Seniori a ich účasť vo voľbách: Stereotypy a realita
Na MK pribudlo niekolko aktualnych predvolebnych diskusii a mna velmi irituje, ze prevlada vseobecny nazor, ze seniori budu volit Pellegriniho…..toto hadzanie seniorov do jedneho vreca je velmi degradujuce……..mam obrovske mnozstvo znamych, pribuznych atd, ktori su v seniorskom veku, a velmi sa nas vsetkych dotyka momentalne politicka situacia, chodime na vsetky protesty, poznam len zopar ludi, ktori volili smerohlas, ostatni su zhrozeni z toho, co sa u nas deje. Takze by bolo fajn pouzivat pri volicoch smerohlasu ine kriterium, ako vek…..
Stručné zhrnutie
- Tradičná štatistika uvádza, že voliči strán ako Smer, SNS alebo HZDS boli štatisticky starší, s nižším vzdelaním, nižším príjmom a z vidieka alebo malého mestečka, pričom diskusia uvádza, že toto rozdelenie sa v posledných rokoch mení vplyvom sociálnych sietí a dezinformácií.
- Analýzy podľa okresov z 1. kola volieb podľa diskusie ukazujú vyššiu podporu „Smerohlasu“ v regiónoch s väčšou ruralitou, čo diskusia spája s vyššou voľbou týchto kandidátov medzi niektorými seniormi v týchto oblastiach.
- Právne pripomienky v diskusii konštatujú, že vyslanie Ozbrojených síl SR do zahraničia je v kompetencii ústavných orgánov a Vláda SR rozhoduje o vyslaní na plnenie medzinárodných záväzkov na najviac 60 dní; prezident SR podľa Ústavy SR reprezentuje štát v zahraničí a dohliada na ústavnosť.
Q: Prečo je často vnímané, že seniori jednotne volia určité strany?
A: Historické štatistiky uvádzajú, že voliči strán ako Smer, SNS, HZDS boli štatisticky starší, s nižším vzdelaním, nižším príjmom a z vidieka alebo malého mestečka; diskusia zároveň uvádza, že toto rozdelenie už nie je úplne presné a mení ho vplyv sociálnych sietí a dezinformačnej scény.
Q: Ako zmenili sociálne siete a dezinformačné weby voliči podľa diskusie?
A: Diskusia uvádza, že sociálne siete, „dezinformačná scéna“ a trollie farmy preriedili tradičné voličské vzorce; konkrétne sa písalo, že starší ľudia majú slabší prístup k internetu, a preto sa zmenila demografia tých, ktorí podľahnú dezinformáciám.
Q: Kde nájdem oficiálne údaje o tom, ako volili seniori v mojom okrese?
A: Oficiálne sú dostupné výsledky volieb podľa okresov v štatistikách z 1. kola volieb; diskusia konkrétne odporúča pozrieť „výsledky 1. kola podľa okresov“ na oficiálnych stránkach volebných výsledkov.
Q: Aké sú právomoci prezidenta SR pri vyslaní vojakov do zahraničia?
A: V diskusii je pripomenuté, že podľa ministerstva je nasadenie Ozbrojených síl SR do zahraničia na základe Ústavy SR v kompetencii ústavných orgánov a že v prípade vyslania na plnenie záväzkov z medzinárodných zmlúv na najviac 60 dní rozhoduje o tom Vláda SR; Ivan Korčok v RTVS povedal, že by nesúhlasil so strašením občanov vyslaním vojakov.
Q: Aké demografické faktory historicky korelujú s podporou Smeru podľa diskusie?
A: Diskusia explicitne uvádza vek (starší), nižšie vzdelanie, nižší príjem a pôvod z vidieka alebo malého mestečka ako tradičné koreláty podpory Smeru a príbuzných strán.
Q: Čo znamená pojem „Smerohlas“ používaný v diskusii?
A: V diskusii je „Smerohlas“ používané ako spojenie/označenie politického pôsobiska a voličskej podpory pre Smer a Hlas, teda koalíciu alebo prepojené voličské jadro týchto subjektov.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nie je korektné hádzať všetkých seniorov do jedného vreca; diskusia opakovane pripomína, že seniori nie sú jednotná homogénna skupina.
- Tradičné demografické koreláty voličskej podpory (vyšší vek, nižšie vzdelanie, nižší príjem, vidiek) boli v diskusii explicitne uvedené ako historický vzor.
- Právne pravidlá: nasadenie OS SR do zahraničia je v kompetencii ústavných orgánov a Vláda SR rozhoduje o vyslaní na plnenie medzinárodných záväzkov na najviac 60 dní.
Sporné názory
- Niektorí účastníci tvrdia, že seniori masívne volia Pellegriniho/Fica; iní účastníci v diskusii tvrdia, že veľa seniorov je proti nim a že generalizácia podľa veku je mylná.
- Jeden postoj prezentuje Ivana Korčoka ako kandidáta, ktorý by nesúhlasil s vyslaním vojakov; opačný postoj varuje, že prezident Korčok by mohol viesť k vysielaniu mužov do konfliktu — diskusia prezentuje obe možnosti bez jedného konsenzu.
- Niektorí prispievatelia označujú Smer (a Hlas) za fašistickú alebo autoritársku silu; iní to odmietajú a poukazujú na potrebu dôkazov a právnych definícií.
Otvorené otázky
- Do akej miery zmenili sociálne siete a dezinformačné platformy skutočnú demografiu voličov strán ako Smer a Hlas?
- Ako sa prejaví krátkodobé populistické cielene financovanie (dávky pre seniorov) na volebných preferenciách seniorov v budúcich voľbách?
- Do akej miery budú verejné vyjadrenia kandidátov (napr. o zahranično-bezpečnostných otázkach) ovplyvňovať reálne rozhodnutia o nasadení OS SR pri medzinárodných záväzkoch?
Spomenuté značky a firmy
Smer,SNS,HZDS,Hlas,Progresívne Slovensko (PS),ĽSNS,NATO,Vláda SR,Ozbrojené sily SR (OS SR),RTVS,Ústava SR,OBSE,SIS,Špeciálny súd,Európska únia
Spomenuté produkty a metódy
registrované partnerstvá,povinné očkovanie,dezinformácie,dezinfoweby,trolling,cenzúra verejnoprávnych médií,Agenda 2030,Green Deal,vyslanie OS SR na plnenie záväzkov z medzinárodných zmlúv (max. 60 dní)
Miesta a osoby
Ivan Korčok,Peter Pellegrini,Robert Fico,Igor Matovič,Robert Kaliňák,Zuzana Čaputová,Gašparovič,Kollár (Daniel Bombic alias Danny Kollár),Tibor Gašpar,Matúš Šutaj Eštok,Andrej Danko,Kollár,Kubis,Don,SNP
@miskakyska presne tak to tu bude vyzerať, keď vyhrá určitá strana. Hlavne že sa ozývajú, že skončila demokracia. Tá ešte len skončí. Žiadna tolerancia ale arogancia. Ale kto chce kam, pomôžme mu tam.
@miskakyska pouzivam slovnik rovnakej kategorie, ako osoba s ktorou komunikujem. 🐒🐵😉
V tomto pripade to je troll, ktory sa vyjadroval rovnako, alebo horsie ako fetak pelko...
Nepovazujem za odvazlivca nikoho, kto nevie argumentovat a obhajit svoje nazory. Nikto z obhajcov smerohlasns mafie mi nedal ziaden argument, ani fakt, preco obhajuje tuto zberbu. Das mi ich ty? 🐒
Ich netreba obhajovať, ľudia jasne videli, ako tu vládla vláda z roku 2020, hádky Matovič-Sulík, úradnicka vláda zbytočne na dlho až bola SR najhoršie ekonomicky hodnotená, obrana rozdaná, na špec.súde šef vrah s podmienkou, v RTVS riaditeľ s osobným bankrotom. Aj mladší ľudia pochopili, že je to ešte horšie ako keď vládol Smer.
To je isté, že za roky vládnutia je niečo aj nie celkom dobre urobené, ale napr. keď Sulík zorganizoval jednu akciu v Dubaji, už tam bolo chýb, aj Korčok bol súčasťou tejto vlády a bol skoro neviditeľný, nejaký krok, ktorý by sa dal hodnotiť dobre neurobil.
@dadka1997 tak ty sama pises, ze tu nechces ziadnych duhovych.. ziadnych az na neho.
taka zvlastna logika.. to aplikujes homofobiu podla nejakeho kluca?
Na dalsie otazky si mi neodpovedala, skoda.
Fakt by ma zaujimalo, ako by poslal korcok nasich muzov a synov do vojny, ked to realne nemoze.
A Ako by zariadil kontroverznu vyucbu v skolkach..
Ako beriem, ze chce niekto volit pellegriniho, z x roznych dovodov.
Ale pouzit toto (vojnu, "duhovych", LGBT vyucbu v skolkach) ako dovod, to velmi smrdi uverenim v nezmysly z hlupej a ucelovej agendy... A Prepac, ale aj nedostatkom kritickeho myslenia.
@dadka1997 To nič, čo urobila Čaputová pre Slovensko je presne to, čo má napisáne v Ústave SR:
1. reprezentovala nás v zahraničí na tak vysokej úrovni, aká medzi slovenskými prezidentmi rozhodne nie je štandardom
2. dohliada na ústavnosť a riadny chod ústavných orgánov.
Či ty si mala na mysli niečo iné? Čo také?
@oli18
@beronsche
@annm81
Ja riesim vaše názory? Az tak doslova rýpete, alebo chcete niekomu z okolia vsugerovať niečo v čo veríte vy, ale on nie?
LGBTI+ je o dost rozšírené, ako o lasku medzi rovnakým pohlavím, ale i to, ako sa ludia psychicky chorý citia, raz som žena, tak je logické že som žena, raz som muž tak som muž .. vsetko ostatné neexistuje.. to ze sa môžu mať 2 rovnake pohlavie viac než radi a je tam sexuálna pritazlivost sa neda povedat, ze je to psychická porucha, ale o tom, ze ludia chcu byt psi, tahaju sa za voditka a neviem čo podobne to nie je normálne
Za druhe co Čaputová urobila pre Slovensko ? Okrem toho, že ho dostala na samé dno ? Vy ste spokojní so svojimi životmi ? S platmi ? So zamestnanim? S podmienkami u zamestnávateľa? Snad sa ani nemusim pýtať ohladom ockovania covidu a testovania, ako vsetko to presne bolo, ake vydieranie a natlaky robili na ludi a vsetko to bolo k comu dobré? Len tí silní sa nedali a nevzdali to.. a to nehovorim o tom ako upadá školstvo, zdravotníctvo a všetko ostatne.. chcete mi vziat nazor ? Nevezmete mi ho, a toto je problem ľudí, majú názor, ale tazko je niekomu ho povedať do sveta, ak ho ma niekto urazit.. ja len dufam, ze nevyhrá Korčok.. a ak vyhrá, ako sa hovori po zlom nečakaj lepšie
@beataxxx Seniori ale naozaj volia najma Pellegriniho, najma v zapadakove. To su proste fakty. Staci si pozriet aj vysledky 1. kola podla okresov, cim vacsia diera, tym vacsia podpora Smerohlasu
Rovnako sucasnu vladni koaliciu volia najma seniori. Vladna koalicia si je toho vedoma, preto robi populisticke opatrenia plytvania peniazmi prave pre seniorov.
@dadka1997 toto je internetova diskusia. Cize diskutujem.
Tebe diskusia zrejme vadi..
Preco sem teda pises?
Argumenty dosli, diskutovat nemas zaujem, tak sa stavias do obrannej pozicie a obvinujes tu z utokov na svoju ctenu osobu. Trochu detinske, nemyslis?
