Priveľa Mikulášov

2. dec 2022

Ahojte, aj vam sa zdá v dnešnej dobe prehnane koľko Mikulásov zažije za december dieťa? Mikuláš v škôlke,v práci, dedko príde prezlečený , rano čižmička a este aj v meste jeden... Mate to aj vy tak ? Odmietnuť dedka môžem ale on by sa urazil a nepochopil by to. V práci by bolo blbé neprísť, do mesta veru nejdem a v škôlke je to tiež ,, povinné,,

No je mi to proti srsti, že je toho v dnešnej dobe tak veľa a deti už podľa mňa z toho nemajú take to čaro, že vidia Mikuláša ako my kedysi.. ked jo vidia na každom rohu. Ci len ja som divná?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
2. dec 2022

@boldo87 je to večierok pre rodiny, nieje to povinné ale je to o tom že sa stretnú kolegovia s rodinami a príde aj Mikuláš.. na jednej strane by som tam nešla ale na druhéj, ne to veľmi pekne a príjemné stretnutie raz za rok

sasitimi17
2. dec 2022

však do mesta nemusíš ísť ani do školky v ten deň nedaj dieťa a ostaň s ním teda jeden deň doma a vyhneš sa aj práci aj školke
my sa zas zúčastňujeme všetkého, deti dostanú balíčky a my rodičia si dáme punč 😀

autor
2. dec 2022

@sasitimi17 mesto som zrušila, teda pôjdeme okolo nevyhneme sa tomu ale nemám v pláne sa tam zastaviť a ani deťom nebudem o tom hovoriť co sa tam deje.

sasitimi17
2. dec 2022

super tak bude o jedného menej 🙂

autor
2. dec 2022

@sasitimi17 budu len traja no 😀

zuzitko74
2. dec 2022

Ja chcem reagovať len na slovné spojenie ,,v dnešnej dobe". Som ročník 74 a takto to bolo vždy. Jeden Mikuláš v škôlke, druhý u mamy v robote, tretí v meste, doma bol len ten tajný, ktorého sa nám nikdy nepodarilo pristihnúť... nech počítam, ako počítam, minimálne troch som každý rok uvidela. Nie je to veru iba fenomén ,,dnešnej doby".

jesenzima
2. dec 2022

Moje deti sa zo stretnutia s Mikulasom tešia aj prvýkrát aj piatykrát, a to,že mne to príde prehnane, je nepodstatné. Je to predsa pre deti.. tých pár dní v roku fakt prežijem a za tú detskú radosť to stojí 🤷

anjelaa
2. dec 2022

Áno, chápem.. aj mne toto vadilo. Veď Mikuláš ma byt reálne jeden, nie? Ja som to dcérke vysvetlila, že ten pravý bol v škôlke. Ostatných čo videla a pýtala sa, prečo sú iní, som vysvetlila, že mu iba pomáhajú, lebo nestíha. Ale vždy som to urobila tak, aby stretli iba jedného Mikuláša, balíčkov dostali vždy viac.

autor
2. dec 2022

@zuzitko74 tak to som kludnejsia 😀 ja som ich toľko nezazila asi preto tak sudim ale ako tu podaktore napísali, je to raz za rok.. nebudem to hrotit ,mne nevadí ze dostanú veľa balíčkov,iba som sa bála aby to nebolo na tie deti veľa,ze vsade miki každý den 😀

autor
2. dec 2022

@anjelaa urobím to tak aj ja, vysvetlím ze reálny jw ten co ho nevidia a rano nájdu balíček ostatní su pomocníci 🙂 ďakujem!

deniseee
2. dec 2022

Vobec mi to nevadi. Stretnutia s Mikulasom nie su povinne nikde. Pokojne mozes deti do skoly ci skolky v ten den nedat. Mnoho deti ma moznost stretnut Mikulasa len v skole ci skolke. Doma sa nikto za neho neprezlieka, deti si nachadzaju balicky rano a stretnutie s Mikulasom sa nekona. Taktiez su deti, ktore nechodia do skolky a su na domacom vyucovani a ti sa zase stretnu s Mikulasom na nejakej firemnej akcii u rodicov v praci alebo idu za Mikulasom na nejaku akciu v meste. Niekto zase ma aj v skole aj doma aj v obchodnom cetre a aj u rodicov v praci a neriesi to. Na dedinach este niekde poznaju aj kolednikov a certa s Mikulasom a anjelom, ktori postupne chodia po domoch. Ja som ako decko mala stretnutie s Mikulasom v skolke a u rodicov v praci tiez. Nic mi to z nepokazilo. Tesila som sa aj tak. A to v tom case (komunizmus) boli tie balicky naozaj male, ale prave to, ze boli vselijake predstavenia a divadielka a vselico ine, bolo krasne. Taktiez krasny pocit z Vianoc, Mikulasa a pod. v nas budovali rodicia.

macekovam
2. dec 2022

A dedko je tvoj otec?

lula313
2. dec 2022

Autorka, skôr by som zrusila pracovného Mikuláša ako dedka. Dedko ma určite radost, že potesi vnucata a nepripravila by som abi dedka, ani deti o to. Bohuzial, dnes zomierajú bežne aj 60tnici, ja som sa jedného dedka ani nedožila, druhy mi umrel, keď som mala 8 rokov, čo si ho už sní nepamatam, takze fotka v podobe dedka prezlečeného za Mikuláša by má teraz v dospelosti potesila.

jana_eyre_2
2. dec 2022

Áno, kedysi keď boli deti mladšie tak mi to aj dosť prekážalo a vadilo.. dnes mi je to asi viac menej jedno neviem.. (resp.riesim iné veci) len chcem spomenúť, že hej aj v našom detstve bolo viac Mikulášov, ale určite nie v takom množstve..

Porovnanie..

1doma - to ostáva aj dnes aspoň u nás jeden balík ako ja keď som bola malá..
2 - babka kedysi sme dostali 1 postavičku z marcipánu, - dnes moje deti dostávajú od každého z rodiny, priamo do rúk balíky..
3 škola - kedysi prišli do triedy čert a Mikuláš a rozhadzali cukríky po triede - dnes dostane každé dieťa obrovský balík a nedajboh povieš na zrps že ti to príde zbytočne, rodičia na teba zazru ako na zrudu, už to ani neskusam.

4 mesto, kedysi keď sme šli na podujatie, sladkosť (jednu!) Dostalo dieťa čo recitovalo - dnes ideš do x obchodných centier neplánovane a všade deťom vopchaju balíky sladkosti a keď nechceš? Zlá matka čo nedopraje deťom..

Ako vravím, kedysi ma to stvalo, keď som všetko čo dostali dala na kopu tak z toho vzniklo množstvo ako pre detský domov a nie pre tri deti.. sladké dávam na charitu.. uvidím či mi moja ľahostajnosť vydrží aj na tohoto Mikuláša.. 😅

simca06022011
2. dec 2022

doma mikulasa nerobime, chodili sme na dedinskeho mikulasa a teda tam boli aj deti zo skolky, cize do skolky miki nechodil. Rozsvietil stromcek, deti mu sadli na kolena, dostali balicek. Doma nasla nasledne balik vecer v cizme ked sme prisli domov... Inych nemame, na mestsky nechodime... v skoel to uz neriesim, aj tak uz vedia ako sa veci maju :D

jana_eyre_2
2. dec 2022

A čítam pozornejšie a vidím že ja sa vyjadrujem k sladkostiam a toto téma o Mikulášov ako takom.. sorry, nech mi je ospravedlnenie to že som malo spala 😅

pralinka25
2. dec 2022

ja som rok 81 za sociku chodieval dedomraz tiez v praci u rodicov. moji pracovali spolu tak len v jednej prisiel, ale kde rodiia pracovali v dvoch roznych tak aj v dvoch robotach, byval aj v meste aj v skolke. a kto mal kamosov ako napriklad my tak sme sa postretali rodiny a jeden tatko bol vzdy prezleceny za mikulasa.
vies co mne kedysi tiez kadeco vadilo ale cim som starsia tym menej riesim taketo chujoviny.
pozri nech ma dedko radost. preco mu ju brat. naco? co sa stane? nic. ako decko som to vobec neriesila ci ich vidim 5 alebo 2. dieta to vidi inak. mne by nestalo za to natahovat sa. dedko tu mozno dlho nebude, jeden nikdy nevie. bude sa mozno tesit viac ako tie deti. preco mu tu radost proste nedopriat. je jej v zivotoch tak malo ze oberat sa o nu len na zaklade nejakych akoze standardov je hlupost. su to spomienky, momenty, mozno si nebudu pamatat deti ale ta emocia tam bude. neries to v globale je to kravina. chod aj do prace ak je to prijemne. naco sa o to oberat. ludia placu ze zivot je nahovno, doba je tazka, vsetko je otrasne a ked sa naskytne byt male svetielko niecoho pozitivneho znegujeme to lebo sak co.
ja ti rozumiem ze si toho presytena. tiez som bola takto na nervy z podobnych veci ale ako hovorim, roky a situacie zivotne mi to trochu upratali.

heln
2. dec 2022

presne aj ja to tak vnimam, ze je toho vela, dieta si rano najde v cizme balicek (od rodicov), ide do skolky tam mikulas, zo skolky ideme do obchodu tam mikulas, potom presne aj u nas pride dedko v kostyme mikulasa, niekedy sme sli aj na namesie na rozsvietenie stromceka a tam mikulas, potom este manzel donesie z prace mikulasske balicky a ceresnickou na torte ak este vidime ist mikulasa na saniach s konmi. a dieta iba nechape preco tolko mikulasov.

nekonecna_katastrofa
2. dec 2022

Podľa mňa si trochu sebecká. Veď nechoď do práce, ani do mesta, ani v ten deň nedaj deti do škôlky 🤷‍♀️ Uvedomuješ si, že sú deti, ktoré doma Mikuláša nezažijú, lebo rodičia na nich kašlú? Alebo to len jednoducho nepraktizujú (to prezliekanie)? Že nie všetky majú ochotných dedkov? Zamestnávateľa, ktorý robí vianočný večierok? Že v deň keď má prísť do škôlky sú choré? Alebo žijú na dedine, kde sa Mikuláš nerobí? Ja som rada, že je toľko možností ho vidieť. Synček ho zažil v škôlke (keďže u nás doma sa nik neprezlieka). Bolo to len tak tak, dnes už je chorý a ostal doma. Mala som v zálohe ešte dedinského. Minulý rok v dedine nechodil, syn nechodil do škôlky a tak žiadneho nezažil (iba sladkosti v čižme, ale "živého" nevidel). Tak treba trošku myslieť aj na iných a keď tebe toľko Mikulášov vadí, tak sa vyhni tým, ktorým môžeš. A ja som svojmu povedala tak, že nech tomu v škôlke povie, aby nezabudol prísť aj k nám domov, že mama s tatom by tiež chceli nejakú sladkosť. Tým pádom príde 6.znova na okno. A ak zbadáme v dedine, tak poviem, že chodí obdarovať tie deti, čo ešte nechodia do škôlky. A v neposlednom rade, mne ako decku nikdy nevadilo toľko Mikulášov, bola som rada, že dostanem sladkosti, Kinderko, Snickers, lebo toto nám mamka bežne nekupovala.

janetinka27
2. dec 2022

mam 39 rokov a mikulasa sme mali doma, aj v skolke, aj v divadle (robil zamestnavatel pre deti zamestnancov) a este sme dostali mikulasa aj od starkej.a nemala som pocit,ze je ho vela, bola som spokojna- hlavne ak boli sladkosti,moncicak a ziadna varecha😀