Úzkosť. Čo mám robiť?

filipko
4. feb 2008

ahojte dievcata,

prosim poradte mi niekto kto mate skusenosti s uzkostnou poruchou ako sa da toho zbavit. U mna sa objavila 7 mesiacov po porode, uzivala som rok antidepresiva, no aj napriek tomu ju stale pocitujem, niekedy mavam hnacky a byva mi zle od zaludka. zacala som chodit k homeopatke, som na zaciatku liecby, neviem ci to zaberie. Snazim sa robit vsetko pre to aby som sa toho svinstva zbavila ale nejak sa mi to nedari. Som z toho velmi nestastna...prosim poradte mi kto viete...dakujem

evahora
14. feb 2017

ja uvediem len jeden priklad co mi zabralo, roky som sa trapila s nervozitou, uzkostou a aj s niecim podobnym ako panicka porucha, skusala som vsetko mozne od diet bez lepku, cukru a aj redukovala potraviny tvoriace histaminovu intoleranciu..to som vedela ze mliecna bielkovina sa neznasa s mojim telom a reaguje tak ze okrem neurodermitidy vyvolavala aktualny stres. Ale jedneho dna som v stolici nasla nieco co sa podobalo na to ked mojmu psovi nasadim tablety na odcervovanie, teda nalez ktory vidim.....tak som to jednoducho vyriesila u seba nasadenim Vermoxu, celu davku. Je to uz asi 3/4 roka odtvedy a ako keby utalo s problemom psychiky. Len tym chcem povedat ze je vela moznosti a podnetov pre organizmus ktore to vyvolavaju, je to zdlhave na to prist, vacsinou len pozorovanim samej seba, ziaden doktor ktory riesi vase psychicke problemy to nezisti, nema moznost doporucit vsetky vysetrenia, najradsej aby mal pacienta v klude nasadi AD a posle domov.

zubrienka55
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
chupakabra25
14. feb 2017

@zubrienka55
Tazko... pokial je v traviacom trakte. Pokial na povrchu robi sa ster a tiez sa da z krvi kde sa zistuju protilatky kandidy ale to diskutabilne kedze candida je pritomna aj v zdravom tele. Ale aj z mocu samozrejme

chupakabra25
14. feb 2017

@zubrienka55
Mas podozrenie na candidu? Aj ked tu pisem o candide nemusi to byt hlavny dovod psychickych priznakov. Aby si pochpila jednu vec a to je ta ze depresiu a ine sposobuje nedostatok nerostrasmiterov v mozgu co asi vies. Mozno nevies to ze mozog a jeho fungovanie je priamo zavisle od travenia a zdravia hrubeho creva a naopak. Cize ked je nerovnovaha v traviacom trakte takzvana disbioza ma to neuveritelny vplyv na fungovanie mozgu, imunity a tak dalej. Pretoze napriklad 90% serotoninu sa tvori prave v hrubom creve. A je produkovany iba zo stravy. To znamena ze dlhodoba disbioza v traviacom trakte narusi rovnovahu neurostransmiterov v mozgu. A candida je jeden z castych narusacov rovnovahy v organizme, alebo sa objavuje tam kde je tato disbioza uz nacata. Obnova rovnovahy v traviacom trakte je dlhodoba zalezitost. Niekedy je to otazka rokov. Nestaci len nejaka pilulka s probiotikami ale celkovy holisticky pristup, ktory zahrna zdravy zivotny styl, zdrave stravovanie, diety mentalnu ocistu a mnoho dalsieho. Ak nastane v takom nezdravom v tele rovnovaha, garantujem minimalne zlepsenie psychickeho stavu o 70%.

zubrienka55
14. feb 2017

@chupakabra25 si doktor?

chupakabra25
14. feb 2017

@zubrienka55
nie je doktor ako doktor ;) ja som len fyzioterapeut.

zubrienka55
14. feb 2017

@chupakabra25 to ja uznavam 😉

maminecka266
16. feb 2017

musi to byt velmi tazke zit zivot s depresiami a velmi obdivujem ludi, ktori sa snazia proti nim bojovat a zlepsit si kvalitu zivota. Ak si myslis, ze ti lieky jednoducho uz nezaberaju skusila by som aj akupuktrury. Ta vie uvolnit uz vsetko a mozno aj nervy, ktore smeruju do mozgu a vytvaraju ti uz spominane depresie

zubrienka55
16. feb 2017

@maminecka266 komu ?ake lieky nezaberaju?