Ako presne dostala caputova slovensko na dno?
Ty chapes, ze prezident ma velmi obmedzenu pravomoc? Ze jeho hlavna uloha je reprezentovat krajinu?
Evidentne absolutne nechapes.
Slovensko je v... , to je pravda. 12r smeru nam nijako nepomohlo. 2r pajaca matovica tiez nie. A ten ludi tak nasrdil, ze sa radsej vratili k smeru. Pardon, tentokrat to je smero-hlas.
Ved nevadi, ze je na figu, hlavne, ze stabilne na figu.
Nevadi, ze zdravotnictvo, skolstvo, infrastruktura , vsetko upada roky rokuce... Nic nevadi.
A ano, som spokojna s pracou, plat.ohodnotenim a prac.podmienkami a aj so svojim zivotom, dakujem za opytanie.
Akurat sa bojim, ze to pojde velmi rychlo cele pekne do prdele, kedze slovensko sa raketovou rychlostou ruti do zahuby.
Natlak pocas covidu sa mi nepacil, ale ako to suvisi? Kde ti do toho vstupoval napr. Korcok?
Inak, vies, ze Pellegrini bol za zavedenie povinneho ockovania?
@beronsche nevysvetluj jej to. Ona si ide svoje. Tito ludia nepotrebuju argumenty. Oni sa riadia pudmi.
@stanulienkat ja som taka naivka.. stale dufam, ze raz sa niekto predsa len kriticky zamysli, ze niekomu predsa len nejake tie suvislosti docvaknu.. 🙂
@carolynka Smutné je, že všetci, rodičia aj deti, sa tvária, ako je občianska náuka brnkačka. Všetci ju absolvujú s jednotkami, nedaj bože, aby si učiteľka dovolila z náuky dať čo i len dvojku.
A potom je polovica ľudí na tom ako @dadka1997, ktorí síce nanešťastie majú volebné právo aj slobodu prejavu s prístupom na internet, ale nezvládajú ani úplne základy toho, ako funguje deľba moci - toto je učivo asi 8. ročníka ZŠ...
@dadka1997 Ale nechaj si svoj nazor, nikto ti ho nechce vziat. Aj by som sa na nom zasmiala, keby nebol taky tragicky. Ty si presne dovod preco sa coskoro ocitneneme v totalnej medzinarodnej izolacii a preco vsetky mlade sikovne mozgy poutekaju do inych krajin.
Proste tlupa ci skor masa nevzdelancov vyzenie tych sikovnych
@beronsche nie, nie. 😉U tejto skupiny to tak nechodi. To len u normalnych ludi.😂😂
@veronka1996 mala som za to ze fasisticke strany su mimo zakon.Jedna tusim bola rozpustena,lebo tak aj vystupovala,ale narodniara,vlastenca nazyvat fasistom je moc.Co je fasisticke na tom branit narodny,slovensky zaujem.To mi pripomina detstvo, na piesku....ty si taky,onaky a makovy s tebou sa nebudeme hrat..decko dalo nalepku inemu a drviva vacsina to prijala,a bolo jedno mimo..
@tomasisa Fašizmus je charakteristický tým, že presadzuje nastolenie diktatúry, je nacionalistický a ultrakonzervatívny a v súlade s tým sa snaží obmedzovať práva občanov, normalizuje násilie. Všetko toto zdôvodňuje tým, že národ sa údajne ocitol v úplnom úpadku a dekadencii, že nejaký silný vonkajší nepriateľ sa snaží národ zničiť. Aby bol národ zachránený, musí prísť k moci fašistické hnutie, ktoré zabezpečí mýtické znovuzrodenie národa. Čo z toho nesedí na súčasnú koalíciu?
Nie všetci dôchodci budú voliť Fica (alias pelleho). Moja svokra (81) a jej kamky určite nie

@ibatanecnica neviem kde nadobudli to ich presvedčenie, že len oni sa môžu vyjadrovať a ostatní majú sklapnúť... niektoré už idú do extrémov