Prednáška: Ste vysokoškoláci? Ste nikto!

expertka8
20. jan 2010

...velmi zaujimavy clanok 😅 😉
...zaujima ma nazor /aj/ uzivatelov MK 😵
...pekny den...vsetkym 😵

..."dokazovy material"...ze zdroj bol uverejneny v dennej tlaci...i s provokativnym nazvom temy 😀
http://www.linkesch.sk/wp-content/uploads/clano...

...pre pripad zlyhania "centralneho spojenia" 😉

Z prejavu L. ELLISONA, prezidenta spoločnosti ORACLE, ktorý mal v máji 2000 predniesť americkým študentom…

„Absolventi Yale-skej univerzity, ospravedlňujem sa vám, ak ste už niekedy strpeli podobný prejav, ale chcem, aby ste pre mňa niečo urobili. Prosím poobzerajte sa okolo seba. Pozrite sa na spolužiaka vľavo. Pozrite sa aj na spolužiaka vpravo. A teraz sa zamyslite. Za päť rokov, za desať, a dokonca aj za tridsať rokov, akokoľvek sa to zdá čudné, bude osoba, ktorá sedí naľavo od vás, bude babrák. Človek po vašej pravici bude tiež babrák. A vy uprostred? No čo by ste čakali? Babrák. Spoločenstvo babrákov.

Keď sa teraz obzerám okolo seba, nevidím tisíc svetlejších zajtrajškov, nevidím tisíc budúcich lídrov tisícok rôznych odvetví. Vidím tisíc babrákov.
Ste nahnevaní. To je pochopiteľné. Ako vôbec ja L. L. Ellison, ktorý ani neskončil vysokú školu, môžem mať takú drzosť a kacírsky tárať ku triede absolventov jednej z najprestížnejších amerických inštitúcii?
Poviem vám prečo. Pretože ja, L. L Ellison druhý najbohatší človek planéty, som vysokú školu nedokončil, ale vy áno. Pretože Bill Gates, najbohatší človek na svete – teda zatiaľ – vysokú školu nedokončil, ale vy áno. Pretože Paul Allen, tretí najbohatší človek planéty, vysokú školu nedokončil, ale vy áno. A pretože ani Michael Dell, na zozname deviaty a stále rýchlo stúpa, vysokú školu nedokončil ale vy, ako som už povedal, áno.
Hmmm… ste naozaj naštvaní. To je pochopiteľné. Takže ma ešte chvíľu nechajte, aby som pohladil vaše ego úplne úprimným poukázaním na to, že ste svoje diplomy nezískali zbytočne. Väčšina z vás tu strávila štyri – päť rokov a mnohé s toho, čo ste sa tu naučili, vám bude v ďalších rokoch užitočné. Vytvorili ste si dobré pracovné návyky. Vytvorili ste si sieť ľudí, ktorí vám vo vašej kariére budú pomáhať. A vytvorili ste si celoživotný vzťah k tomu, čomu sa hovorí ostré lakte. To je všetko v poriadku. Pretože pravdu povediac, tú sieť budete potrebovať. Budete potrebovať pracovné návyky. A budete potrebovať aj lakte.
Toto všetko budete potrebovať, lebo ste skončili vysokú školu, a preto nebudete patriť medzi najbohatších ľudí na svete. Je pravda, že by ste sa mohli vyšplhať na desiate, alebo jedenáste miesto, ako napríklad Steve Ballmer. Na druhej strane vám nemusím pripomínať, pre koho v skutočnosti pracuje.
Alebo vari áno? Pre úplnosť, Steve Ballmer nedokončil postgraduálne štúdium. Odišiel síce neskoro, ale predsa.
Takže si myslím, že mnohý z vás a dúfam, že je to teraz väčšina premýšľajú: „Môžem s tým niečo urobiť? Mám ešte nádej?“. V skutočnosti nie. Už je neskoro. Absorbovali ste príliš veľa, myslíte si, že toho veľa viete.
Hmmm… teraz ste už ale vážne nasrdení. To je pochopiteľne. Asi teraz nastala dobrá chvíľa pre rady do budúcnosti. Nie pre vás, ročník 2000. Vy ste už odpísaní. Vy sa môžete zahrabať vo svojich smiešnych zamestnaniach na 200-tisíc dolárov ročne, kde vám budú šeky vypisovať vaši bývalí spolužiaci, ktorí z vysokej školy odišli už pred dvoma rokmi.
Radšej chcem dať nádej študentom z nižších ročníkov, ktorí tu dnes sú. Radím vám s najväčším dôrazom, akého som schopný – odíďte. Zbaľte si svoje veci a nikdy sa už sem nevracajte. Vypadnite. A rozbaľte to.
Pretože vám môžem povedať, že barety a taláre vás budú ťahať len dole, rovnako ako ochranka, ktorá ma práve sťahuje z pódia dol….“

