Šaty pre maminu do truhly
Ahojte,
Viem ze je to blba tema . Ále.. prosim vedeli by ste mi povedat ale saty mam kupit mojej mame na pohreb?
Ide o to ze mamina je vo velmi zlom stave v nemocnici( rakovina) lekari jej prestali davat uz liecbu, lekarka mi povedala ze nevie kolko casu jej ostava ale viac jak par tYzdnov nie.
Ide o to ze mamina nema doma ziadne saty cierne ani nic v com by som ju mohla pochovat ked k tomuto bohuzial dojde a tym ze su teraz obcody zatvorene jedina moznost je nieco objednat . Nechcem sa dostat do situacie ze to pride a ja jej nebudem mat co obliect. Prosim poradte mi ake saty a kde mam kupit ☹
Ospravedlnujem sa ak to neni vhodna tema na diskusiu ale som zufala.
Stručné zhrnutie
- Pri pozitívnom teste na COVID-19 často balia alebo ukladajú zosnulého do jedného alebo dvoch vriec a truhla zostáva zatvorená, takže oblečenie nemusí byť viditeľné ani obliekané na tele.
- Na šaty do truhly nie je podľa diskusie potrebné, aby boli čierne; odporúča sa vybrať obľúbené, čisté a slušné oblečenie (príklady z praxe: modrý kostým s bielou blúzkou, ružové šaty, pletený biely sveter).
- Ak je potrebné ísť za hospitalizovaným, odporúčajú priniesť ochranný odev z obchodov s pracovnými odevmi a osobné ochranné pomôcky: rúško, okuliare, rukavice, igelit, navleky na nohy a vlasy.
Najčastejšie otázky
Q: Musia byť šaty do truhly čierne?
A: Nemusia byť; v diskusii uvádzali príklady ako modrý kostým s bielou blúzkou, ružové šaty alebo pletený biely sveter a odporúčanie vybrať obľúbené oblečenie zosnulého.
Q: Čo sa stane s telom osoby, ktorá zomrie pozitívna na COVID-19 — bude vystavená v otvorenej truhle?
A: Viaceré skúsenosti hovoria, že pri pozitívnom COVID-e telo balia do jedného alebo dvoch vriec a truhla nie je otvorená; niektorí však uviedli, že im dovolili pohľad alebo posledné rozlúčenie, takže prax sa líši.
Q: Ako sa dostať k hospitalizovanému na posledné rozlúčenie počas pandémie?
A: Odporúčajú si vybaviť negatívny test, priniesť vlastný ochranný odev (predaj v obchodoch s pracovnými odevmi) a PPE: rúško, okuliare, rukavice, igelit, navleky na nohy a vlasy; niektorí navrhujú priniesť aj bonboniéru pre sestričky ako komunikáciu.
Q: Ak nepoznám veľkosť zosnulej osoby, aké oblečenie vybrať?
A: Veľkosť nie je kritická — pohrebné služby v praxi môžu oblečenie vzadu rozstrihnúť alebo „zahnúť“, dajú použiť aj staršie alebo voľné kusy, prípadne prikryť plachtou.
Q: Je nutné kupovať nové šaty na pohreb, alebo stačí oblečenie zo skrine?
A: Nie je to povinné; viacerí odporúčali použiť obľúbené oblečenie zo skrine, pričom pohrebníctvo môže upraviť aj tepláky alebo iné kusy, ale niektorí ľudia si šaty kúpili ako dar.
Q: Kde hľadať šaty alebo ochranné pomôcky rýchlo, keď sú kamenné obchody obmedzené?
A: V diskusii boli uvedené online a reťazcové obchody H&M, C&A a Bonprix na oblečenie a „obchody s pracovnými odevmi“ na ochranný odev; pohrebná služba alebo pohrebníctvo tiež poskytne informácie o praktických riešeniach.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nie je povinné, aby šaty do truhly boli čierne; vhodné sú obľúbené a čisté kúsky oblečenia.
- Pohrebné služby dokážu upraviť oblečenie (rozstrihnúť vzadu, zahnúť) a často neprikladajú novozakúpené veci, ak je pacient pozitívny na COVID.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že pri pozitívnom COVID-e telo balia do vriec a truhla nie je otvorená; iní uviedli, že im dovolili posledné rozlúčenie a vystavenie v rakve.
Otvorené otázky
- Ako jednotne sa aplikujú pravidlá pre vystavenie zosnulého pri rôznych nemocniciach a pohrebných službách počas pandémie?
- Dokedy a za akých podmienok nemocnica umožní návštevu na posledné rozlúčenie pri vážnych onkologických pacientoch s rizikom infekcie?
