Prednáška: Ste vysokoškoláci? Ste nikto!

expertka8
20. jan 2010

...velmi zaujimavy clanok 😅 😉
...zaujima ma nazor /aj/ uzivatelov MK 😵
...pekny den...vsetkym 😵

..."dokazovy material"...ze zdroj bol uverejneny v dennej tlaci...i s provokativnym nazvom temy 😀
http://www.linkesch.sk/wp-content/uploads/clano...

...pre pripad zlyhania "centralneho spojenia" 😉

Z prejavu L. ELLISONA, prezidenta spoločnosti ORACLE, ktorý mal v máji 2000 predniesť americkým študentom…

„Absolventi Yale-skej univerzity, ospravedlňujem sa vám, ak ste už niekedy strpeli podobný prejav, ale chcem, aby ste pre mňa niečo urobili. Prosím poobzerajte sa okolo seba. Pozrite sa na spolužiaka vľavo. Pozrite sa aj na spolužiaka vpravo. A teraz sa zamyslite. Za päť rokov, za desať, a dokonca aj za tridsať rokov, akokoľvek sa to zdá čudné, bude osoba, ktorá sedí naľavo od vás, bude babrák. Človek po vašej pravici bude tiež babrák. A vy uprostred? No čo by ste čakali? Babrák. Spoločenstvo babrákov.

Keď sa teraz obzerám okolo seba, nevidím tisíc svetlejších zajtrajškov, nevidím tisíc budúcich lídrov tisícok rôznych odvetví. Vidím tisíc babrákov.
Ste nahnevaní. To je pochopiteľné. Ako vôbec ja L. L. Ellison, ktorý ani neskončil vysokú školu, môžem mať takú drzosť a kacírsky tárať ku triede absolventov jednej z najprestížnejších amerických inštitúcii?
Poviem vám prečo. Pretože ja, L. L Ellison druhý najbohatší človek planéty, som vysokú školu nedokončil, ale vy áno. Pretože Bill Gates, najbohatší človek na svete – teda zatiaľ – vysokú školu nedokončil, ale vy áno. Pretože Paul Allen, tretí najbohatší človek planéty, vysokú školu nedokončil, ale vy áno. A pretože ani Michael Dell, na zozname deviaty a stále rýchlo stúpa, vysokú školu nedokončil ale vy, ako som už povedal, áno.
Hmmm… ste naozaj naštvaní. To je pochopiteľné. Takže ma ešte chvíľu nechajte, aby som pohladil vaše ego úplne úprimným poukázaním na to, že ste svoje diplomy nezískali zbytočne. Väčšina z vás tu strávila štyri – päť rokov a mnohé s toho, čo ste sa tu naučili, vám bude v ďalších rokoch užitočné. Vytvorili ste si dobré pracovné návyky. Vytvorili ste si sieť ľudí, ktorí vám vo vašej kariére budú pomáhať. A vytvorili ste si celoživotný vzťah k tomu, čomu sa hovorí ostré lakte. To je všetko v poriadku. Pretože pravdu povediac, tú sieť budete potrebovať. Budete potrebovať pracovné návyky. A budete potrebovať aj lakte.
Toto všetko budete potrebovať, lebo ste skončili vysokú školu, a preto nebudete patriť medzi najbohatších ľudí na svete. Je pravda, že by ste sa mohli vyšplhať na desiate, alebo jedenáste miesto, ako napríklad Steve Ballmer. Na druhej strane vám nemusím pripomínať, pre koho v skutočnosti pracuje.
Alebo vari áno? Pre úplnosť, Steve Ballmer nedokončil postgraduálne štúdium. Odišiel síce neskoro, ale predsa.
Takže si myslím, že mnohý z vás a dúfam, že je to teraz väčšina premýšľajú: „Môžem s tým niečo urobiť? Mám ešte nádej?“. V skutočnosti nie. Už je neskoro. Absorbovali ste príliš veľa, myslíte si, že toho veľa viete.
Hmmm… teraz ste už ale vážne nasrdení. To je pochopiteľne. Asi teraz nastala dobrá chvíľa pre rady do budúcnosti. Nie pre vás, ročník 2000. Vy ste už odpísaní. Vy sa môžete zahrabať vo svojich smiešnych zamestnaniach na 200-tisíc dolárov ročne, kde vám budú šeky vypisovať vaši bývalí spolužiaci, ktorí z vysokej školy odišli už pred dvoma rokmi.
Radšej chcem dať nádej študentom z nižších ročníkov, ktorí tu dnes sú. Radím vám s najväčším dôrazom, akého som schopný – odíďte. Zbaľte si svoje veci a nikdy sa už sem nevracajte. Vypadnite. A rozbaľte to.
Pretože vám môžem povedať, že barety a taláre vás budú ťahať len dole, rovnako ako ochranka, ktorá ma práve sťahuje z pódia dol….“

😀 😀 😀

susik77
21. jan 2010

dada: niekt. pozicie mozes robit len s VS-nielen v statnej sfere, ale aj v sukromnej. napr. suhlasila by si s tym, keby Ta mala operovat zdr. sestra namiesto atestovaneho lekara? 🙂 Takze nie vzdy je to len o sikovnosti, ale aj o vzdelani a odbornosti 😉

mywiel
21. jan 2010

No zivot nas aj tak vsetko nauci, alebo nie. Dolezita je sikovnost a pohotovost ako sa vieme v nom obracat. Mozeme mat vrodenu inteligenciu a diplomy nam k nej netreba, ale zase ucit sa treba. Aj ked velka cast z uciva sa v praktickom zivote nikdy nevyuzije. Kazdy ma na vyber a zalezi aj tak len od jeho sikovnosti aky zivot si zariadi.

uci
21. jan 2010

no podla mna otazka stoji tak, ze co si autor alebo kazdy z nas predstavuje pod pojmom "babrak":
ak ako autor si pod tym pojmom predstavujeme cloveka co nezaraba tazke prachy, tak potom podla toho som aj ja babrak,
ale ak si pod tym predstavujem nieco ine - napr. cloveka, co nie je schopny dotiahnut ziadnu vec uspesne do konca - tak potom sa az za takeho babraka nepovazujem 😉
a na VS nejde clovek predsa preto, aby ho tam naucili zarabat prachy, ale aby sa dozvedel nieco nove v oblasti, ktora ho zaujima - teda sudim podla seba
no ale to zas niektori ludia nepochopia, ze zivot nie je len o zarabani penazi ale aj o inych hodnotach a ze cloveka moze naplnat aj nieco ine ako plne vacky bankoviek 🙄

dai
21. jan 2010

tak susik,
hodnotu cloveka vzdelanie urcite neurcuje, aj s tvojou poslednou charakteristikou sa zhodujem jaron 🙂 zaklad uspechu je verit v seba a svet okolo seba, vydat zo seba to najlepsie a nestanovovat si hranice 😉

kubaka
21. jan 2010

jaro - skvělý souhrn , souhlasím , rozhodně to má poctivější obsah než ten úvodní vtip milionáře.
- až na toho Boha, jsem ateista - ale za něho si lze dosadit nějakou vlastní morální autoritu - třeba svědomí.

jaron
21. jan 2010

Som rád Kubaka, že sa ti to páči 🙂 (napriek tej výnimke 😉 )

denduska
21. jan 2010

necitala som celu diskusiu, ale kedze sa mi prave dnes uz tisicikrat na kompe pos.al windows, mozno by Gatesovi ta VS pomohla 😀

tiez mam z toho clanku pocit ze babrak je clovek tym vacsi cim nizsie ma konto, nezavisle od vzdelania 🙄 a to teda pre mna meritko hodnot urcite nie je.

dada1212
21. jan 2010

Susik Tak lekári sú výnimka, chcela som to tam aj napísať, ale tam tiež nejde len o teóriu, dôležitá je prax, lebo bez nej by napríklad chirurgovia ťažko operovali.
Písala som skôr o ekonomických školách a podobne,kde ide o teóriu a tá teórie je aj tak často v praxi nevyužiteľná a človek nakoniec potrebuje v zamestnaní úplne iné vedomosti, než tie zo školy.
Samozrejme, nemám nič proti ľudom, ktorí idú napríklad takú školu študovať, ale beriem to len ako možnosť stráviť čas získavaním nových vedomstí z oblastí, ktorá človeka trochu zaujíma, ale v praxi je to často nepoužiteľné a v zamestnaní to človeku nepomôže.

