Štúdium učiteľstva 1 - 4 ročník - anglický jazyk

pepa1
18. feb 2013

Rada by som sa spytala ci mi vie niekto poradit nejaku VS kde sa studuje ucitelstvo pre 1-4 rocnik, externe, hlavne anglicky jazyk. Rada by som ucila anglictinu na skole. Najlepsie v okoli Trencianskeho kraja,pretoze mam doma 2,5 rocne dieta takze chodit do Bratislavy alebo Trnavy by bolo daaaaleko. Uz som nasla ze v Banskej B. je pedagogicka fakulta ale tam sa studuje iba v dennej forme. Zilina a Trencin som nenasla nic,mozno zle hladam alebo nejake detasovane pracovisko. Aj som rozmyslala studium jazykov, ale na to by som si musela spravit este extra pedagogicke minimum,dokopy 7 rokov studia,to zas nechcem tolko vysedavat v skole, 🙂 mozno mi poradia uz hotove ucitelky ci sa da napr. aj s bakalarom- 3 rocnym studiom ucit na skole alebo potrebujem Mgr. Viete niekto poradit ? 🙂

kacusik69
18. feb 2013

myslim ze tieto odbory su kombinovane - teda AJ + volaco... ja chodim cisto na AJ ale nie ucitelsky smer a teda do TT, ale som spokojna... neviem aka situacia je u vas, ale ja som mala napr. moznost hned po strednej ucit anglictinu v skole, nakolko to bol rok kedy zaviedli anglictinu povinnu a bolo malo anglictinarov... lenze ma prijali na skolu (teraz koncim) tak som uprednostnila to... oficialne budem potrebovat pedagogicke minimum, ale myslim, ze ak anglictinu ovladas na velmi slusnej urovni + maturita bola z vyssej urovne anglictiny, mozno by nemusel byt problem...
@pepa1

luciahromadkova
18. feb 2013

teraz je to tak, ze sa studuje bc. predskolská a elemntárna pedagogika, po skoncení mozes ucit v MS, alebo pokracujes primarna pedagogika /uc. pre 1. stupen ZS/ na Mgr. ucit az potom mozes v ZS. myslim ze toto sa da aj externe. niektorí pokracuju aj v Mgr. odbore predskolská pedagogika
Aj- ucitelský odbor na pedagickej fakulte sa v externej forme studovat neda, iba v dennej
ale ak by si chcela ucit v MS, mozes si spravit statnicu z AJ a bc. stupňom možes uciť v MŠ angličtinu
resp. ak chces ucit AJ, mozes studovat na pedagogickej fakulte ucitelský odbor jednoodborový, Bc. externe napr. nitra https://www.ukf.sk/index.php?view=article&id=13...
v trnave sa to neda http://pdf.truni.sk/uchadzac?informacie&prijima..., detašovane pracoviska neviem ci tieto pedagogicke fakulty maju

alena0305
18. feb 2013

@pepa1 Ja učím AJ na ZŠ na 5-9. ročníku.Ja som študovala 4 roky externe v Bratislave ale len jednopredmetové - ale chodili sme do Žiliny a mali vtedy ešte v 2 mestách - ale neviem kde. Ak by si chcela učiť na 5-9 - stačí ti 5-ročné štúdium ale na pedagogickej fakulte. Na 1-4r. by si musela študovať asi všetko nielen angličtinu. U nás si toto štúdium dorábali kolegyne,ktoré už majú vyštudované učiteľstvo na roč. 1-4. Na to,že učiť môžeš aj s Bc by som sa moc nespoliehala - teraz možno ešte 2-3 roky lebo zaviedli AJ povinnú a majú nedostatok učiteľov ale množstvo učiteliek z 1-4. si dorába AJ - u nás napr. 6 kolegýň. Takže tak za rok -dva už bude mať možno polovica škôl túto situáciu poriešenú.

pepa1
autor
19. feb 2013

@kacusik69 s maturitou ucit nemozem,tam vraj musim mat VS, ty v TT studujes co, ked je to cisto anglictina, prekladatelstvo? Aj tom som rozmyslala len cisto ang. studovat + to pedagogicke minimum, lenze to by vyslo na 7 rokov studia co je uz dost 🙂 ty planujes ucit?

pepa1
autor
19. feb 2013

@luciahromadkova no v materskej skole nechcem ucit, kamoska tak uci a vravi ze to je za almuznu...vacsinou sa to u nas uci v skolkach tak 1x do tyzdna,takze maaalo 😒 Pozerala som ten link na Nitru mozno to by slo-maju jedno aj dvojodborove studium, akurat teraz co je lepsie aj do buducna studovat,ci len tu anglinu alebo + nieco kedze co pocuvam dost ucitelov si doraba anglicky jazyk,pokym ja dostudujem uz aby sa nehladali ucitelia cinstiny 🙂 @alena0305 Alenka a co to mas vystudovane ked mas 4 roky studia,ved bc. je 3 roky + 2 roky mgr. Ved uz uvazujem ci si nespravit radsej jednopredmetove 5-9 anglinu + dostudovat k tomu 2 roky aby som mohla ucit aj na 1-4 stupni- mat vacsi zaber, aj ked by to bolo dokopy 7 rokov studia,co je dost lebo co tak pocuvam tak sa dost ucitelia dovzdelavaju v anglictine pre 1-4 rocnik a pokym ja dostudujem aby som sa este mala kde zamestnat 🙂

kacusik69
19. feb 2013

@pepa1 ja mam odbor anglicky jazyk v odbornej komunikacii... vsestranne zameranie - ucitelstvo (s ped. minimom), tlmocnictvo, cestovny ruch (delegat) zalezi ako sa uchytis... najviac by sa mne osobne posledne pozdavalo, skolstvo by som chcela najmenej, ale ak by nebolo nic ine, brala by som... je fakt ze kedysi som chcela ucit, ale casom sa moj nazor zmenil, netvrdim ze by mi ta praca vadila, to nie, deti mam rada, ale predsa len ak by bola lepsia prac. prilezitost urcite by som sa skolstvu vyhla...

myslim ze ped. minimum sa da spravit uz aj po bc., ale nie som si ista... moja ex triedna zo strednej ucila hned od maturity!!! potom si dorabala bc., vlani skoncila mgr. - studovala externe takze popri tom mohla pracovat v pohode... uci sice na strednej takze v tom je to asi ine... mozno ked na ZS by si chcela tak to treba... neviem, nemam skusenost...

kacusik69
19. feb 2013

@pepa1 osobne si ale myslim ze isto by sa niekde nasla skola (ako som mala aj ja moznost) ze ucit aj bez ped. minima... hovorim, ja som dostala ponuku hned po maturite...

luciahromadkova
19. feb 2013

@pepa1 ja som myslela tak, ze by si bola ucitelkou v MS na plný úvazok, nielen na 1 hod. menej penazi....,teda bola by si ucitelkou MS a navyse by si mala anglictinu, co by ocenili napr. v súkromných a bilingválnych MS, kde su o nieco vyssie platy. Alenka ma pravdepodobne jednoodborove studium anglický jazyk a literatúru a to sa študovalo 4 roky, po starom. Tiez som vystudovaný predskolský pedagog, studovala som v mgr. odbore 4 roky, teraz uz robia 5 rokov /3 bc. +2 mgr./
Ale ak chces mat lepsi plat do skolstva vobec nechod, lebo po skoncení VS, aj tak budes zacinajuci ucitel, ktorý je zaradený v nizsej platovej triede, potom musis rok absolvovat adaptacne vzdelávanie a urobit otvorenú hodinu s rozborom vratane preukázania poznatkov, a o tom ci ho uspesne ukoncis rozhodne komisia s riaditelom skoly, az potom ta zaradia do platovej triedy kam patris s VS vzdelanim. Takze ak nie si presvedcena o tom, že by ta táto práca skutocne bavila a chces to robit pre peniaze, tak urcite nie skolstvo.

fialka18
19. feb 2013

@kacusik69 nechápem, ako po maturite, si šla učiť, vzali ta bez VŠ ? Strednú máš pedagogicku ?

fialka18
19. feb 2013

@kacusik69 A ešte sa spýtam, myslíš si, že keď mám maturitu a skončila som 4 rok na jazykovej škole AJ a bola som 5 rokov v zahraničí, kde som sa zdokonalila v AJ mohla by som učiť niekde na škole ? Ďakujem.

kacusik69
19. feb 2013

@fialka18 vyssie som to pisala... dostala som ponuku ist hned po maturite ucit (strednu mam obchodnu akademiu ale maturitu mam z vyssej urovne a anglictinu na velmi slusnej urovni + certifikat) pretoze to bol akurat rok kedy zaviedli AJ povinnu aj na prvy stupen a bolo malo ucitelov, mohla som zacat ucit... avsak prijali ma na VS tak som uprednostnila to kedze popri dennom studiu by som nestihala...

to ci by si mohla ucit na skole neviem, to zalezi od konkretnej skoly, ja som tuto ponuku ako som pisala dostala aj napriek tomu ze som nemala ziadne doterajsie skusenosti, ani strednu pedagogicku... v sucasnost ped. minimum treba na vacsine skol... mne to bolo umoznene aj preto ze riaditelka tej skoly je mamina spoluziacka a keby chcem ucit teraz ked zostatnicujem, myslim si ze napr. u nas na mojej byvalej strednej by tiez nebol problem aj bez ped. minima... resp. keby si ho dorobim uz pocas prace (kedze aj tak je to externe studium, aspon na nasej skole) ... okrem toho anglictinu aktivne doucujem a isty cas (i ked relativne kratko) som bola aj v jazykovke, lenze teda s tym ze studujem anglictinu v sucasnosti aj na VS

alena0305
20. feb 2013

@pepa1 Ja som študovala magisterské 4 ročné ale len jednopredmetové (AJ - pre 2.st. ZŠ + SŠ). Skôr by som ti teda odporučila študovať dvojodborové. Dobrá ale ťažká kombinácia je AJ + SJ. Lebo napr. občiansku, etickú a také ľahšie predmety dávajú učiť aj učiteľom, ktorí to nemajú vyštudované. Lebo väčšiu polovicu musíš učiť to na čo máš papier a zvyšok ti môžu dať čokoľvek - preto na malých školách učí jeden učiteľ aj 3-4 predmety ale má to náročnejšie. Ešte som nepočula, že by sa 2 ročným štúdiom dalo dorobiť to - aby si mohla učiť aj na 1-4. Ešte to môžeš urobiť aj tak - že v mieste bydliska sa priamo na škole (školách) sa opýtaš ako to u nich vyzerá do budúcna - u nás keď kolegyne chceli niečo študovať tak sa priamo riaditeľa spýtali čo bude potrebovať (podľa toho,kto pôjde do dôchodku a tak). Ale v školstve ti nikto nezaručí, že vyštuduješ 5 rokov a bude ti to už navždy stačiť. Niekto si dorába 2 roky a potom za 10 rokov ďalšie 2 roky.

cemi
20. feb 2013

Ja som ucila na zakladke anglinu.... Mam filozoficku fakultu, odbor filozofia, takze uplne odveci. Spravila som si pedagogicke minimum v Trnave - da sa aj na inych pedagogickych fakultach a statnicu z angliny. To ti momentalne podla vyhlasky staci na ucenie cudzieho jazyka. Takze musis mat titul, ped. minimum a statnicu z jazyka. Navyse vlastne mozem ucit aj obciansku nauku.

cemi
20. feb 2013
pepa1
autor
21. feb 2013

@cemi aj tak sa da,len ja som chcela max.5 rokov studia, dorabat ped. minimum uz nechcem, ale jasne registrujem ze aj tato variacia je jedna z moznosti 😉 a mozes ucit na vsetkych stupnoch aj strednej?,

cemi
21. feb 2013

@pepa1 ano. Ty nemas VS? Som myslela ze mas...

pepa1
autor
21. feb 2013

@kacusik69 ty mas ang. v odbornej komunikacii a mozes ucit ang. na vsetkych stupnoch aj strednej skole? Co som pozerala tak ucit mozes a nemusis dorabat ped. minimum. Snad som dobre kukla 🙂 To je presne co hladam,len jeden problem je ze sa moze studovat iba v dennej forme a ja len externe hladam a nemozem vysnorit ci aj externe sa da ale skor nie ☹ Ty mas denne studium?

pepa1
autor
21. feb 2013

@alena0305 @luciahromadkova pozeram kocky ze ste studovali 4 roky, to odkedy zmenili na 5 rokov? 🙂 Ved prave rozmyslam ci staci studovat jednoodborove len anglinu,alebo radsej k tomu supnut este nieco-teda dvojodborove studium aj ked to bude narocnejsie. Len aby som ten druhy odbor vyuzila,pretoze co si pamatam zo skoly tak 1 ucitel ucil jedno,druhy druhe proste nikdy neucil 1 ucitel 2 predmety. Preto neviem aky je trh teraz a ci je lepsie pre skolu zamestnat 1 ucitela co moze ucit 2 predmety alebo 1 ucitel 1 predmet,ci nakoniec aj dvojpredmetovy ucitel neskonci jen pri jednom. Alenka to mi kamoska hovorila co uci anglinu na strednej ze sa da dorobit ang. pre 1-4 stupen v Ziline,ze to trva 2 roky. A ako si to myslela ze si studovala v Blave externe ale chodili ste do Ziliny? V Blave sa da externe studovat ale v Ziline neda, mne je blizsie Zilina,to by bolo ok ale nic som nenasla ze sa da studovat externe ang.

pepa1
autor
21. feb 2013

@luciahromadkova este som zabudla 🙂 v Nitre maju tie stranky zvlastne,ked sa pozriem na ten link od teba tak sa zda ze sa da studovat externe anglina,ale ked pozriem na stranky univerzity tak tam uz najdem ze sa da iba v dennej forme studovat ☹ A to adaptacne vzdelavanie je nejaka novinka? 🙂 kolko prekazok pre zacinajuceho ucitela.... 🙂 da sa na tom aj pohoriet ci podrzia ucitela.

pepa1
autor
21. feb 2013

@cemi nemam ale chcem si spravit, tak preto hladam ako za najkratsi cas vystudovat aby som mohla ucit anglinu,ale len externe 🙂

kacusik69
21. feb 2013

@pepa1 aj externe je... napisem ti o chvilku podrobnejsie... musim cosi dokoncit...

kacusik69
21. feb 2013

@pepa1 u nas na skole je aj externe, chodi sa do skoly len v sobotu, plati sa Bc. tusm 800 eur, Mgr. 1200 eur (za cely rok/dva semestre) ale ci sa da ucit bez PM to neviem, ja som si vedoma toho ze po novom myslim ze to PM treba mat, ja som hovorila len svoj pripad ze som nemusela a myslim ze keby sa teraz rozhodnem ucit tiez by som nemusela (aspon nacas, dorobit si ho ked tak potom - myslim ze to dost zavisi od vedenia a "vyssich" sil a ti mi to predtym umoznili, len som to teda neprijala)

"problem" je ten ze my prakticky nemame ziadne pedagogicky zamerane predmety a pod., ale napr. aj moja ex triedna uci, tiez vystudovala toto a myslim ze PM nema... my tam mame z tych vseobecnych predmetov ako je jazyk - fonetika, morfologia, lexikologia, lexikografia, syntax, kontrastivna jazykoveda atd., dalej literatura anglicka/americka, dejiny a realie USA, GB a anglofonnych oblasti (predmet statnej skusky) aj odborne predmety - preto odborna komunikacia, a to pravo, obchod, uradna korespondencia, medicina, publicistika a pod. takze to zas napr. vhodne skor pre lektora do jazykovky mozno... ale myslim ze na rozsah vyucby na strednej ci zakladnej skole to staci... podla mna! fakt zalezi asi od konkretnej skoly ci by ta vzali bez PM alebo nie... resp. ake moznosti by ponukli...

kacusik69
21. feb 2013

dlzka studia je potom Bc. 3 roky a myslim ze uz aj Mgr. schvalili 3 roky (ak hovorime teda o externom) + PM je 4 semestre, externe, cize dalsie dva roky...

tatjab001
21. feb 2013

Celkom urcite je kombinacia 1.stupen plus ANJ v Presove. Ale to je pre teba asi velmi daleko. Chodilo sa v piatky a v soboty.

aadulik2110
21. feb 2013

@pepa1 a NR?

luciahromadkova
21. feb 2013

@pepa1 myslim, ze ta anglictina sa studovat externe asi neda, a tým ucitelkám 1. stupna dovolili studovat 2 roky anglictinu, len preto, ze treba jazykarov, ked týchto vyucia, potom to padne, lebo skoly chrlia a absolventov a donekonecna nebude nedostatok jazykarov
my sme studovali este po starom, preto len 4 roky, uz je novy zakon, treba akreditácie a pod., tak zas je to ine...
co sa týka adaptačného vzdelávania, to platí od r. 2009, lebo je nový zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch, a s tým prislo nove delenie kategóriípedagogických zamestnancov, takze preto, ale aj predtým bolo uvádzanie zacínajúcich pedagogov, len nerobili skusky a otvorenu hodinu, takze tak..., ako som pisala vyssie zavisi od riaditela skoly, a komisie ci budes uspesna alebo nie..., samozrejme mozes 1 krat opakovat, viac nie a je sa mozne odvolat..., ale ak komisia rozhodne, ze nie tak nie a nezaradia ta potom z kategorie zacinajuci pedagog do kategorie samostatný pedagogický zamestnanec a ani na plate ti nepridaju..., samozrejme ak riaditel chce zacinajuceho ucitela nemyslim, ze by mu nechcel dat sancu a prilezitost, aby robil dalej 😉

luciahromadkova
21. feb 2013

@kacusik69 @pepa podla zakona by si mala mat pedagogicku sposobilost, ak nemas je potrebne pedagogicke minimum, teda je potrebne doplnit si vzdelanie o pedagogiku a psychologiu,
prax je taka, ze ucia aj bez pedagogickeho minima, ale keby si chcela zmenit zamestnanie nemuseli by to inde uznat, alebo by ti dali podmienku, ze si ho musis dorobit
ak chces ucit treba urcite pedagogicke minimum 😉

kacusik69
21. feb 2013

@luciahromadkova hej hej, viem ze zakon je taky... ja som popisala len moju skusenost... ako pises, nemusia to uznat alebo si ho budes musiet dorobit pocas prace...

pepa1
autor
22. feb 2013

@kacusik69 da sa aj externe? Ja to asi obvolam,lebo na nete sa pise ze je iba denne a ked vravis ze sa da aj externe...aj ked som si myslela ze sa da ucit aj bez ped. minima,tvoj odbor ang. v odbornej praxi, ale asi tam zavolam a spytam sa,snad to budu vediet 🙂 a nestras ze Mgr studium externe ma byt 3 roky, to by som sa nato cele vykaslala 6 rokov studovat 😖

kacusik69
23. feb 2013

@pepa1 no na niektorych skolach je to myslim uz schvalene, ak to neplati "globalne" - ze Mgr. externe 3 roky...

a jasne ze mame aj externe studium, otvara sa kazdy rok, je (novo)akreditovane od r. 2010, pozri www.ucm.sk a tam sa preklini na Filozoficku fakultu, tam su kdesi podmienky prijatia a vsetky tieto info, rovnako aj info ake odbory v akej forme studia su otvarane, pocet rokov studia a predpokladany pocet prijatych uchadzacov (na externom to byva tak 25, na dennom 50)