Rozprášenie zosnulých

viktoria0808
18. apr 2024

Dobrý deň. Prosím vás mám taký problém…. Mám 21 rokov a prednedávnom mi umreli obaja rodičia. Dala som ich spopolniť a ich urny mám odložené zatiaľ u seba doma, avšak ich prianím vždy bolo, aby po smrti bol ich popol rozprášený pri mori v Španielsku. Chcela som sa opýtať, či s tým nemá niekto skúsenosti alebo či by mi niekto nevedel poradiť , že ako v takejto situácii postupovať. Za všetky odpovede ďakujem.

chrobak7
18. apr 2024

@viktoria0808 Kúpiť letenku alebo zájazd do Španielska, zabaliť urny do kufra, nasadnúť do lietadla a v Španielsku pri mori popol rozprášiť.

Aby si nemala problém s dopravou, prečitaj si podmienky leteckého prepravcu ohľadne prepravy urien. Všeobecné informácie máš tu:

https://www.pohrebnictvo.sk/na-palubu-lietadla-...

mondolina
18. apr 2024

@chrobak7
a je to legálne? som čítala že nie všade sa to dá.

7miriam77
18. apr 2024

Ok...sorry, ja mám 40 no s rodičmi sme toto nikdy nepreberali. Ako to, že vy áno?

mandzula
18. apr 2024

@7miriam77 ja mam 40, moja dcera 17 a uz davno vie, ze chcem byt spolnena.

romistyles
18. apr 2024

@7miriam77 pravdepodobne boli dlhsie chori? alternativ je kopa, toto mi neprijde ako uplne vhodna otazka.. moji rodicia mi vraveli ako chcu raz skoncit uz v obdobi, ked zomrel moj stary otec, nakolko tradicneho cirkevneho obradu a zakopania do zeme sa desia. to som mala asi 16. @viktoria0808 na slovensku je povolene rozprasenie iba na lukach na to vyhradenych, mas problem, ak by ta chytili. v zahranici bohuzial neviem ako to funguje, odporucam skontrolovat legislativu, pripadne davat pozor, ale vies ako to je, posledne zelania by sa mali splnit. prajem uprimnu sustrast a vela stastia. 🤍

7miriam77
18. apr 2024

@mandzula
@romistyles pardón, naozaj som sa nechcela nikoho dotknúť. No mám 8 ročnú dcéru a neviem si predstaviť, že toto s niekym riešim. Fakt nie, tak ma to prekvapilo. Moji rodičia, žijú, chválabohu, majú po 60 , a sme to nikdy neriešili 😇✌️

chrobak7
18. apr 2024

@7miriam77 Niekto to s deťmi rieši, niekto nie. Netreba to bližšie rozvádzať. Je to vec rodiny.

cherrystone
18. apr 2024

@7miriam77 mam menej rokov a mojim rodicom uz platim za hrobove miesto, na ktorom si spravili hrob (zatial prazdny nastastie) 😀

chrobak7
18. apr 2024

@romistyles Nemáš pravdu. Nový zákon o pohrebníctve platný od r. 2005 umožňuje uložiť spopolnené pozostatky aj inde, ako na pohrebisku, viď zákon o pohrebníctve § 2 bod o).

romistyles
18. apr 2024

@chrobak7 ulozit ano, ale asi nie rozprasit kdekolvek, ci? priatelovho otca nechali spopolnit a podpisoval sa papier pri prevzati urny o tom, ze popol bude rozptyleny iba na na to urcenych miestach. dva roky spät.

7miriam77
18. apr 2024

@chrobak7 veď ja to nerozvadzam 😇, len dopredu kupovať a baviť sa o tomto, mi príde morbídne . Jasné, keď má človek 80 ..ok....no 40?

isis234
18. apr 2024

Kočenky, ešte raz si dôkladne prečítajte status autorky. Až potom píšte koment k téme. Odpoveď- radu potrebuje. Nie vaše konštatovanie. To jej nepomôže.
@chrobak7 - to je pomoc. 👍
@mondolina, veľmi dávno v Siedmom nebi tiež boli pri mori rozprášiť popol zosnulých.

danyelia
18. apr 2024

@romistyles ...neber to v zlom, ale úprimná sústrasť sa nikdy ,,nepraje,, ale vyjadruje alebo vyslovuje... 🤍

marianarem
18. apr 2024

@7miriam77 Mojho muza rodicia tiez chceli byt rozpraseni, normalne o tom hovorili. Uz obidvaja zomreli, s otcom nas to este len caka. Oni ale teda vybrali miesto na Slovensku.

