Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Sú lekárne povinné brať staré lieky?

syrik
17. jún 2014

Ahojte, chcem sa spýtať, či Vám lekárne nerobili problém, keď ste im priniesli stare lieky? Ja som do jednej lekárne opakovane doniesla lieky, zobrali to s ohrnutym nosom a odute a na tretí krát mi to odmietli vziať, pokiaľ nevylupnem každú jednu tabletku z blistrov do sačku! Odmietla som to, nakoľko nemám na to ani čas a na druhej strane, mám malé dieťa, ktoré, čo nájde, dáva do úst - proste sa bojím. Tak som im povedala, že ok, ja to môžem hodiť do najbložšieho kontajnera ( samozrejme som to neurobila ) a nechali ma pokojne odísť. Nie je to náhodou ich povinnosť zo zákona? Mimochodom, v druhej lekárne mi to bez problémov vzala. Ja si myslím, že v akejkoľvek podobe ich tam pacient doniesie, sú povinní to prebrať. Môžu byť radi, že to ľudia nevyhadzujú do koša alebo nesplachujú. Normálne som vytočená....A to som sa teraz dočítala, že ak ma niekto uvidí to hodiť do koša, môžem dostať pokutu v nemalej výške. Čo si o tom myslíte?

stefka33
17. jún 2014

@syrik No, ja to vždy tak robím, že tabletky po záruke vytlačím z blistra do sáčku a tekuté sirupy, kvapky zlievam do jednej fľaštičky. Ale pravda je že zákon nehovorí nič o tom, že by som to robiť mala, takže si myslím, že ich mala od teba zobrať a maximálne ťa poprosiť aby si ich nabudúce priniesla vytlačené.

jul11
17. jún 2014

@syrik nosim roky do lekarni tabletky a este mi nikto nepovedal,ze to mam vytlacit z blistrov

monicm
17. jún 2014

@syrik jediné,čo musíš je vybrať ich z papierových obalov,tu máš link priamo no štátny ústav kontroly liečiv,kde o tom píšu

http://www.sukl.sk/sk/media/lieky-v-mediach/ako...

syrik
autor
17. jún 2014

@monicm a vybraté Z umelej hmoty.To nie je blister? To mi povedali aj v tej,kde mi to zobrali.

mijunik
17. jún 2014

@syrik presne som Ti chcela napísať to, čo @monicm, že len vybrať z papierových obalov. Ale záleží od lekárne, kde ako reagujú. No neviem, že by to nebolo aj na poslanie nejakej kontroly. Totož stalo sa mi, že mi v jednej lekárni povedali, že "tekuté lieky môžete vyliať do umývadla"... 😲 Rozumej napríklad Mucosolvan. Ale kurnik, veď je to liek, tak aké vylievanie do umývadla?... A že tabletky povytláčať z blistrov. Ale aj náš malý synček všetko cpe do pusinky, veľmi som sa bála. A v inej lekárni mi lieky zobrali a ešte povedali, že z blistrov vytláčať netreba, že len vybrať z tých papierových obalov. Je to asi o pohodlnosti samotných lekárničiek a lekárnikov mám taký pocit.

mijunik
17. jún 2014

@syrik V jednej lekárni mi ukázali informáciu zo ŠUKL, kde sa píše (odfotila som si to mobilom), že "Nespotrebované lieky odovzdajte do lekárne iba vo vnútornom obale (blister, sklenená alebo plastová nádoba, hliníková tuba)." Toľko k "povinnosti" vytláčať lieky z blistra a riskovaniu, že sa k nim dostane drobec... 🙂

syrik
autor
17. jún 2014

@mijunik Presne tak- sú tam dve A veselo klabosia. Keby je chrípková epidémia a nevedia, čo skôr nepoviem.Najviac ma dozralo, že má pokojne nechali odísť, keď som povedala,že to hodím do najbližšieho kontajnera. A za toto mam chuť tam kontrolu poslať. Dajte tip ako,a idem na to 😀 Mám chuť sa tam vrátiť a urobiť cirkus,ale k čomu by to bolo dobré, že? Mala som im to tam položiť, otočiť sa a odísť. Nech si s tým robia, čo chcú.Keď budú takto ľudí preháňať, tak sa im na to hlavne starší vykaslu a splachnu to do zachoda.

mijunik
17. jún 2014

@syrik presne, mojich rodičov keby poslali takýmto spôsobom preč, tak to hodia do kontajnera (teda mamina určite), lebo by si mysleli, že je to OK, keďže je to info z lekárne. A to pritom moji rodičia nie sú nejakí senilní starkí, ktorí majú veci dopletené... Len jednoducho veria "fundovaným" odpovediam magistier. Neviem kto má na starosti kontrolu lekrání, predpokladám, že by to mohol byť ŠUKL, ale fakt neviem.

gagik
17. jún 2014

mať tak vaše problémy a milion euro na účte ...

syrik
autor
17. jún 2014

Našla som tam kontakt,pošlem tam mail a opýtam sa.Ďakujem Vám všetkým 🙂

syrik
autor
17. jún 2014

@gagik Ty si asi Z tých, čo to spláchuje do zachoda.Toto je dosť vážny problém, si myslím.

