Predajca bytu, ktorý sa neodhlásil z trvalého pobytu bydliska

ollynka
26. sep 2018

prosím vás kúpili sme si byt, riadne zaplatili, prihlásili sa na OCÚ ,a le problém je v tom, že tak neurobil aj predajca, ktorý nám byt predal, takže stále má trvalý pobyt už na našej novej adrese. Takže mu do našej schránky chodí poplatok za komunálny odpad na jeho meno , kde už nebýva ale odhlásený nie je . Poštu ktorá chodí bola dohoda že mu budeme posielať po známej. Samozrejme OCÚ tie poplatky neplatil. Takže za rok tam má cez 70 eur za 3 ludí. Vec je taká že nemá TP a tak sa nemôže odhlásiť. Dali sme mu rok na to aby tak urobil. po roku sme ho kontaktovali, mobil nebral, chceli sme ho ísť odhlásiť, manžel si musel v práci zobrať volno, na OCÚ povedali, aby sme tak nerobili lebo bude z neho bezdomovec aj z jeho byvalky a jej syna aby sme sa s ním ešte skontaktovali. Tak manžel zapojil do toho aj realitku ktorá mu vtedy jeho byt predávala a manžel mu napísal SMS s tým že mu dáva lehotu do konca mesiaca, kedže si smetie neplatí. A on mu nadrzo odpísal, že on TP ešte nemá a že sme ho mali už dávno odhlásiť MY. A ja sa teraz pýtam, kde je zákon pre poctivých ludí, ktorý si platia, pretože teraz manžel si bude musieť v práci opatovne zobrať volno, ktoré si musí nadrobiť čo ho samozrejme obťažuje, musíme ísť na kataster vybrať originál LV za ktorý mimochodom zaplatíme 8 eur a potom na OCÚ všetkých 3 odhlásiť,...?????????Čo sa stane ked sa zatneme a neodhlásime, budeme k tomu benevolentný, lebo aj ked je to len 8 eur ja mám za to pre dieťa plnú igelitku ovocia alebo niečo na oblečenie. Prečo ja mám na neho doplácať,..???????????????? obraciame každé euro.

sissy27
27. sep 2018

@ollynka ale zákon je na tvojej strane. Môžeš ich odhlásiť, je to tvoje právo, nemusíš sa s nimi ťahať po súdoch, posielať im výzvy a domáhať sa svojich práv nejakým komplikovaných spôsobom. Proste jedna návšteva úradu, ktorú si už ako sama píšeš absolvovala. Že ste to neurobili hneď pri prvej návšteve, je len a len vaša chyba.

ollynka
autor
27. sep 2018

@eeffka ale ja nemám koho čo odhlasovať!!!!! To je povinnosťou každého jedného občana, prihlásiť sa a odhlásiť sa!!!!!!!!!

ciusinka
27. sep 2018

Ja uz normalne neviem, ci sa mam smiat alebo plakat, ked toto citam 🙈 Keby zakon nebol na vasej strane, tak by ste ich z toho trvaleho pobytu odhlasit nemohli!! Vy mozete, len sa vam nechce a riesit 8 eur?? To akoze fakt?? Tak radsej nech vam stale chodi domov ich posta a neviem co este, pripadne vam raz zacnu vyklopkavat exekutori a hladat ich a vy budete mat s tym len zbytocnu ostaru a potom si mozete trieskat hlavu o stenu..Na urad sa vzdy da ist aj po pracovnej dobe, vzdy jeden den v tyzdni su urady dlhsie, presne pre taketo pripady, ked sa niekto nemoze kvoli tomu uvolnit z prace..Proste nijako inak sa to urobit neda, cakali ste, kym sa odhlasia sami, neurobili to, tak proste zdvihnem zadok a odhlasim ich sama, nikto ini to za vas urobit nemoze a uplne zbytocne sa tu budes nad tym dalej rozculovat.

eeffka
27. sep 2018

@ollynka nuz budes prekvapena ale nie je ... odporucam prestudovat si.
AK sa nevystahovali trvaly pobyt mozu mat kdekolvek kde im to majitel nehnutelnosti umozni , a tymto to umoznujete vy.
Zbytocne dupkas nozickami, navsteva uradu vas neminie. Toz za dobrotu na zobrotu.

https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zi...

fokuska
27. sep 2018

@ollynka To si si ty vymyslela a vylozila zakony po svojom :D
O trvalom pobyte rozhoduje majitel nehnutelnosti. Majitel odhlasuje a prihlasuje ludi na TP.
Odhlasit sa MOZE clovek aj sam.
Vy ak ste im TP nezrusili, tak sa to berie, ze suhlasite s tym, aby tam boli nahlaseni.

