Správanie sa Slovákov

zmena303
23. máj 2013

musim sa dnes trosku vyzalovat nechcem tu nikoho odsudzovat ale uz mi je niekedy dost zle ked vidim ako sa my slovaci spravame. Nezijeme na Slovensku tak si dnes idem po nakupnom centre a tam taky 3 pubertiaci sedia a pokrikuju po ludoch no jednoducho sa kazdemu vysmievali po slovensky samozrejme predpokladam ze anglicky nevedia a len tu poberaju pridavky a este kebyze vykrikuju po anglicky asi by im niekto dal po papuli za tie sproste reci. Ja som isla okolo a nastastie len povedali ze fuuuuj ake skarede tricko....kebyze povedia nieco horsie asi by som im ja jednu vlepila. Neviem co sa im na mojom tricku nepacilo lebo vsetko co som mala dnes oblecene bolo z Nextu asi ze bolo z minuleho roka tak uz vyslo z mody asi. Ludia sa nevedia spravat tak som chcela ist na Slovensko domov normalne som sa tesila ze zase raz budeme doma ale teraz rozmyslam ze tu radsej ostaneme. Dnes ako som citala na novom case alebo aktualitach o tom co sa stalo v Londyne a precitate si diskusiu o tom je vam zle co tam ludia pisu ake maju IQ asi na bode mrazu. Ked prideme na Slovensko vsetci sa tam len navzajom ohovaraju, zazeraju jeden na druheho ze co ma kto oblecene, mile slovo od predavaciek nepocujete alebo na poste jednoducho v sluzbach na slovensku. Tu na modrom koniku ak nejaka mamicka napise nieco napriklad som tu citala ze nejaka fajci, nejaka dava babo spat do vlastnej izby alebo ho davaju sediet alebo nieco co je v rozpore s vychovou na slovensku tak kazdu mamicku tu idu ukamenovat. Ja neviem co je to uz dnes s ludmi.

mima4
23. máj 2013

@zmena303
ja slovensko milujem, je to pre mna krasna krajina, druha v poradi je sladka francie 🙂 ... moja srdcovka. Ale mam vazny problem chapat slovenske myslenie, mentalitu... mozno je problem aj vo mne... mozno nie 😎

Myslim si, ze dovod, preco sa ludia tu tak spravaju ako spravaju, je historicky... slvoensko vzdy bolo "pod topakou" inej krajiny, rezimu, narodov... nikdy slovaci neboli slobodni...nikdy neniesli zodpovednost za svoje zivoty... nikdy nemuseli prijimat rozhodnutia, zit vlastny stat... preto su velmi poznaceni tymto... ci rakusko uhorskom, ci komunizmom, ktoreho dosledky si teraz pekne krasne "vyzierame".

A preco su tieto veci take ake su u ludi na slovensku (okrem najdolezitejsich historickych dovodv) ? 🙂

- odchod od Boha, odsunutie Boha a krestanskych principov zivota - nie nabozenstva, takych tu je vela, ale principov lasky, sudrznosti, pokory, ucty... ktorej nas uci Boh;
- vychova, predovsetkym vychova v menejcenych, menejhodnotnych ludi. Snaha vychovavat z ludi "tlcikov", ktori nemaju pravo na vlastny nazor, nemaju pravo ho prezentovat, nemaju pravo si uvedomovat svoju cenu. Dosledkom tohto je to, ze este v 21 storoci su bezne fyzicke tresty pachane na detoch a povazuju sa za vychovnu metodu 😖 ;
- absencia, odmietanie moralnych principov (aj biblickych) pre zivot... kazdy sa hladi sam do seba...a nepovie na rovinu ako vec sa ma. Rozkrada sa tu denodenne majetok ludi, mame gorilu v parlamente a vo vlade... ale neriesime to. Pretoze nemame moralne principy v srdci... a prave skutky hovoria o tom, co je v nasich zivotoch.
- negativisticke myslenie, opat - vedie nas k tomu slovenska vychova... namiesto chval, povzbudeni, clovek zaziva potepenia, tresty... Trest je OK (pravdaze nie fyzicky), ale pochvala je extremne dolezita...
- nespokojnost so svojim zivotom. Este stale ludia na slovensku su nauceni zit podla predstav druhych ludi, neuvedomuju si svoju hodnotu, ostavaju vo vztahoch s tyranmi... su frustrovani, opusteni....
- a aj financna situacia... Je tu velmi vela rodin, kde obaja pracuju, maju jedno dieta... a maju problem zaplatit ucty...