Spomenuté značky a firmy
H&M,C&A,Bonprix,pohrebná služba,pohrebníctvo,krematórium,obchody s pracovnými odevmi
Spomenuté produkty a metódy
ochranný odev,rúško,okuliare,rukavice igelitové,navleky na nohy,navleky na vlasy,bonboniera,spodná bielizeň,pančuchy,truhla,vrece/kapsula,plachta,kremácia,rozstrihnutie oblečenia vzadu,test negatívny
Miesta a osoby
žiadne
kup jej take ake ti padnu pre nu do oka a budu sa ti pacit. bude to pekny darcek. ide iba o vas, vies ostatni tie saty aj tak nebudu dobre vidiet, alebo vnimat. pozri inernetove obchody H&M alebo C&A. hladaj elegantne saty
V lete sme pochovali babku, v jej obľúbenom pletenom bielom svetríku.
Myslím že čierna nie je v tomto prípade nutná, stačí slušné čisté oblečenie, určite u nej niečo vhodné nájdeš.
@lesana25
Praveze v satniku u nej asi nenajdem nic. Nakolko ked pred 2 tyzdnami bola cela opuchnuta, brucho mala pomaly ako tehotna v 9. Mesiaci a co viem tak moc teraz neje lebo cely den spi. Ja vlastne ani neviem ako vyzera kedze som ju nevidela uz 2 tyzdne a moc volat nemoze nakolko je otapena a dezorientovana z liekov co jej davaju. Preto ani neviem co jej prichystat ☹
@peta211 nechcem vam baby hovorit moc smutne veci, ak sa vas to dotkne za srdce prepacte ale aj tak by ste sa to neskor dozvedeli, moj tato dostal tiez v nemocnici covid, bol onkologicky pacient neliecitelny, ale co vam chcem povedat v suvislosti so satami na pohreb, ak niekto zomre a je pozitivny na covid v case umrtia, tak bude v kapsule a saty mu len prilozia do truhly. nebude ten clovek podla predpisov ani vystaveny v truhle. aj nas tato tak isiel. aj teraz mi to pride luto. to len ze pri covid nemusite mat s oblecenim starosti...
Tak sa netrap so satami ..nemusis byt cierne pre toho zosnuleho svagrina mala biele. To len pozostali by mali mat cierne smutocne. Koli Covid najskor ani nebude otvorena truhla a mama ked je napuchnuta ako teho by pravdepodobne fiez nechcela otvorenu truhlu.. nech si ju jej milovani pamataju taku aka bola ked bola zdrava. Drz sa!
Peti, radsej ti este poradim, je to mimo temu, viem ale mozno ti to pomoze, kup si ten ochranny odev, maju v obchodoch s pracovnymi odevmi a presveč ich v nemocnici aby ta za nou pustili. ked im povies ze test negativny, odchranny odev svoj, rusko svoje, okuliere, rukavice igelitove, navleky na nohy a vlasy (ja som doniesla aj bonbonieru pre sestricky) tak ta za mamou pustia. ide o to, ze nas oficialne pustili az ked uz otec uz umieral - spal pod vplyvom liekov proti bolesti, a nemohli sme uz s nim rozpravat. ale ja som ich presvedcila este tyzden pred tym a na 2 sekundy som ho videla aj on mna. po tom prisiel primar a uz som musela ist. Drz sa Peti.
My sme mamu pochovávali pred 15r v jej obľúbených šatách, neboli čierne, ale boli jej veľké, v nemocnici veľmi schudla, vzhľadom na vek nás deti rôzneho veku sme ani čiernu nenosili, nosili sme stužku. Kupovať šaty pre teba bude teraz obtiažne ohľadom veľkosti ale inak isto vieš odhadnúť jej vkus, čo by sa jej páčilo no rozhodne podľa mňa čierne byť nemusia.
Mne mamina zomrela na rakovinu pred rokom. Vtedy este nebol kovid, tak neviem ako to funguje teraz ale my sme ziadne saty nekupovali. Zo satnika sme dali tmavo modre nohavice a bielu bluzku. Inac pani v pohrebnictve nam povedala ze keby donesieme aj teplaky tam jej to oblecu... nemyslim si ze je potrebne kupovat saty 😞
@peta211 veľkosťou by som sa netrápila, myslím, že po smrti sa človek o niečo zmenší. U nás sme tiež do truhly dávali obľúbené šaty, pestré, a aj rukavicky, pancusky a pod., tak akoby sa chcela obliecť pekne ona. Obávam sa ale, že teraz pri Covide ju nebudú obliekať ☹ tak by som možno skôr zvolila nejakú peknú látku/plachtu pre prípad, že by ju boli ochotní aspoň takto prikryť.
Presne tak..moj dedo tiez dostal covid v nemocnici..pritom dosiel zdravy a nedovolili mat pohreb s otvorenou truhlou.dokonca ani saty nemal.spalili ho v plachte 😞 ze pacienti s covidom nemozu byt otvoreni...a este chudak neni ani pochovany.je v urne v krematoriu...co vsetko tato pandemia sposobila...
@peta211 normalne jej daj nieco pekne, velkostou sa moc netrap. Moja mama tiez velmi spuchla pred smrtou kvoli podavanym liekom. Dali sme jej oblubene saty s tym, ze na chrbte sa to rozstrihalo, aby jej sedelo. Vzadu nie je nic vidiet a spredu bola pekna.
@peta211 ahoj, my sme dali mamke kostým, ktorý rada nosila. Ak je problém s veľkosťou netráp sa a vyber niečo, v čom by sa ti páčila, naozaj to nemusí byť čierne. Nezabudni aj na spodnú bielizeň. Prajem veľa síl.
známa mi tvrdila že nebožtíkov úplne neobliekajú, len ich šaty vzadu nejak zopnú, takže môžu byť aj menšie aj väčšie - dokážu zahnúť, ale roztrihnúť... my sme mame dávali tmavé veci. Krstná mala nejaký svetrík tmavý a susedka zelený svetrík.... však to je v podstate jedno, je asi zbytočne kupovať nové veci....
Bratranec zomrel na covid a ani truhlu nesmeli otvoriť....
Moja babka vzdy hovorila ze chce byt pochovana v kostyme, v ktorom nam vnucatam chodila na svadbu, so vsetkymi pierkami. A tak aj bolo. Chýba 💕
Moja kamaratka mala v truhle saty na stuzkovu, ktorej sa uz nedozila. Pekne jej upravili aj vlasy a obuli aj sandalky na vysokych podpatkoch.
Moja mama bola dlho chorá a asi cítila, že už s nami dlho nebude. Sama si vybrala, čo chce do truhly. Nám sa to zdalo vtedy divné, ale mala to podla jej želania. Mala bielu blúzku a sukňový kostým, farba do zelena. Asi to bolo jej obľúbené oblečenie. Vôbec to nemusia byť čierne šaty. Vyber jej niečo pekné z jej skrine.
@peta211 nemusis kupovat. Daj jej najkrajsie,ake ma doma. Resp.take,s kt.spaja nejaka pekna spomienka. Mojej mamke som dala saty,kt.mala na mojej svadbe. Oni saty upravia.casto porozstrihuju vzadu😔. Tiez mamke museli upravovat,lebo...lebo.
Ale ak tuzis jej nieco pekne kupit....tak potom nie je dovod nic cierne. Skratka,nieco pekne.
@peta211 aj moj ocino mal rakovinu a dostal v nemocnici covid.. Zial ked tam zomrel, nemohli ho na poslednu rozlucku ani obliect.. Bolo mi z toho zle, ale zial teraz je to tak..ze musi byt vo vreci a zatvorena truhla..my sme sa dohodli, ze jeho oblecenie co mal nachystane polozili aspon na to vrece 😔 Drzim palce, aby to nebol vas pripad. 🍀
nemala tvoja mamina nieco oblubene, co nosila? ako ja nie som zastancom cierneho oblecenia v truhle a mnohych co sme z rodiny uz pochovali, sme obliekli prave do ich oblubenych veci
@peta211 ahoj je mi to hrozne ľúto. Ja len že ak by sa niečo nedalo prispôsobiť oni čo obliekajú prípadne roztrhnu aj babka tak mala. Tiež radím kostým ale kľudne v tom čo mala rada, veď to je jedno. A nech ťa za ňou pustia aspoň trošku otestuj sa. Veď to musí ísť. Nech neni sama.úplne mi je do plaču. Strašne. Dúfam že sa stane zázrak.
@peta211 urcite si zisti od primara,ci ju nevies ist na chvilu pozriet. Vsetko sa da zariadit aj teraz.

@peta211 prečo čierne? ja som chystala šaty do truhly mojej susede ked zomrela /staršia pani, doma už len dvaja starí mládenci/ a určite by som jej nedala čierne. Normálne taký kostým modrý s bielou blúzkou.
a potom bohužiaľ pred rokom aj neteri 35 ročnej a tej teda ružové šaty.
je to smutné a ťažké, drž sa. a nerob si starosti, je to napokon úplne jedno. Môj sused bol v nemocnici s niečim iným, ale plus tam dostal covid a doviezli ho v uzavretom vreci, v tom ho aj vložili do truhly takže žiadne šaty...