A to, ze ste te neurobili hned ked sa prihlasovali vy, lebo "spolocnost" a chceli ste im vyjst v ustrety - ved fajn, vasa dobra vola, ale mali ste ratat aj s nasledkami.

Je to fakt smiesne ako sa tu obhajujes plno vykricnikmi, ale uplne zbytocne sa rozculujes, nastuduj si zakony ;)

miku1
27. sep 2018

@ollynka Setri si vykricniky a pochop, ze na ten urad proste ist musis. Inak mate cudzich ludi na trvalom pobyte na furt.

fokuska
27. sep 2018

@ollynka A este ta "potesim" - nastuduj si aj VZN vasej obce, lebo je mozne, ze ako majitel nehnutelnosti si povinna platit za odpad podla poctu ludi, ktori maju na adrese TP. A zodpovedni za to mozete byt vy ako majitelia a nikoho nebude zaujimat, ci tam ostatni ludia naozaj byvaju alebo nie.
Takze aby vam nenarastal dlh...

charlie1980
27. sep 2018

Ty si nejaká samonasierajuca 😀 Veď ich odhláste a dovi dopo. Čo teba trápia jeho smeti ? 😀 A keď nie smeti, tak tvoj čas a energiu 😀 Ušetrí si energiu tu na MK radšej, lebo tu ti to nijak nepomôže. Chod na MU- LV stiahni online, inú možnosť nemáš. Inak sa tu budeš rozčuľovať ešte do 2020.

korunka1
27. sep 2018

@ollynka Odpovede si dostala aj na inom portáli, čomu nerozumieš?
Za LV platiť nemusíš, oni si to majú preveriť sami. Ísť, odhlásiť,finito.
Sama si vytváraš problémy...ústretová si bola, stačilo.

ollynka
autor
27. sep 2018

@boborko toto má OCÚ na stránke a toho sa zrejme držia:Návrh na zrušenie trvalého pobytu na návrh vlastníka budovy občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo

Potrebné doklady a dokumenty

platný občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze
písomný návrh na zrušenie trvalého pobytu (v prípade, že vlastníkom sú viaceré osoby návrh musia podať všetci vlastníci), ktorý navrhovatelia podpíšu priamo pred zamestnancom ohlasovne, inak ich podpisy musia byť úradne osvedčené,
doklad, ktorý potvrdzuje, že osoba, ktorej rušia trvalý pobyt nemá k predmetnému bytu alebo budove žiadne užívacie právo (aktuálny doklad o vlastníctve nehnuteľnosti vydaný správou katastra (nie je možné predložiť fotokópiu ani informatívny výpis z kataster portálu), právoplatné rozhodnutie súdu o obmedzení príp. zrušení užívacieho práva, o rozvode manželstva a majetkovom vysporiadaní)
návrh na zrušenie trvalého pobytu nemožno podať voči vlastníkovi alebo spoluvlastníkovi budovy alebo jej časti a tiež voči manželovi a nezaopatrenému dieťaťu vlastníka alebo spoluvlastníka
Poplatky

bez poplatku
Súvisiace predpisy

Zákon č. 253/1998 Z. z. o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov v platnom znení
Platné znenie zákonov môžete nájsť na http://jaspi.justice.gov.sk

Zverejnené 17.5.2016
Aktualizované 13.1.2017

korunka1
27. sep 2018

@ollynka Myslím, že zákony sú nad VZN.
A ak už by aj boli takí obmedzení, tak doma nemáš originál LV? Dať k nahliadnutiu ten.

ollynka
autor
27. sep 2018

@ciusinka áno to fakt,... na ten úrad ideme, neminie nás to,je nám to jasné a ja vôbec neviem čo ti je na tom všetkom smiešne . A o tom či sú tieto zákony pre ľudí - nie sú. Môj názor, tvoj ti neberiem. Pre mňa je tú veľmi cenná rada že to ide aj inak čo sa týka OCÚ s tým listom vlastníctva.Tam zaplať poplatok, tam zaplať lekárom že si nástroje umýva, tam zaplať a každý pýta,tam zaplať že ideš neakých baranov odhlásiť a my všade platíme a sme spokojný národ slovenský. Toto je smiešne. Jak stádo.

fokuska
27. sep 2018

@ollynka Pochop jednu vec - neznalost zakonov neospravedlnuje.