bets
22. jan 2010

ja by som VS nepodcenovala.
obaja s manzelom sme koncili spolu. moj muz sa k tomu staval tak, ze ani nechcel ist na vlastnu promociu, ze skoda casu, ze skoda casu cele studium, uz mohol byt niekde inde so skusenostami a prijmom.
teraz po 10 rokoch skoncenia to uz vidi inak. ako absolvent dostal sancu, ktoru by inak nedostal, sancu vyuzil, urobil si dalsie niekolko rocne medzinarodne studium a teraz ma velku konkurencnu vyhodu na trhu prace a samozrejme aj svoju cenu, nielen u nas, ale aj v zahranici. cele to vsak zhodnotil kvalitnou praxou.
ja som na tom inak, hned od zaciatku som vedela, ze uprednostnim rodinu pred karierou. po dlhej RD som dostala miesto vhodne pre SS, najskor som si to nechcela pripustit, ani neznevazujum akukolvek pracu, nevyvysujem sa nad nikym. ale ten rozdiel oproti kolegyniam tam bol dost vyrazny, aj ked neposobim sebavedomo, nedalo sa to nevsimnut, sposob akym som pristupovala k rieseniu problemov a pod. bola som nutena najst si miesto zodpovedajuce mojmu mysleniu, nastaveniu, tomu, ze mam potrebu sa ucit nove veci, ze netukam do systemu podla prirucky, ale pozeram a hladam prepojenia, ako system funguje. a pritom ten cas od skoncenia VS, dlhy cas na RD, bol dostatocny na to, aby som zabudla vsetko, co som sa kedy ucila, ale nieco zostalo, schopnost ucit sa a vediet porozumiet novym veciam.
nehovorim, ze toto nemoze mat SS vzdelany clovek, ale skor mam taku skusenost, ze vacsinou taky clovek dostane prve miesto napr. na nahadzovanie dat do systemu, robi to roky a neskor uz nema volu nieco zmenit a ked dojde bez jeho zapricinenia k zmenam tak je nespokojny. ked tu volu ma, tak narazi na to, ze sa dalej nepohne, pokial nebude mat VS diplom. su urcite aj vynimky, ale ta vynimka potrebuje aj kus stastia, ze dostane sancu.
druha vec je vsak sikovnost v podnikani, ale to by som skor nespajala so vzdelanim, ale niecim inym, mozno trochu s povahovymi crtami, mierou prijat riziko, nadsenim a pod. my (s manzelom) ako rizikovo averzni ludia, aj napriek vzdelaniu a relativnej uspesnosti v pracovnom zivote, by sme s podnikanim daleko nedosli...

kubaka
22. jan 2010

bets - dobrý rozbor. Za sebe musím říct, z VŠ mám taky zažitý způsob myšlení - ten specifický, analytický, syntetický. - studovala jsem filmovou vědu, kde jde opravdu o kritické myšlení, klade se důraz na interpretaci, pochopení podstaty, systému, zhodnocení ze všech úhlů pohledů(a zrovna u tohohle oboru je nutné znát dost i z přidružených oblastí, jinak to nejde) a snaha o co největší objektivitu, schopnost zobecnit. VŠ dá schopnost myslet určitým způsobem, který je užitečný vždy a všude, máš pravdu..

Byla jsem zvyklá na takové nasazení, nastavení, že když jsem plánovala druhé dítě, nechala jsem se zaměstnat na obyčejnou administrativu a byla to fakt brnkačka - levou zadní, v práci jsem si odpočinula a ještě jsem tam vymýšlela zlepšováky. Věděla jsem, že je to hluboce pod mými schopnosti, ale čistě z lenosti jsem si to užívala - naštěstí jsem šla za 4 měsíce na rizikové. 😝 To není znevažování žádné práce... Dělala jsem v novinách, ale taky u McDonalda, prodávala v potravinách pár měsíců - nic nebylo taková vyčerpávající dřina jako dělat hlavou. Když člověk něco umí a ví, má svou cenu na trhu práce.
Ale je to výhoda i v podnikání: teď dva roky mám svůj byznys a tu kreativitu, nápaditost se hodí i u krejčovských prací 😉 - sama zaměstnávám švadleny, které jsou šikovnější na šití, ale to je vše. vymyslet výrobek, nabídnout na trh, zpropagovat-to dělám já. Ony šijí - dobře - dohromady jsme tým na vydělávání. A tady mám výhodu já: dokážu si najít dodavatele materiálu, PR, dostat výrobky do podvědomí, na mě je celá administrativa, daně, já nesu celé riziko investování, plánování - prostě jsem v roli pidimanažera a musela jsem se to naučit za pochodu.
To jen na okraj k poznámce co tu zazněla, že vysoká škola ještě nikoho k práci nepřivedla - to jsou řeči jak za komunistů. Ta šikovná švadlena, potřebuje někoho, kdo jí práci zadá, prodá výrobky a nechá jí tak vydělat - pokud není schopná si toto zařídit sama a nedělá sama na sebe. Bude snad někdo tvrdit, že já nedělám poctivou a trdou práci? 😉
Když někdo absolvuje vysokou s cílem mít titul, je to snob a stejně se ukáže jak je schopný až v praxi.
Vysoká vychovává odborníky v daném oboru, ale taky naučít přemýšlet, analyzovat, naučíí člověka zacházet s informacemi - tudíž něco, co je naprosto nezbytné úplně v každé práci. Takže někdy je opravdu jedno, jestli vystuduji obecnou ekonomickou školu nebo dějiny umění - pak jsem schopen se zapracovat v jakémkoliv oboru. Mám dobrou startovní pozici.

