Rímsko-katolícka cirkev

pia22
21. apr 2011

Požehnaný Zelený štvrtok🙂 Pozývam sem všetkých, ktorým sa rímsko-katolícke vierovyznanie stalo súčasťou života a chcú aj tu na MK zažiť radosť zo spoločenstva🙂

elana
17. aug 2012

@werumka no jako že nevím, proč by měli tajit (nebo aspoń nemít veřejné do té míry, že to musí zjišťovat nějaké farmaceutky přímo u Boironu), že nechávají zaříkávat (nebo světit, jak kdo chce) v Číně kotle na výrobu homeo. Já být marketingový ředitel Boironu, tak na svoje letáky píšu, že homeo jsou účinná, protože kromě teorie podobné podobným jsou jejich účinky navíc potencovány speciálním ředěním ve speciálních svěcených kotlech. Lidem, kteří běžně využívají služeb léčitelů a různých šamanů, by to rozhodně nevadilo a kupovali by je o to víc.

werumka
17. aug 2012

@monyccka Aha, já nevěděla, že sis sem přišla popovídat, měla jsem za to, žes přišla jen říct svůj názor na to, že jsme sto let za opicema 🙂 (To je můj styl humoru, jen aby bylo jasno. Haha.)

Nikdo neřekl, že homeopatie je dílem ďábla. Jen je tu několik faktů - homopatii založil člověk, který byl okultistou a věřícímu člověku by asi nemělo být úplně jedno, že označoval Boha a Ježíše Krista jako snílky, fanatiky a bůhvíjak ještě. Toto pozadí mně osobně vadí. To, že kdejakou sladkou kuličku nazýváme homeopatikem, už mi připadá jako "stádovitost dnešní doby". Ale je vyznačený pojem "magické rituály", které jsou u výroby homeopatik použity. Jde o určitý druh pověry a pověra není v souladu s vírou v jednoho Boha. To je asi tak v kostce.

werumka
17. aug 2012

@elana Jo tak - to je pravda - taky myslím, že by to lecjaké lidi motivovalo ke koupi o to víc. Ale oni se spíš snaží, aby celý ten proces vypadal vědecky (protože tím osloví větší množství populace)... aspoň tak tu jejich filozofii chápu.

vejula
17. aug 2012

@monyccka no neviem či sa tam da hovoriť o pôsobení učinnej latky, to asi nie, lebo prave na vyrobu homeo sa ako učinne latky použivaju rôzne jedy a podobne, ktore by určite neboli schvalene použivať, keby tam v tom homeo pripravku boli take množstva, že by mohli nejako aj pôsobiť. Tam už ide iba o určitu informaciu stopu - riedene dovtedy až je to riedenie takmer rovne nule - ale nule nikdy nebude rovne, kedže už na začiatku tam ten jeden dielik bol....

nika.r
17. aug 2012

@lucka_220809 mam podobne pocity z textov zjaveni ako Ty, preto mi to cele je tazko uveritelne. Tiez som citala mnohe texty, kde Maria dava konkretne prikazy typu postavte mi tu kaplnku, modlite sa ruzenec atd a toto mne tiez absolutne nesedi k Bohu, ktoreho pznam z Pisma. Ruzenec vznikol az v stredoveku, myslim az v nejakom 13.14. stor postupne z mnisskych zalmovych modlitieb, v 15.stor boli pridane tajomstva. Jedine, ze by som uverila, ze ozaj Duch Svaty inspiroval ludi, aby tato modlitba vznikla, tak by som ako tak mohla akceptovat, ze ju maria tak zdoraznuje. Ale stale mam pocit, hlavne tym, ze vznikala tato modlitba postupne a vo svetle vtedajsej doby, myslim, ze je to skor ludsky vymysel a nechce sa mi verit, aby Boh mohol chciet a odkazovat svetu, aby sme davali doraz na takuto modlitbu, resp uprednostnivat ju pred otcenasom alebo vrucnou osobnou modlitbou.
Beriem Boha ako ziveho Boha, ktory nadalej tento svet riadi, tak v tomto mozem brat aj zjavenia ako isty zasah Boha, ktory sa o nas nadalej stara. Toto mi trosku nedovoli uplne to odsudit ako dielo zleho, lebo co ak je to predsa len vola Boha a toto je sposob? Hoci naozaj tento sposob mi k nemu nesedi. Je tiez pravda, ze ak clovek pouziva vlastny rozum a nenecha sa sfanatizovat, tak aj medugorje, fatima, lurdy mozu skutocne cloveka obratit a naozaj v pravej viere posilnit, ak si veriaci toto uvedomuje, ze chce byt blizsie Bohu.
Neviem, kolko je ludi, ktory sa naozaj uprimne modlia ruzenec a rozjimaju pri nom nad Jezisom. Nechcem sudit, ale myslim, ze je to minimum. Ale mozno len ja som taka, ze ked nieco naucene odriekam, neviem nad tym rozmyslat. Ale tiez to vidim u nas v kostole, pridem skor pred omsou, aby som porozjimala a tam sa babky modlia ruzenec, ako nejaku mantru dookola, pricom vidim, ze len odriekavaju a pritom si listuju v knizeckach, obzeraju dookola alebo sa zdravia tym, ktori prejdu okolo, proste vidno, ze sa tam skutocne modli mozno ta jedna babka, ktora to "vedie". A neviem, ci toto sa moze Bohu pacit, skutocne neviem. Ale verim, ze ak niekto pri tejto modlitbe naozaj premysla a modli sa uprimne, moze ho vo viere povzbudit.
Mozno to co pisem je velmi relativisticke, uvedomujem si, ze proste stale som kdesi medzi, ani ani, samu ma to nerobi stastnou, ze sa neviem uplne identifikovat ani s rkc ani so ziadnou inou cirkvou. Musim len ja sama citat, modlit sa a premyslat. Niekedy by som naozaj radsej nepremyslala a len si spokojne zila. Ale ani neviem, co sa v skutocnosti stalo, ze som statila tu pravu zivu bezstarostnu vieru. Mozno hriech, mozno prilisne studovanie. A mozno je to dobre a je aj toto len skuska, aby som nakoniec bola Bohu este blizsie.