lenka624
2. mar 2017

@figa777 Áno dvihla mi dávku teraz beriem 150mg a už polroka

ebotko
12. apr 2017

@zuburienka55
@chupakabra25

Hellouky, no ako sa mavate??? Dufam, ze len a len lepsie. Ja som mala fantasticke 3tyzdne, skoro som na uzkost ani nepomyslela, no teraz 5den zase ko :'(...ale nic to nevzdavam to, stale bez liekov, aj ked mavam niekedy na male...
Nemate niekdo skusenost s plinutim uzkosti, myslim tym nechat ju vyburcovat tak ako sa len da a neuhasovat lexikom ani za nic aj ked par dni...ja by som to aj skusila len neda sa, vzdy s nou bojujem....ale zevraj tato metoda je najviac...tak sa drzte

zubrienka55
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ebotko
13. apr 2017

@zubrienka55

Ja uz ani neviem, teraz sa z toho neviem vymotat, inak som si uz riadne verila a bolo mi fajn. Moje stavy, nie su panicke, ataky nemavam, len mam uzkost u mna su to strachy a automaticke myšlienky typu co ak sa z toho uz nikdy nedostanem, co ak moje dieta bude take iste, ked vidim.film kde sa niekdo zabil koli depke, tak som fest dlho mimo atd...potom vela placem a nevidim riesenia a vychodisko. fyzicky sa to u mna prejavuje malo, a to napr, zvýšený tep, a knedla v krku. Inak spavam super, no ked to na mna pride tak horsie ☹
No ty si sa uz raz z toho vymotala, nie? Ako dlho ti to trvalo a ako si na to isla?

katka2808
13. apr 2017

Ahojte zubrienka a ebotko,
aj ja mam uzkostne stavy, obcas. Ebotko, ja viem, ze je to tazke, ale taky myslienky, ze co ak sa z toho uz nikdy nedostanem, si ani len nepripustaj. Ja viem, ze zo strachu sa neda uplne vyliecit, ale ja si vzdy vravim, ze to nemozem nechat zajst prilis daleko, mam predsa dieťa, ktore je na mne zavisle a bude zavisle este dlhé roky. Nemoze mat mamu, ktora je vecne uzkostna, musim zvladat chodit aj do práce, aj inde. Snazim sa vyhybat zlym a negativnym informaciam, ani spravy nesledujem, neviem, co sa deje vo svete vobec 🙂. Ten zvyseny tep, to mávam aj ja, dokonca az búšenie srdca pocas noci kolkokrat, ale uz za nejaky cas, co sa to opakuje, viem, ze je to len a len zo stresov a strachov, ktore si castokrat sama vytváram (vidim automaticky len a len tie najhorsie scenáre). Postupne casom je to lepsie. Drzim nam vsetkym strasne palce. 🙂

zubrienka55
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ebotko
13. apr 2017

@zubrienka55
@katka2808

Ahoj, dakujem kocky za vase postrehy 🙂,,,vsetko co pisete mam aj ja, uplne to iste, akurat, ja sa necitim unavena a spavam dobre iba vtedy ked mam vkuse 5 dni uzkost tak spim horsie a som vystavena...samozrejme je to skoro vzdy pred menstruaciou ☹, pms u mna vzdy fungovala, no teraz je enormna 🙂....
Uzkost zacala ked som mala podozrenie ze mam rakovinu na ktoru sa umieraa to vo vel. bolestach( moja maminka na nu umrela :'(), na vysledky som cakala 3mesiace takze to vo mne vrelooo...no ked som sa dozvedela ze je to uplne ine ochorenie tak to opadlo, no po roku sa priplietla ina diagnoza a ja som to uz nevykrila ☹ a je to uz 7mesiacov co bojujem...musim povedat ze sa to zlepsuje, ale nic to nemeni na tom, ze ked pridu tie dni som z toho mimo a velmi nestastna....budem este stale bojovat dalej, musim si dat dokopy aj travenie, odkvasinkovat sa, a znova zbehnut za psychologickou, lebo ako sa mi polepsilo tak som prestala chodit...,,, je super, ze vies ze to uz raz odislo, ver si das to urcite...,,, ja chodim do roboty, von, behat, uplne vsade, bola som aj tyzden v zahranici ani som na uzkost nepomyslela, cize je to tak ako u teba, ked sa zabavam cinnostami je mi fajn, akonahle stagnujem, chcem oddychovat pride stara znama....

