exkluzivna-spo...
@markusrasford načo sa to pýtaš? Potrebuješ si do niekoho kopnúť? Mať tu obeť na vysmievanie a kybersikanu? To ti chýba? Alebo prečo sa do toho vlastne staráš, čo je ťa do toho? Btw, ja som ho nevolila, tak ma nemusíš otravovať.
@fajnova dik za vycerpavajucu odpoveď. Najbližšie keď mi napadne nejaká otázka tak sa najprv opýtam teba ci ju môžem sem zavesiť?
@fajnova preto sa pýtam lebo mam iný myšlienkový pochod ako ty. A tebe to fakt môže byť jedno ze prečo. Chcem vedieť ze na Slovensku takýto kandidát koho vie osloviť. Lebo on ma problém rozprávať a ci mu vôbec jeho voliči rozumejú. Napríklad.
@fajnova dala si 4 otázniky tak som sa posnažíl ti vysvetliť ze ty si inde aj ja. Dávaš otázky ale odpovede nechceš. Skus žiť svoj mentálny svet.
@lakebabe zeny zaujimaju aj veci, ktore sa ich dotykaju v beznom zivote: financie, skolstvo, politika, smerovanie, sudnictvo, polnohospodarstvo.....toto vsetko ti denne zasahuje do zivota, aj ked si to neuvedomujes. Toto nema byt iba stranka pre sliepky, ktore sa pri negativnom/pozitivnom tehotenskom teste pytaju, ze co si myslime. Ale si vypichne oko, vyteka jej a ona sa pyta, ze co ma robit? Alebo ju frajer zmlati a pyta sa ci je to OK. Nie, nema tato stranka byt iba o tomto. Praveze mnohe zeny to uraza a dehonestuje.
@stanulienkat??? Reagovala som na jeho reakciu ze ženy tu zakladajú témy o menzesoch nič viac
Odkedy mame rovnopravnost, volebne pravo patri k zenam rovnako ako menzes a ine. A od cias internetu mame pravo sa o politike rozpravat nielen v kaviarni, ci krcme pri vine, ale aj na internetovych forach.
@zmrzlinka8 So všetkým súhlasím ale nie sú fakt tí voliči, ktorí volia harabina hlúpi? alebo nedaj bože ešte horšie, zlosyni? :D

@kristiii Áno presne si aj myslím ze to musel len človek ktorému to niekto nakazal. Aj ked v mojom okoli ho tiez volili taki ludia na ktorych by som to vobec nepovedala. Ved jeho sa ani počúvať nedá, nieto ho ešte voliť 🤢