Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Rímsko-katolícka cirkev

pia22
21. apr 2011
Požehnaný Zelený štvrtok🙂 Pozývam sem všetkých, ktorým sa rímsko-katolícke vierovyznanie stalo súčasťou života a chcú aj tu na MK zažiť radosť zo spoločenstva🙂
monyccka
17. aug 2012
Nasla som tuto temu nahodou a sedim s otvorenou pusou.. akoby som sa premiestnila do stredoveku..uhranutia, posadnutost diablom, exorcisti, zle sily.. 😃 Ludia viera je fajn, urcite pomaha v tazkych chvilach ako majak, je sa k comu uchylovat (o tom predsa nabozenstvo je) ale nechat si zasahovat do zivota v takomto rozsahu.. tak to uz mi chyba len kamenovanie ci upalovanie carodejnic (co mimochodom v tej dobe cirkev tiez prehlasovala za nutne a nemenne a oznacovala ich podla vlasnteho uvazenia a vlastnych kriterii - dnes by sme horeli zaradom..).. Takuto stadovitost nie je mozne vidiet nikde inde, len u veriacich. "exorcista odporuca" a "na omsi vraveli" je v 21.storoci SILAAA!!! Co ak prave Vas oblubeny /odskusany exorcista trpi dusevnou poruchou? Zite podla desatora, modlite sa, uctievajte svojho boha chvalami. Ale zachovajte si zdravy rozum a aspon kvapku nadhladu na zivot. Homeopatika su LEN homeopatika. To ci ich niekto berie alebo nie, nic nemeni na jeho viere a neprieci sa so ziadnym prikazanim...
vejula
17. aug 2012
@monyccka ak by bola viera pre veriacich len nejakym majakom v čase kríz to by bola bieda a na takych by sa prave vzťahovalo to, čo neveriaci veriacim častokrat vyčitaju, že je viera pre nas len nejakou barličkou o ktoru sa opierame...
A verim tomu, že diabol ma velmi velku moc. Taký čo ho uctievaju maju schopnosti, ktore sa priečia zdravemu rozumu. Diabol určite ponuka tiež vela lakavych darov, a je rovnako realny ako aj Boh.
Aj ked podla mna, je fakt, že niektorí ludia(hlavne takí extremisti, možno trošku fanatici), pripisuju diablovi snad všetko čo sa udeje v ich okoli. Poznam jednu taku tetu a pre nu je všetko dielom diabla. To už je aj mne teda smiešne, určite treba použivať aj v tom zdravý rozum.
@jandl určite že viem a môj maly tym očkovaný nieje 😉

Inak tiež sa neviem ku všetkemu vyjadriť... Podla mna občas skutočne zo strachu cirkev pre istotu označi niektore veci za magiu pričom to tak nemusi byť. Napr neviem prečo, ked dal boh liečivu silu bylinkam nemohol dať nejaku liečivu energiou aj kamenom a podobne, A tušim k tomu sa stavia cirkev už negativne, ked sa využiva energia kamenov.
Ja osobne ju nevyuživam, priliš tomu neverim, ale teoreticky to možne je.
werumka
17. aug 2012
@nalla Doporučuju knihu Exorcisté a psychiatři, kde se právě setkávají a dávají dohromady názory psychiatrů a exorcistů, když se sešli a tuto problematiku řešili.

@acacia To ředění je tam uvedé u každé té substance zvlášť. Některá je ředěná a protřepávaná víc, některá míň. A spojuje to notné množství alkoholu 😃
monyccka
17. aug 2012
@vejula a co ine je pre Vas viera? Rozumiem, ze Vas smeruje k nejakemu sposobu zivota, ze Vam nieco prikazuje a znieco naopak zakazuje. Ze nieco podporuje a niecim naopak opovrhuje. Ale co dalej? vysvetluje Vam zakonitosti zivota? Pomaha pri vareni? Operie pracka lepsie, ak som veriaca? Netykaju sa Vas urazy? Pri chorobe sa vlozite do ruk bozich alebo utekate za lekarom a doverujete zatracovanej medicine? Veda existenciu boha nepotvrdila. Preto ju cirkev zatracuje. No zaroven nepoznam vela veriacich, ktory nedovolia ozivit dieta po autonehode a nechaju na Panovi, nech rozhodne o jeho dalsom osude. Lebo zasah lekarov je zasah do bozej vole, alebo nie? co pri dlhodobo umierajucich? Komaticke stavy, kedy veriaci nechavaju pribuznych na pristrojoch roky prezivat, lebo veria v zazrak? Crkev nedovoluje eutanaziu, lebo je proti bozej voli ukoncit ludsky zivo, aj ked je plny utrpenia a bolesti. Ale ked Boh niekoho k sebe povola, nie je proti bozej voli, udrziavat ho umelo pri zivote, ozivovat, napajat na pristroje.. Je vporiadku uzivat chemoterapiu pri liecbe rakoviny a nie je v poriadku uzivat nariedene bylinky pri bolesti v krku. Jedno aj druhe je liecivo. Jedno prirodnejsie, druhe chemickejsie. Oba vznikaju pri posobeni urcitch faktorov v laboratornych podmienkach.. Predstava ako niekto rucne pretrepava hektolitre hemeopatik je skutocne bizardna 😉
Som veriaca v nevieru, neuctievam ziadneho boha, nenosim cervene snurky na zapasti a neverim na urieknutia. Kazdy jav ma vysvetlenie, aj ked sa "prieci zdravemu rozumu".
Nechala som sa uniest, samozrejme nie je to adresovane tebe, ako osobe.. len som sa rozrecnila.. je to obrovska polemika viera vs neviera a je jasne, ze to tu na MK nevyriesime. Znova opakujem, kazdy nech veri, comu chce, len netreba slepo zatvarat oci iba preto, ze to viera kaze. Obcas treba nasadit aj ten zdravy rozum a premysliet, ci sa len slepo nedrzim zasad, ktore vlastne nemaju opodstatnenie. A su len novodobim upalovanim bosoriek.
werumka
17. aug 2012
@monyccka A to jsi slyšela kde, že církev opovrhuje vědou?! 😃 😃 A že se věřící modlí, místo toho, aby šlo k lékaři? Všichni žijem v jednom světe a řešíme podobné problémy. Tobě asi nějací věřící pěkně šlápli na kuří oko, že? 😃
monyccka
17. aug 2012
@werumka Je jednoduche vytrhnut jednu jedinu vetu z celeho kontextu a obut sa do nej. Nech sa paci, daj si..
monyccka
17. aug 2012
@werumka "jeden svet" a "vsetci podobne problemy"? To, ze dieta necika do nocnika a to, ze dieta zomrelo? Su to podobne problemy? A to som este stale len medzi temami na tomto fore.. kde je este spominany "svet"..
werumka
17. aug 2012
@monyccka Já se neobouvám, já to vůbec nechápu 😃 Nerozumím tomu, proč se sem chodíš rozčilovat - co Ti to pro dnešní den dá? Odškrtneš si čárku za to, že jsi někomu řekla svůj dojem? Uvědomuješ si, že teologie není dojmologie?
