Skúsenosti s autom s automaticku prevodovkou

zrka
31. júl 2015

Ahojte žienky, potrebujem poradiť. Po 15 tich rokoch som sa rozhodla, že začnem šoférovať. Vodičák mám už dávno, chvíľku som jazdila, ale žiadna sláva to nebola, lebo Škoda 105 L pomaly odchádzala, a tak spolu s ňou odišla moja odvaha jazdiť. Teraz to už vnímam ako nevyhnutnosť, skrátka potrebujem auto. Chcem kúpiť staršie, ojazdené. Ale vlastne odvahu mi dodáva predstava, že s automatickou prevodovkou to lepšie zvládnem, že to bude pre mňa jednoduchšie. Zase manžel si ťuká po čele, že to viac žerie, že sa to častejšie kazí, že opravy na automat sú drahé, že to zasekáva...Tak ja by som chcela počuť vaše názory, ktoré majú skúsenosti aj s manuálnou aj s automatom. Poraďe prosím!!! Ďakujem

m.i.r.i
31. júl 2015

@tahomi ono ano, aj ja vidim toto jedine ako mensi nedostatok -- ale tak zas ked doteraz som nejazdila 15 rokov vobec a odteraz s automatom tak o com to je? ze nebudem moct manual? to som nemohla ani doteraz 🙂 Proste nie kazdy je taky zrucny a my zeny zvlast v tomto nie...samozrejme sme opatrnejsie vodicky a vieme robit viac veci naraz ale proste pri tom soferovani to nie kazdej tak dobre ide..ja mam paniku z parkovania doteraz..a to som spravila vodicak, parkovala na kondicnych jazdach, dozuril sa so mnou manzel i otec...a doteraz to proste nevymeram...ked nemam poriadny priestor, nie je sanca ze vymeram..vzdy mam pocit, ze uz naburam..a nechodi ten odhad ani rokmi jazdenia 😉 tiez mi dalo cas kym som zacala poriadne pozerat do spatakov, proste prepinat ocami z vozovky na spatne zrkadlo.alebo aj bocne bolo pre mna okamzite odputanie pozornosti z cesty...vid dnes vraj havarka pri Trencine, kde vodicka uhybala sanitke a nepozrela do spatneho..ja som velmi rada, ze mi odpadla zataz s tym, ze nemusim riesit este prevodovku...kedze ja som aj preradovala podla dosiahnutej rychlosti...tak nas naucili v autoskole, kedze ja ziaden motor nepocujem..ako muz pri mne hromzi, ze musim pocut motor, ze uz treba dalsiu rychlost..nie, ja neviem kedy..len pozeram na tachometer, ked uz bola 40tka napriklad, tak treba trojku...a to mi neuveritelne uberalo pozornost...takze teraz sledujem cestu, pozriem do zrkadiel...nic mi nezdochne, nik na mna netrubi..a nebojim sa predbehnut autobusy a uz vela krat som musela aj na brzdu skocit ked mi niekto vletel do usmevu...a mam to svoje sebavedomie, ze vidim co sa deje na ceste...odbremenilo ma to od dalsieho ukonu.....to, ze neviem na manuale viac beriem ako nevyhodu ale nie ako to najdolezitejsie..kedze som 15 rokov dokazala sediet a vozit sa ako nesofer, tak teraz som uz aspon taky ten polovicny....🙂

novana
31. júl 2015

Poznám niekoľko šoférov, čo majú odjazdených státisíce kilometrov s manuálom a dnes by iné ako automat nechceli. Manuál mi problém nerobí, ale riadenie auta s automatickou prevodovkou je pohodlnejšie, výborné na jazdu v hustej mestskej premávke... Áno, prípadná oprava automatu je drahšia, ale aj chodenie peši je lacnejšie ako jazdenie na aute s manuálnou prevodovkou. 😀

godyna
31. júl 2015

Teraz nam automat, som spokojná, ale je to take nudne jazdenie. Mna ten manuál bavil viac