klincek
17. jún 2014

@monicm
@syrik podla toho clanku od monicm by sa zrejme mali vyberat aj z blistra (tiez si myslim, ze blister je obal "z umelej hmoty"). ale uz ma niekto vidi, ze budem takto "popoluškovať" x baleni starych liekov 😝. vyberiem z papieroveho obalu a odovzdam v sacku-a ked sa im nepaci, spytam sa, kde je problem, patricne im to skomentujem (podla toho, co mi povedia 😅) a pripadne si ich teda aj vezmem a odovzdam inde. ale dam im jasne najavo, ze do tej lekarne uz nepridem nic ani kupit!
pritom odpad triedim, a velmi poctivo, ale toto uz prehanaju.

klincek
17. jún 2014

@syrik ked zistis, ako to ma byt, daj sem echo 😉

mijunik
17. jún 2014

@syrik tiež si myslím, že keď sa raz lieky majú odovzdávať v lekárni, tak to pre niečo je... 🙂 Ale tak napríklad čo bola tá aféra s Calciovou masťou, že tam čosi bolo a že sa to malo vrátiť do lekárne a oni vrátia peniaze, tak v tej lekárni, kde odporučili vylievať tekuté lieky do umývadla, tak tam dávali zákazníkom tlačivo, ktoré mali vyplniť a poslať na vlastné náklady už neviem kam, aby dostali späť peniaze za Calciovú masť. Takže kopec ľudí sa na to vykašľalo. A ešte ubezpečili maminu, že kľudne tú masť môže používať, že ak to nedáva na otvorenú ranu, tak sa nič nestane! 😲 V inej lekárni zobrali mastičku s tým, že určite by ju nepoužívali, dali zákazníkovi vyplniť tlačivo a potom všetky vyplnené tlačivá (žiadosti o vrátenie peňazí) posielali naraz tam kde sa to malo posielať. Jednoducho to riešila lekáreň a nie zákazník... Zase to bolo o prístupe...

caoli
17. jún 2014

ked zomrela moja mama, doma zostalo za 2 veľké igelitové tašky liekov, veľa-väčšina takých, ktoré sme už nestihli použiť, o.i. aj niekoľko balení fraxiparinových injekcií. všetko som to odniesla v tých dvoch taškách do lekárne tak, ako bolo, nič som nevyberala z pôvodných balení (nevedela som, že to treba a v tom rozpoložení mi ani nenapadlo to skúmať). Povedala som, ako sme tú zbierku nadobudli a že žiaľ už nestihli pomôcť a pani magistra tašky bez jediného slova vzala. Je to o prístupe.

monicm
17. jún 2014

@syrik v podstate máš pravdu,to som si neuvedomila,že je to z umelej hmoty,na druhej strane mi nejde do hlavy,prečo krémy môžu byť v umelej hmote a tablety teda nie .ja musím povedať,že v našej lekárni chcú len to,aby neboli v krabičkách a bolo to v nejakom sáčku,bez problémov a s úsmevom ich vezmú

tykat
17. jún 2014

@syrik ...na rozdiel od teba som to urobila...hodila som to do najbližšieho kontajnera, jednu veľkú igelitku. Tiež ma nechali bez mihnutia oka ísť, vraj to nemajú kde skladovať. Také nervy do mňa vošli... Ja fakt nebudem vylupovať stovky a stovky tabletiek čo ostali keď mama zomrela (akurát si nechala predpísať lieky na dva mesiace, mala kopec diagnóz).

lyzzy
17. jún 2014

milionkrat som brala naspat stare lieky a zobrali ich bez problemov...a nevyberala som ani z papieroveho obalu a ani nezlievala...proste tak ako boli som ich dala do saciku a odovzdala.Vzdy ma prijali s usmevom.

tykat
17. jún 2014

@lyzzy ...hm tak to si mala šťastie...v Sunpharma na mňa teta pozerala akoby som jej chcela použité plienky odovzdať, nemá to kde skladovať, mám to vylúpať a až tak to zoberú.

barbara088
17. jún 2014

ja mam lieky v boxe na kuchynskej linke

lyzzy
17. jún 2014

@tykat ....a ja este dobra dusa som sa prvych par krat spytala ze ci to takto moze byt.....a oni ze jasne,ze oni si to uz urobia tak ako treba.To zavisi asi od tety lekarnicky ze aky ma den.

syrik
autor
18. jún 2014

Tak,mám odpoveď zo sukl - nemusia sa vyberať tablety Z blistra a lekáreň je povinná lieky prebrať. Nesmú sa vraj odovzdávať potravinové doplnky a kozmetika.Túto lekáreň skontrolujú. 😉

hemetre
18. jún 2014

Lieky sa beru a s blistrami, ale veeeelmi zalezi od lekarne, volakedy mali u nas oznam , ze ich treba odovzdat bez blistrov, no naposledy som niesla vsetky stare a nedouzivane a zobrali vsetky.

sisaka
18. jún 2014

viem,ze ekologicky pristup je velmi dolezity, ale v niektorych pripadoch je pravdepodobne lepsie ho trosku "upravit" ako napriklad v tomto, aby sa nestavalo to, co tu niekto pise, ze lieky nie su prijate (nikto sa s tym v lekarni nechce babarat, tak to kazu zakaznikovy), alebo to ludia vzdaju a vyhodia to do kontajnera, ci splachnu do WC, umyvadla - najhorsie mozne.
Tu v Kanade berieme vsetko, tak ako zakaznik prinesie, vratane obalov - papierovych, ci plastovych, hadzeme do specialnych kontajnerov a tie idu potom na spalenie .... a to sme teda krajina, kde sa dost potrpi na recyklovanie a ekologiu.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli