Prvé tampóny pre 13 ročnú. Ktoré sú vhodné?

bella2005
9. sep 2019

Ahojte, mám taký problém že keď som dostala prvú menštruáciu (13 rokov) tak sme s mamou boli hneď kúpiť vložky. Nepýtala sa má čo chcem a kúpila hneď vložky. Tampóny som si kúpila tajne. Maličký balíček. Neviem ako mám mame povedať že chcem používať tampóny. Prosím poraďte mi 😰 a aké sú podľa vás pre mňa dobre alebo vhodné tampóny? A ešte sa chcem spýtať že čo mám robiť ak mi už nejakých 12 dní mešká menštruácia. Viem že mám ešte nepravidelný cyklus ale aj tak ma štve že stále musím čakať a proste si stále myslím že som to už dostala a stále nič.
PS: budem mať zachviľu 14 (za 3 mesiace). A prvú menštruáciu som mala mesiac po 13tich narodeninách.

miadi
10. sep 2019

@bella2005 To budes vediet co ti viac vyhovuje az ked vyskusas. Ale mame by si mala povedat proste si to snou vyriešit. Ved snad nebudes tajne kupovat tampony a ona tebe dalej vlozky hromadit.. Tu ti mozeme pisat pre a proti ale to je jedno aj tak sa zariadis podla seba.Moja mama mà 62 a mozem jej povedat hocico. Bavime sa aj o 💩Neuskodi to vasmu vztahu ked snou budes jednat otvorene.

elementissa
10. sep 2019

Čauko. Aj ja mam takú starú mamu (teda, mala ma tak neskoro, ja som oveľa staršia ako ty, ale podobný rozdiel je medzi mojou mamou a mnou ako medzi tvojou a tebou). Ja som to nejako neriešila. Ona so mnou ani vložky nekupovala, kupovali sme s kamoškou... No trápne mi bolo s dôchodkyňou kupovať vložky.
Tiež som potom prešla na tampóny, jej som nič nehovorila, mala som ich v kúpeľňovej skrinke (jasne,najskôr som sa hanbila tiež, že mi vynada alebo co..) ale vieš co? Nikdy nemala žiadnu poznámku, ona sa ma nič nepýtala, ja som jej nič nevesala na nos. V 15 som odišla z domu na intrak a prichádzala som len sem-tam na víkendy, takže bolo po probléme. Ak som mala kramy keď som bola akurát doma na víkend, tak som mala tampóny v kabelke a keď som šla na WC, tak som si jeden zobrala... No vlastne doteraz to tak robím 😂😂😂😂 aj v mojom vlastnom byte. Keďže sa viac zdržiavam vonku a v práci ako doma, tak tampóny mam vždy v kabelke a vezmem si jeden vždy keď si ho idem vymeniť. Ja som nikdy neprišla na chuť dvom otvoreným krabickam naraz - že jedna v kupelke a jedna v kabelke... A keby som si krabičku preniesla do kupelky, tak by som na ňu zabudla a vonku by som potom už nič nemala. 😂
Tampóny si poskúšaj, jeden mesiac také, ďalší mesiac iné... Uvidíš, čo ti bude najlepšie sedieť, keďže si mladučká, bude stačiť veľkosť normal alebo mini... Určite si nekupuj tie super 😂 tie sú mega hrubé a to by ťa asi tlačilo. Ale ved poskusas a uvidíš. Každá sme iná, mame inú anatomiu intímnych partii, inú citlivosť atď.
A s mamou to nemusíš pretriasat. Keď sa ťa bude pýtať, normálne jej odpovedz, ale ja som zástanca toho, že nejaké veci sú čisto súkromné a hlavne pubertiacky sú na to haklive 🤷‍♀️ teraz, keď som už "veľká", tak nemám problém sa baviť s mojou mamou ani o kramoch...hoci ona takú vec už nevidela už dobrých 25 rokov. Ale v puberte to bolo pre mňa tabu, takže som to určite nechcel riešiť s mamou, ktorá navyše už krámy dávno nemala...povymienaj si skúsenosti aj so sppluziackami, kamoskami... U nás to bola vždy horúca téma - ktoré vložky a tampóny majú aké výhody a nevýhody.. Rieš s rovesnickami. Zblíži vás to a hlavne, oni to vidia tak ako ty... My dospelého ženy, matky mame na veľa vecí už ten pohľad, že "boooze, to co za blbosť mladá rieši", lebo žijeme v inom svete. Ale tvoje rovesnícky majú rovnaké problémy ako ty 🙂 možno sa to hanbis spýtať nejakej kamošky, ale určite nemusíš 🙂 ved ona prežíva to isté, co ty a istotne si aj poradíte aj vymeníte skúsenosti a nebude ti to nepríjemné tak, ako keby ťa dáky dospelák poučoval 🙂 🤗

sisaka
10. sep 2019

@danielita18 aká šťastná žena? Ja používam tampóny už 30 rokov, neviem čo sú to gynekologické problémy, zápaly, cyklus mám stále pravidelný (aj keď tu už fakt súvis nevidím) Milióny žien nosia tampóny bez akýchkoľvek problémov.