takze tak 😀

dadis
24. máj 2013

ja mam rada Slovakov aj Slovenky...mne sa nepaci, ten preumelkovany kapitalisticky svet, ked zavolas na infolinku a citis,ze ten rozhovor je umely: dobry den, ako Vam mozem pomoct, dakujem za zavolanie, prajem krasny den a dovidenia. Je mi ich luto, dostavaju 400€a este nejaky teamleader im sliape po krku a hodnoti ich hovory, ci su dost "proklientske" ci pri hovore pocut "usmev v hlase" /vedeli ste, ze by mali mat operatori na ustach usmev ked s vami hovoria? chore) bla bla bla...ja mam rada ludi bez pretvarky, ked unavena pokladnicka v obchode po 8mich hodinach na kase sa nevladze ani spytat, ci mam 42centov v drobnych, lebo vie, ze ju to bude stat nejake drahocenne Kcal sa so mnou o ne dohadovat...ticho jej zaplatim a na zaver sa na nu usmejem a poprajem jej krasny den...som rada, ze ma neotravuje nejakymi zbytocnostami, ja nepotrebujem tu "vatu" okolo a umely usmev, mne usmev rozdavaju moje deti a ja ich tiez rozdavam iba tym, ktorym to uznam za vhodne..ak je niekto vyslovene drzy, ja zas nemam tu vyssie spominanu taktnost a slusne spravanie si vypytam na drzovku. So zavistou sa nestretavam, na politikov budem nadavat co budem dychat 😀 . Co tam este bolo? To je asi jedno, nic nezmeni moj postoj, ze nase nedokonale Slovensko lubim a nehanbim sa za to (ani ze som Slovenka).

terezka1947
24. máj 2013

hm....nemyslim,ze na vine je doba,v kt.zijeme....ved dobu robia ludia,tym ako sa spravaju,ako vychovavaju svoje deti,ci respektuju starsich,ci su schopni sklopit usi,ked im niekto povie,ze nemaju pravdu..atd,atd...
vsetko je o ludoch...a pokial by sa kazdy spraval tak ako to vyzaduje od ostatnych...hmmm,to by nam bolo sveta zit 😀
priklad: jedna zena nadavala dnes v autobuse,ze aki su ti dnesni mladi...nechaju starych stat a tvaria sa,ze spia 😉 ...hm...zaujimave,lebo ma 3 deti...ale ani jedno nikdy nikomu v buse nevstane,dokonca ani vlastnej mame 😒 takze.....co si vychovavame,to mame a to bude vychovavat dalsie generacie 😒

aliza
24. máj 2013

@mima4 so vsetkym suhlasim, okrem toho Boha 😉. Inak som citala, ze SLovaci patria medzi narody, ktore sa najhorsie spravaju k svojim detom 😖.

mima4
24. máj 2013

@aliza neviem ci najhorsie k detom, to je tazke posudit, ale napr. ja sa osobne nestotoznujem so slovenskou vychovou a materstvom v slovenskom ponimani. Zila som vo Francuzsku a tam bol uplne iny pristup k mnohym veciam a ja som zistila, ze neni cely svet Slovensko..a zit sa da aj inak.