Mohli ste ich odhlasit ked ste sa nahlasovali na TP vy a nemuseli ste platit znovu za LV.
Neurobili ste to, lebo ste im chceli vyjst v ustrety - ved fajn, ale to si treba aj nastudovat co to obnasa. Cize ist na urad znova, zaplatit za list LV, ist na urad odhlasit ich.

Ako by si si predstavovala aby to fungovala s odhlasovanim a prihlasovanim TP?

ciusinka
27. sep 2018

@ollynka Smiesne mi je to, ze odpoved na svoju otazku si dostala uz davno, ale stale si melies svoje a nadavas na zakony a podobne veci, co ti ale nijako nepomoze. Opakujem, ak by zakon nebol na vasej strane, tak proste tu moznost zrusit niekomu trvaly pobyt nemate. Bodka. To, ze vy ste sa nechali na urade ukecat a nezrusili ste im ten trvaly pobyt uz davno, je len a len vas problem, a preto rozculovat sa mozete len nad sebou a nie nad tym, ze si muz musi zase vybavit volno v praci, co zase opakujem - nemusi, kedze urady funguju aj poobede. Alebo ked je to pre vas taky neprekonatelny problem, nerieste to vobec a kludne majte nahlaseneho na trvaly pobyt hocikoho..

ollynka
autor
27. sep 2018

@
@fokuska no tak že ja si svoje splním, a to svoje by si mal splniť aj ten čo byt predáva. Možno tak že sa odhlási a ak nemá TP tak sa musí sám prihlásiť na neaký ten OCÚ .

fokuska
27. sep 2018

@ollynka Ved ty si si svoje splnila - mas MOZNOST trvaly pobyt zrusit - nemusis to robit, ale ak nechces aby bol u vas nahlaseny, tak to zrus.

Predavajuci nemoze mat povinnost odhlasit sa, lebo nemoze mu zakon prikazat, ze nemoze mat TP v nehnutelnosti, ktoru predal. ved moze ju kludne predat rodicom, rodine, kamaratom, hocikomu, kto nadalej suhlasi s TP.

Ak ty prides TP odhlasit, tak o viac sa nestaras - nie ty ho hlasis na miestny urad, to uz urobia za teba.

methexis
27. sep 2018

@ollynka ale na OCÚ sa neprihlasuje sám, tam je automaticky. Keď občan nemá žiadny TP, má nahlásený evidenčný TP na adrese OÚ obce, v ktorej mal nahlásený posledný TP. To je automatické, nie že sa tam musí nahlasovať.
Odhlásiť ho musíte vy na základe LV. Keďže je ten systém už teraz prepojený, nemusíte na kataster a platiť 8€ za výpis, lebo si ho OÚ má vyžiadať sám.
Právo je na tvojej strane v tom, že ho môžeš kedykoľvek odhlásiť aj bez jeho vedomia a súhlasu, ale OÚ nemá ako sám od seba vedieť, že ty ho chceš odhlásiť, preto tam musíš ísť. že nemá povinnosť sa odhlásiť sám, je tiež logické, veď napr. aj vaše deti(hypotetické) nie sú vlastníkmi vášho domu ale môžu tam mať TP. Ak sa vy nevyjadríte oficiálne, tak nikto nemôže vedieť, koho tam na TP chcete a koho nie... Tak preto musíte ako majitelia ísť na OÚ vyjadriť svoju vôľu a teda odhlásiť toho, koho tam mať nechcete.
To je v skratke to, čo tu všetci píšu.

ollynka
autor
27. sep 2018

@fokuska 🙂 áno ale inak by to mohlo platiť pre tých čo nie je rodina, ide mi o to, že každý by si mal svoju povinnosť plniť, a nie aby som ja odhlasovala či už na začiatku alebo nedobrovolne niekoho z cudzích.Aby som ja musela niekoho odhlasovať z TP,vieš ja si svoje plním, všetko čo mám, nikde nemáme dlhy, platíme úver nie malý,..máme dieťa,...a starať sa ešte o iných,..aj ked sa to dalo odhlásiť hned na začiatku bez toho poplatku,..

fokuska
27. sep 2018

@ollynka Este raz: Odhlasit predchadzajucich obyvatelov z TP nie je nikoho POVINNOST. je to tvoje pravo, ktore si mozes uplatnit.