sisaka
31. júl 2015

mam len dobre skusenosti, k manualu by som sa uz nikdy nevratila a ani nepoznam ludi, co by sa radi vratili, aj velki frajeri zo Slovenska, co mali podobne reci ako tu niektore pritomne damy casom presedlali na automaty a teda nepoznam nikoho, kto by to lutoval. Na nezaplatenie najma vo velkomestach v dobravnych spickach.
POdla niektorych komentov to vyzera, ze v Severnej Amerike su vsetci soferi nanic, lebo minimalne tych 80% jazdi na automatoch a nikto sa z toho nejde po ... a ani som nepocula od ludi, co vedia jazdit na manual, aby sa nadrapovali, aki su strasni frajeri a skutocni soferi (fakt dost ubohe)
Pre mna su dobri soferi ti, ktori nejazdia agresivne, dodrziavaju dopravne predpisy a su ohladuplni voci ostatnym ucastnikom cestnej premavky, vratane cyklistov a chodcov. Ci v aute stlacaju 2 alebo 3 pedale je pre mna absolutne nepodstatne, ovela dolezitejsie je, aby ma svojou jazdou neohrozovali.
.

vroni
31. júl 2015

Ja som s krvacajucim srdcom vymenila moj manual za automatiku, lebo sustavne naklady za opravu spojky boli uz neunosne (jazdila som vela cez mesto a niekolkohodinove dennodenne zapchy uz brala spojka osobne). Rozhodne sa mi viac paci soferovat s manualom nez s automatikou, ale je fakt, ze v meste je pohodlnejsi a mimo mesta vas "spomali" (nie kvoli automatu, ale skor mate sklony nastavit tempomat a ist, chyba tendencia pridavat plyn, proste sa na ceste "umravnite" (hovorim tu o miernych vykyvoch rychlosti a nie o sialencoch, co sa rutia 250 po dialnci)

moni73
1. aug 2015

ja by som bez spojky umrela 😉

lilimoni
1. aug 2015

Mala som tu cest soferovat automat a po cca kilometri som zastavila a nechala soferovat kamosku, bo som mala pocit, ze bud sa zblaznim alebo sa vyburam 😀 nikdy viac 😀

me_to_you
1. aug 2015

Je to o zvyku a treningu 🙂 sofer zaciatocnik nie je nebezpečný tým, žeby mal manuál al automat, ale tým že zmatkuje a nevie odhadnúť svoje sily.
Na automat nedám dopustiť, tak ako nedám dopustiť na tempomat..mám odjazdené na manuály a prejsť na automat trvalo asi 5km 🙂
Hold treba zvážiť vyššie náklady /pre mňa najma vstupné, bo spotrebu vyššiu neregistrujem a opravy sme neriešili/

jalovec
1. aug 2015

@zrka Ahoj ja som kupoval auto z automatom kôli žene, a uz máme tretie z automaom a zatial ziaden problem, ak robis udrzbu ako mas a vymenis olej aj z preplachom asi kazdych 100,000km cena 300€ tak si auto jazdi a nemas problem! a spotreba zalezi aký motor a auto, pomer vykon vaha. a aku si asi predstavujes cenu za auto? a asi mensie?
teraz sme zhanali auto pre svagrinu tiez automat lebo bola lava z radenie kedy hore kedy dolu) ak by si mala zaujem sa ist odviest na automate a niesi z dalej ako 100km viem ti pomoct, kludne zober manzela aby nebolo zle! a urcite ti soferovanie nebude robit stresi ako primanuale ked mas obavu z radenie a zdochynania motora na pri rozbehu a v kopcoch!

zrka
autor
14. aug 2015

@jalovec Ahoj, ďakujem za pozvanie 🙂 včera som bola pozerať auto, Opel astra combi H, 1,6 benzín. No ja som si ho neodskúšala - najskôr poriešim tie kondičné jazdy, ale brat na ňom šiel, bol celkom spokojný. Tak snáď už konečne sa dočkám svojho autíčka 🙂 Ešte zjednať cenu, lebo neviem či za to nepýta nejak veľa, kúpiť, naučiť sa jazdiť a budem happy 😀

jalovec
14. aug 2015

tieto uz maju lepsi motor, lebo ten pred opel motor x16xev papal olej a trebalo nato davat pozor!

zrka
autor
14. aug 2015

@jalovec čiže ako? Je to dobré auto či nie? 😀 Inak je to ročník 2007

jalovec
14. aug 2015

asi ano len v akom stave mas link na to auto?

zrka
autor
14. aug 2015

@jalovec Nemám, to mi dala kamarátka na to echo, nakoniec sme zistili že ten čo ho predáva je moja rodina. Aká náhoda, 20 rokov sme sa nevideli...Auto vyzerá fakt zachovalo, má najazdených 74 tis., prevodovka nie je Tiptronic, ale easy, tuším také niečo mi hovoril.

jalovec
14. aug 2015

@zrka to je automat?

zrka
autor
14. aug 2015

@jalovec automat a dá sa prepnúť na manuál.

jalovec
14. aug 2015

@zrka no viem, ja som mal opel automat ale omegu. a hadam to bude posluchat! maju aj celkovu historiu ked to ma len 74.tis

zrka
autor
14. aug 2015

@jalovec No veď to dúfam aj ja. Som pozerala aj všelijaké komentáre na ten typ auta, ale raadšej som s tým prestala, lebo jeden vychváli, druhý haní. Na každom aute je niečo plus niečo mínus, tak už sa len budem modliť aby mi to nerobilo nejakú šarapatu 🙂 Hlavne že to má kolesá a niekam sa aj dostanem s rodinkou, nie mhd a vlaky, to nám potom neostáva nič iné ako doma trčať...

jalovec
14. aug 2015

neboj chod do toho, a nezabudaj na servis! )))

zrka
autor
14. aug 2015

@jalovec 😎 Máš pravdu, veru idem do toho!

jalovec
14. aug 2015

@zrka potom posli foto auta! a ako ti to ide? a cena auta?

zrka
autor
14. aug 2015

@jalovec cena je 4900. Ale chcela by som to zjednať za menej, ja neviem či je to málo alebo veľa, alebo akurát

jalovec
14. aug 2015

ked kupujes vzdy je to vela, ak predavas je to vzdy malo!)))

kiki68
14. aug 2015

ja som predtym zacinala jazdit na manuale,aj som na nom par rokov jazdila,ale teraz mam automat a je to super, ovela viac sa mozem koncentrovat na jazdu,na premavku, tie sekundy,co clovek niekedy uvazuje ci dobre preradil alebo tak hlavne v zaciatkoch su dolezitejsie ak sa venuju prave tej premavke.
Co sa tyka servisu, vopred si zisti ake ceny su na opravu a to nielen prevodovky,lebo ta sa nemusi kazit ak clovek nerobi blbosti.

danka2010
10. okt 2016

@zrka odporucam. Mame ho 2 tyzden a ja uz k manualnej prevodovke nechcem sadnut. A to som sa dlho zdrahala automatu a je to pohodicka..

darinks01
10. okt 2016

@danka2010 tak automat je ovela lahsi, pohodlnejsi a cloveku to aspon na krizovatke neskape 😀 ze? 😀

danka2010
14. okt 2016

Tak to ano neskape.... aj ked dneska som presadla do manualu a zabudla som stlacit spojku... 😬ale nikomu sa nic nestalo ano skoda na majetku.. 😆 len som podskocila a potom som si uvedomila aha 3 pedale...

lilli19
4. feb 2017

@filipal prosim ta zmesti sa ti do kufra ww up kocik? ak ano aky? dakujeeem🙂

jarka113
5. aug 2017

Ahojte. Viete poradiť nejaký spoľahlivý servis na automatické prevodovky? Najlepšie východ svk, ale kľudne môže byť aj ďalej.

jarka113
5. aug 2017

Ďakujem 🙂