😀 😀 😀

jaja257
20. jan 2010

no neviem, ja niktos s 2 VS, asi nechapem, len sa opytam, ci by niektora z vas, co si nevazite vs vzdelanych sla rodit k niekomu bez vzdelania alebo ci by sa potesila, ked o par rokov bude vase dieta ucit nekvalifikovana osoba. Asi nie. A nie vsetci chu byt bohati, niektori chcu robit co ich bavi a nieco sa bez vs robit neda. 😀

miriamkac
20. jan 2010

pridam moj nazor....tento clanok je rovnako pribrzdeny ako je cele USA...kazdy sa pozera na svet cez dvakrat preciarknute "S". Na to aby clovek zarabal velke prachy nepotrebuje vediet ani citat, ani pisat...vid niektorych nasich spoluobcanov.... 😖 ...a neviem ako vas, ale mna bavilo sa ucit a vzdelavat a nerobila som to za vidinou vysieho zarobku....Ten clovek, co to pisal, mozno je milionar, ale tak duchovne chudobny a ubohy ze na to aby ziskal pozornost napise takuto volovinu...holt...dopisala som. 😝 😝 😝
jaja257 suhlas....som zvedava aki ludia mu zarabaju prachy...asi bezdomovci.... 😀

blazka24
20. jan 2010

jaja nikto neznevažuje VŠ len sa rozvíja debata aké je prízemné posudzovať ľudí na základe vzdelania - škola nikomu rozum nedala a dovolím si tvrdiť že ho ani nepriviedla k práci..........toto si musí každý vyriešiť sám - ale je holý fakt že niektorí milionári sú bez vzdelania a čo? veď peniaze nepadajú len vzdelaným a čo sa týka ameriky? možno preto majú takých inteligentov, že nepredvídali celosvetovú krízu a majú najviac negramotných ľudí..................

rimmel
20. jan 2010

miriamka to ze niekto nejde na vs neznamena ze nevie citat a ze sa nemoze vzdelavat inak 🙄

miriamkac
20. jan 2010

rimmel ty si ma nepochopila...ja som nenapisala, ze kto nema titul nevie citat a ani som nepisala, ze sa nemoze vzdelavat inak.....ja som pisala, ze na to, aby clovek mohol zarabat velke prachy nepotrebuje VS a vytiahla som extrem:, ze dokonca nepotrebuje vediet ani citat ani pisat.... 😝

diddi
20. jan 2010

skola da v prvom rade moznosti a je na kazdom ako sa rozhodne....ja nedam na svoju skolu dopustit, vzdy ked ideme okolo, tak tam skocim, pozdravit profakov, kamosov, co tam zostali robit ako doktoranti...na skolske casy rada spominam, nehanbim sa za to a som hrda na seba, ze som dokazala tuto skolu dostudovat /posledny rocnik s dvojickami/....bez skoly, poznania a ucenia, by som sa nerobila, to co robim

kubaka
20. jan 2010

brumdinka - špatně jsem se vyjádřila - nevzdělaný, líný, neaktivní trouba bude vždycky kopat kanály....