nika.r
17. aug 2012

My tiez neockujeme, ale aj z inych dovodov.

lapusichette
17. aug 2012

Ahojte dievcata.
Dnes som nasla tuto a precitala som si par prispevkov, prizanam sa, vsetkych 45 stran sa mi citat nechcelo.
Ale ak by som mohla, vyjadrila by som sa k par veciam, ktore by vas mozno obohatili. Samozrejme, nechcem nikomu nic vnucovat, ako uz niektore dievcata vyssie spominali, Pan Boh nam dal slobodnu volu, takze kludne mozte na moj prispevok aj kaslat 🙂
Co ma najviac zaujalo su temy : exorcisti verzus psychiatri, kniha o uzdraveni rodovych korenov, neexistencia diabla a pod.
Bohuzial, co je najhorsie na tomto vsetkom je to, ze mnoho ludi v zlo neveri. ALebo upresnim v diabla. No poviem vam, ze z vlastnej skusenosti mozem potrvdit, ze diabol ako Duch existuje. Ano viem, vela ludom to pride smiesne, no je to tak. Pohybujem sa uz niekolko rokov v blizkosti exorcistu. Nie je to clovek, ktory sa nanho hra, alebo by sa len tak sam rozhodol ,ze haha budem vyhanacom diabla. Exorcisti su po vacsine knazi, ktori boli Bohom povolani do tejto sluzby, musia mat cirkvou schvalene povolenie na vykonavanie tejto cinnosti 🙂 a musia to studovat velmi opatrne, lebo poviem vam, ani jedna z vas by nechcela zazit vyhananie diabla.
Je to strasne tazka tema a aj RKC ma mnohokrat problem rozlisovat take veci. Ono sa to velmi citlivo studuje, ci niekto je alebo nie je posadnuty.
Samozrejme ked pride niekto za tymto knazom ze ma problemy, ze sa mu stavaju taketo veci a taketo a ze si to nevie vysvetlit, nie je to hned o tom, ze ano urcite je posadnuty, ale najprv ho posle k psychologovi, potom k psychiatrovi a samozrejme sa ten clovek v prvom rade skuma z medicinskeho hladiska. No ked je to medicinsky fakt nevysvetlitelne, uvediem priklad - naposledy mal tento knaz skusenost s jednou pani, ktora praktizovala reiku. Dosla az na nejaky druhy stupen, no pochopila, komu sa upisala, tak s tym prestala. Zacala mat obrovske problemy. V kratkom case schudla realne nemyslitelnym sposobom, ma strasne bolesti brucha, nedokaze jest a v hlave jej nepulzuje nic ine, len zabi sa, zabi sa. Vysledky v nemocnici absolutne v poriadku, po dlhodobom sledovani, s bruchom nema nic, psychicky je uplne zdrava, pri vedomi, nic si nevymysla.
A to si myslim, ze naznacovali aj niektore baby ked povedali, ze niektori exorcisti neodporucaju homeopatika. Viete, exorcisti maju take skusenosti s duchovnymi silami, co my si naozaj neviem ani predstavit. A nie je to ani o tom, ze veda verzus cirkev. Cirkev vedu neodsudzuje, len tvrdi, ze niektore veci su proste nevysvetlitelne. A to sa neda popriet. Ale takisto veda a vedci, vsak Boh nam ich dal na to, aby sa liecili choroby, vysvetlovali mozne zemske ukazy, no neda sa popriet, ze su hranice, ktore uz veda nevysvetli, takisto ako su hranice, ze cirkev nebude tvrdit, ze vsetko je len bezprostredne Bozim pricinenim. A to pokial viem netvrdi.
Dalo by sa o tom rozpravat velmi vela, a co sa tyka temy exorcizmu... naozaj, ako nechceli by ste to zazit na vlastnej kozi. To co v posadnutych ten zly duch dokaze je pre nas ludi casto nad ludske chapanie. Aby niekto vlastnymi rukami dokazal roztrhat cloveka, taku silu nema ani Arni Schwarzeneger 🙂 A aby niekto pred vami vypluval klince, ale to nie ze 12stky, proste veci, ktore by nikdy nedokazal zjest. A to ze po pozehnani knazom alebo svatenej vode posadnuti ludia kricia, to nie je krik, aky si vy viete predstavit, to je nepredstavitelny rev, z ktoreho praskaju skla na oknach.
Baby, nie je to sranda.
Je pravda, ze clovek, kym to nezazije v bezprostrednej blizkosti tomu neveri, niet sa co cudovat.
A takisto kym nezazije blizkost Boha a jeho milost vo svojom zivote, takisto je mu tazko verit v Neho.
Dalo by sa o tom pisat velmi vela. Este ma napada milion veci, ale nechcem tu proste zamorit cele forum svojim prispevkom, aj ked sa mi to uz asi podarilo 🙂
Fakt prepacte.
Nechcem nikoho ani poucovat, ani nic podobne.
Chcela som sa podelit o vlastnu skusenost a o to, ze je pre nas tazko predstavit si, ze existuje aj iny svet ako tento nas. No je to tak, existuje este ten duchovny, preco inac by sme mali dusu? A svedomie ?
Zelam vam pekny den a dufam, ze som vas nevylakala 🙂

maja22
17. aug 2012

@monyccka vyjadrila si svoj názor, ktorý pôsobil tak ako pôsobil - cítiš sa tu ako v stredoveku, nemáme tu zdravý rozum, dokonca zatvárame oči... Pred čím zatvárame oči napríklad? Tým, že ma zaujíma, čo homeopatia je a že si o tom čítam a premýšľam a tým, že okrem Boha verím aj v diabla - otca lži, tým si zatváram oči? Naozaj nechápem. Máš pocit, že tvoj príspevok nebol povýšenecký ani arogantný. Ja mám pocit, že žiadna odpoveď pre teba nebola povýšenecká a arogantná. Názor sa dá vyjadriť všelijako, hovoríš o sebe, že si neveriaca a prídeš do témy pre veriacich rozprávať, akí sme spiatočníci a zaslepenci ("nenápadnou" narážkou na stredovek a upaľovanie čarodejníc ). Ok, je to tvoj názor, ja ti ho neberiem, len potom stále nechápem, o čom to vlastne chceš diskutovať, keď už svoj názor máš v podstate hotový. Podľa mňa diskusia začína inak, napríklad otázkou - spýtať sa, čomu nerozumiem, čakám na odpoveď, potom dám svoj argument atď. Ja diskutujem rada, ale to škatuľkovanie a obviňovanie z tmárstva ma už vytáča...

maja22
17. aug 2012

@lapusichette vďaka za hodnotný príspevok 🙂

lucka_220809
17. aug 2012

@lapusichette zjavenia boli aj v minulosti... ked sa napr. hovori o Matke vesmiru o bohyni Istar, tiez sa hovori v Pisme, ze jej "obraz padol z neba", teda rozumiem tak,ze bol zjaveny, nie len tak vytvoreny. Ved sa v Pisme pise, ze predsa aj Zly sa moze zjavit, a ked sa zjavi, nezjavi sa predsa v uplne jasnej zlobe a lzi, ale ako anjel svetla a to, co bude hovorit,bude sa podobat pravde.. inak kto by sa dal oklamat??? Diabol nie je hlupy.
Podla mna rozlistovat a hladat v modlitbe a predkladat to Bohu v modlitbe, prosit o Ducha Svateho a nechat sa Nim viest i v tomto je nevyhnutne. To je prave to,co mame robit. Ani Sola Scriptura, tj dokenonecna citanie si Pisma nie je nic, kym nevolame k Panovi a neprosime o Jeho vedenie a o Ducha Svateho, ktory nam priamo moze ukazovat a davat poznavat, aky Boh je.

