Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

vikina74
autor
17. aug 2009

Co sa tyka zvykania na nocnik, u starsieho som isla klasickym sposobom, na nocnik zacal chodit asi v dvoch rokoch, v dva a pol roku bol bez plienky.
Teraz u maleho som skusala so zaciatku bezplienkovu metodu, ale soft variantu, takze som ho davala curat, ale plienku mal. Momentalne sme na tom tak, ze ho viackrat za den dam na nocnik, poviem signal "psssssss" a on sa vacsinou vycura. Ak sa nevycura do minuty, davam ho dole z nocnika. Kakanie sa nam nedari, lebo kaka len raz za 2-3 dni, to sa mi zriedka podari vystihnut. Myslim si vsak, ze bude bez plienok skor, lebo kazdopadne uz teraz vie na co je nocnik a pekne reaguje na signalne slovo.

gabrianka
17. aug 2009

vikina promin ale to se fakt neda kdyz je nekdo zabedneny 😎 🙄 slusna jsem...nejsem si vedoma ze bych pouzivala vulgarni slova

vikina74
autor
17. aug 2009

Nuz, toto MNE pripada uz dost vulgarne (o osobnych urazkach nehovoriac):
"mama.wolfka sklapni drzku a dej si vodpal ty -nechapu napr co v teto stredni ceste delate vy histerky mely byste se zaradit do magoru tyblaho ja mam fakt dost
Zruš tema pro maminy ktere jsou opravdu zlate stredni a uz jsou tu zas prisrane vsechny histericke magorske maminy...vy fakt vlezete vsude...to uz se spis vic ja blizim tomuto tematu nez vy...bezte si schladit hlavu do bazenu jestli to vubec pomuze jinak uz nevim

shaula
17. aug 2009

Vikina, to je super, já se o BKM dozvěděla až když bylo klukům asi 7 měsíců, takže to už bylo pozdě, i když jsem to zkusila, ale bez efektu. Nicméně asi i kdybych o ní věděla dřív, tak bych to s nimi nestíhala 😀 Ze začátku jsem fakt padala na hubu, takže tohle bych už asi nezvládla.
A souhlasím s tvými posledními příspěvky... 😉

markiza
17. aug 2009

gabrianka, ak tvoje posledne vyroky povazujes za slusne.... no klobuk dolu, kazdy mame hranicu slusnosti niekde inde a ty evidentne velmi daleko.

deina
17. aug 2009

Ta bezplienkova metoda ako funguje? Alebo to ani nema velmi zmysel skusat pri dvoch malych detoch? 😅

berenika39
17. aug 2009

deina, s tím, co je ještě v bříšku to určitě zkusit můžeš zkusit, až se vyklube. někde tady na koníku je téma BKM, tak mrkni. a na netu je plno článků. obdivuju mamči, které mají tu trpělivost od narození se tím zbývat, nezkusila jsem to, takže nehodnotím. ale ten princip se mi líbí a určitě to funguje.
najdu ti něco.péta spí, tak brouzdám a u toho vařím

jinak ráno otevřel odpadkový koš,máme vyskakovací víko, které ho fascinuje, nesmí to dělat, ale byla jsem v koupelně. celou dobu jsem si s ním povídala, netušila jsem...byl tam sáček od kaše, v něm ppochopitelně zbytek, vysypal to, olízal, na tlapičkách to roznesl po kuchyni a ve spojení se slintama to napatlal kde to šlo. málem mě trefil šlak, když jsem to viděla. ale jen zkoumal svět....spolu jsme to uklízeli, dostal utěrku a šmudlal....