werumka
17. aug 2012
@monyccka Já se tu taky neoháním tím, že mám nemocí víc, než někteří důchodci za celý život. Prostě žiju život, jakej mi byl dán v souladu se svým svědomím. A tím, že se pohybuju v nemocničním prostředí dlouho a odmala, tak také chápu pohnutky různých lidí na různé situace. To, že bych se třeba zachovala jinak je věc jiná. Každý na to máme nárok - zachovat se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Nevím, co Tě na tom tak čuří 🙂
lucka_220809
17. aug 2012
@evkasus nech citam tie zjavenie ako citam, ci fatimske, z medzugorie atd., nedava mi tam tolko veci zmysel,ze az. Ak by boli pravdive, potom musim naozaj pred sebou aj pred Bohom samym priznat, ze Mu vobec nerozumiem a nepoznam, aky naozaj je. Zjavenie, v ktorych sa zjavuje Panna Maria a hovori
"Dieťa moje, aspoň ty ma poteš. Povedz všetkým, ktorí počas piatich mesiacov v prvé soboty pristúpia k sv. spovedi, prijmú sv. prijímanie, pomodlia sa ruženec a aspoň 15 minút mi budú robiť spoločnosť rozjímajúc o ružencových tajomstvách s cieľom, aby ma potešili, sľubujem, že budem pri nich v hodine smrti so všetkými milosťami potrebnými pre večnú spásu ich duše."
a kde Jezis - ako male dietatko (????).. /Jezis neostal predsa dietatkom, nechapem, preco by sa mal tak zjavovat, uplne v tom neviem spoznat nic,comu by som rozumela.../ hovori
"Maj zľutovanie nad srdcom svojej Najsvätejšej Matky, ktoré je pokryté tŕňmi, ktoré jej nevďační ľudia v každom okamihu doň vtláčajú. A niet nikoho, kto by robil zadosťučinenie, aby vytiahol to tŕnie."

Ci Maria nie je s Bohom v Nebi stastna,ale trpi? Odkedy Boh a Jeho spasa, a to , co tato spasa vykonava pre nas, potrebuje ludi, aby POMOHLI, POTESILI, ULAVILI Bohu ci Marii ci komukolvek, kto je v Nebi??? Ved to my sme ti, co potrebuju modlit sa, Boh nase modlitby nepotrebuje.

V tychto zjaveniach sa urcuju potrebne modlitby a poboznosti k neposkvrnenemu srdcu a pod. Nerozumiem, naco by to Boh ustanovoval, ten isty, ktory upriamoval pozornost len na OTCA cely cas co chodil po tejto zemi, sa zjavuje ako dietatko a hovori, aby sme sa neruhali neposkvrnenemu srdcu Marie, a aby sme uznali jej panenstvo a neposkvrnene pocatie a pod. ?
A potom ohlasuju dalsie svoje zjavenie...
V októbri príde i Kristus Pán, Sedembolestná Panna Mária a Panna Mária Karmelská, svätý Jozef s Ježiškom, aby požehnali svet.
Maly Jezisko a Kristus Pan su dve rozne osoby? Zjavuju sa naraz dvojmo? Aj s Pannou Mariou?? (ta ani nie je Boh, aby sa vedela zjavit trojmo)...
Ja tomu naozaj nerozumiem, vam to nepride ani trosku cudne? Nic z toho?

Vytahujem len zopar veci, fakt tych, co mi asi najviac kolu zraky, ked to citam.
Nehovor, ze v zjaveniach panna Maria neuputava pozornost na seba a na uctu k nej. Ved kolko ludi sa modli k nej namiesto toho,aby sa modlili k Bohu.
Ale dobre, uz to tu nejdem rozoberat, len skratka nechapem vobec. Priznavam naozaj s pokorou,ze nie som asi usposobena tomuto verit a ak je to ozaj pravda, neodmietam to z nejakej zanovitosti,ale uprimne z presvedcenia, ze nespoznavam v tom Boha, v ktoreho verim, je to zmatocne, pridavanie mnohych prikazov a odporuceni a "potrebnych" aspektov viery k viere v Jezisa Krista a v Jeho Otca, a nevidim, naozaj nevidim ziadnu logiku v tom, preco by toto ludia potrebovali a preco by Boh potreboval od nas taketo veci..

Na margo toho,ze strom poznas po ovoci... to si moze kazdy jeden z nas vztiahnut na seba, ale v takychto veciach... aj diabol ponukal vzdy rozne veci - zdravie, stastie, aj bohatstvo, takze ho vie dat a ak je toto znamkou kvality a pravovernosti, tak potom by mnoho roznych nekrestanskych kultov mohlo byt uznanych za dobre a spravne.
Ja nechcem vobec posudzovat to, ktore uzdravenie je z coho a od Koho... ako to aj mam vediet, ja som tych ludi nestretla. Ale to, co posudit mozem, tak to sa snazim, aj s modlitbou, ved viem,ze som nezjedla vsetku mudrost sveta..

No nic, nech ma kazdy pokoj z toho, v co veri, ja nechcem nikoho tu rozvracat. Ale citam citam a oci mi idu stlpikom ..
werumka
17. aug 2012
@jandl Zkoušela jsem to tak nějak studovat a napadá mě k tomu pár otázek... Podle všeho se jedná o plod, který byl potracen v 66. roce a jednalo se o jedno embryo. Víc embryí na to podle všeho použito nebylo. Víme, jakou cestou to dítě bylo potraceno? Mohl to být samovolný potrat, úmrtí plodu kvůli vývojové vadě. To by asi pro mě byla zásadní otázka - protože dejme tomu, kdybych já zemřela, tak ráda poskytnu svoje tělo k výzkumu, protože se mi myslím, že to může pomoci. Ale to to diskutabilní, to je jasný... Pokud je to na mně, tak nerada nechávám syna očkovat a skutečně jsem nechala jen nejnutnější (tuto informaci jsem neznala). Ale například pokud dostaneme dítě z kojeňáku, tak tam už neovlivním, čím bylo naočkované...
lucka_220809
17. aug 2012
@monyccka polemizovat pre a proti o viere len logicky a argumentativne nema vyznam. Viera nie je len o rozumovych argumentoch a o tom, co sa ti oplati a v com objektivne pomaha, ked ju vlastne redukujes len do nejakeho psychologickeho fenomenu. Preto je ta argumentacia uplne zbytocna. Hovoris - ako si to podobne i napisala - o akusi vieru v nevieru kontra viera vo vieru. Ale my hovorime o viere v ziveho Boha, nie v nejaku vseobecnu autoritu, ktorej sa bojime, ale v zivu Lasku, v milujuceho Otca, od ktoreho sme prisli a ku ktoremu sa chceme vratit, lebo Lasku, ktorou nas On miluje, by sme nevymenili za nic. Ak toto vynechas, potom ozaj ostane len sucha argumentacia v nejakom plochom oplostenom priestore "pre" a "proti" a to je ozaj nanic.
monyccka
17. aug 2012
@werumka 🙂
monyccka
17. aug 2012
@lucka_220809 🙂 iste.
werumka
17. aug 2012
@lucka_220809 Nenamáhej se, @monyccka se sem přišla jen bavit. Tak jí tu možnost dáme, ať má hezkej den 😃
monyccka
17. aug 2012
@werumka byt arogantny je tiez v sulade s vierou v boha?
werumka
17. aug 2012
@monyccka Promiň, ústantost mi dal Pán Bůh jako dárek k narozeninám 😃 Ale holt jsem zvyklá na to, že s nálepkou "věřící" se neustále člověk musí obhajovat. A nemám tu potřebu. Takových, kteří řeknou svůj názor vytržený z kontextu, aniž by k tomu měli něco nastudováno - je víc než dost. A před nimi se obhajovat nepotřebuju. Pokud chceš diskutovat na nějaké téma, tak by bylo záhodno bez invektiv a postupně - ne vychrlit tisíc a jeden důvod, proč jsou věřící blbý s dodatkem "a teď si to užijte" 🙂
maja22
17. aug 2012
@monyccka prišla si sem veriacich poučiť, aby si zachovali zdravý rozum, z čoho vyplýva, že podľa teba asi zdravý rozum nemajú a čuduješ sa, že sú reakcie také, aké sú... Nie každý veriaci má potrebu nechať sa urážať...
werumka
17. aug 2012
@jandl Ještě jsem chtěla poprosit, zda bych mohla napsat něco víc, zda k tomu tématu máš víc informací 🙂 dík.
