Väčšina detských ihrísk nespĺňa prísne európske normy

stardust
29. apr 2012

tak v nasom meste leziacom na chvoste dvadsiatky najvacsich nemeckych miest nesplna ani jedno detske ihrisko tie prisne europske normy.

elise
29. apr 2012

@ivetjan to jepravda nesplna, dokona nezakryte pieskoviská v škôlkach a preliezky kdepod nimi je beton....je dobre na to poukázaťale nevyrieši sa to, jedine bezpečie môžeš mať doma v záhrade kde si budeš pieskovisko zakrývať.......volakedy sme bývali vonku na ihriskách ktoré boli nebezpečnejšie ako teraz a prežili sme🙂môj názor je dieťa sa nemá držať v sterilite,moje už piesok aj hlinu ochutnalo.na detskom ihrisku zvažujem čo je pre moje dieťa (jeho veku) a ´teším sa že sa bavi🙂

bobocka
29. apr 2012

aj u nas v bb je kopec ihrisk,ktore nielen ze nesplnaju europske normy,ale dokonca sa da povedat,ze su pre dieta nebezpecne.pri dome mame "kolotoc",kde 2 zo 6 dosiek na sedenie uz nie su,kde z kovovej konstrukcie trcia zhrdzavene klince.ako doskocisko na smykacke je jeden velky neopracovany kamen.velmi rada by som to nejak riesila,len neviem na koho sa obratit.kto taketo nieco riesi? mestske zastupitelstvo? aky je postup?chcela by som ,aby sa moj syn a ine deti hrali na bezpecnom ihrisku.takto musim mat oci stale na stopkach a behat za nim ako pes nech sa mu nedajboh nieco nestane,kedze ani ten priestor na hranie nie je pre neho bezpecny ☹

katy1979
29. apr 2012

@bobocka toto musis riesit s mestkou castou kde byvas. Vybehat vyjednat. Ak ti povedia ze nie su peniaze mas smolu ale je moznost ze vas zahrnu do revitalizacie a opravia ho. Druha moznost a velmi casta je poskladat sa na ihrisko. Mesto zvykne prispiet aspon nejakou sumou zbytok dolozite vy. A dalsia moznost zobrat kladivo nove dosky farby krompace a lopaty a pustit sa do toho sami. Ak tam chodi viac deti a rodicov zorganizovat brigadu

bobocka
29. apr 2012

@katy1979 dakujem pekne za odpoved.skusim s tym nieco poriesit.uz to ako to ihrisko vyzera,ze je celkom pekne a z celeho sidliska tam rodicia s detmi chodia, je vysledkom prace jedneho tatina.lenze ani on nema sto ruk a nedokaze to dat do 100%stavu.mne osobne pride byt chore aby rodicia museli majstrovat detom ihriska,pokial ide o uzemie,ktore je majetkom mesta. 😠 asi by to mal niekto iny spravovat a sa o to starat ako rodicia 😠

ivetjan
autor
29. apr 2012

@katy1979 no ak si si precitala pozorne katy članom tam išlo o to ze sme sa mamičky ozvali a pomohlo to ide o tom ze niekedy netreba len rozpravať ale aj konať 🙂

mahalo
29. apr 2012

V BA v petrzalke naopak zase v plnom prude obnovuju stare ihriska na nove, aj ich oplocuju a podobne, co ale mne vadi, ze namiesto tych povodnych, iteto su robene len pre male deti, starsie deti dajme tomu od 8r vyssie tam nemaju vela moznosti, plus su dokonca casto vychadzovane, ze take "stare" tam nemaju co robit. Pri detskych ihriskach by mohli zacat konecne mysliet aj na roznorode vekove kategorie deticiek..