aliza
24. máj 2013

@mima4 ako som pisala, bola to nejaka studia....ale ked citam tu tie temy na konovi, tak sa ani necudujem. Ze ani nie 3 rocne dieta je uz otrle voci bitke 😕 a vacsina mamiciek jej este napise, ze ved to je normalne, ze je vycerpana a pod. Ina zase zmlati svoje dieta po holej tak, ze sa az pocika a zase sa vsetci tvaria, ze je to OK. Ponizujuce tresty, bitky, citove vydieranie....Vraj bez bitky sa neda vychovat slusny clovek...o tom ma tu presviedcali v nejednej teme. Takisto materstvo...co sa u nas z toho robi, to je az chore....myslim to, co sa moze a nemoze a ze to, co sa robi na SK, je jedine spravne a cely ostatny svet je zaostaly a robi vsetko zle. No toto mna vytaca asi najviac....u nas je vsetko tak, ako pred 30 rokmi, nic sa nikam nepohlo, vacsina sa tu odvolava na to, ako to robili nase matky a hotovo....a ze ostatne krajiny su zaostale 😕. A samozrejme, zavist, ohovaranie, staranie sa do druhych, posudzovanie, odsudzovanie...to je nase slovenske specifikum....tu, kde zijem, si pripadam ako z marsu...az sa hanbim niekedy, kedze aj ja mam v sebe tieto nase vlastnosti a mozem povedat, ze je to fakt trapne....ale to asi clovek musi zit istu dobu v zahranici, aby videl veci s odstupom.

digysa
24. máj 2013

@mima4 Takze si to zhrnula......podla mna uz ani netreba dopisovat..... Ale ja to vidim tak, ze AK sa MY (nasa generacia rodicov) posnazime, tak tie nase deti mozu byt uplne ine.........

Len taky pripad z vlastnej skusenosti.....svojho otca mam rada, velmi rada...obcas mi lezie na nervy, ale ja povazujem moj vztah s rodicmi za idealny...

Ale par krat sa mi stalo, ze moj otec mal na starosti moje "americke deti" a tie prisli s placom za mnou, ze dedko na nich krici a vynadal im do svin a inych zvierat...... No proste ta generacia, kde sa svihalo z bicom a dieta muselo iba tisko-tichulinko sediet a spravat sa, ze neexistuje sa z neho nevytratila..... ☹

sirinka
24. máj 2013

😀 najviac sa mi paci, ked slovaci pisu o hroznej slovenskej mentalite... Ludkovia mily, nechcem ani vediet, co si tam o vasej slovenskej mentalite myslia vasi susedia 😅
studie, ake opisuje napriklad
@aliza tak take ma zaujimaju, akym sposobom boli robene...
co sa tyka ochoty a pomoci... zazila som rakusky vidiek, kde boli nesmierne priatelsky ludia a zazila som "ich bin echte wiener" o tom sa nebudem ani vyjadrovat... a to mate dievcata vsade tak, od cloveka k cloveku a k tomu ohovaraniu @zmena303 este si len temu zalozila a uz si ohovorila nejake ucastnicky reality sou...prepac, ale az mi smiesno ostalo z toho... hlavne prosim ta, naco pozeras take stupidity a este mas aj potrebu sa k tomu vyjadrit...no co ti poviem...take slovenske 😉

digysa
24. máj 2013

Este by som chcela ale dodat........ Ja som nikdy nic zle na Slovensku nevidela do tych 25 rokov.....nadavala som na Rakusanov, na Nemcov, na spinavych talianov, na namyslenych anglicanov, na bohatu ameriku, na komunisticke Rusko, na kocovnych Poliakov, na tatarov Madarov, na drzgrosov Cechov.................a potom nastal zlom......Prisla som zit do inej krajiny, precestovala vela statov...... Slovaci maju aj dobre crty, aj zle crty.

Ale ludia, co ziju cely zivot IBA na Slovensku tazko porovnaju a zhodnotia situaciu, ktora prebieha na Slovensku. To sa proste objektivne neda zhodnotit, ked clovek nevytiahne paty von z domu. Mozete si pisat co chcete..... ja som pochopila, kolko zlych, alebo nie prilis slusnych veci robim, az ked som odisla zo Slovenska....a priznam sa, bolo ich dost.
Je dobre, ze ludia cestuju a spoznavaju kulturu aj inych krajin...hlavne mladi ludia si prinesu cenne vedomosti a budu ich davat svojim buducim detom...... 🙂

sirinka
24. máj 2013

@digysa vec sa ma aj tak...kazdemu z nas vyhovuje iny sposob zivota...co jednemu prekaza, inemu vyhovuje... chvalabohu uz mame a snad este dlho budeme mat moznost volneho pohybu a tak si kazdy moze vybrat to svoje vysnene miestecko pod slnkom...