- byl dřevorubec, naučil serubata vybudoval si nějakou životnost v tom dřevorubectví. I řemeslníci jsou za vodou když dělají dobře to , co umí. Někdo se nechá zaměnstnat za 15 tisíc, někdo si troufne na svou firmu s kopáním kanálů - za 150 tisíc. V tom není problém

a naprosto nepovažuju vzdělání za zbytečné.
Když jsem vzdělaný trouba bez sociální a emoční inteligence (což jde) mé vzdělání vyjde naprázdno. Znám taky jednoho zoufalce, co umí plynně francouzky, má VŠ a nikde pořádně neuspěl, neoženil se, je to protiva. A inteligentní hoku, co vystudovala sinologii (čínština), hovoří pěti jazyky, má ještě ekonomickou školu co dává ten titul MBA nebo tak nějak, a je povahově tak blbě nastavená, že nikde nevydrží a má problém vůbec někde pracovat, být s lidmi, začlenit se. Dá se považovat za zkrachovalce.
Není to ale problém vysoké školy, ale jen v člověku. To neznamená, že vzdělání je zbytečné. A oprvdu nemám ráda zevšeobecNující a prázdou frázi "pravda je někde uprostřed".
Lidé jsou prostě různě schopní a různě vzdělaní a záleží na tom, jak to, co umí a vědí dokáží použít.

lesnamacicka
20. jan 2010

No teda, dobre šibnutý článok 😀 ja osobne VŠ neznevažujem. Ten, kto VŠ vyštudoval, si to oddrel - či už ju vyžije v reálnom živote alebo nie, záleží na okolnostiach. Ale ani nezhadzujem niekoho, kto VŠ nemá - veď to neznamená že dotyčný je blbec. Napr. taký remeselník, dajme tomu stolár - môže byť stolárom preto, lebo nič iné nedokáže poriadne robiť, alebo preto, lebo ho tá práca napĺňa a baví ho "hrajkať" sa s drevom. Tak je to aj s VŠ - niekto tam išiel s vidinou veľkého zárobku, niekto s túžbou po vedomostiach a niekto zas preto, lebo dnes má VŠ "každý". V mojom okolí mám plno ľudí tej poslednej kategórie - idú na VŠ len kvôli tomu, aby mali titul - a aj vyštudujú, aj keď majú vopred jasné, že vyštudovanú vec nikdy nebudú robiť. Týka sa to najmä filozofických fakúlt, kde sú obory ako etnológia, história atď. Určite sa nájdu takí, ktorých tie obory zaujímajú, ale je vopred jasné, že toľko pracovných miest s týmito obormi na SR neexistuje.

A zase si neviem predstaviť lekára, čo nevyštudoval VŠ, alebo také povolania ako farmaceutický laborant, rôzne obory založené na vedeckých výskumoch, jednoducho také, v ktorých budú študenti neskôr aj pôsobiť.

lesnamacicka
20. jan 2010

A ešte, napr. k tomu stolárovi, kt. by to ozaj bavilo - myslím, že taký čl. by tú VŠ ani nepotreboval k tomu remeslu, ale keby existovala nejaká VŠ stolárska, možno by po rokoch stolárčenia na ňu aj išiel, pretože by chcel byť v svojom remesle dokonalý, chcel by o tom vedieť čo najviac.

Takže pokiaľ VŠ dá človeku nejaký cieľ, zmysel, zdá sa mi hlúpe tvrdiť, že tí, čo vyštudovali VŠ, sú niktoši (ako tvrdí pán v preslove).

mamutka
20. jan 2010

nikto kto sa dokaze poriadne starat o rodinu bez toho aby niekoho okradal nie je babrak, VS s tym nema nic spolocne.
nikto kto z deti vychova slusnych ludi nie je babrak, opat, VS s tym nema nic spolocne.
mam VS a stretla som tam kopu ludi ktory bez mega tahaka neboli schopni dokoncit semester a kopec ludi ktori boli naozaj schopni.