elementissa
10. sep 2019

@mechurik no to je už len argument 😂😂😂 to si z ktorého konšpiračného webu vytiahla, že tampóny spôsobujú neplodnosť??? 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ Bože také blbosti, čo niektorí dokážu vypustiť z úst a strašiť tým deti...

elementissa
10. sep 2019

@sisaka už tu bolo aj povedané, že tampóny spôsobujú neplodnosť, takže si daj bacha 🤦‍♀️😂😂😂😂😂😂😂 ja tiež používam celý svoj život (odkedy som dostala MS) tampóny a nikdy mi nič nebolo a dokonca!!! Nepoznám ani jedného jediného človeka, ktorému by z nich niečo bolo. Počula /čítala som o prípadoch, keď dostalo dievča sydrom toxického šoku, ale študovala som na strednej, kde bol prevažne dievčenský kolektív, na výške, kde bol čisto ženský kolektív, pracovala som na 3 miestach v čisto ženskom kolektíve (žiadny chlap), teraz konečne mám v robote aj nejakých mužov, nie sme samé baby a bavili sme sa vždy o všetkom, ale za ten celý čas som nestretla zoči voči žijúceho človeka, ktorý by ten syndróm toxického šoku dostal. Je to extrémne zriedkavé skôr by som povedala, že ak sa to niekomu prejaví, tak to ma potom babenka smolu no, že je jedna z 10 000...

bella2005
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bella2005
autor
10. sep 2019

@matuskova003 ďakujem 😅 slovenčina je jeden z mála predmetov, z ktorého mám v škole 1 😅 ale niekedy urobím chybu 😂

mimibb
10. sep 2019

@bella2005 dúfam, že aj moje dcéry budú v tomto veku tak uvedomele ako ty....... Ja osobne mam najradšej značku OB pro comfort, ľahké zavádzanie atď, no už pre "skúsenejšie".... Pre teba by boli asi vhodnejšie tampóny s aplikatorom napr. Značka tampax...

Vložky sú pre mňa osobne neprípustné.... Byt stále v strese, že pretečú, že zasustia atď a v noci... Úplný des..... Mam 3baby a mam v plane im kúpiť aj, aj, nech skúsia a samé si vyberú, lebo každej žene vyhovuje niečo iné....

bella2005
autor
10. sep 2019

@mimibb ďakujem 😅. A presne kvôli tomu chcem začať používať tampóny.

danielita18
10. sep 2019

@sisaka ze nepoznas take problemy

lagata
11. sep 2019

@elementissa tiez nepoznam nikoho, kto by mal syndrom toxickeho soku. Akoze je dobre vediet o tom, ze take nieco existuje, ale nie tu strasit mlade dievca, ze bude mat z tamponov dozivotne nasledky ako keby to bolo pravidlom 🙄 Podstatne je nasluchat svojmu telu. Ak budem mat pocit, ze mi je z tamponov zle a nieco nie je v poriadku, tak ich jednoducho pouzivat nebudem. Ale osobne ich pouzivam cely zivot, aj v noci a nic mi neni, ziadne zapaly ani nic podobne.

drobcek53
15. sep 2019

Sranda čo sa tu človek dočíta.. neplodnosť a samé zdravotné problémy s tampónami.. Ja som tiež skoro prešla na tampóny (MS mám od 10tich a na tampóny som myslím prešla tiež v tých cca 13).. S vložkami som sa cítila veľmi nepohodlne.. Prišlo mi to také nechutné.. Ako dieťa v pokakanej plienke.. Pri tampónoch treba dávať pozor na maximálnu dobu a vymeniť, ale to aspoň časom aj sama zistíš, že aj skôr ako uplynie tá doba sa už človek necíti OK keď je nasiaknutý. Nikdy som nemala žiadne zápaly, gyn.problémy,.. Dokonca mi na prehliadke vždy gyn.povie, že som ukážkovo zdravá ako rybička 🙂) A čo sa týka značky, bez/s aplikátorom,.. mne s aplikátorom nevyhovovali nikdy, nevedela som si to tak zaviesť, ale každý sme iný.. Odporúčam v kľude skúšať čo bude vyhovovať tebe.
V súčasnosti inak používam menštruačný kalíšok a ten je za mňa top.. Z ekologického, ekonomického hľadiska, ale aj je to pohodlnejšie a pravdepodobne zdravšie (väčšina tampónov, ale aj vložiek sú bielené chlórom, čo nie je úplne OK, ale aj tak ako píšem vyššie za x rokov používania tampónov som nemala žiadny problém), ale to asi pre teba nebude zatiaľ vhodné. Len aby si do budúcna vedela, že aj taká možnosť tu je 🙂

bella2005
autor
15. sep 2019

@drobcek53 áno viem, ale to je skôr že tak od dospelosti podľa mňa 😅 takže chcem tiež tampóny lebo vložky mi prídu také viac obmedzujúce napríklad že si musím dávať pozor ako si sadnem, ľahnem alebo proste stále to kontrolovať či sa neposunula atď.

lenqua_12325
15. sep 2019

Normálne jej povedz ze chdes Tampóny. Aspoň na noc používaj klasické tie obyčajne vložky, až nedostaneš Infekciu a bude to. Su dobre aj OB s aplikátormi. Ja celé Roky používam OB normal a aplikátormi. Len otvoríš obal a dáš si to do vnútra... pripravený tampón v aplikátore, stlacis a hotovo. Ani si ruky nezamazes.

lenqua_12325
15. sep 2019

Mne sa nechce tiež stále sedieť v krvi a v mokrom, aj keď sa zdola sprchuje aj 20 denne ak mám vložky stále sa cítim spinavo a krv všade.
Takto dám tampón a je to čistejsie a intímku pre istotu keby pretiekol tampón. Pri výmene tampón sa umyjem keď sa dá a krv co sa zadržala vnútri vytecie. Ono sa za držia aj tak len tie hrudky krvi.

bella2005
autor
15. sep 2019

@lenqua_12325 presne to myslím 😅

drobcek53
15. sep 2019

@bella2005 jasné, kalíšok ešte pre teba nie 🙂 a chápem ťa. pri vložkách som si tie dni doslova odtrpela.. cítila som sa stále nepohodlne a špinavo. úplne ti rozumiem 🙂

monika_mm
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
annazemiarova
27. sep 2020

Ahoj mám 11r kedy asi dostanem prvu menštruáciu?

iveta7677
27. sep 2020

@bella2005 urcite tampony mini, ja som mavala ob mini

bella2005
autor
2. okt 2020

@annazemiarova ja som dostala mesiac po 13tych narodeninách 😀ale môžeš kľudne už v 11 ale aj 17+ 😅

lubkavargova1
2. okt 2020

Odporucam skor na zaciatok s aplikatorom. Viem vyzera to hrozne, ale kym sa naucis to spravne vsunut a do riadnej hlbky, aby si to fakt necitila to chce proste cvik. To nejde len tak, ze sup dnu a je to OK. Ono ked proste nezapadne tamppon tiez je tu to, ze pretecies a ani nevies ako rychlo, budes mat stale viac nutkania na mocenie, budes doslova chodit curat kazdych 10 minut a o tom, ze to budes citit, to ani nevravim. Ja osobne pouzivam len tampony, a v policke mam aj kalistek. Je to zvlastne, ale kalistek pouzivam fakt ked som len doma...a teraz nezabudajme, ze sme eko-bio a neviem co..takze teraz je obrovsky HIT textilne vlozky a tie nohavicky.

mkorinkova
3. okt 2022

@bella2005 mám to tak podobne až ma to že mám 12 ale to nieje podstatné normálne si dávaj tampony mňa sa iba mamka vždy spyta keď idem do vody či ho mám inak sa nič nepýta.... Mme meškala 16 dni a tiež ma z toho skoro porazilo a doatala som ju teraz na dovolenke takže parada no držím ti palce a mamke ak sa to bojíš povedať alebo sa hambýš tak jej to nemusíš hovoriť ona na to príde po nijakej dobe ( napr. Ak máte spolu v nijakej skrini alebo tak... Vložky tak si určite všimne že tam nebývajú a spýta sa ťa na to) povedz jej iba že ti niesu pohodlné a že používaš niečo iné ona ťa pochopí 💋✨ja používam s aplikatorom už asi rok je mi to pohodlnejšie si to tam takto vsunuť (nie každému to môže výhodnejšie) ak by si chcela môžeš mi napísať rada ti poradím a rada sa spozanam s niekym novým 😍💐✨