maja22
17. aug 2012
@werumka ja si myslím, že na vývin vakcíny treba trošku viac "materiálu", preto tipujem, že tých použitých potratených bábätiek mohlo byť viac.
vejula
17. aug 2012
@monyccka ale viera vôbec nieje o tom aby nam lepšie oprala pračka alebo aby sme nemali urazy aby nas nechytila rakovina. Veriaci ludia umieraju tragicky rovnako ako neveriaci. Viera nam nieje zarukou toho, že neochorieme, alebo nam Boh poskytne zaruku toho, že nebudeme trpieť. Boh nesedi na oblačiku a neukazuje prstom, koho zrazi auto a kto dostane rakovinu. Všetko je vysledkom určitych zakonov, ktoré tu na zemi platia... Boh nam dal slobodnu vôlu a to že nejaky opilec vrazi do nevinneho človeka je fakt, ktory vyplynul zo skutočnosti, ktore sa udiali z vôle človeka a určitych prirodnych zakonov. Boh ich podla mna nijako nenaplanoval. Sam vodič sa rozhodol chlastať pred tym ako nastupil do auta, a ohroziť tym nevinnych cestujucich. Zrazeny je obeťou slobodnej vôle nezodpovedneho vodiča. A takkto je to aj s inymi vecami, s tragediami či vojnami.
I ked verim v uzdravenia pomocou silnej viery... Ale malokto je schopny veriť natolko vo svete, ktory nas od malička presviedča o tom čo je a čo nieje možne, automaticky ani veriaci ludia vo väčšine nedokažu uveriť niečomu čo sa vymyka ich logike, ktora bola pestovana od malička. TEoreticky možno ano, ale v praxi je to ojedinely pripad. A myslim, že Boh to uplne chape, ved vidi, kde žijeme a aky diametralny rozdiel je medzi duchovnym a materialnym rastom našej spoločnosti...
Neviem ako si to ty predstavuješ. Viera je život s Bohom, je sučasťou všetkeho, napr aj v ramci rôznych prirodnych zakonov....
Za seba môžem povedať že neodmietam vedu, neodmietam evoluciu... Ale verim, že to všetko je dielom Boha. To ako to vymyslel, nielen našu zem, ale užasne fungovanie celeho vesmiru nikdy nepochopime... A nemam dôvod neveriť vede. Nijako neodporuje Bohu...
Len mi prosim ťa ty vysvetli čo ma spoločná homeopatia s vedou :-N Ja vravim, nezatracujem homeopatiu, kedže som nikdy nebola pri vyrobe žiadneho homeopatickeho lieku, takže neviem či je to vysledkom magie, alebo niečoho ineho.
werumka
17. aug 2012
@maja22 Já právě nevím, jestli není možný, aby se jako podklad použily ty buňky, a pak se to už vyrábělo synteticky (jako inzulín - taky tím základem byly buňky ze slinivky prasat a poté se podle toho začal vyrábět syntetický)... ale tomuhle moc nerozumím, takže nevím. Dočetla jsem se jen, že u této konkrétní vakcíny byla použita "normal lung tissue of a 14-week-old male fetus by J. P. Jacobs in September 1966". A na této buněčné linii byl pomnožen virus...
monyccka
17. aug 2012
@maja22 Neprisla som sem nikoho poucit. Vyjadrila som svoj nazor, polozila zopar otazok. Aj v tejto diskusii vidno, ze nei vsetci rovnako zatvaraju oci, napriek tomu, ze sa k viere hlasia. A ano, myslim si, ze nazor, ktory tvrdi, ze homeopatia je dielom diabla, nie je celkom stotozneny s realitou.. Nezvyknem ludi hodnotit podla toho, ci su alebo nie su veriaci 🙂 Ani ludi ako takych.. Zarazili ma urcite vyroky, ktore som tu nasla. ako som pisala hned na uvod, prisla som sem nahodou, nemam potrebu vyriesit dilemu, ci je viera v boha opodstatnena alebo nie.. Je to diskusia, vyjadrila som svoj nazor. Nemyslim si, ze hrubo, arogantne ani povysenecky. Narozdiel od inych diskutujucich, ktore na mna zareagovali.
werumka
17. aug 2012
@maja22 Jasně, tak tady to odpovídá na otázku, o jak potracené dítě šlo a že šlo o umělé přerušení těhotenství.
elana
17. aug 2012
jako s vakcínou pomnoženou na buňkách mrtvého plodu já osobně až takový problém nemám-ten plod nezabili proto, že potřebovali tkáň na vakcínu :-| , prostě už jen využili jeho tkáň, mrtvý byl (usmrcený) tak jako tak a je "jedno" zda by ho spálili celý jako nemocniční odpad nebo z něj teda vybrali plicní tkáň a tu využili pro vědu (a zbytek spálili)...

ještě mě napadlo s těmi homeo, přijde mi divný, že běžně se dočtete jen že jde o princip "podobné podobným" atd. o nějakým zaříkávání kotlů nepadne ani slovo. Přitom většina sekulární společnosti by právě proto jim věřila i víc, těm by to nevadilo a naopak by vlastně měli o důkaz víc, že by to mohlo fungovat. Jsou to lidí, kteří chodí k léčitelům, používají kameny atd. tak toto by jim rozhodně nevadilo a byla by to pro ně jen další "vylepšení" myšlenky podobného podobným.
vejula
17. aug 2012
@werumka bol to plod potrateny prave za tymto učelom. Bol to plod matky, ktora prekonala v tehotenstve ružienku, lekary matku prehovorili, že to dieťa bude isto chore a plod treba potratiť. Matka teda podstupila interupciu a tento plod bol využity na to za akym učelom to dieťa aj UMELO potratili. Na zdokonalenie a vyvoj tejto vakciny bolo použitych ešte niekolko embryy - dôraznujem UMELO ZA UČELOM VYVOJA TEJTO VAKCINY!!!!! To je pre mna zasadny fakt, prečo nebudem touto vakcinou očkovať. Boh na dobry učel nevyuživa taketo špinave a vražedne metody
werumka
17. aug 2012
@elana Promiň, já jsem dneska fakt nějaká natvrdlá (kromě toho, že jsem arogantní 😃) Jak jsi to myslela s těmi homeopatiky?
monyccka
17. aug 2012
@vejula dakujem za odpoved, ktora ako jedna z mala nebola ani arogantna ani zbytocne podrazdena.. Ocenujem, ze si mi vysvetlila svoj pohlad na tieto problemy, je zaujimavy. Co sa tyka homeopatie, nikde nepisem, ze je to veda. Skor som narazala na to, ze vybrat jeden typ lieciva len preto, ze neobsahuje velmi vela ucinnych latok a obut sa donho ako do diela diabla je prinajmensom divne. Z velkej casti ide o posobenie ucinnych latok (aj ked v malinkom mnozstve, no vacsinou v dlhodobom meradle) a z este vacsej o placebo. To uz bolo dokazane aj "vedecky", teda pokusne.. No nie je spravne zatracovat placebo, nech ide o homeopatiu alebo o akykolvek iny typ liecby. Ludske telo a ludska mysel je velmi sikovny a mocny stroj, ktory dokaze zasiahnut uplne presne, ak mu dame moznost. Ja sama homeopaticke lieciva nijako neuctieam, nepropagujem ani nekonzumujem. Ale to je jedno, mne len prislo absurdne oznacit liecivo za "dielo diabla" a posobit "zlymi silami" na pilulky 😉 Predsa len, kto videl fabriku na lieky vie, ze tam nie je velmi priestor na duchovne samanske ci ine ritualy.
werumka
17. aug 2012
@vejula Myslim, že si to budu muset ještě nějak přechroustat 🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli