Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Štúdium a tehotenstvo

maaarhulka
23. júl 2014

Ahojte 🙂 otvorila som túto diskusiu lebo by som s Vami skúsenejšími chcela prebrať jednu dôležitú otázku a budem vdačná za každý názor. Rozmýšľame s priateľom a bábätku. Ja idem teraz do posledného ročníka na VŠ a chcela by som otehotieť počas neho tak aby sa drobec narodil ked doštudujem s priatelom sme spolu 4 roky , pracuje ,zariaďujeme si bývanie len som sa chcela spýtať na skúsenosti báb ktoré boli tehotné počas školy, že ako to zvládavali, či to pre nich nebola veľká zátaž. Viem , že je to individuálne ale aj tak ma zaujímajú vaše skúsenosti a rady . Dakujem

zabka88
23. júl 2014

a čo tak najprv poriešiť svadbu? 😕

martinka100
23. júl 2014

@maaarhulka ahoj ja som otehotnela pred štatnicami a zvladla som aj statnice aj slavnostne promocie, diplom som ziskala s vyznamenanim, s priatelom sme spolu vyše roka a svadbu ideme riesit az o nejake 2 roky ked bude babo vacsie. Skola sa da zvladnut aj s babatkom a aj ked si tehotna. neboj sa zvladnes to , budem ti drzat palce 🙂

lady511
23. júl 2014

@maaarhulka ahoj ,,ja som bola tehotná v poslednom ročíku na strednej,,ale nevadilo mi to,,pekne som doštudovala,,žiadne pohlady,,ani komentáre,,ved som už nemala 17 aby som sa musela hanbiť ...učila som sa,,,stresovala ako každý ktorý končí školu..ale zvládla som..a neskor v buducnosti aj výšku..ale u nás to bolo neplánovane takže som na výber nemala...ale prečo radšej v pokoji nedoštuduješ?...vieš može ti byt zle,,nebudeš to dobre zvládat,,,potom aj naike psychické výkyvy...je niaky dovod prečo ten rok ešte nepočkáte?

karamelka100
23. júl 2014

Ahoj ja som mala štátnice 2 týždne pre pôrodom. Všetko dopadlo dobre akurát, že som si posledný mesiac tehotenstva neužila.

katymi
23. júl 2014

Ahoj, otehotnela som v prvom rocniku a pomaly ani som nevedela, ze som v tom. 🙂 Podla mna trosku narocnejsie je, uz ked studujes a mas dieta. Inak sa to da bez problemov zvladnut, ovsem ak nie je tehotenstvo rizikove.

monciky
23. júl 2014

@maaarhulka
ahoj, ja som otehotnela do letneho semestra 3. rocnika a akonahle som to zistila, tak sa mi nechcelo ucit🙂 bola som unavena a skola isla bokom, rocnik som ukoncila, na statniciach som sa potrapila, lebo mi bolo velmi zle, nie som na seba pysna, lebo vysledky pocas troch rokov som mala dobre a na diplome mam otras znamky, ale co uz, bola som rada ze ma zo statnic neodviezla sanitka...., podala som si prihlasku aj dalej,dufam, ze to s drobcom budeme zvladat, narodi sa 2 mesiace pred zacatim zimneho semestra u nas....

dionyzka
23. júl 2014

ja som absolvovala pocas studia dve tehotenstva. Rodila som v septembri a studovala s babatkom. No, bolo to dost tazke. Asi by som to privelmi neodporucala.

adeala
23. júl 2014

@zabka88 či a kedy budú mať svadbu je snáď ich vec a nemá to nič s témou spoločné, nie?

@maaarhulka my by sme chceli bábo a to som teraz v 2. ročníku na VŠ. Raz som už tehotná bola (žiaľ, nedotiahli sme to do úspešného konca) a čo sa týkalo školy a tehotenstva, tak tam žiaden problém nebol. Ak máte zabezpečenie, tak by som v tom problém nevidela 🙂

zabka88
24. júl 2014

@adeala iste je to ich vec 🙂 asi preto je MK plný tém, žien ktoré sa bez praxe, bez toho aby sa finančne osamostatnili, aby nadobudli status manželky v zmysle zákona a s tým súvisiacich práv ale rovno sa hrnú do dieťaťka.. jasné, skvelé riešenie, potom sa tu o pár rokov vyplakávajte ako vám manžel nedáva peniaze ako ste si nemohli dovoliť dokončiť školu ako vás nikde nechcú zamestnať.. hlavne že budete mať medzitým tri deti a čakať že štát o vás postará... super, ale áno je vaša vec, pobabrite si život keď chcete :-P

dafnea
24. júl 2014

@monciky to aké máš známky na diplome nikdy v živote niakého zamestnávateľa nezaujíma a tebe to v živote bude na houby 🙂

dafnea
24. júl 2014

inak dve kolegyne zo školy takto otehotneli a v pohode zvládli. Urobili to zámerne tak,aby potom nabehli hned do praxe a nemuseli chodiť na materskú, čo je pre zamestnanca vítané lebo neradi zamestnávajú ženy, kt. plánujú MD. Ale! Jedna kolegyne porodila v druhom ročníku a potom musela ísť do nadštandardného lebo to nezvládala. Každá sme iná,každá máme iné povinnosti, iné telo, psychiku, celkovo inak zvládame veci.. ak sa na to cítiš ok. Ja by som sa ale radšej vydala a potom uvažovala nad bábätkom ked už. Aj počas výšky sa to dá. Tie dve kolegyne sa tiež vydali počas školy. Jednoznačne som za to, že dieťatko by malo prísť do skutočného zväzku, aj tí partneri sa potom inak na to dívajú. Aspoň u nás to je tak.

monciky
24. júl 2014

@dafnea
🙂 ja viem, ale ja som nie so sebou spokojna...., ale tak co uz, okolnosti boli ake boli...., uvidime kde nakoniec skoncim, v akej praci po MD🙂

dafnea
24. júl 2014

@monciky no ja napr. mám predškolskú a element. pedagogiku vyštudovanú a na mojom prvom pohovore do materskej školy ma "porazila" pani, ktorá chodila len na hotelovú akadémiu čo s deťmi nemá nič spoločné. Tam som si uvedomila ako ti je škola na houby. Jedine známosti tu majú cenu.

adeala
24. júl 2014

@zabka88 mám dvoj ročnú prax a naplánovanú svadbu. Ako vieš, že slečna nemá prax? Popri štúdiu sa nedá získať? Právne veci ohladne majetku atď. sa dajú riešiť aj inak, ako svadbou.

zabka88
24. júl 2014

@adeala napríklad preto že slečna píše iba o priateľovi že pracuje... a o sebe nič iba že je v 4 ročníku.. majetok môžeš riešiť podielovým spoluvlastníctvom, avšak neviem si predstaviť ako riešia teraz to "zariaďovanie domácnosti" to si akože delia bločky? ale oki, keď im to vyhovuje.. ale hlavne treba riešiť tieto veci skôr ako bábo, či najprv treba porodiť a skončiť na rodičovskom, lebo podľa toho čo píše nemám prečo predpokladať že by jej vznikol nárok na materskú až potom začať rozmýšľať nad tým z čoho ho budem živitť seba a dieťa ak by zostala bez priateľa?

dafnea
24. júl 2014

@zabka88 ja som naklonená obom stranám - na jednej, nevieme ani koľko partner zarába, možno dosť na to, aby ona nemusel vôbec 🙂 na druhej strane nezazlievam jej ani ten pocit, že chce byť už matka a čaká, že otec-partner sa o nich postará. Bolo to tak zaužívané od vzniku ľudstva a to, že teraz sú matky aj živiteľky okrem výchovávateliek a gazdiniek, je len výplod modernej doby a to ešte je krátka doba na to, aby sa úplne vylúčilo to zakorenené stovkami rokov - žena - matka, otec- živiteľ.

dafnea
24. júl 2014

teda na druhej strane som myslela, že chápem aj tvoj postoj - mala by si niečo odpracovať aj kvôli peniazom ale aj skúsenostiam. V práci sa človek akoby dostane do takej inej roviny, dospie, je zodpovednejší.. viem to na sebe. Začne si viac vážiť čo si zarobí a kúpi a pod. A to potom pretransformuje do výchovy dieťaťa.

zabka88
24. júl 2014

@dafnea jasné, ono nie problém či ich muž uživí či nie, ide o to aby ona bola potenciálne, ak by sa niečo stalo, schopná uživiť aspoň seba a dieťa, ale baba s ledva ukončenou školou, bez praxe a ešte s malým dieťaťom, má ťažko šancu.... a kedysi mužovia - živitelia neopúšťali svoje ženy a deti ako na bežiacom páse.. a matky svojich detí si zvykli brať, dnešné ženy to majú na háku - ešte sú hrdé na seba aké sú samostatné lebo im papier netreba a keď sa dačo poserká tak sú v total zraniteľnej situácii.. takto rozmýšľať si môže dovoliť finančne samostatná žena, ktorá má vlastné bývanie a úspory pre prípad problémov ale nie štvrtáčka na výške ktorá ešte sama sa postarať sama o seba a nie ešte o dieťa .....

veď si len prečítajte príspevky v skupine pomoc v hmotnej núdzi - každá druhá začína slovami, som sama s malým dieťaťom, partner nás opustil, mám len rodičovský, prosím o pomoc, nemám ani na mlieko ..

no, ale každá sme múdra že mne sa to stať nemôže, že?

maaarhulka
autor
24. júl 2014

@zabka88
@dafnea
@adeala
uff nejak táto debata nabrala iný smer ... 🙂
chcela som pomôcť vyriešiť otázku aké náročné je študovať počas tehotenstva.
ale k Vašim komentárom: bábo plánujeme už teraz pretože priateľ je starší obaja túžime mať svoju rodinu, k svadbe tú plánuje na jeseň ale keďže som tu chcela riešiť tehotenstvo nie svadbu tak sa mi nezdalo potrebné ju spomenúť. A čo sa týka tých peňazí do zariaďovania bývania neviem síce čo má tehotenstvo s tým spoločné ale ja brigádujem, takže tiež dávam peniaze do zariadovanie a dokonca sa dá povedať, že v odbore ktorý súvisí s mojim zameraním takže to k praxi, Začiatočný plat v mojom odbore nie je veľký takže keby sa mi s toho vypočítala polročná materská nerobilo by to taký veľký rozdiel oproti rodičovskému príspevku.

zabka88
24. júl 2014

@maaarhulka to či to zvládneš je len na tebe a závisí to aj od dieťatka, lebo ak ťa nenechá vyspať v noci tak ťažko sa ti bude učiť.. tiež musíš porozmýšľať kto ti bude strážiť bábo keď budeš potrebovať ísť na skúšku, alebo finišovať pri diplomovej práci resp. pri štátniciach... pohodička to asi nebude ale keď sa na to cítiš tak smelo do toho..
to ostatné čo som písala nesúviselo s materstvom skôr s načasovaním materstva... zariaďovanie má spoločné asi to, že keďže zariadujete ako partneri, tak to čo kúpite je toho, kto to vie preukázať bločkom.. nakupovanie zariadenia v manželstve je už niečom inom 🙂 preto by som radšej počkala na tú svadbu v jeseni 🙂 takže asi tak..
v každom prípade sa drž, a pevne verím že sa o pár rokov neuvidíme v skupinách právne poradenstvo, rodinné problémy, rodinný rozpočet a podobne..

dafnea
24. júl 2014

@maaarhulka ono to všetko spolu súvisí, takže to od tvojej otázky vôbec neodbočilo

Tu začni písať odpoveď...

Odošli