ak niekto potrebuje nadavat kope ludi do babrakov, podla mna tym poukazuje na vlastne komplexy.
dotycny pan sice podla seba sameho je hviezda jasna, ale ked mu praskne vred alebo slepak, tak bude lezat na stole jedneho z tych "babrakov" a bude sa modlit aby ten babrak mal dokoncenu VS v danom odbore....
jeho pobabrane miliony mu zivot nezachrania, ale banda babrakov s VS hej
nech sa da liecit, aj ten psychiater ku ktoremu pojde je sice babrak s VS, ale az taky blbec to nebude, ked dokaze na debilite a komplexoch inych zarobit pekne prachy...

murinka
20. jan 2010

k clanku-je to sila...ale-vsetci sa driapu kdesi na vysoke skoly,vsetci chcu brat pekne platy,sediet si na zadku....ale kto na tychto ludi vyrobi?!aj ti najhlupejsi sa tiskaju na gymnazia a na vysoke skoly a prechadzaju tak ze im to zaplatia rodicia-a potom mame takych hlupych lekarov,na uradoch nas posilaju z dveri do dvri lebo dotycni to neovladaju!nikto dnes nechce manualne pracovat-no cest vynimkam!pred dvomi rokmi som koncila strednu skolu-a tam bol problem pretoze nemali ziakov,,,mizli,, odbory pretoze sa nokto nehlasil...kazdy chcel ist na gympel alebo obchodnu...o takych desat rokov nebude mat kto robit...lenze robotnici-remeselnici si ,,daju zaplatit,, pekne peniazky az sa panom oci zderu 😒 vysoka skola neznamena vsetko-nastastie 😉

susik77
20. jan 2010

murinka: to sa bat nemusis, kazdy nema na VS. A tiez len pozeram, kolko remeselnici tu v Prahe beru na hodinu 😎 Kto je sikovny sa nestrati. A moze mat VS alebo nemusi-je to o odvahe a podnikatelskom duchu 😉

murinka
20. jan 2010

susik-kto na to ma nech studuje ale suru ma ti ktori su glupi a vymyti a este sa tiskaju bo chcu mat titul 😠 lenochy jedni 😠

mamutka
20. jan 2010

murinka, vacsina uradnicok VS nema,
na VS sa koli sedeniu na zadku nejde, su rozne odbory a clovek sa potom cely zivot mlati blatom po stavbach s prilbou na hlave, alebo doslova kanalmi, lebo studoval hygienu a kontroluje kvalitu vod...na sedenie na urade VS netreba.
ja mam posledne roky tiez sedave zamestnanie a to ze je to vysedavanie v teple moze povedat len ten kto tak nikdy nemakal. denne 8, 10 a ked bolo treba aj 12 hodin driny, vybavovaciek, ani len 3 minuty na kavu sa nedaju najst, takto sa maka v sukromnych firmach.
zazila som aj ako museli ludia makat cez vikendy zadarmo, aj cez sviatky, stale po nich hucia, ze nenahodili vsetky udaje do systemu nacas, bezne je vo velkych firmach o jedneho az dvoch ludi na oddeleni menej ako treba - aby sa usetrilo, a tych ostatnych nutia robit az im z toho sibe, znicene oci, chrbtice, vycerpanie....

ja tvrdim, kazdy kto robi manualne, nech ide na mesiac makat za PC do sukromnej firmy, kazdy kto sedi za PC, nech ide na mesiac kopat kanale....a bude pokoj a kazdy si bude vazit pracu toho druheho.

zazila som urady, kde naozaj len sedeli na internete a pili kavu, mali sme kancelarie oproti, no humus, otrasne, a platime ich z dani vsetci....

robila som aj manuale, ale nikdy som nebola pritom taka vycerpana, ako ked som sedela pri telefone za PC a niesla zodpovednost za inych a musela vybavovat doslova 20 veci naraz....