macekovam
18. apr 2024

hovori o tom ten co ma potrebu o tom povedat.. nie kazdy chce byt spopolneny... dokonca poznam cloveka ktory nechce byt ani spopolneny ani pochovany.. chce aby jeho telo služilo vede,, ale to z dovodu ze nechce aby boli vydavky s pohrebom a pochovanim..☹

amelie2017
18. apr 2024

Rozprasenie popola do mora je v Spanielsku zakazane a je za to pokuta. Rozprasit popol zosnulych je mozne len s povolenim, kazdy okres/mesto ma na to ine podmienky.
Ci ta chytia bez povolenia, to je uz druha vec. Ale ja osobne by som to radsej vybavila s povolenim a rozprasila ich dostojne, ako niekde trpnut,..
Uprimnu sustrast. Ak budes s niecim potrebovat pomoct - preklad a podobne, kludne napis.

veronikaszabova
19. apr 2024

@7miriam77
Mam 39 - muz aj deti (15,10) vedia, co po smrti chcem.
Rodicia 60r - tiez uz sa vyjadrili, co chcu po smrti.
Mne to pride normalne a nie morbidne

7miriam77
19. apr 2024

@veronikaszabova veď ok, tu sa zasa len potvrdilo, že ľudia sme rôzni

1mata
19. apr 2024

@7miriam77 ja mám 33 a veľa krát aj svokrovci aj rodičia nadhodili tému čo s nimi po smrti. Moja mamina dokonca povedala, že ak jej donesiem niekedy umelé kvety, tak ma príde strašiť 🙃 nevidím nič čudné na tom

7miriam77
19. apr 2024

@1mata veď ja to beriem, aj to, že smrť je súčasť života, ale v našej rodine to neriešime, zatiaľ 😇

simsalabim
19. apr 2024

@7miriam77 mne moja mama sama povedala, aky chce mat hrob…

chrobak7
19. apr 2024

@7miriam77 Že nerozvádzaš ... a zase reaguješ a píšeš svoje argumenty, že ti to príde morbídne. Niekomu to príde morbídne, inému nie. Nerieš to už.

7miriam77
19. apr 2024

@chrobak7 veď keď ma niekto označí, tak mu hádam možem odpovedať, či ty si tu na to, aby si to zakazoval? A prečo ty riešis mňa? Nudíš sa?

lakebabe
19. apr 2024

@viktoria0808 skôr by som si preverila ako je to s prepravou urien v kufri cez,letisko. Keďže sú tie urny dosť veľké. A asi aj tam na nejakom úrade ci je ten rozptyl legálny. Inak pohreb som vybavovala už jednému rodičovi keď som mala 20 a minulý rok súrodencovi. U nás je to taka otvorená téma. Viem kde chce byt kto a ako pochovaný kto chce spopolnit kto nie 😄 Každý dal každému v rodine pokyny. Dúfam ze bude reálne ich splniť

chrobak7
19. apr 2024

@viktoria0808 V niektorých veciach má amelie pravdu, v Španielsku to nie je všade rovnaké, záleží od oblasti či mesta. Tu je článok o tom:
https://www.altima-sfi.com/en/blog/fined-scatte...

Jasné, že niekde na pláži medzi kúpajúcimi to je absolútne nevhodné a zakázané. Ale niekde osamote v prírode... Alebo si skús vybaviť povolenie, aby si to mala úplne legálne.

1mata
19. apr 2024

@7miriam77 Jasne, ved mas este male dieta👍

klotildabazarik
19. apr 2024

Kdo vie ako je to v dubaji to asi bude zakazane tam vobec urnu nosit

maryetta
19. apr 2024

@7miriam77 mam 34 a tiez som hovorila muzovi ze chcem byt spopolnena. 🙂
Svokra ma 60 a tiez vravela co kde ako.
Toto su veci na ktore vek necaka. Moze to prist necakane 😉

7miriam77
19. apr 2024

@maryetta vieš, mne to je vlastne jedno, duša odíde a čo bude s telom, mi až tak nezáleží,...no verím, že najbližší by sa postarali, aby dobre bolo.

tomasisa
19. apr 2024

ako pise maryetta, moj snubenec mal 50 ked mi prvy krat povedala co a ako chce....bolo mi to divne najprv, lebo ved sme stastny...ziadal ma ak by ostal nevladny aby som urobila vsetko preto aby nebol odkazany na nikoho a hadicky a pristroje a dala mu urobit eutanaziu, a ak by zomrel ze chce byt spopolneny a rozpraseny na ,,jeho kopci,, kde vyrastal a neskor 25 rokov pracoval....ked mal 52 rokov,5 dni pred nasou svadbou zomrel...a ukamenujte ma, ale vobec ma nenapadlo ze rozprasenie popola je nelegalne...proste isla som na jeho kopec, sprevadzali ma jeho kolegovia, priatelia, horsky zachranari a rozsypala som ho tam kde si zelal...