kvetinka211
29. apr 2012

tak uz konecne chapem preco v BA Slubekovej zahrade su na vsetkom nalepene cedule ze "pouzivat na vlastne nebezpecenstvo" ... pekne to poriesila nasa mestska cast ... ☹

ivetjan
autor
29. apr 2012

@mahalo V Žiline je jedno ihrisko ktoré je rozdelené pre malé detičky a pre veľké deti no a tie preliezky pre veľké deti sú robené tak že malé dieťa tam ani nevyjde...tam sa mi to celkom páčilo...

mahalo
29. apr 2012

@ivetjan to je fajn..ja ked som bola dietatom, tak presne takto podobne boli riesene ihriska..zahrali sa tam aj starsie aj mladsie deti..teraz vsetky tieto ihriska zrvonali so zemou a nahradili ich fajne nove, len sa nemyslelo na rozne vekove kategorie..potom sa cuduj svetu preco sa ten maly zvysok deciek co sa rozhodne vstat od pocitaca, flaka po uliciach..ani tie futbalove a basketlabove ihriska sportove..no vsetko zhumplovane bez moznosti vyuzitia. Takze fajn pekne chvalim za nove ihriska pre deticky malicke, ale chce to komplexnejsie riesenie..vsetky deti raz trosku odrastu..to hovorim cisto o Bratislave, prevazne v petrzalke co to mam odsledovane a v okoli.

lili_mia
29. apr 2012

ako som ja milovala ihrisko typu drevený hrad .. preliezačky, šmýkalky, pohyblivé drevené klády a vedľa mini bludisko .. teraz je tam parkovisko .. moderné ihriská v podstate nie sú .. teraz sú to už pieskoviská, hrad si má človek kúpiť z platu a rozložiť v .. na tej male ploche zelene pred bytovkou 😀

začínam mať názor, že mestá schválne ničia takéto detské ihriská, aby ľudia chodili do tých detských parkov, centier, kde vstup za dieťa nad 1rok ! je 1euro, za dospeláka až 3eurá .. aspoň taký dojem mám z cien na Aničke, možno zmenili .. ale aj tak .. síce celodenné vstupné, no našla som takéto ceny aj za iba 1hodinový vstup .. tuším idem podnikať v tomto segmente

klasické oblúkovité komunistické preliezky som nevidela už roky !!!

katren
29. apr 2012

@ivetjan no, to si nenapisala nic nove.....

renkakl
29. apr 2012

@bobocka obrat sa na poslanca, ktory je zvoleny za vasu mestsku cast, mohol by vam s tym pomoct

adriana7
29. apr 2012

@lili_mia , to je príšerný segment na podnikanie, viem, o čom hovorím 😉 😀

adriana7
29. apr 2012

@lili_mia , klasické komunistické preliezky už byť nemôžu, všetky konštrukcie musia byť buď z dreva, ľahkých zliatin, alebo tvrdeného plastu, nie železné
...každopádne si myslím, že európska legislatíva, ktorú naši zákonodarci ešte "vylepšili" na mieru, kedy je pre mestá už finančne neúnosné stavať riadne a kvalitné ihriská, je nakoniec na škodu, nám, rodičom 😖
...pôvodné ihriská sú na veľmi lukratívnych parcelách v centrách miest, naviac ďalšie tisíce eur stojí ihrisko, oplotenie (každý poriadny človek ochraňuje svoj majetok), prevádzka a údržba...naše babky pásli bosé husy po lúkach, hrali sa v korunách stromov...teraz pomaly k tým ihriskám bude legislatíva vyžadovať aj návod na používanie, a ak ho nedodržíš a budeš stúpať na schodiskový stupeň nesprávnou nohou, budú ťa aj pokutovať 😀 ...je to kocúrkovo 😠

lili_mia
29. apr 2012

@adriana7 robila som v materskom centre, ked človek chytí tú správnu partiu, dá sa, lenže príde obdobie, napr leto, kedy sú ľudia vonku a potom sa už počas jesene nevrátia, prípadne deti odrastú, zmení sa partia, v podstate už inak zmýšľajúce matky .. na stene jasne napísané, že zodpovednosť za dieťa má rodič, nie personál .. deti sa pobili o hračku, kto bol vinný? personál .. poznám baby, ktoré katalógovo predávajú interaktívne hračky, tam je problém ceny .. nevidím do nákladov ako údržba, mzdy, dane, nové zariadenia .. ale vidím, že ten detský park má návštevnosť, čiže príjem tam je, ale zisk je zrejme otázny

lili_mia
29. apr 2012

@adriana7 to oplotenie, u nás detské ihriská s pieskom, hojdačkami, lavičkami a vysypanými kamienkami robí mestský podnik Mestská zeleň či ako sa volajú .. oni tie ihriská vraj ohradili preto, aby deti mohli voľne behať a rodiť ho môže nechať vybehať, kedže neodbehne, nevbehne pod auto, bycikel, či nezaútočí pes .. máme aj skate-parky, ale tiež, poplatok
... teraz ma trklo, šak z domu mám výhľad na drevený hrad s detskou horolezeckou stenou, je ohradené, ale voľný vstup, mám dojem, že ho musel postaviť majiteľ susedného futbalového ihriska v rámci zníženia prenájmu územia 😉

adriana7
29. apr 2012

@lili_mia , to sa tak robí, tieto kšefto - vratky 😀

lili_mia
29. apr 2012

@adriana7 presne 😉 ja sama som navrhla, že za niečo nezaplatím, ale dám protihodnotu .. a bolo 😉

tin007
29. apr 2012

Jaaaaj, tema detskych ihrisk je nieco, o com sa mi uz aj sniva; o.i. teraz riesim grant na postavenie pyramidovej preliezacky (samozrejme tak, aby splnala najprisnejsie normy), cena stvorbokej drevenej preliezky a dopadovej plochy je cca 8000 eur! dopadova plocha ma 30 m2, preliezka je vysoka cca 2.2 m, takze si predstavte, ze mala revitalizacia detskeho ihriska v skolke, kam chodi moje dieta vychadza cca 22 000 eur. platame to cez granty, dotacie, dary, 2 % z dani a pod a je to projekt na min. 2 roky! druhy projekt, ktory mam "pod palcom" je uz z 2/3 hotovy a chyba nam "iba" 20 000 na vybudovanie multifunkcnej sportovej plochy (na loptove hry), takze to vidim na min. dalsie 3 roky, kym dame dokopy tie prachy a hlavne vsetky povolenia. no a posledny, ktory mi pribudol je u nas v novostavbe, kde ma nastastie investor povinnost vybudovat zelen a detske ihrisko, ale to co navrhol, je des a bieda (podla mna to dal urobit nejakemu praktikantovi), takze to bude musiet prerobit. keby niekto chcel, poslem mu cca 40 stranovy (ci aj viac) manual, co vsetko musi splnat detske ihrisko podla EU noriem.

stardust
30. apr 2012

@tin007 celkom by ma zaujimal ten manual 🙂

amulienka
30. apr 2012

keby len normy, u nas stavaju ihriska tam, kde sa to odjakziva mnozi pedofilmi. katastrofa 😠
to este ja som bola prcate decko ked sme utekali kade lahsie a dnes tam ihriska velke ako svet.

amulienka
30. apr 2012

este by som mala taku ludsku otazku: ked uz sa stavaju tie ihriska, co je super, a su stale vacsie, tak sa mysli aj na nejake tie toi toi alebo ako to ma fungovat?? 😀

sisaha
30. apr 2012

@mahalo to je problem väčšiny ihrisk - najnovsie po velkom humbuku "zrevitalizovali" ihrisko v Medickej zahrade pod zastitou spol. DELL. No ihrisko je pre deti tak do 6 rokov a je zminimalizovane - hojdacky neoplotene, do pieskoviska vlozili zo 3 domčeky. Pribudla jedna smykavka, kolotoc, prevazovacka a dovi dopo...
Ziadne ihriska pre starsie deti.