diddi
22. jan 2010

no uz viem kubaka, preco mas vsade len kriticky nazor - filmova veda 😝 ....moj najvacsi nepriatel - filmovy kritik 😝 .... 😀

mode
22. jan 2010

úprimne, nechcem patriť medzi najbhatších ľudí sveta. Mám úplne iný rebríček hodnot. Druhú vysokú školu by som si chcela ešte v svojom živote spraviť. A nie práve najľahšiu. Nakoniec aj moja prvá je všeobecne dosť náročná. Tiež som ju robila, lebo ma bavila, nie pre titul.

diddi
22. jan 2010

aku mode mas?

kubaka
22. jan 2010

za prvé kritický neznamená negativní, ale analytický, za druhé moudrý filmař kritiky akceptuje (nebo prostě nechá ží) - ti mu nemažou med kolem huby ani nezavrhují bez znalosti. A když něco vyčtou, napíšou proč. A za třetí, s jedním scenáristou žiju a vždycky jsem první, komu dá své dílo přečíst, protože ví, že vidím nezaujatě to, co on přehlédne nebo ho nenapadne - jako to dělá dramaturg díla. Já to umím teoreticky, on prakticky. Já mu umím vysvětlit, v čem je problém, on to vymyslí tak, aby ho vyřešil a scénu přepíše. Protiváha - supervize - proto existuje kritika. V čemkoliv. Chová se takhle nepřítel? 😉

kubaka
22. jan 2010

... a umělce zbožňuju, miluju je, miluju umění obecně a film zvlášť. 😉

diddi
22. jan 2010

su kritici a Kritici 😒 ...vystudovala som v Cechach aj reziu, takze viem o com hovorim...Mirka Spacilova 😝 😀 ...niekedy tí kritici najdu aj to, co tam nie je 😀 ....ale ako pisem su kritici a Kritici

kubaka
22. jan 2010

spáčilka je 😒

diddi
22. jan 2010

obe spacilky 😉

kubaka
22. jan 2010

ta mladší je ještě horší. Plácá. Pisálků a dojmologů jsou mraky, odborníků, které stojí za to číst je jak šafránu . 😉

katja78
22. jan 2010

Zaujímavý prejav, taký americký, v našej realite dosť nepredstaviteľný. Nerozumiem, aký podstatný rozdiel urobí to, že niekto odíde z VŠ rok-dva pred jej ukončením 😕
Tiež sa mi to javí tak, ako to rozanalyzovala Kubaka na 1. str. o 12,06.

ada32
2. jún 2010

wow filmova debata v teme o VS?
tak by som sa mohla pridat.
ja-produkcia
mm-rezia
o chvilu tu bude cely filmovy stab 😀 😉

velmi zaujimava tema idem pocitat od zaciatku a potom sa vyjadrim.
vseobecne podla mna ma kazda skola cenu a kazda formuje cloveka.
su aj VS,ktori nevedia co so sebou ale to by nevedeli ani keby mali maturitu.
treba sa vediet predat.resp.svoje danosti aj vzdelanie.
tak idem citat

ada32
2. jún 2010

najprv som si tiez povedala co je to za zakomplexovaneho debila?
potom som si povedala,ze ako vtip je to dobre,
a nakoniec,ze je v tom kus pravdy.
rozhodne VS nikoho nepredurcuje k uspechu.ale su s nou vacsie sance presadit sa.
nesuhlasim,ze hlupak ktory mal problem skoncit zakladku po revolucii zlodejinou zbohatol a dnes je za vodou...
90%takych ludi uz nie je za vodou lebo ako rychlo zbohatli,tak aj vacsina o vsetko prisla.na trhu sa treba udrzat.treba mat urcite danosti,talent obchodovat a vzdelanie rozhodne da cloveku potrebny rozhlad.
o nadnarodnych firmach hovorit netreba.tam moze mat clovek pat maturit a dvere k vyssim poziciam sa otvoria len ak ma akukolvek VS.v niektorych firmach doslova akukolvek.
ak sa vsak nebavime o miestach uradnikov v statnej sprave- co mi teda vobec nie je blizke,ani o zamestnancoch v sukr.sektore ale o ludoch,ktori su na volnej nohe a podnikaju, VS nie je nutnost ale velka vyhoda.a zalezi aj na tom aka VS.

nikollette
2. jún 2010

Taj ja poznám zopár ludí (maju okolo 50tky) ktorý ako píše ADA32, skončili akurát tak základnú školu.
Zbohatli zlodejinou, alebo ktovie čím, a držia sa už roky rokúce za vodou 😒

ada32
3. jún 2010

nikollette vsak aj ja takych poznam aj ked uz nie vela.ale v tom pripade asi podnikaju v niecom,na co vzdelanie a nutny rozhlad naozaj nepotrebuju.a su dobri obchodnici.podnikatelsky talent mu skola neda.ta mu da informacie a rozhlad.

to mnozstvo takychto ludi ktore tu bolo tesne po revolucii sa mnohonasobne zredukovalo.

poznam aj jedneho-ale je to skor vynimka-ktory nema vzdelanie, lebo nemal podmienky k studiu, pochadza z problemovej rodiny.ale napriek vsetkemu je to inteligentny clovek, lenze to vzdelanie si uz asi nedoplni 😒

petrahy
3. jún 2010

nečítala som to všetko ale zatože ma niekdo vela penazí a robí mu to dobre a vystatuje sa s tým jeho osobná vec aj obyčajný robotník či upratovačka su možno v skutočnosti viac bohatý ako práve on
vysoká škola nie je len o titule ale aj o neustalom vzdelavani a pokrokoch ja sice chodim na vysku prvym rokom externe a mam spoluziakov aj 50rocných nie je kazdemu jednoduche zaplatit sii skolu aj v dnesnej dobe ked na to nema financie
moj manzel ked skoncil vysoku skolu mal plat mensi ako robotnici a mal menej nasporene ved oni 5 rokov uz zarabali a on si len privyrabal popri skole a platil si ju Takze pokial sa on dostal financne na take miesto a mal uz nieco nasporene preslo zopar rokov. Takze robotnik mal skorej pozicku a mohol si zabezpecit co chcel
Dnes je to uz troska inak a ten robotnik zazera a vravi ze jemu vysokoskolakovi je lepsie, ale uz nevedi to co bolo predtym ak clovek nieco nezazije tazko to moze posudit kritizovat inych predsa vieme kazdy ale stat na vlastnych nohach to uz nie mnohy chcu aby vsetko dostali od rodicov a preto sa aj k studiu tak stavaju poznam mnoho ludi ktorych rodicia podporili ale aj mnohych ktory v zivote mozno pomalsie a za horsich podmienok vystudovali a su z nich lepsi odbornici
naozaj treba mat aj chut sa vzdelavat a poznavat nove veci nielen mat titul
Ak sa lekar, farmaceut nebude vzdelavat sustavne nikdy z neho nebude dobry odbornik a aj ucitelia a ine odbory to nie je o titule a ani o peniazoch
dobry odbornik studuje cely zivot

bellada
3. jún 2010

v nieco ma Ellison pravdu a to ze naozaj najbohatsi ludia sveta nemaju dokoncenu vysoku skolu, takze asi v tom nieco bude 😀 ale na druhej strane su predsa povolania ktore bez vysokoskolskeho vzdelania naozaj vykonavat nemozete, napr. lekari a ucitelia, kto by isiel na operaciu k niekomu kto nema titul? asi ani pan Ellison nie 😀 takze nemoze byt kazdy super bohaty, niekto predsa musi aj pracovat 😝 😀