Ako to teraz vnimam, ja sa naozaj necitim nijako sebaisto postulovat veci a "rozhodovat sa" , v co verim a v co nie. Mam bazen a respekt, som si vedoma, ako lahko clovek moze zist z cesty Pravdy... ale neviem si v tejto chvili predstavit z poslusnosti sa modlit k Marii vzdavat jej takuto uctu, akoby pre istotu, vraviet si,ze predsa zodpovedna je cirkev za to,ci je to pravda alebo nie.. lebo podla mna som naozaj zodpovedna za to sama, aby som hladala, a nemozem predsa ist proti vlastnemu svedomiu v tom, ved mi ide o spasu.

Neboj sa hladat, ale ani sa nestresuj, ak odpovede nepoznas na vsetko vzdy. Ved Boh je velky, vacsi ako my, je dobry, pozna ta lepsie ako sa sama poznas, tak sa modli k Nemu, aby Ta viedol vo viere a daval Ti poznavat... ved On to chce robit, preco by neodpovedal tomu, kto uprimne hlada a prosi Ho. Tam nie je na mieste strach o to, ci robim-nerobim dobre, ale istota v Nom, ked uprimne odovzdavas Bohu do ruk svoje hladanie a prosis pomoc od Neho. Ci otec, ked ho vlastne dieta prosi o rybu, da niekomu hada...?
O tom je podla mna viera.

lapusichette
17. aug 2012

@maja22 Nie je zaco 🙂 Mala som potrebu to povedat, lebo naozaj vela ludi to nevie, tak by to mozno mohlo niekomu pomoct.

werumka
17. aug 2012

@lapusichette Je pravda, že otec Amorth si stěžoval, že ho na žádném místě nechtějí nechat, protože ten křik je tak šílený, že jsou z toho pak kolemjdoucí vyděšení... Osobně si neumím představit ani v nejmenším, že bych byla u nějakého exorcismu přítomná. Některé příběhy, které vypráví otec Amorth jsou opravdu jen pro silné povahy... Velmi hezká knížka, kterou jsem četla už před dělší dobou se jmenovala Ďáblovi tváří v tvář (opět pro silnější povahy), která je svědectvím manželů, kteří procházeli trýzněním zlým duchem. Byla pro mě velmi krásná ve smyslu Boží moci, která nakonec vždy zvítězí a to vítězství je slavné a radostné... a tak by to mělo být.

lapusichette
17. aug 2012

@lucka_220809 Ahoj Lucka, to malo byt asi pre nika.r 🙂 Nevadi, tak ju tam asi oznac, aby si to mohla precitat 🙂

lucka_220809
17. aug 2012

@lapusichette jeeej, jasne, promiin :D :D to mi nejako prstek usiel ...

@nika.r ten vyssie prispevok bol tebe 😉 resp reagoval na tvoj prispevok

nika.r
17. aug 2012

@lucka_220809 verim, ze Boh je velky, miluje ma a chce ma pri sebe. Len ja musim chciet k Nemu prist. To je pre mna prvorade, ked mam pochybnosti. Dakujem za Tvoje prispevky 😉

lapusichette
17. aug 2012

@werumka Ahoj, ano otec Gabriel Amorth je riadny "mastič" v tomto 🙂 Si zober ze uz ma, teraz nepamatm ci 80 alebo 90 rokov. A vdaka Bohu za neho, lebo naozaj vela ludom pomohol. A o tej knihe viem, este som ju necitala ale celkovo, exorcisti vydavaju tieto knihy, aby ludia nadobudli poznanie a hlavne pochopili silu Bozej lasky a milosrdenstva a Boziu velkost. Som velmi vdacna za toto poznanie a velmi sa tesim, ze som vas na tejto stranke nasla 🙂 Byt veriacou mamickou a celkovo vychovavat dieta k zivej laske k Bohu je dnes tazke, tak sa tesim, ze budem mat s kym svoje starosti a radosti zdielat 🙂