susik77
20. jan 2010

murinka: noo, ked sa na tej vs udrzia, tak preco nie? 😎 Niekedy je lahsie sa tam dostat 😀 Ja som bola na prijimackach na lekar. fakulte hned po skonc. strednej a dost sa mi zdali prijimacky pofiderne...najprv nam vynadali do blbych-leb mali nej. divne formulare na vyplnovanie, takze sme tomu moc nerozumeli a vysledky len vyvesili-body a tie harky sme si po prijim. nemohli ani pozriet-kde sme urobili chyby a pod. potom som sla na farmaciu a tam boli ovela serioznejsi- po prijimackach nam povedali vysledky , ukazali co bolo dobre a zle...mohli sme sa pripadne pytat ked nam nieco nebolo jasne...

murinka
20. jan 2010

netvrdila som ze kazdy kto ma vs je hlupy

mamutka
20. jan 2010

ved ja som tiez vyssie pisala akych vseliakych ludi som na VS zazila..
inak, na jednych primackach jednen chalan hned vstal a odovzdal testy - ze on ich dostal vyplnene.......asi ich dali omylom niekomu inemu, to je smola, co 😀
jeden doktorko sa raz pochvalil, ze za prijatie na niektore VS sa nedavaju obalky, ale kluce od chaty, alebo auta.. 😠
a potom to u nas tak vyzera....idem s problemom k dr. a vysmeje ma ze to ma dnes kazdy...
ked ziadam preventivnu prehliadku, tak vraj na to maju narok len starsi ludia...
plne papule prevencie, ked clovek roky rozprava ake ma problemy dr.mu jasne dava najavo ze je kreten co si vymysla problemy, ked je neskoro a clovek skonci u odbornika, ten mu vynada, ze co neprisiel skor....no lebo obvodak je debil ktory horko takzko za 8 rokov preliezol skolou, len aby rodicia mali v rodine MUDr., lebo susedia maju JUDr.....

maruschka
20. jan 2010

názov témy ma najskôr ohúril, potom pobavil, článok tiež - je super...Hneď mi je lepšie a veselšie.. 😀 😀 😀 😀 😀 😀

murinka
20. jan 2010

mamutka suhlasim.sesternica skoncila vs s cervanym diplomom a zvladla to bez vacsich problemov....kamoska zacala vs,pochodila dva mesiace a odisla lebo nemala na to ,,godži,,.........mne osobne sa stalo na rade prace-takmer pol roka po svadbe som chodila na urad prace do bj aby mi zmenili vsetky potrebne udaje a aby zaznam presiel na urad prace do PO-manzel myslel ze ma roztrha jaj macku ked som prisla domov a nic nebolo vybavene lebo ,,vzdy,, chybalo nejake potvrdenie 😠 ked uz manzelovi povolili nervy isiel so mnou a vynadal im-co z nas robia debilov a ci su neschopni 😠 vtedy pracovnicka zobrala knihu a zacala studovat co ma robit v takych pripadoch ak sa zaznamy posielaju do ineho mesta 😖 ked manzel toto videl tak povedal-,,vy to neviete?a teraz s´tudujete co mate robit?,, dala nam cely zaznam a povedala ze mame ist do vedlajsich dveri lebo ona to nevie 😖 a vedla nam povedali ake doklady nam este chybaju a vymenovala asi tri ktore ,,pracovnicka odvedla,, vobec nekazala priniest 😠 a tak sme museli ist tam kde momentalne byvam po potvrdenia,naspat do BJ a do PO-bol to zabity cely den,s manzelom sme boli nervozni obaja...ked nie tej hlupej pracovnicky vsetko by bolo vybavene skor a bez problemov 😠

susik77
20. jan 2010

murinka: vsetko je o ludoch-a je jedno ake povolanie 😔
ja mam zase blbe skusenosti so zdr. poistovnami na sk. Byvame v CR trvale a ked som chcela ist na nej. cas do anglicka studovat, potreb. som sa poistit na sk, lebo v CR by som si musela dost zaplatit. Chcela som sa poistit v Dovere-a tam mi povedali, ze je to zlozite,potom ze to nejde a nakoniec ze sa mi to neoplati(proste sa im nechcelo zistovat ako sa mozem poistit)
Vo VZP mi zase hovorili nej. scestne info. Nakoniec som sa pytala tu v CR vo VZP a pani mi vsetko bez problemov vysvetlila, este mi dala aj brozurky, kde boli vsetky informacie

mamutka
20. jan 2010

murinka, aj moja mama chodila na UP, musela tam mladej cicke vysvetlovat ako sa v PC ukladaju dokumenty!!!!! cica bola neter veduceho......

murinka
20. jan 2010

nas obycajnych ludi to stoji obrovske neŕvy...a obcas mame blizko ku infarktu 🙂

maruschka
20. jan 2010

murinka, ja viem, že veľa zamestnancov je tam dosadených vďaka politickej príslušnosti- spolužiačka, ktorá tam pracuje nám to veľmi rýchlo objasnila (a je smutné, ak na sociálke pracuje 30 ľudí a z toho iba dvaja majú VŠ sociálnu prácu)..Tí ľudia nemajú potrebné vzdelanie a rozhľad..Predsa len, keď robíš niekde na sociálke a máš k tomu aj školu-vieš o čom to je, vieš poradiť, zariadiť a keď nevieš, ideš a vieš za krátky čas nájsť pomoc prípadne naštuduješ v príslušnom zákone, nariadení, atď...
Lenže, keď si tam sadne kočka, ktorá má dajme tomu gymnázium (bez urážky, uvádzam to čisto iba ako príklad), nevie, aké zákony existujú a čoho sa týkajú, nevie poradiť, nevie sa orientovať v prípade a je tam iba na to, aby klientov posielala do iných dverí..

Do tejto kategórie neradím oduševnených sociálnych pracovníkov (ktorí VŠ nemajú), ale vedia o problematike viac, ako ktorýkoľvek vysokoškolák a to vďaka dlhoročnej praxi...Pretože zákony,nariadenia,postupy ovládajú a majú v malíčku, lebo sa tomu venujú každý deň už x rokov.. 😉

A v treťom prípade to mohla byť pracovníčka čerstvo po VŠ, ktorá bola v zácviku a tak je ešte troška mimo, nevyzná sa ešte v takýchto záležitostiach, ako sú potrebné tlačivá a interné postupy. Každý z nás niekde začínal a tak vieme, že sme boli ako vyplašené malé deti, pokiaľ sme sa neoťukali a nezvykli si.... 😉

nguyen
20. jan 2010

Rozdelovat ludi na vysokoskolakov a ostatnych mi pride prizemne az trapne a tvrdit ze iba ludia bez VS mozu zbohatnut je strasna kravina. Jasne ze kopa absolventov si mysli ze pojedla vsetku mudrost sveta, ale to je vseobecna crta mladych ludi a navyse z vlastnej skusenosti poznam tie reci na vyske, ako vam 5 rokov tlacia do hlavy ze ste elita atd atd, lenze prve zamestnanie to vsetko skoriguje, parkrat popadate na hubu a ziskate zdravsi pohlad na vec. No a komu niet rady tomu niet pomoci, ale to s vysokoskolsym ci nizsim vzdelanim predsa nesuvisi.
V rebricku vzdelanosti a z neho plynucich kompetencii vsak faktom ostava, ze vysokoskolak (teoreticky) dokaze robit pracu stredoskolaka, naopak je to trochu zlozitejsie, v niektorych pripadoch nemozne. Takze ono to az tak celkom pravda nie je, ze vysokoskolaci su niktosi.