mima4
24. máj 2013

@digysa
@aliza
suhlasim s vami kočky!! 🙂 Ja ked som vycestovala do Francuzska, videla som uplne iny styl zivota, inu mentalitu, ine zmyslanie, ine vsetko.. neraz som somrala na zeny tam... a vduchu si hovorila aj s kamoskou, ze u nas keby zena dala muzovi zjest toto..tak jej to hodi von z okna, alebo "to nase zeny cez leto zavaraju, staraju sa...a tu si ide mamicka na plaz a vecer necha manzela s dietatom a ide do kina s kamoskou" a x takychto myslienok, veci... proste iny svet pre mna... Zrazu som bola medzi ludmi, v rodinach, kde deti mali au pair, kde rodicia neprisposobovali vsetko v zivote dietatu ale prirodzene ucili dieta byt plnohodnotnym clovekom respektujucim aj potreby a priania inych... A tie rodiny, tie zeny boli stastne, usmievave, vacsinou pozitivne naladene... a ja som az vtedy pochopila, ze to co na slovensku je, co ziju slovaci... nie je povinnost, ma to byt iba moznost - dobrovolna moznost 🙂

Poviem vam uprimne, krasna vzorka slovenskeho naroda je aj tu na konovi ☹ a hlavne tu krasne vidiet frustraciu a nenaplneny zivot mnohych mamiciek...

terezka1947
24. máj 2013

@sirinka no mne sa strasne paci ako kazdy zacne byt "nad vecou"az ked zajde do cudziny...normalne tam kazdeho osvieti a odrazu je Slovensko zastarale skoro vo vsetkom 😠 ..tak nech je to akokolvek,este nie je bezne,ze deti sa v skolach zabijaju,ze volaju policajtov,ked na nich rodicia kricia,atd...uznavam,niektore skotnatele predstavy by uz mohli povolit,ale zase netvarme sa,ze je tu vsetko zle....lebo ked je tu vsetko naozaj zle...tak aj my vsetci do jedneho sme zli 😀

aliza
24. máj 2013

@digysa tak nejak som to chcela napisat aj ja....neda sa porovnavat nazor ludi, ktori ziju vacsinu zivota na Sk s ludmi, ktori z SK odisli a zalozili si novy zivot inde.

digysa
24. máj 2013

@sirinka Jednoznacne........Ale ak niekto dostane do ruky pomaranc, jablko, hrusku a melon........tak si vyberie z toho ovocia, ktore mu najlepsie chuti.......Ale ked niekto dostava cely zivot iba jablko a o inych druhoch ovocia netusi......tak nie je vhodne napisat........Ja mam rada jablka, tie su najlepsie....pomaranc,hruska a melon mi nechutia....

To je asi take jednoduche prirovnanie, ked clovek zije v Trakoviciach cely zivot a ide porovnavat druhe krajiny vs. Slovensko....

mima4
24. máj 2013

@sirinka ale na slovensku nefunguje "kazdemu nieco ine vyhovuje". Ked niekto ma iny nazor, iny postoj, ine zmyslanie...ocita sa na ciernej listine... a ludia mu to davaju jasne pocitit. Napr. vezmi si, ked manzelia chcu mat iba jedno dieta... v momente, ked to vyslovia, ze uz dalsie nechcu mat (a mozu mat napr. pekne fin. zabezpecenie, zdravie, lasku, su mladi,..), tak na nich ide "sprska" slov, utokov, ktore ich maju citovo vidierat a manipulovat...

Ludia na slovensku nie su zreli prijimat rozdielnost v mysleni... myslia si, ze len ich sposob je ten spravny.

mima4
24. máj 2013

@terezka1947 clovek, ked ide "von", nieco si pocestuje, vidi ine fugnovanie rodin, spolocenstva, ... individualit... ziskava naozaj taky komplexsnejsi pohlad na mnohe veci. Aspon u mna to tak funguje.

sirinka
24. máj 2013

vysvetlite mi napriklad taku vec, naco preboha chodite na slovenske forum? nemyslite si o nom ani o prispievatelkach nic pekne, tak naco? predpokladam, ze dobre ovladate jazyk krajiny, v ktorej zijete, preco nenavstevujete radsej slusne a kultivovane debaty z danej oblasti?

aliza
24. máj 2013

@mima4 presne tak, super si to napisala 😉. Ja ked som prisla do UK, tak som len vsetko a vsetkych komentovala, odsudzovala...lebo ved vsetko robili inak, ako my a ako inak, zle....lebo iba u nas na SK robime vsetko dobre 😔. No postupom casu, ako sme sa tu usadili, zaclenili do spolocnosti, zacala som veci prehodnocovat a presne ako pises, zacala som robit inak a som omnoho spokojnejsia a stastnejsia.

aliza
24. máj 2013

@sirinka prave si presne predviedla, co nam na nas (teda aj na nas samych) Slovakoch vadi 😕

mima4
24. máj 2013

@sirinka
ja si myslim, ze cielom tejto debaty nie je kydat a kydat, ale debatovat, rozmyslat... a kriticky hodnotit veci, ako ich vnimame. Ja zijem na slovensku, mam rada tuto krajinu, ale nedokazem zit v slepote. Mozno je to tym, ze som prilis aktivny clovek 😀 a nedokazem ist "s davom".

Rozpravat sa o veciach nie je zle, my slovaci nie sme nauceni komuikovat..hladat riesenia/napady... netreba odchadzat, treba riesit.

sirinka
24. máj 2013

@aliza co take?

terezka1947
24. máj 2013

@mima4 ja som ta pochopila 🙂
a suhlasim s mnohymi babami,kt.pisu,ze na Slovensku sa inak zije,jednoducho je tu ina mentalita,ludia su viac pricucnuti na domov,rodicov,na kadejake "co sa musi a patri"....to vsetko beriem,ved ani ja som nesedela iba doma a bola aj mimo Slovenska,aj sesterky mam kde kade...len ma vzdy irituje jedna vec,mam zname,kt.boli v zahranici pol roka,rok...a pridu na Slovensko ako zmenene zeny,kt.nic uz nie je dobre a kazdy tu je totalny hlupak 😠
teraz ma baby nechapte tak,ze mierim na vas 😀
jednoducho si myslim,ze je to o ludoch....ked raz nejaka zena chce byt dobrovalne sluzkou,bude aj mimo SVK,ked sa necha bit,bude aj mimo SVK,ked je naucena ohovarat a zo zavisti nicit stastie inych,bude to robit aj inade....
ide mi iba o to,ze si nemyslim,ze je to iba o nasej mentalite a bohuzial,sme narod "podpapucovy",tak ako si pisala 😀...no mam pocit,ze to mnohym vyhovuje,aj ked potichu somru...lebo je lahsie ticho somrat a ohovarat ako prejavit nejaku aktivitu...

mima4
24. máj 2013

@terezka1947 Ja za seba ti mozem povedat, ze aj ked som nebola dlho von, velmi to ovplyvnilo moj zivot a mnohe veci som si vtedy uvedomila. Dalo mi to ovela vacsi rozhlad a dost ma to zmenilo 🙂 Clovek, ktory zije niekde v zastrcenej dedine... nikdy necestoval... nema sancu vidiet, ze veci sa daju robit aj inak a nemusia byt zle. Napr. Slovensko sa velmi prezentuje ako "pro rodina" republika... ale ja vobec nemam z realneho pohladu taky pocit, ze je to tak... slovaci su upati jedine na tradicie. Ja si myslim, ze velmi vela zla urobilo 40 rokov komunizmu.

digysa
24. máj 2013

@terezka1947 No vidim, ze narazaz na mna....teda "aj na mna".......nemyslim, ze ma osvietilo....ale myslim, ze po 14-tich rokoch zivota v inej krajine mozem s kludom povedat, co robime zle a kde by sme sa mohli ako slovaci zmenit.... Slovensko nie je zastarale vo vsetkom....nikdy by som to netvrdila........IBA V beznych veciach, ktore si vsimol aj moj vtedy 5 rocny! syn...ked si namal s cim vytriet rit (s prepacenim)a nemohol si umyt ruky s mydlom a utriet ich........to len na margo beznej ludskej potreby..... Ale co si budeme hovorit...to predsa vieme vsetci ake su zachody na Slovensku....