maja22
17. aug 2012

@nika.r ja sa nejako špeciálne nezaoberám zjaveniami a výrokmi Márie, viem o nich len veľmi všeobecne, ale v detstve som čítala knižočku, kde boli zapísané príbehy ľudí, ktorí tuším v Lurdoch zažili obrátenie alebo telesné uzdravenie. Boli to pre mňa veľmi silné príbehy a tak dobre sa to čítalo 🙂 Inak to neriešim, lebo na posúdenie pravdivosti rôznych zjavení sú určení iní, myslím, že najhodnotnejšími v našej Cirkvi sú sviatosti a to je pre mňa dôležité. Mnoho ľudí hľadá u Márie pomoc, lebo sa s ňou vedia porozprávať, veria, že ich ochráni a pomáha im a ja som to už veľakrát zažila tiež 🙂 Má to podľa mňa aj silný psychologický moment. Mária bola ženou v domácnosti, varila, upratovala, starala sa o dieťa, bála sa oň, mala s nami veľa spoločného okrem hriechu, od ktorého bola uchránená. Ježiš jej hovorí "žena", čím naznačuje, že jej poslanie je iné, ako len byť mu matkou. Modlitbu Zdravas Mária vymysleli ľudia, ako aj ruženec, ale keď si tú modlitbu zanalyzujeme, zistíme, že prvá polovica je vlastne z Písma a druhá je prosba za nás. Ježiš zomrel za všetkých ľudí a verím tomu, že jeho mama nás má všetkých rada a oroduje za nás. 🙂

lapusichette
17. aug 2012

@lucka_220809 To nic 🙂 Ja som len chcela, aby si ho aj nika.r precitala 🙂 V pohode.

maja22
17. aug 2012

@lucka_220809 čítala som životopis pátra Pia, jemu sa diabol zjavoval v rôznych podobách, aj v podobe Panny Márie. Aby odlíšil, kedy je to diabol a kedy skutočná Mária, začal volať Ježišovo meno. Diabol sa pri tomto mene vždy zľakol a zmizol. To je podľa mňa základ - vzývať Ježišovo meno 🙂

lucka_220809
17. aug 2012

Este by som dodala, ale to ozaj len pre istotu, aby to nevyznelo, ze nemam ziadnu uctu k Marii, Jezisovej matke. Mam, ale neviem ju uctievat ako nejakeho "nadcloveka", zila v Bozej voli, ale to zilo vela ludi... a mala vela milosti od Pana, za ktore ona sama od zaciatku oslavovala Boha a ano, Jemu za to patri slava. Cely magnifikat je Mariina oslava a vdaka Bohu za to, co jej vykonal, lebo na nej sa Boh oslavil.
Ano, je tam napisane aj "blahoslavit ma budu vsetky pokolenia", tak ako su blahoslaveni tichi, pokorni, placuci, ako je pokoleniami blahoslaveny aposotol Pavol a podobne... "lebo velke veci mi urobil ten, ktory je mocny, a svate je Jeho meno"
Slava patri Bohu. Len Jemu jedinemu.
Ucta k cloveku, ktory plni Boziu volu je ina vec, no stale, slavit chcem Boha, lebo od Neho je vsetka milost, ktora sa dostava ktoremukolvek cloveku.

Akekolvek putnicke ci marianske miesto je pokryte mramorovymi tabulkami "Dakujem Maria za to a to, za take uzdravenie a taku pomoc"... socha Marie uprostred oltara a plno sviec a plno tychto tabul a ludi prosiacich a dakujucich, upierajucich zaslzene oci k soche Marie... Ako sa pri tomto da zaroven tvrdit, ze´taketo uctievanie cloveka neubera jedinecnosti Boha, vdake a oslave, ktora ma patrit jedine Jemu, lebo Jeho je milost a Jeho sme my.

werumka
17. aug 2012

@lapusichette Myslím, že je mu asi 83... je neskutečný, kolik toho ve svém věku zvládne. Každý den několik exorcismů, včetně svátků, nedělí... Musí to být velmi vyčerpávající. Zvlášť, když někdy je třeba se těm lidem věnovat mnoho měsíců až léta... Znepokojuje mě fakt, že zatím nenašel žádného následovníka... Ale věřím, že se Pán Bůh postará. Myslím, že je potřeba poukázat na to, že v drtivé většině se setkává s trýzněním od zlého ducha - těch pravých posledlostí je o mnoho méně.

maja22
17. aug 2012

@lucka_220809 kto prosil Máriu o pomoc a pomoc prišla, tak sa jej poďakuje, ako vie 🙂 Možno zapálenou sviecou, možno mramorovou tabuľou, kvetmi. Koniec koncov pomáhajú nám aj ľudia tu na zemi a my sa im s radosťou odvďačíme, tiež podarujeme kvety, voňavú sviečku 🙂 My veríme, že Cirkev tvoríme všetci, nielen my tu živí, ale aj tí, čo nás už predišli do večnosti. Tak, ako prosíme kamarátku, mamu, alebo manžela - prosím ťa, pomodli sa za mňa v tejto veci, potrebujem ťa, tak isto prosíme aj tých, čo sa už radujú v nebi -modlite sa za nás. A keď sme vypočutí, naša radosť a vďačnosť idú ako k Bohu, tak aj našim orodovníkom.

lapusichette
17. aug 2012

@werumka Ano je to to pravda, ze niektore pripady su uz take dost vazne a ocividne, ale bohuzial na dnesnych ludi vacsinou zaposobi uz len senzacia. Nieco co je nad ich chapanie alebo vlastne dosiahnutie. Malokto si uvedomuje, ze sa to deje i v beznom zivote okolo nas, pri hadkach, ublizeniach na zdravi, prepadoch, vojnach. Alebo takisto i prenasanim z generacii na generaciu, hriechy starych rodicov, rodicov atd. Ale to uz je zase o inom... 🙂

evkasus
17. aug 2012

K tym exorcistom by som este dodala...spomenuli ste tu ako riesia tazke pripady, no ich naplnou nie je iba robit s posadnutymi....to su tie najtazsie stupne posobenia diable...a mnohi hovoria, ze tieto pripady tvoria mensie percento ich prace.
Oni ale pomahaju pri roznych problemoch...ked sa clovek otvori posobeniu Zleho, ma problemy, ale ani zdaleka nie je posadnuty. Tu je tiez exorcista uplne ako balzam pre takeho cloveka, lebo dokaze rozlisit o co ide a ako tomu cloveku pomoct.
Mnohi ludia, ktori o problematike nevedia vnimaju exorcistu ako postavu zo stredoveku, alebo niejakeho strasiaka. A to je skoda. Pre mna osobne su to ludia nadeje. Tito knazi dokazu priniest svetlo a nadej tam, kde uz panoval iba nepokoj a zlo. Predovsetkym su to knazi, ktorych Cirkev poverila aby touto formou sprostredkovali Boziu lasku aj touto formou.
Najlepsie by o tom vedeli rozpravat ti, ktorym modlitby exorcistu pomohli a mohli tak zacat zit akoby novy zivot.
Je to hlavne prejav Bozej starostivosti o cloveka.

maja22
17. aug 2012

@evkasus veľký súhlas, že je to človek nádeje 🙂 Strašiaka z neho robí to meno, lebo sa s ním všeličo spája. Moja mamina mala jeden čas pracovnú pozíciu likvidátor 😀 A pritom bola úradníčka 😀 . No nám deťom to prišlo ako desivé označenie jej práce, ako keby drhla prinajmenšom kurence, ak už nie rovno ľudí 😀 😀 😀 😀 😀 😀

evkasus
17. aug 2012

@lucka_220809 Ked som citala tie prispevky o P. Marii tak ma napadlo, ze aj my sa obcas snazime Boha skatulkovat.

Toto ma v suvyslosti napadalo....ked Boh vyviedol Izraelitov z Egypta na pust tito neustale somrali. Boh im dal slobodu, ale im bolo luto za tym, co mali v zajati. Nepochopili Bozi zamer a jeho dobrotu, lebo mali prazdne brucha. Zajatie sa im zdalo lepsie ako tazka a namahava cesta k slobode. Ich predstava o Bohu a o tom, aky je a co by mal spravit bola ina.

Pocas storoci mal vyvoleny narod vzdy problem prijat prorokov, lebo to, co prinasali bolo pre nich nepochopitelne a ani im nenapadlo, ze to Boh im dava toto poslanie.

Nieco podobne, ked prisiel Jezis, zidia boli tak zahlteni svojou predstavou o mesiasovi, ze nedokazali prijat ineho mesiasa ako toho, ktoreho si vytvorili vo svojej fantazii. Patrili do Boyieho ludu ale nepoznali a nedokazali si pripustit Bozi zamer. Nam je to teraz lahke posudzovat ich, lebo vieme ako to s Jezisom dopadlo. Ale oni videli iba syna Jozefa a Marie a bolo to nieco nevyslovne aby sa tento clovek vyhlasoval za Boha. V ludskej mysli je vzdy taka tarbavost, kedy nie sme schopni pochopit a prijat, to co prichadza od Boha. Lebo sme inak nastaveni.

A prave toto mi napada v suvyslosti so zjaveniami P. Marie, ktorym sa mnohi vysmievaju, alebo im pridu tak nelogicke a neprijatelne.

Ale Boh tvori stale nieco nove a my musime byt vnimavi, aby sme nezostali zatvrdili. Cirkev nam velmi mudro neprikazuje verit im. Aj ked zjavenia su nou prijate. My mozeme mat tisic otazok, preco P. Maria k nam prichadza a premyslame ako Boh, ktory by podla nas Mariu nikdy neposlal, lebo ved naco. Ale nase myslenie je daleko zdialene od Boha. Tak ako to bolo v celej historii, kedy Boh robil s jeho ludom nieco, co im prislo tazke pochopit.

Netreba zabudnut, ze P. Maria ma aj v pisme svoje miesto a ze mnohe predpovede sa vztahuju na jej osobu. A mnohi papezi a vacsina svatcov mali k nej osobitny vztah nie preto, ze by im Boh nestacil. Skusme sa nad tym zamysliet preco...preco Jan Pavol II povedal Tutus tuus. Vari mal potrebu uznavat okrem Boha este obycajneho cloveka?
Mnohi svati vedeli, ze P. Maria je uzasnym nastrojom priblizenia sa k Bohu. Nie, ze by sa to bez nej nedalo, ale preco ist aj cez Mariu, to sa da asi pochopit iba ked to clovek zazije.

Na to aby clovek pochopil vyznam jej zjavovania, mali by sme viac vediet o okolnostiach. Vo Fatime Maria vyzyvala k modlitbe, a hovorila, ze sa treba modlit lebo nastane horsia vojna ako ta ktora bola. (nasledovala 2. svetova)
Jan Pavol II nazval Medjugorie pokracovanim Fatimy. Tu P. Maria prichadza, aby nas varovala a priblizovala ludi spat k Bohu.
Dava tam 5 zakladnych posolstiev:
1. modlitba srdcom
2. sv. spoved
3. eucharistia
4. cistanie sv. pisma
5. post
Ona hovori, ze modlitbou a postom mozeme aj vojny odvratit. No nejde iba o vojny politicke, ale vojny kazdeho druhu. Vojny v rodinach v praci v osobnom zivote. P. Maria hovori o tom, ze tento svet sa nachadza v krize a jedine, co ho moze zachranit je navrat ludi k Bohu.

V Medjugorii sa deje kazdy den vela zazrakov, ale hlavne takych, ktore sa odohravaju v ludskych srdciach. Denne sa tam spoveda vo vsetkych jazykoch. V centre je adoracia pri Sv. Oltarnej a sv. omsa. P. Maria na jednom zjaveni povedala, ze keby sme sa raz mali rozhodovat, ci ist na zjavenie alebo na sv. omsu, tak musime ist na sv. omsu, lebo tam sa nam dava jej Syn.
My pochopime ulohu Marie, ked pochopime aj slova, ktore jej Jezis povedal pod krizom: Hla tvoj syn, hla tvoja matka.
P. Maria prichadza ako nasa duchovna matka, ktora chce pomahat svojim detom aby sa dostali k Bohu.

Ucta k P. Marii sa nikdy nemoze byt s uctou a vierou v Jezisa.

evkasus
17. aug 2012

Ucta k P. Marii sa nikdy nemoze byt v rozpore s uctou a vierou v Jezisa.

monyccka
17. aug 2012

@maja22 ospravedlnujem sa, neuvedomila som si, ze je to tema len pre veriacich. Myslim to vazne. Az teraz som si precitala uvodny prispevok. Nechala som sa strhnut precitanim par prispevkov, teraz vidim, ze tato tema nie je o otvorenej komunikacii ale o vzajomnej podpore v skupine (co sa nevylucuje, ani nie je nijako nadradene jedno druhemu!). A teda som tu skutocne nespravne.

lucka_220809
17. aug 2012

@evkasus Lenze my uz vieme o Kristovi. To je celkom ina situacia: nas uz Jezis nenazyva otrokmi,ale priatelmi, lebo otrok-sluha nevie,co robi jeho Pan, ale nam Kristus uz povedal o sebe a o Otcovi.
Aj Pavol upozornoval na to,ze da sa prekrutit vselico vselijako a vystrihal, ze si maju ludia davat pozor na to,co sa pridava k uceniu, ktore bolo hlasane Kristom a potom nimi... sam povedal, keby sa aj anjel svetla zjavil a pridal nieco k tomu, co hlasame, nech je prekliaty.
Hovoris, ze ak Boh tvori nieco nove, treba byt vnimavy a nie zatvrdili. Ano, vnimavost na Bozi hlas je urcite potrebna teraz a stale, ale nevidim, ako to s tymto suvisi, resp. ci nemame rozlisovat vobec alebo ako .. viem,ze to tak nemyslis, ale ty automaticky usudzujes, ze toto sa toho tyka, ze zjavenia su prave a ze su od Boha... ja hovorim,ze ked ich citam, pridu mi v mnohom protireciace s Pismom svatym a s tym,co hlasal Jezis Kristus. Ak mozeme naozaj cokolvek pridat a odobrat a cokolvek akokolvek modifikovat s predpokladom, ze Boh meni veci za chodu, akoby i pre Neho existoval cas v zmysle, ze pred 2000 rokmi nevedel, aka bude situacia a teraz sa zariaduje podla toho,co ludia potrebuju, tak potom naozaj Pismo nie je velmi podstatne asi, vezmime z neho len par zakladnych faktov o tom,ze je je Boh, Jeho Syn, ten zomrel a vstal z mrtvych, a okolo toho uz poprikvietkujme co chceme ako chceme.

Ja viem,ze to takto nemyslis, ale najma tvoj uvod, o tom, ani Izraeliti nechapali Boha... to sa tyka celkom kvalitativne inych veci.
Ja tu hovorim o tom, ze co mnohokrat vychadza zo zjaveni, si odporuje s tym,co hlasal Kristus a ako On zobrazoval Otca a co daval ludom na srdce.

Vtedy Kristus, ktory hovoril o urpimnosti, jednoduchosti ducha, vyzdvihol chudobnu, ktora dala posledne drobne, co mala, naucil nas modlitbu Oslavy a vdaky Bohu, ktora najlepsie vystihuje vlastne to, aky postoj srdca ma clovek mat, tento isty Boh dnes chce, aby sa prijimali dogmy o Mariinom srdci ci bezhriesnom pocati, aby sa modlili prve soboty taky a taky ruzenec zasvatenia sa Marii a podobne. To nie je malickost...
Pozri, prva Cirkev nebola institucionalizovana ako su dnesne cirkvi..dnes sa kazdy spolieha na to,co sa v cirkvi povie od vrchu a to je stempel spravnosti.. prvi krestania mali jedine poznanie od Krista a mali Ducha Svateho a to,co hlasali, ostalo v Pisme, ale uz vtedy sa dialo to,ze ludia pridavali, poprekrucovali, trosku prisolili, trosku osladili... ale Pavol jasne na toto upozornuje. Opakuje, spolu s dalsimi apostolmi, ze je potrebne rozsudzovat, neustale. Kto v cirkvach, menovite v katolickej cirkvi dnes rozsudzuje ..? Zacina sa odtial,ze ked nieco cirkev prijala, je to pravda, a potom sa na to clovek uz prizera cez prizmu toho,ze je to pravda.. cize si to napasuje na tu skutocnost.

Zjaveniam cirkev neprikazuje verit, ale sama sa zjaveniami riadi a oficialne ich prijma, potom su v celkovom povedomi tieto veci zive.. to , co je prijate oficialne, je jedna vec... podla mna je ovela vypovednejsie a podstatnejsie, ako to funguje v praxi. A to vo vsetkom.. lebo to je to, co hovori o podstate veci kdekolvek.

Ja som nebola v Medjugorii, nebudem ti teda protirecit skusenostne, ani nikomu. Hovorim, moze mat niekto poznane nieco ine ako ja a ktohovie, ak Boh bude chciet ma viest a ukazat mi vsetky tieto veci, ja v pokore pojdem aj ich uznam a vratim sa aj do tohto fora a kazdemu adresne budem hovorit, ako som sa mylila. Ale mne to naozaj hra vsetkym inym, len zjavenim od Pana, ktory poslal Krista, aby nas spasil. Tato Maria sa mi zda natolko ina od tej, o ktorej sa pise ako o Jezisovej matke...

evkasus
17. aug 2012

@lucka_220809 Kazdy ma svoj nazor a svoju skusenost.

Ja uz iba dodatok...modlitba Pod tvoju ochranu sa utiekame ... co je modlitba k P. Marii vznikla v 3. storoci, a bola pouzivana v prvotnej Cirkvi. Taktiez ucta k P. Marii zacala uz od apostolov. Nasa viera sa odjakziva zakladala aj na Tradicii...aj sv. pismo (novy zakon) bolo najskor tradovane.