Kazdy si svoje splnil. byvaly majitel nie je POVINNY sa odhlasit, ty tiez nie si povinna nikoho odhlasovat.

Zakon ti dava MOZNOST, PRAVO prihlasovat a odhlasovat ludi z TP v ramci nehnutelnosti, ktoru vlastnis. Je uz na tebe, ktore prava si chces uplatnit.

eeffka
27. sep 2018

@ollynka neviem ci si nechapava alebo mas uz zatmene pred ocami ale uz konecne pochop ze vas predavajuci NEMA ZAKONNU POVINNOST sa u vas odhlasit pokial nevycestuje natrvalo zo SR.
On moze veselo uradne mat u vas TP aj 100r, kym mu ho nezrusis a vsetko je OK. Ak by sa nahlasil na pobyt inde automaticky ho odhlasia u vas, co vsak nespravil.
Urobili ste blbost, nechali sa ukecat na urade ( opat vasa naivita) a teraz sa tu ohanas povinnostami....

korunka1
27. sep 2018

@ollynka Jáj, tak to je iné scifi...ako má teta na evidencii v Hornej dolnej vedieť, že ujo predal byt a treba ho odhlásiť?...to by museli byť všetky inštitúcie prepojené ,automaticky by im museli všetky nové informácie o danom človeku všade naskakovať

ollynka
autor
27. sep 2018

@methexis rozumiem tomu všetkému a ešte raz pre všetkých úplne tomu rozumiem, pre mna je cenné, že sa to dá z LV aj inak urobiť aj ked nám to pani zopakovala už 2x že ten LV si musíme my priniesť,...len ma už unavuje to ako každý pýta neaký poplatok aj nezákonne. A tie čo mi tu píšete aká som nechápavá a pod. , ..to si prosím už nechajte pre seba.

ollynka
autor
27. sep 2018

@korunka1 všetko ide aj bez toho prepojenia,....

korunka1
27. sep 2018

@ollynka ale doteraz Ti to nešlo
Tak ako poriešiš? Máš doma originál a ten in ukážeš?
Či?

jana_eyre
27. sep 2018

jedno nechapem, preco ste sa nechali ukecat na urade, ze budu bezdomovci? aki bezdomovci, zrejme niekde byvat byvaju a ze budu mat adresu obecny urad? co je na tom take strasne? nie je to vas problem, uradnikovi sa zrejme nechcelo a vy ste to tak nechali, tak s tym nic nenarobis..

fokuska
27. sep 2018

@ollynka Dobre, zrazu uz rozumies a akceptujes, ze budete musiet ist na urad.

Kde od teba pytaju nezakonne poplatky?

radu_lienka
27. sep 2018

@ollynka nieje to ich povinnost, nikde to nieje napisane, pekne ste ich mali odhlasit a nie ze obecny urad prosi lebo budi bezdaci, jebal ich pes, ich problem, hotovo, ked obraciate kazdu korunu mam ti poslat tych 8? prepac ale chces mat pokon tak obetuj tych 8e

kathhii
27. sep 2018

Výpis z katastra uź nepotrebujete- to si musia úradnici pozrieť samy- nový zákon!

Odhlás ich , nech sú bezdomovci- čo Vás po nich, keď si to nevybavili doteraz a kašlali na to- tak vy kašlite na nich...

adija13
27. sep 2018

dajte zo schránky preč ich mená a nebudú mať poštu kam doručiť, samozrejme ich odhláste. my sme odhlásili hneď ako sme byt kúpili, teba to nemusí zaujímať. ich adresa bude dané mesto, tam im budú doručované všetky súdne zásielky. mesto to oznamuje na svojich stránkach.

sif
27. sep 2018

@adija13 My sme dali preč ich meno zo schránky a poštárka tam aj tak dáva ich listy. Aj keď majú zrušený trvalý pobyt. Ak tá osoba nenahlási zmenu bydliska banke, poisťovni a pod., nemajú odkiaľ vedieť, že to majú posielať na úrad.