Ja sa vzdy tesim domov ako male decko........ja som Slovenka, ucim deti Slovensky a maju rodne listy a mozno jedneho dna pridu na Slovensko zit......nechavam im dvere otvorene......

Myslim si, ze Slovaci sa maju co ucit.......ale aj ja ucim svojich pritaloch o nasich zvykoch.......tie ktore povazujem za ovela lepsie ako tie ich.......

terezka1947
24. máj 2013

@mima4 Slovaci uz mam pocit,ze si iba myslia,ze su upati na tradicie 😀 😀
vies,ta zmena postaoja,resp. neprijatie ineho nazoru je spojene mozno aj s vlastnou neistotou,nedoverou v seba...mam niekedy pocit,ze ludia apriori nie su proti niecomu vo svojom vnutri...ALE...akoby nejaky strach ich nutil robit vsetko po starom.
poznam starych ludi,kt. dokazu prijamat nove myslienky a diskutovat o vsetkom a mladych ludi,kt. nepopustia,aj ked vedia,ze tvrdia somarinu 😉
a este jedna vec,kt. ma teda dost trapi...neovladame casto svoju historiu...chyba mi byt takym spravnym sposobom lokalpatriot....komunizmus urobil "dost prace"na SVK...ale myslim,ze sa da kadeco zmenit....lenze zober si,ze ludia,kt. vychovavaju svoje deti a vnucata su "detmi" komunizmu...takze su urcitym sposobom poznaceni tym myslenim...aj ked nie vsetci...nastastie...a je na nas,mladych ako raz vychovame svoje deti 😉

digysa
24. máj 2013

@sirinka AKo vies, ze chodim iba sem? 😉
Sem chodim, lebo tu mam skupinu dievcat od roku 2008 a pozname sa uz aj osobne...o dalsich dovodoch sa mi nechce rozpisovat....

@mima4 A toto, co si napisala (citujem): "Rozpravat sa o veciach nie je zle, my slovaci nie sme nauceni komuikovat..hladat riesenia/napady... netreba odchadzat, treba riesit."

...som si vsimla uz u malych deti...... Ako ucitelku ma to dost zaujimalo.....deti v skola musia stale sediet, pocuvat, robit si poznamky, citat a musia byt TICHO!!! Slaba interakcia dieta-ucitel, dieta-dieta....komunikacia, otazky, vyjadrenie nazora....a potom sa to s nami vlecie roky...

mima4
24. máj 2013

@digysa pre mna skolsky system na slovensku bol utrpenim 😀 tolko kravin kolko som sa musela ucit 😀 😀

mima4
24. máj 2013

@terezka1947
ja to nevnimam tak, ze teraz zije vsetci ako francuzi, to nie!! 😉 Ale ucme sa byt otvoreni, vnimam roznororodost ludi, myslienok, povah, rozhodnuti a NEODSUDZOVAT!! Odsudzovanie nie je len priame ale aj nepriame, kedy ti ludia pri kazdej moznej prilezitosti davaju najavo... ze si horsia... a citovo ta manipuluju...
Na slovensku sa "nosi" stadovitost, to co robi vacsina je spravne... velmi pekne to vidiet aj tu na konovi...

sirinka
24. máj 2013

@digysa 🙂 nie, neviem kam vsade chodis, len nechapem, naco clovek dobrovolne chodi tam, kde sa mu nepaci...

digysa
24. máj 2013

@sirinka Nerozumiem o com pises.....nieco som sem pisala o MK? Prosim ta najdi mi ten prispevok.....lebo zacnima pochybovat o svojich ococh....dioptrie nosim, ale do dialky a su iba 0.75 😒