zubrienka55
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
chupakabra25
14. apr 2017

@zubrienka55
@ebotko
Čaute ženy, dlho som sa neozval. Čítam, že bojujete ako sa len dá, no niet konca kraja sa tej beštie zbaviť. Máme jednu spoločnú vec. A to je zlé trávenie. Skúste sa zamyslieť a rozpamätať čo bolo u vás skôr? Rozbúrané trávenie, funkčné poruchy trávenia alebo začali skôr psychické problémy a od toho zlé trávenie. Lebo ako som už x-kŕat písal. Psychika má vplyv na trávenie ale aj naopak porucha trávenia ma vplyv na psychiku. U mňa to začalo trávením už dávno a potom prišli psych stavy. Začal som si trávenie davať dokopy a moje stavy sa zlepšovali. Tiež som to v týchto príspevkoch spomínal. Potom som sa na to vyprdol a začal som nezdravo jesť. Že čo sa stále budem obmedzovať, už ma to nebaví byť na nejakých diétach. Začal som žrať sladké piť pivo, bol som na oslave kde som vypil viac koňaku..... Trávenie sa celkom držalo aj psychika... Tak som bol v tom že som za vodou, tak šup do mc donaldu.. No a tak som začal žrať. Po par týždňoch ma začalo znova nafukovať svrbieť riť, bolieť črevo..... A stavy sa mi vrátili.... Lekar mi povedal ze s dietami ktore som drzal som mal vydrzat minimalne pol roka az rok, no aj po tom období preliečenia dávať si bacha čo jem. No ja som to nevydržal a po 4,5 mesiaca som ako vravím začal do seba hádzať smeti. No a čo sa týka tých stavov.
Na mňa tie stavy prichadzajú uplne spontánne. Príde únava a všetko sa začne. Vtedy som úplne mimo. Neproduktívny, nesústredený, všetko mi vadí, všetko je zrazu nedosiahnuteľné, nevládzem nič robiť, a prichadzajú čierne myslienky.... Všetko na čo som sa doteraz tešil, že budem robiť, tak po tom stave v tom nevidim význam. No jednoducho čoveka do odstaví, a u mňa je problém, že nikdy neviem ako dlho to bude trvať. Niekedy je to 5 minut, niekedy 5 sekúnd inokedy aj celý deň. Čo som si ešte všimol je to, že noci ked vedomie relaxuje a na povrch sa dostáva podvedomie tak vtedy to tam začína sa hemžiť v mojej hlave. Pokiaľ ma to nezobudí tak nasledujúci deň je celkom ok. Pokial ma to prebudí tak ďalej spím už len po kúskoch... A počas tých kúskoch mi v hlave koluje x veĺa myšlienok a pocitov, nie len zlých ale všetko čo som za posledné obdobie prežil. Potom som už ráno zle naštartovaný. A ono sa to samo do večera vyrovnáva. Keď to niekto číta, že ake stavy ma ten chlap tak že o čo mu ide si povedia ľudia, ale vieme že tie stavy sú nepríjemnééée. Fuj 👅 Niekedy prestávam fakt veriť že budem žiť spontánny život ako kedysi, bez zábran. No keď sú dobré dni vtedy si hovorim opak, že co stresujem keď mám stavy, že to nič nie je, všetko mi ide hladko, je nalada no proste normal. Ale keď to príde bez varovania tak vtedy svet sa rúti a ja sním. Mám naplánovanu psychoterapiu o mesiac. Keď som bol na sedeni počiatočnom tak tam mi tetuška povedala, že ja som typ ktorý ma veľkú šancu zmeniť svoje myslenie a zrušiť tú úzkosť, pre moju dynamickú a analyzačnú povahu. No neviem uvidime čo to dá. Možno ma len chcela psychologicky navnadit. Skúste zapracovať nad tým trávením a uvidíte čo to dá. Je to síce dlhodobé liečenie aj finančne náročnejšie ale mne to pomahalo dosť. Tak držte sa. A oddychnite cez voľno.