vikina74
autor
17. aug 2009

@deina
Mne sa BKM velmi pacila, ale maly sa narodil nedonoseny, neznasal, ked sa s nim manipulovalo, vyzliekanie a prezliekanie bolo az do 3-4 mesiacov katastrofa, takze klasicka BKM neprichadzala do uvahy. Mne slo o to, aby si navykol, ze sa da vyprazdnovat aj inde nez len do plienky, deticky to prirodzene uprednostnuju, ak si o tom precitas, pochopis. 🙂 Tak som zacala uz prakticky od narodenia, vzdy pri prebalovani, ked sa vycural mimo plienky (co bolo VZDY), podkladala som mu latkovu plienku a pri tom som hovorila signalne slovo (pssspssspsss), ked som si vsimla, ze kaka, tak som ho nechala do plienky, ale hovorila som "kaka". Tym som mu signalizovala, ze viem, co robi a spajala som to s urcitym slovom. Teraz ked ho posadim na nocnik (asi od 5-6 mesiaca), tak mu dam signal, co znamena, ze "teraz je vhodne miesto na to sa vycurat". Ak mu treba, tak sa do par sekund vycura, ak nie, sam mi ukaze, ze nechce (dviha zadocek z nocnika). Nejde o to nechat babo dlho sediet na nocniku, kym sa mu nahodou podari. Moj maly uz vie o co ide a dokonca rano este zadrzi a pocka kym ho dam na nocnik, potom ide plna davka. ;)

deina
17. aug 2009

No znie to dobre, aj by som to vyskusala (ked druhy maly dovoli, asi tomu treba venovat viac casu, najma zozaciatku) s druhym babom.

Berenika, tak ste mali veselo. 😀 Mne raz takto maly vyhrabal kelimok od smotany v kosi a vylizal ho, aj mu chutilo. 😅

tekvica
17. aug 2009

ja musim tiez neico zacat robit s tymi plienkami, kedze maleho caka operacia, ale to musi byt uz bez plienok, inak ho nebudu operovat.takze mam cas este tak 16 mesiacov na oducanie.

on sa vykaka mimo plienky, lebo ked vidim, ze tlaci, tak ho rozbalim, ale co s curanim, netusim. skusim to dako ako pise vikina.

znamej mala kaka len do zachoda, musi ju drzat, inak nie, ma 9 mesiacov.

xzaje01
17. aug 2009

Vikina -

Ta tvoje metoda bkm zni dobre, ja jsem to s malym zkousela a byla jsem odrazena neuspechem - zasadne cura vleze bez plinky kdyz se pro neco natahnu, nejsem ve strehu a uz to mam na sobe! 😀 Takze zatim mame signalni slovo "Jesismarjaaaaaaa"!
Zkusim ta signalni slova ohlidat, jen mi prosim jeste napis, zda jsi mela synka do tech 5ti mesicu na plenkach a pak ze dne na den zacala davat na nocnik? Ja se bojim nehod, uz tak vytiram koupelnu nekolikrat za den, kdyz se povede.. 😅

Knizku jsem necetla, ale asi je lepsi precist, ze?

lyongirl
17. aug 2009

perfektná téma a takto ju gabrianka musela pokaziť ☹

gabrianka prepáč, ale ty do tejto témy vôbec nepatríš a nie preto, čo dávaš jesť deťom/to mi je úplne jedno/, ale pre to, že tu vyvolávaš hádky a si maximálne neslušná a to že sa obraňuješ, že obvykle takýto slovník nemáš je na nič, lebo ten, čo obvykle taký slovník nemá, tak sa tak aj chová...
A je jedno o čom sa tu bavíš, ale stále len mamičky urážaš a provokuješ...

xzaje01
17. aug 2009

lyongirl -

Trosku se mi zda, ze dotycnou bavi, jak na ni ostatni maminky rozvasnene reaguji. Co takhle na to neodpovidat, nekomentovat? Ja myslim, ze by to pomohlo. 😉

vikina74
autor
17. aug 2009

@xzaje01

To poznam s tym curanim, ja som si potom uz pomahala tak, ze jednu latkovu plienku som mala podlozenu a druhu som mu prehodila medzi nozicky. Kym bol uplne malicky, a este som ho nemohla pridrziavat na nocniku, tak som nastavila latkovu plienku, povedala signal a vacsinou sa vycural, uz som necakala vzdy, kym bude sam curat, proste komunikacia. 😉
Ked uz trochu spevnel, tak som ho niekedy podrzala na umyvadlom a potom postupne som zacala skusat nocnik, sadnem si rozkrocmo, medzi nohy nocnik a maly sa mi opiera o brucho. Ale kedz vzdy na nom sedi len par sekund, je to pohoda, aj ked sam este nesedi. Plienku ma este stale, ale casto mu davam vetrat zadocek, lebo ma sklon k zaparom.

xzaje01
17. aug 2009

Tak to je super 🙂 Diky!
Budu to zkouset, je to beh na dlouho trat, ale myslim ze vysledek stoji za to..

vikina74
autor
17. aug 2009

@lyongirl

Pohoda, nic nie je pokazene, bolo to len take male intermezzo. 🙂 99,9% mamiciek tu uplne v pohode diskutuje a nema problem ani s inym nazorom ako je ich. Ignorovat bude asi najlepsie. Alebo urazky ci vulgarizmy nahlasit adminam.

atrami
17. aug 2009

nestíham čítať,
boli sme v poradni......a podobne

vikina,
už aj admini zrušili jej niektoré príspevky, bolo toho naozaj veľa.

lyongirl
17. aug 2009

jasné, budem ignorovať, len som neodolala 😀

jituskak
17. aug 2009

holky, zatím jsem jen sledovala sledovala, ale přidávám se, pokud můžu 😉 pročetla jsem tady to "vzrůšo" a jak píše xzaje01. jinak je, apoň pro mě, někdy docela těžký najít ru střední cestu. teda vyprat ty užitečné rady a pokyny a ty nevyžádané a nevhodné vyfiltrovat. ale mám první dítě, že. u toho čtvrtýho to už bude brnkačka😀

atrami
17. aug 2009

jituska,
to som si myslela aj ja 😀

Pridávam sa k ignorácii.

jituskak
17. aug 2009

atrami takže si nemám dělat iluze, jo? 😀
jinak jsem si to po sobě přečetla... sorryyyyyyyy. fakt nejsem tak hloupá 😀 😀 😀

atrami
17. aug 2009

jituska,
ale nie, malinký je fakt zlatý. Prijala by som ešte ďalšie dve.
Zvládame to super. Zo začiatku ho bolelo hrozne bruško, ale teraz je to taký malý smejo. Stíham dokonca viac ako pri jednom dieťati.

Kde je zlatý stred. Riaď sa vlastným rozumom a srdcom. Niekedy sa chybám nevyhneš, ale časom sama prídeš čo je správne. 😉

jituskak
17. aug 2009

jsi dobrá. když malýho trápilo bříško, tak jsem pochybovala o dalším... ale původně jsme chtěli 4 🙂
jasně že něco udělám třeba špatně. ale všechno dělám s láskou a s nejlepším míněním. to je si myslím nejdůležitější...
dobrou noc všem.

atrami
17. aug 2009

Dobrú. 🙂

iwuskaaa
18. aug 2009

Ahojte kočky 😉 ,
tak toto je fakt perfektná téma, Viki ďakujem za založenie a super výstižné príspevky 😉 ...
Určite sem budem priebežne nazerať a čerpať nové skúsenosti 😵

jaja257
18. aug 2009

Babulky, prepac ze sem vtrhnem, ale neviete mi niektora poradit co mam robit s malou? Nechce mlieko ani vidiet ani v spanku. Dnes vypila 25 ml a kase zjedla 280 ml a inac od mlieka ani tuk. Vzdy ked sa priblizim sflaskou tak spusti rev alebo sa mi otaca ako cervicek, no proste nemam sancu ho do nej dostat. Ako jej ho mam vnutit? Dakujem za kazdu radu.

mojulky
18. aug 2009

Ahojte babenky, tesim sa, ze vas je tu tolko, uz som sa vela dozvedela...super

deina
18. aug 2009

Jaja, ake mlieko jej davas? Nemenila si ho nedavno? Nepresli ste napr na dvojku? Mozne je, ze ma len take obdobie a treba potom skusat dalej a mozno jej nechuti.

zuzka1.
18. aug 2009

jaja nejdu jej zubky, dr spominal, ze vtedy deticky nechcu pit mliecko, radsej prikrmy lyzickou.
u nas to tak bolo, vzdy ked idu zubky, mlieko nechce.
vysvetlil to tym, ze dasienka su bolave a tym tahom si to deti drazdia, ale tak nejak.
inak psominala to aj pediatricka v damskom magazine, mali rovnake nazory na to. tak to moze byt aj tym.