K vete od murinky "ale-vsetci sa driapu kdesi na vysoke skoly,vsetci chcu brat pekne platy,sediet si na zadku ale kto na tychto ludi vyrobi?!" azijski a juhoamericki robotnici, kedze vsetko sa vyraba v cine 😉 nie ze by som s tym vnutorne suhlasila, ale nasa zivotna uroven (ako zapadnej spolocnosti) je uz taka vysoka ze nedokazeme kupit to co sami vyrabame, preto sa to vyraba v rozvojovej krajine, vysokoskolaci bohatnu na rozdieloch v cene prace a zapadni robotnici su nezamestnani. Je to priserne, ale toto je podla mna hlavny dovod preco je fajn mat vysoku skolu, kedze s nou je mozne aspirovat na vacsiu skalu pracovnych miest.

dada1212
20. jan 2010

Je bohužial pravda, že na VŠ sa dnes nedostanú len ľudia, ktorí na to majú, ale aj rôzny blbci už dnes majú bez problémov titul.Dnes je bežné, že na vysokú ide človek napríklad preto, lebo sa mu nechce robiť, škola ho nebaví a skončí ju len vdaka opravákom a obálkam od rodičov. Taký človek sa so svojim prístupom určite neuplatní neskôr a titul mu nepomôže.
Takisto sa nájdu aj šikovný ľudia, ktorí sa presadia vdaka svojej pracovitosti, cieľavedomosti, kreativite a dosiahnu oveľa viac ako nejaký lenivý absolvent vysokej školy.

Takže podľa mňa to nie je len o titule, ale o tom aký človek je, aké ma vlastnosti, hlavne od toho závisí jeho úspech. A mám pocit z okolia, že v súkromnej sfére už zamestnávatelia zistili, že ak má človek človek titul, tak to už bohužial nič neznamená,veľa zamestnávateľov má s absolventmi vysokých škôl veľmi zlé skúsenosti, nechcú pracovať, nezvládajú prácu, ktorú zvládne aj človek bez titulu atd...

Samozrejme, že nie všetci sú taký, ale bohužial dosť ľudí čo skončí vysokú je na tom horšie s pracovitosťou, schopnosťou naučiť sa nové veci atd horšie ako ľudia so strednou školou.

Jedine v štátnej sfére hrá ešte škola úlohu, aspon pri plate, ale aj tak sa na lukratívnejšie miesta dostáva skôr po známostiach, nie na základe toho, že má človek školu, je usilovný, šikovný.

Takže podľa mňa sa už doba kedy niečo titul znamenal pomaly končí, hlavne preto, že titul pri dnešnom počte študentov čo majú vysoké školy nič neznamená a má ho skoro každý človek.

Ak sa niekto rád učí, chce v niečom rozšíriť svoje vedomosti, tak je dobré ísť študovať, ale len pre svoj vlastný rozvoj, nie kvôli tomu, že mu to pomôže aby bol vo vysokej funcii, veľa zarábal a podobne.

mirka285
20. jan 2010

je jedno ci clovek ma alebo nema vysoku skolu...aspon tu na Slovensku..na dobrych poziciach su aj tak podotlacovani ludia po znamosti..ani platy sa nedaju delit podla toho ci ste alebo nie ste vysokoskolak..ludia so strednou skolou vela krat zarabaju lepsie ako ti s vysokou..a o tom ako si vela ludi tie vysoke skoly porobilo by som radsej pomlcala ☹

jaron
20. jan 2010

Na článku sa mi nepáčila jedna zásadná vec: autor posudzoval úspech iba na základe peňazí. Nech si ich s prepáčením strčí... Sú aj takí, ktorí nemerajú úspech iba peniazmi a je ich určite dosť. A sú dokonca aj takí, ktorí sú z nich určite šťastnejší a spokojnejší ako ten autor. (Samozrejme nehovorím, že človek nepotrebuje žiadne peniaze).

sabiatko
21. jan 2010

😀 tak clanok bol vtipny 😀
tiez by som neposudzovala uspech na zaklade penazi, bo aj medzi bohatymi, aj chudobnymi sa najdu ludia stastni aj zufali. ja by som vzdelanie ludi radsej podporila, lebo vzdy je dobre mat prehlad o veciach, ludia s viac informaciami sa vedia aj objektivnejsie rozhodovat. a tiez to cibri myslenie, a to je pozitivne 🙂

dai
21. jan 2010

suhlasim s jaron,
clanok zaujimavy, na zamyslenie, v poctate co sa tyka zarabania tak s tym suhlasim...
pan pise ze vela VS ludi bude zarabat 200k $ rocne a budu spokojni - no, hovori o 4 mil. sk - to je cca. 11k € na mesiac - myslim ze to by vacsine aj z nas stacilo... - naozaj bohati su tito ludia ale neni, su len dobre zabezpeceni...

2-och panov ktorych pan spominal som stretla osobne a videla ako komunikuju - su to pani z jeho zoznamu bez VS vzdelania - obaja velmi sikovni, s dobrym napadom, neustale si doplnujuci vzdelania, obaja prijali cestne tituly na vyznamnych univerzitach lebo si uvedomovali ze vzdelanie je dolezite... to co dosiahli ale dosiahli vdaka zhode nahod, dobremu napadu etc. ... a mnohym inym veciam...

suhlasim ze pan robi zakladnu chybu a to ze uspech hodnoti na zaklade penazi - co je totalna blbost ☹
svet nie je ciernobiely, su ludia dobri, lepsi, horsi, zli, stastni a menej stastni, a ano aj bohati a chudobni - ale toto je len malicka ciastka celeho sprektra ktora urcuje hodnotu cloveka, ci ma alebo nema jeho zivot zmysel...cize ci jeho zivot mozno hodnotit ako uspesny alebo nie 😔

jaron
21. jan 2010

Páči sa mi skôr „návod“ Bena Carsona. Je černoch a narodil sa v gete. Jeho život nebol ľahký, napriek tomu sa z neho stal uznávaný chirurg svetového mena. Je absolventom Yalskej a Michiganskej univerzity. Do histórie sa zapísal ako vedúci operačného tímu, ktorý po prvý krát oddelil siamské dvojčatá spojené temenom hlavy (1987). V súčasnosti pôsobí ako primár detského neurochirurgického oddelenia Univerzitnej nemocnice Johna Hopkinsa v Baltimore.

Vo svojej druhej životopisnej knihe „Odvaha robiť veľké veci“ opisuje svoj akronym, ktorý je dosť v protiklade s tou prednáškou v úvode (jeho hodnotový rebríček a kritérium pre úspech ľudí, je podstatne odlišný od toho milionára):

T = talent (talent, schopnosti) – Ak v sebe objavíme nadanie, rozvíjame ho a nájdeme si priestor na jeho uplatnenie, môžeme vo svojom odbore vyniknúť

H = honesty (poctivosť, čestnosť) – Čestnosť a schopnosť priznať si vlastný problém nám otvoria cestu k úspechu

I = insight (porozumenie, schopnosť preniknúť k podstate veci) – Pozorujme, uvažujme, vydajme zo seba maximum – určite dôjdeme až na vrchol.

N = nice (láskavosť, zdvorilosť) – Ak sa správame k druhým láskavo, odplatia nám rovnakou mincou. Vzájomne tak môžeme dávať jeden druhému zo seba to najlepšie.

K= knowledge (znalosti, vedomosti) – Ak sa poctivo snažíme dosiahnuť vedomosti s cieľom prispieť k všeobecnému dobru, v nás samých aj okolo nás nastanú dôležité zmeny.

B = books (knihy) – Ak sa budeme venovať čítaniu kníh, získame cenné znalosti. Potom bude na tomto svete len Božia vôľa stanovovať medze nášho úspechu.

I = in-depth learning (štúdium do hĺbky) – Ak si osvojíme dôkladné znalosti, budeme v službe a pomoci iným schopní vydať zo seba to najlepšie. Aj vďaka nám sa tak svet môže stať lepším miestom na život.

G = God (Boh) – Keď si priznáme , že sa bez Boha nezaobídeme, Boh nám pomôže.

Veľa šťastia všetkým vysokoškolákom želám.