dobejanka
16. apr 2017

Ahojte a pekné sviatky želám pamätám si keď som písala o úzkosti ze ju mám a čo snov,ako,to snov skončiť ten rok bol pre mňa najhorší.prešla som ako keby peklom.najhoršie bolo ze ani môj muž mi neuveril myslel si že si len domislam chvála bohu uz rok aj nejaké mesiace mi je súper mrcha odišla každý kdo prežíva tieto staví prajem veľa síl a skóre uzdravenie nech ta mrcha odíde ✊✊

zubrienka55
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
chupakabra25
25. apr 2017

@zubrienka55
Ahoj, urcite vsetko dokopy, proste trávenie ma velky vplyv na neurottansmiteri. Napr serotonin 90% z neho je tvoreny stravou. A kezde mame zle travenie z nejakych pricin tak aj vstrebavanie zivin je slabe. Traviaci system je akoby druhy mozog. Takze z mojoj strany odporucam travenie dat dokopy. Mne osobne zacali najprv problemy s travenim, ktore som najskor ignoroval... Skus si urobit krvne tesy aj na histsmin a DAO, Histamin ked je ho vela tiez moze sposobovat roznorode tazkosti, travenie alergicke reakcie atd.... Tiez ovplyvnuje hladiny neurostransmiterov. Hlavne no stress. Heh lahko sa mi to hovori nie? Ze no stress 🙂

zubrienka55
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ebotko
4. máj 2017

@zubrienka55
@chupakabra25

Tak po dlhej dobe pisem, musim sa trosku vyzalovat :'(....ja debil som sa dala na ad,,,, no vysledok ovela horsie ako predtym uz je to 3.tyzden a nic, len den co den horsie, zajtra s tym seknem a idem od zaciatku...schudla som 5kg za tie 3tyzdne, uprimne radsej budem zit ako predtym aj ked ani to nebolo lahke ale urcite lepsie ako toto peklo. Vam sa ako dari????

zubrienka55
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ebotko
4. máj 2017

@zubrienka55

Nooo rozhodla som skusit lieky aj ked som proti, ale ako som pisala ked ti je 5-7 dni fakt velmi zle, hlavne pred menstruaciou, isla som do toho...ibaze mi je teraz velmi zle, uzkost, depka jak hovado, unava uz 3 tyzdne...som dokonca ani do roboty nesla :-\. Tie lieky su svinstvo...
A tak si vravim predtym mi bolo ovela lepsie, spinkala som, papkala, viac sa tesila, cvicila....teraz nic nevladzem, chudnem....cele zle. hadam raz sa s tym zmierim ze budem mat taketo pms dni a dam tomu viac casu. Inak predtym zhruba ako ty, ked nieco robim, zabavam mysel pohodicka, ako nahle chcem oddychovat uz idu na mna blbe myslienky. Chodim znovu k psychologicke, pritvrdila a uci ma tieto stavy zvladat, tym ze ich na sedeni vyhrotime do extremov a ja si uvedomujem, ze su to len strachy....

ebotko
4. máj 2017

No hej jasne ze ich vysadim 🙂, aj ked dok. tvrdila, ze ucinok pride az po 4-6 tyzdnoch. Nejak tomu neverim.

chupakabra25
5. máj 2017

@ebotko
Ahoj, ake AD berieš? A aku davku? Brala si ho aj v minulosti?

ebotko
5. máj 2017

@chupakabra25

Beriem citalec 20mg rano, nikdy som to nebrala :'(

zubrienka55
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ebotko
5. máj 2017

@zubrienka25

🙂 🙂 🙂 🙂 ano uz to svinstvo nebudem jest, dnes som bola znova u nej, predpisala dalsie 🙂,, no uz na to nemam naozaj chut..
Ako tak citam tak to mame velmi podobne, citlive na pocasie, pmsko, a ked fachčíme je dobre...
A tede to ako dlho trvalo vyhrabat sa z toho prvy krat???? A citis sa uz o nieco lepsie, ako dlho mas tieto stavy teraz?
U mna je to 7mesiacov :-\
Atikoncepcia moze viacmenej ublizit, lebo nevieme o aky hormon mame nudzu a naopak....skusim si to naštudovať podla symptomov a skusim doplnit bylinkami...ale je to skoro ako chupakabra, ked sa mam dobre, presviedsam sa ako mi je dobre a ze tie stavy ked dojdu su nic a dam ich...ved o nic nejde, no ono ked dojdu je to inom...chce to asi praktizovat a zmierovat sa,,,,to mi zatial nejde...:-* inak diky za pokec