Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

zabka88
15. jan 2014

@wencel69 pekný dník 🙂 jasné, manžel tieto veci zvláda s prehľadom, čo mu už pri mne zostáva 🙂 ani rezeň nemusel byť.. niežeby som mu nedožičila 😉 mám vodičák asi tak dva mesiace, jazdím skôr víkendovo ( nie je taký nátresk na cestách 🙂) a na preskáčku na dvoch autíčkach (čo má svoje výhody aj nevýhody) .. moja výhoda je tá, že sa nebojím, jazdím veľmi rada , nevýhoda (možno neskôr vyhodnotím ako výhodu) že jazdím v Bratislave, takže niekedy už len zaradenie do správneho pruhu mi dá zabrať.. Ešte vidím na sebe, že niektoré veci ma stresujú viac- tunely, kruháky, cesty bez krajnice resp. s odrbaným okrajom ( niežeby som bola klaustrofobik ale s mojim odhadom ešte potrebujem väčší priestor 🙂 ) alebo cesty prudko do kopca (hlavne keď tam niekde hore mám ešte aj zaparkovať) no a jasné - pozdlžne parkovanie (to je pre mňa sodoma gomora).. cez víkend ma čaká moja prvá skúsenosť s diaľnicou , tak mi držte palčeky a keby že sa na budúci týždeň už neozvem tak na mňa myslite v dobrom 😉

wencel69
15. jan 2014

Takže vše je v pohodě. Hlavně nezapomeňte se při výletech střídat. Ono to každému chlapovi udělá dobře, pokud nabídnete výměnu za volantem. Sedět v autě jako balík, to chlapovi vadí. A nebo do něj naloijte pivo a máte volant jen pro sebe.
Jak se jezdí v Bratislavě, to nevím, ale zbožňoval jsem silnice z Bílé do Půchova, Teplic a Bojnic a pak do Prievidze a přes Nitranske Pravno, Rudno do Rájeckých a do Žiliny a přes Povážskou zpět. Nejezdím po dálnici, ale po staré cestě. Je to větší zábava. Vemte kamarádku a vyražte na výlet. Je to na celý den s Bratislavy. Ale zajezdíte si. Ať se daří. Václav

natuska87
16. jan 2014

@wencel69 To ste moj clovek, ja zboznujem staru cestu,tiez tvrdim, ze je vacsia zabava a minimalizujem nudu...To,kadial jazdite su vlastne "moje" rokmi osuchane cesty...ked pojdete okolo, pozyvam Vas na kavu...ste velmi prijemny clovek....z Vas by bol skvely kolega

wencel69
16. jan 2014

@natuska87 Dobrý den
Nikdy jsem nepřišel na chuť žádné dálnici. Jednou jsem se vypravil do Gabčikova po dálnici a už nikdy více. Když jedu do Tater přes Strečno a Východnou, tak to je úplně něco jiného. Zajít si v Žilině na zmrsku a kdysi i na klobásku ke Královi, tomu říkám cestování. Mám slabost pro Slovensky raj a vůbec to okolí. Levoča je úžasné město. Pokud jste si neprošla Prelom Hornádu a neviděla Tomašovsky výhled, udělejte si tam výlet. Letanovce snad už jsou v pořádku.
Rád bych Vám udělal společnost, ale je to trochu z ruky. Jsem kromě toho dost protivný chlap, nekouřím, nepiju a moc toho také nenamluvím. Ani to kafe nepiju. Jen si rád pokecám o všem možném. To je prý moje plus, jak pravila kamarádka. Na Slovensku jsou zajímavé ty hory kolem cest. Úžasná cesta je z Rájeckých do Prievidze. Přes sedlo. Pokud budete chtít, tak Vám pošlu fotky z Levoče a Slovenskeho raje. Václav

wencel69
16. jan 2014

@zabka88 Zdravím. Teda Vy jste nějak moc kritická k sobě. Ne ?? Brzděte trochu. Když jste se učila vařit, tak jste také něco připálila. A na PC to také nešlo samo. I ta šoféřina chce čas a hlavně to nebrat moc osobně a nedramatizovat to. Pokud zajedete z bodu A do bodu B za čas X nebo X+5ˇ´, o co jde. O nic. Dojela jste zdravá a to se počítá.
Ozve se hrozná rána a ptá se manžel manželky, Dala si auto do garáže. Ano miláčku dala, téměř celé. Ať se Vám to nestane. Kdo chce moc, nemívá nic. Václav

zabka88
16. jan 2014

@wencel69 🙂 máte úžastný talent ma rozosmiať 🙂 veľmi si cením povzbudenie .. áno , asi chcem všetko a hneď , trocha trpezlivosti by sa mi zišlo 🙂

natuska87
16. jan 2014

@wencel69 Ale ,ja som na takto "protivneho" chlapa doma zvyknuta, takze v pohode....Tomasovsky vyhlad je moja srdcovka, bola som velakrat, aj ako studentka, aj so svojimi detmi....lasku k horam a k"ukecanym" ludom som zdedila po otcovi...prechadzajuc cez ZA sa ja rada zastavim v Dubni na kapustove halusky,potom smer Tatry...a okrem ineho mam prejdene aj Cesko,hrady a zamky, i ked niie tak dosledne....Vas,moj zlaty, podla prispevkov, povinne naklonovat a do kazdej rodiny jeden kus....dufam ze nahoda bude chciet, ze sa stretneme....

natuska87
16. jan 2014

@wencel69 Skveleee....precitat kazdemu chlapovi zavislemu na aute....

wencel69
16. jan 2014

@natuska87 Budete se divit, ale opravdu neznám ženu, která by řekla, ten můj je tak hodný, pilný, spořivý, ohleduplný, věrný atd. Učím spoustu let a tak to poslouchám dost často. Jenže , Vy ženy to tak nemyslíte a jste rády ,že máte doma normálního protivného chlapu, který než vymění žárovku tak se postaví nová elektrárna. Ale proto nás máte, aby si bylo nač stěžovat. A chlapi jsou úplně stejní. Kdyby jste si vyposlechla všechny příběhy. Je tedy pravda, že ženská logika je velká záhada a někdy si myslím že není. To je ale na ženě krásné to nelogické myšlení, parádivost, koukání do špiglu když chlap se potřebuje oholit. Proto si Vás chlapi berou za milované ženušky. Neberme se moc vážně a buďme kritičtí hlavně k sobě a pak k druhým. Tohle berte obecně a ne osobně. Václav

wencel69
16. jan 2014

@zabka88 Děkuji za pochvalu. Někoho rozesmát, to je opravdu už něco.
Ptají se u zkoušek v autoškole blondýnky, " Co je to motor„ Nic Žádná odpověď. A zkošející hodí lano a říká, " Tak nám ten motor popište vlastními slovy„ a ona odpoví, BRUM,BRUM, BRRRR, VRRR, PUF PUF, HIK HIK, SMRDÍ SMRDÍ..
Jen doufám, že nejste blondýnka. To bych to potentil. Pokud jste, tak musím dodat, že tomu vtipu vůbec nerozumím, nechápu jej a nezdá se mi být ani trochu vtipný. Václav

natuska87
16. jan 2014

@wencel69 Vystizne....ani netusite, ako ste vystihli vztah muza a zeny...ja som s tym svojim "protivnym"muzickom tak spokojna, ze sa ho drzim uz skoro 30 rokov...bytostne som presvedcena, ze on je spokojny so mnou...ked som pred 28 rokmi dostala od neho prve auto, nechtiac som urvala na nom oboje zadne dvere, on sa na mna pozeral z okna a so smiechom sa opytal.." mamina,robis si z toho kabriolet???" a to bol pre mna obrovsky "dokaz jeho lasky" ku mne....teda tak, viem sa zasmiat aj sama zo seba a neberiem sa vazne, ved pokial nejde o zivot....je pre mna obrovskym potesenim Vas poznat, aspon takto ...pekny vecer, Vam

natuska87
16. jan 2014

@zabka88 My sa este teraz s muzom smejeme na tom jeho vtipe....,tada, ako elegantne a vtipne z toho vybruslil

zabka88
17. jan 2014

@natuska87
@wencel69 hehehe , že dobrééééé 🙂 krásne ste vybruslili, inak fakt som pôvodne blondýnka ale dnes už tmavá .. inak viete ako sa vraví prefarbenej blondýnke? že umelá inteligencia 😀 😀 😀

úplný súhlas s natuskou, treba si vedieť vystreliť aj zo seba a nebrať sa moc vážne 🙂

natuska87
17. jan 2014

@zabka88 Draha zabka, aj ja som blondina, ale tiea teraz tmavovlasa.....ake oci na mna vytrestil policajt, ktory ma zastavil nakolko som parkovala v zakaze naschval,nakolko pred nemocnicou nebolo miesto....nasypala som si popol na hlavu,vedoma si priestupku.Policajt bol empaticky a vzhladom k mojej slusnosti k nemu ma evidentne pokutovat nechcel, tak sa iba opytal.." mila pani, ako sa Vam toto mohlo stat?" a ja som odpovedala.."a co cakate od blondiny"...zasmiali sme sa a pre tenkrat som odisla iba s milym varovanim...

wencel69
17. jan 2014

@natuska87 Dobrý den. Teda jak Vy si se zabkou notujete. To je paráda. Raději prozraďte, co bude v sobotu a v neděli na stole. Jak jsem psal, nechce se lístkovat těsto a první dávka je dost mizerná. Poraďte co s tím? Hledám inspiraci na víkendový oběd? Děvčata, tak sem s těmi recepty. Topinky, vajíčka a řízky nebrat. Rovněž tak " Vitana vaří za Vás, ale nádobí umyje manžel„.
Děkuji tímto paní zabce88 a natusce87, které s láskou a ochotou jim vlastní zde dopsaly skvělé, chutné, jednoduché, levné recepisy na víkendové obědy. Václav

natuska87
17. jan 2014

Pekny den,
s uplnou vaznostou tvrdim, ze v sobotu budem varit Segedinsky gulas a v nedelu pecenu krkovicku so zemiakovym knedlikom a cervenou kapustou....v pripade Vasho "vazneho " zaujmu som pripravena poskytnut recept a fundovanu radu....ale, Vy beťar, nechcete nas takto "prinavratit" k hrncom, ze? P.S. ta šelmička je dokonala....

wencel69
17. jan 2014

Dobrý den. Můžete se spolehnout, že osobně bych ženskou do mé kuchyně nepustil. Ne Ne Ne Ne ne. Ani kdyby škemrala, prosila, lísala, lichotila, slibovala modré z nebe, ne. V kuchyni a v dílně vládne chlap. Osobně ještě rád žehlím a myji okna. To máte vidět jak sousedky čučí. A je nás více. Dost bylo ženských v kuchyni. A nejhorší co existuje, je pohled když mladá hospodyňka krájí maso. To jak jen vezme nůž do ruky, jak jej drží a nakonec jej hodí do dřezu mezi hrnce.
Opravdu nerad vidím kamarádky u mé plotny. Svěřím jim mou konvici a mikrovlnku. A dost.
Segedinek jsem dělal před svátky. Potíž je se zelím. Dělám jej s plecka. Obyčejně to spojím s pečeným masem a mám dva obědy. Doufám, že dáváte šlehačku a nebo 30% smetanu do segedinu. Takže já dávám do segedínského gulášku vlastně pečené maso. Co zbude je s kapustou a bramborkem. Bramborový knedlík neumím. Nikdy se mi nepovedl. Kamarádky to dělaj ze sáčku. Vitanová generace. Bez pytlíku si neškrtne. Tak mě napadlo. Víte že "Láska prochází žaludkem„ ale kam pak pokračuje? Jak jste na tom s hrami na PC. Zahrál jsem si Euro trak simulátor 2. Je skvělý. Opravdu jsem se u toho bavil. A to mám, alespoň si to myslím pubertu za sebou. Někteří a některé tvrdí že ne. Prý u mě plynule přechází ke krizi starší generace. Napište něco o Vašich dalších dovednostech. Jak jste na tom s PC. A co Vy a moda? A proč nejste blondýnka?? Tak témata jsem zadal a jdu něco dělat. Úřad je úřad. Tak zatím. Čauki. Václav

tatoo54321
22. jan 2014

Som inštruktor, súhlasím s veľa príspevkami o "škodlivosti" niektorých autoškôl a inštruktorov. ☹
🙂 😉 🙂 😉 🙂
Ponúkam kurz defenzívnej a ekonomickej jazdy v Bratislave. Školíme aj vodičov profesionálov (SAD. Slovak Lines)
Ja potrebujem, aby "žiak" (alebo účastník kurzu) bol v pohode, inak sa nebude vedieť sústrediť na zložitú situáciu v dnešnej doprave. Preto si nedovolím kričať a už vôbec nie nadávať na žiaka počas jazdy.
Ak urobí chybu, alebo stúpim na brzdu (jazda na červenú, STOPka) alebo ho za križovatkou odstavím na kraj a nechám uvažovať akú urobil chybu. Aj sám na to musí prísť, ak nie, vysvetlím.

tatoo54321
22. jan 2014

@sharlotta, @majka35

Som inštruktor,

Ponúkam kondičné jazdy a zároveň kurz defenzívnej a ekonomickej jazdy v Bratislave.
(Školíme aj vodičov profesionálov SAD. Slovak Lines)

Ja potrebujem, aby "žiak" (alebo účastník kurzu) bol v pohode, inak sa nebude vedieť sústrediť na zložitú situáciu v dnešnej doprave. Preto si nedovolím kričať a už vôbec nie nadávať na žiaka počas jazdy.
Ak urobí chybu, alebo stúpim na brzdu (jazda na červenú, STOPka) alebo ho za križovatkou odstavím na kraj a nechám uvažovať akú urobil chybu. Aj sám na to musí prísť, ak nie, vysvetlím.

majka35
22. jan 2014

@tatoo54321 pekné, ale ja som z KE 😉

tatoo54321
22. jan 2014

Tak to Ti zatiaľ neviem poradiť, ale môžem osloviť kamarátov v KE, či by mi vedeli ponúknuť nejakého zodpovedného kolegu.

zabka88
24. jan 2014

@wencel69 jéééj, muž čo umýva okná :-P super , šikovník ste 🙂
na robím kuracie prsia zapekané s rajčinami, oreganom a syrom - veľmi rýchle a ľahké jedlo a v nedeľu asi klasika kura - vďačné :-P
@tatoo54321 máte moju podporu , trpezlivý inštruktor je v týchto končinách skôr výnimkou... ja už vodičák mám, ale keď raz stratí môj muž so mnou trpezlivosť ako spolujazdec tak sa na vás určite obrátim ohľadom kondičných jázd 🙂 jazdiť sama sa ešte bojím...

wencel69
24. jan 2014

@zabka88 Ty okna jsem umyl, protože jsem musel. Ne že bych chtěl. Pořád se setkávám s jedním problémem Proč ženská potřebuje jezdit s někým. S manželem, instruktorem atd. A co takle vzít děti, posadit do auta a vyrazit na výlet. Možná bych vzal kamarádku. A ne pořád manžel. Emancipace žen na cestě ještě asi nezačala. Založte si spolek v místě bydliště a navzájem se podržte a poraďte. Určitě je Vás dost, které to umí a mohou druhé něco naučit. Utrácet za kondiční jízdy a nebo riskovat hádku v rodině, to zato nestojí. A hlavně se ptát. Proč, proč.?? Je lépe se zeptat a být za blbce 5 minut, než se nezeptat a chovat se jako pitomec celý život. V tom je rozdíl mezi člověkem a opicí. Opice se neumí zeptat " A proč to tak je?„ Tak holky, moc se s tím ježděním nepárejte,není to žádná věda a vemte to pevně do svých rukou. A co trochu mody Čauki Václav

tatoo54321
24. jan 2014

@wencel69 Hlavný problém je v tom, že väčšina mužov svoho "žiaka" zhuláka za veci, čo sú jemu ako tak priridzené.
Ale je to správny prístup ? Veď auto je zbraň ! A pri ovládaní zbrane je potrebný kľud a pokoj, hlavne v dnešnej doprave. Z vlastnej skúsenosti viem, že tento problém nemajú iba ženy, ale aj deti jazdiace s oteckami, ktorí sú príliš nervózni, lebo ich dieťa NIČÍ ICH 4-kolesového miláčika.
A preto im je bližší inštruktor v autoškole, lebo má svoje pedále, ktorými "zachráni" čo by dotyčný nezvládol !

wencel69
24. jan 2014

@tatoo54321 Zdravím. Máte pravdu, že manžel jako spolujezdec není v začátku to nej nej. Ale každý začátek je těžký. A je třeba pořád nehledat nějaké ty berličky a záchrany. Jednou se musí začít samostatně řídit. Nejlépe hned po zkouškách. Neodkládat. Čím později se začne samostatně řídit, tím hůř. Obyčejně pomůžu adeptům tím, že s něma v rámci výuky projedu opakovaně trasu, kterou budou v začátku jezdit sami. Do práce, k rodičům, na nákup atd. Ale znovu opakuji, že vše jen o chuti to dokázat sám sobě jak jsem dobrý a že když chci, tak to jde. A to je hodně dobrý pocit. Mám kamarádku, která když řídí, tak já spím. Ne že raději spím, ale tak je dobrá. A když to umí jedna, umí to i další. Čauki. Václav

zabka88
27. jan 2014

@wencel69
@tatoo54321

krásne ponedlňajšie ráno želám 🙂 dúfam že ste mali pekný víkend aspoň ako ja 🙂

neviem ako iné ženy, ja jazdím s manželom nie preto že je manžel, ale preto že ho vnímam ako fakt dobrého šoféra, vážim si ho a je takým mojim "šoférskym vzorom" 🙂 musím povedať, že má aj dosť pevné nervy a určite ma nezdrbáva len za to že občas prudšie pustím spojku, alebo neskoro radím, proste za hovadiny... bohužiaľ väčšina kamošiek je skôr tiež vodič -začiatočník, aj keď nie z toho dôvodu ako ja , že majú čerstvo vodičák, ale jednoducho nemajú odvahu jazdiť... takže úprimne jazdiť s nimi by som neriskla 😀 z pohľadu vodičky - začiatočníčky, viac ako komentovanie či pomoc pri radení sa do pruhov ( v tomto muž ešte zohráva veľkú úlohu) potrebujem však ten pocit že niekto vedľa mňa sedí a že tam na to všetko nie som sama.. myslím že už jazdím vcelku dobre, ale len vtedy ak sa každý na ceste chová ako sa má, keby však došlo k niečom nepredvídateľnému, nemám ešte prakticky žiadne skúsenosti ,neviem ako by som reagovala.. myslím že na toto je fakt dobre že tam niekoho mám... aj v autoškole nám odporúčali aby sme zo začiatku nejazdili samy..

osobne, keby nemám pri sebe muža ochotného so mnou jazdiť, určite si kondičné jazdy zaplatím, s inštruktorom by som si možno trúfla aj do "špičky" alebo na niektoré šialené sídliská ako Dlhe diely u nás, proste oblastiam ktorým sa zatiaľ vyhýbam 🙂

dada1212
27. jan 2014

@zabka88 @wencel69
@tatoo54321 myslím, že je to individuálne, ja mám pocit, že napríklad u mňa funguje aj podvedomie a ked idem sama, viem že sa musím spoľahnúť len sama na seba a preto sa viac sústredím a premýšlam, šoféri s ktorými som jazdila ma skôr rozptyľovali.
a hlavne nepomohli mi veľmi v tých veciach čo som potrebovala, napríklad na neznámom mieste kde odbočiť, ja som si to všimla skôr, takisto mi nevedeli vysvetliť napríklad ako sa pozrieť do spätných zrkadiel a odhadnúť vzdialenosť či môžem odbočiť, ako sa správať na dvojpruhovom kruhovom ojazde atd.
namiesto toho skôr mali blbé reči ked som niekedy skočila do jamy, zaradila o sekundu pozdejšie, prudšie pribrzdila atd. hoci s ovládaním auta nemám problém, za to ma pochválil aj policajt, viem preradovať, púšťať spojku, predvídať čo bude a podľa toho pribrzdiť alebo preradiť atd, len niekedy nastane nečakaná situácia.

wencel69
27. jan 2014

@zabka88 Zdravím. Pokud je Váš choť tolerantní a má pochopení, tak Vám tímto svým postojem pomáhá více než si uvědomuje. Je opravdu skvělé, že máte tolerantního pana chotě a doufám že mu oplácíte stejnou mincí.
Když udělala zkoušky v autoškole, tak komisař a učitel podepsali, že jste schopna a způsobila řídit vozidlo v silničním provozu bez omezení. Pokud jste ale nejezdila 10 let, je možné, že máte psychický blok. Pak tedy budiž, projeďte si to s někým. Moc velký význam to mít nebude, ale pomůže Vám to s psychikou. Neotálejte a pusťte se do toho. Udělejte to příští měsíc. Hodně štěstí přeju. Václav

wencel69
27. jan 2014

@dada1212 Dobrý den. Ty zpětné zrcátka dělají potíže asi všem. Vzdálenost se opravdu odhaduje špatně. Osobně to řeším tak, že si najdu pevný bod kolem kterého jedu a ten pak sleduji v zrcátku. Tím získám odhad jakou vzdálenost mám od dalšího vozidla. Pokud jedu do pruhu, tak směrovku dávám až když vidím předjížděné vozidlo v prostředním zrcátku Co se týče té dírečky, tak si nemyslím, že je něco na Vaši straně špatně. Díra v cestě nemá existovat a nebo má být označena. A řidič nesmí měnit směr jízdy náhle a bez směrovky. Takže Vám nezbude nic jiného, než do některé vjet a projed.
Musím s Vámi souhlasit co se týče rádoby dobrých rad při řízení. Osobně, jsem toho názoru, že spolujezdec má zavřít papulu a být rád , že nejde pěšky. Kecy si má nechat až do cíle cesty. Pak je může taktně přednést.. Jen podotknu, že manželé finančně přispívají stejnou měrou na provoz vozidla. Proto dělat si nějaké nároky je hloupost.

lia09
17. feb 2014

ahojte prosim potrebujem poradit alebo sa skor vyrozpravat.teraz som zacala autoskolu a bola som na dvoch jazdach.Chcela by som vediet,ako ste to prezivali vy.Ci to bolo uz o nieco lepsie,ci ste vedeli aj sledovat znacky, s cim ste mali problemy....Ja mam pocit,ze po tejto druhej jazde sa nic nezmenilo.Abslotulne neviem sledovat premavku,ani len auta nevnimam,nic iba moje nohy.Instruktor mi hovori,teraz sa pozrite sem a musime sledovat toto ale ja sa aj pozriem,ale aj tak to absolutne nevnimam.Proste mam pocit,ze kym sa naucim neslodovat nohy ale aj premavku,tak sa mi aj minu jazdy 😝