Sobáš v Čechách a občianstvo - ako to bude?

lucyminarik
21. jan 2020

Dievčatá, budem sa vydávať za čecha. Svadba bude v Česku a mňa zaujíma ako to bude s mojím občianstvom? Môžem mať vôbec české alebo česko-slovenské? Nemáte skúsenosti?

yollanda
21. jan 2020

moj muz ma mamu cesku a otca slovaka. ma obe obcianstva

lucyminarik
autor
21. jan 2020

@yollanda Ale české občianstvo nebudem mať automaticky alebo áno?

janula12345
21. jan 2020

@lucyminarik podla mna sobas neznamena automaticky ziskanie obcianstva. Na ziskanie obcianstva musi byt splnenych vizc podmienok... pokial si pamaram 3 roky trv pobyt v CR, ovladsnie jazyka... a viac veci. Ak sa nezmenili zakony... treba si pogooglit alebo cinkni na prislusny urad.

lucyminarik
autor
21. jan 2020

@janula12345 Skúsim to pozisťovať len ma napadlo sa spýtať tu, či náhodou nemá niekto skúsenosti 🙂

svettii
21. jan 2020

To ti nezmenia automticky, musíš si o to požiadať ak si chceš zmeniť občianstvo. Ak nie, môžeš normálne zostať so slovenským občianstvom 🙂

dskjhfdlkdjhl
21. jan 2020

@lucyminarik obcianstvo sobasom neziskas (aspon nie ceske). Ak ho chces, tak si musis zaziadat.

lucyminarik
autor
21. jan 2020

@dskjhfdlkdjhl @svettii Ďakujem 🙂

e1i
21. jan 2020

@lucyminarik nebude automaticky a ak chceš české musíš sa vzdať slovenského. Iba deti by mali obe ak ty sk a muž cz

draik
21. jan 2020

@e1i
Nemusí sa vzdať slovenského a ani o slovenské nepríde.

ivkazba
21. jan 2020

@e1i nestratí slovenské občianstvo. Môže požiadať o dvojité občianstvo, t.j. získa české a zároveň jej ostane slovenské. Je to bežný a právny postup práve v takýchto prípadoch (keď jeden z partnerov je ČR a druhý SR a zosobášia sa).