Váš názor na stopnutie finančnej pomoci Ukrajine
Ahojte. Neviem, ci ste zachytili, ze Fico sa v Bruseli vyslovil proti financnej pomoci Ukrajine. Aky mate na to nazor? Myslite, ze nas to nejako negativne ako krajinu ovplyvni?
Stručné zhrnutie
- Na medzinárodnom fóre v Bruseli slovenský premiér podľa diskusie odmietol posielať vojenskú (zbrojnú) pomoc Ukrajine, pričom viaceré príspevky zdôrazňujú, že humanitárna a materiálna pomoc má pokračovať.
- Diskusia rozlišuje dve hlavné formy pomoci: vojenskú/zbrojnú pomoc, ktorú vláda odmieta, a dobrovoľnú materiálnu/humanitárnu pomoc (šatstvo, drogéria, potraviny, stany, deky, lekárska pomoc), ktorú veľká časť diskutujúcich považuje za prípustnú.
- V diskusii zaznievajú obavy o možné ekonomické a diplomatické dôsledky zmeny prístupu k pomoci Ukrajine, vrátane rizika obmedzenia eurofondov a reputačnej škody Slovenska v EÚ.
Q: Čo presne Slovensko podľa tejto debaty odmietlo posielať Ukrajine?
A: Podľa príspevkov v diskusii slovenský premiér vyhlásil, že odmieta vojenskú a zbrojnú pomoc (zbrane), pričom humanitárnu a materiálnu pomoc nechystá stopnúť.
Q: Pokračuje humanitárna pomoc pre Ukrajinu aj po rozhodnutí vlády?
A: Diskusia uvádza, že humanitárna a materiálna dobrovoľná pomoc (zbierky šatstva, drogérie, potravín, deky, stany, lekárska pomoc) má pokračovať a môže byť posielaná cez dobrovoľné zbierky.
Q: Aké ekonomické riziká spomínajú diskutujúci pri zastavení alebo obmedzení pomoci Ukrajine?
A: V diskusii sa spomína riziko obmedzenia eurofondov, otázka, odkiaľ by štát prichádzal k financovaniu náhradných zdrojov, a obavy o zadlžovanie štátu a reputačné následky v EÚ.
Q: Ktoré formy pomoci diskutujúci preferujú namiesto vojenskej podpory?
A: Mnoho príspevkov odporúča materiálnu pomoc na mieste: šatstvo, drogériu, stany, deky, piecky na kúrenie, autá na presun a lekársku pomoc, pričom ide o dobrovoľné zbierky.
Q: Má rozhodnutie o zastavení vojenskej pomoci vplyv na záväzky Slovenska v NATO a EÚ?
A: Diskusia pripomína, že Slovensko je členom EÚ a NATO a členstvo so sebou nesie očakávania solidarity; niektorí diskutéri varovali, že odklon od týchto očakávaní môže mať diplomatické a finančné dôsledky vrátane vplyvu na eurofondy.
Q: Kto v diskusii tvrdí, že vláda neprestala všetku pomoc, ale len odmietla zbrane?
A: Niektoré príspevky v diskusii explicitne opravujú počiatočné tvrdenie a uvádzajú, že vláda odmietla vojenskú/zdrojovú pomoc, nie humanitárnu alebo finančnú pomoc.
Závery z diskusie
Zhoda
- Rozdiel medzi vojenskou (zbrojnou) pomocou a materiálnou/humanitárnou pomocou je kľúčový a väčšina diskutujúcich považuje materiálnu pomoc za prijateľnú.
- Mnoho príspevkov uvádza, že humanitárne zbierky (šatstvo, drogéria, potraviny, deky, stany, lekárska pomoc) sú legitímnou formou podpory Ukrajiny.
Sporné názory
- Niektorí diskutujúci tvrdia, že zastavenie vojenskej pomoci znižuje našu bezpečnosť a poškodí reputáciu Slovenska v EÚ; iní tvrdia, že financie a zbrane by sa mali prioritne venovať domácim potrebám a že vojenská pomoc nie je v možnostiach štátu.
- Jeden názor v diskusii hovorí, že členstvo v EÚ a pomoc sú zdrojom výhod (dotácie, otvorené trhy); opačný názor tvrdí, že členstvo spôsobuje finančné zaťaženie a stratu suverenity.
Otvorené otázky
- Bude mať odmietnutie vojenskej pomoci konkrétne následky vo forme obmedzenia eurofondov alebo iných sankcií zo strany EÚ?
- Ako sa bude dlhodobo meniť bezpečnostná situácia regiónu, ak Ukrajina nedostane ďalšiu vojenskú podporu?
- Ako štát nahradí možné ekonomické straty, ak dôjde k diplomatickému ochladeniu vzťahov s EÚ?
Spomenuté značky a firmy
Európska únia, Európska komisia, NATO, Markíza, JOJ, spravodajský portál Pravda, Tatrabanka, World Economic Forum, Sociálna poisťovňa, Trenčianska nemocnica, „Slovan televízia“
Spomenuté produkty a metódy
zbrane, vojenská pomoc, humanitárna pomoc, materiálna pomoc, šatstvo, drogéria, potraviny, stany, deky, odminovanie, munícia, eurofondy, plán obnovy, 2. pilier, Minské dohody, Budapestianske memorandum, digitálne ID, social credit, agenda 2030, 15 minutes city, digitálne peniaze, povinné ručenie, bezplatné parkovanie
Miesta a osoby
Brusel, Trenčianska nemocnica, Komárno, Východné Slovensko, Izrael, Bosna, Maďarsko, Česko, Poľsko, Užhorod, Slovensko, Fico, Kočner, Kaliňák, Matovič, Heger, Zelenskyj, Orbán, Kaja Kallasová, Pele, Robko
@vanilkovazmrzka kedy Putin povedal, ze po dobiti Ukrajiny, ma v plane dobit Malilinke brechajuce, ale neskodne Slovensko?
@tamtumdo vies pre mna je dolezitejsi ten postoj. Pomoct tak, ako to nase moznosti dovoluju. Je samozrejme, ze maly stat nepomoze takym objemom, ako nasobne vacsi a bohatsi stat. Ale ked prispievas napriklad na nejaku zbierku choremu dietatu, tiez posles podla svojich moznosti. Posles 5 eur, aj napriek tomu, ze iny moze poslat 5000. Ale vo vysledku sa kazda pomoc pocita, ked ma konkretny ciel.
Naše oficiálne zbrojárske podniky, ktoré teraz vyrábajú hlavne delostreleckú muníciu,môžu teda začať pomaly prepúšťať ľudí.
A mňa v týchto súvislostiach najviac zaujíma - ako na tom celom zarobí náš najznámejší slovenský obchodník so zbraňami, ktorý je momentálne minister obrany.
Chcem mier,tak ako každý normálny človek. Ale neverím, že s Ruskom sa dá dohodnúť.
@janagem vobec nie. Aj predtym bolo rakusko-uhorsko v spolkoch a v kazdom case si mysleli, ake super dohody maju oproti minulosti, ake super spolky uzatvorili...a vo vojnach ostali sami. A kazdy cas si mysleli, ako je spolocnost popredu....tak ako nam ukazala vojna na ukrajine a v izraeli, z chyb minulosti sme sa vacsina nepoucili. Kazdy si bitku musi vybojovat sam u seba. A ti rozumni sa na bitku pripravia, ti druhi budu prevalcovani....
@chodec15 bohužiaľ nevidím jediný dôvod vykopnut nás z EU lebo tým ze sa niekto PYTA a nesúhlasí s niečím, nič neporušil. Ale to je také progresívne... kto má iný názor, ukamenovat.
Vidno to na utečencov, menšinach. Krajiny doteraz proti tomu sa ozývajú sú za zlých, teraz už západu ostali len oči pre plač. Na kriminalite, nepokojoch, agresivite na uliciach.
My sme na rozdiel teda od Ukrajiny museli splniť prísne kritériá na vstup do EÚ a na všetku pomoc. To nebolo a nie ej zadarmo. A nie je to navždy. Za to sme dlhé roky poskytovali lacnú pracovnú silu celému západu, obmedzením produkcie sme zabezpečili odbyt západným firmám, reťazcom... nevidím dôvod nevyjadril názor, nemať požiadavky. Zelenskyj môže vykrikovať požiadavky a vyhrážať sa na všetky strany? Jeho pozícia v eu je aká? Nech už je jeho situácia akákoľvek zúfalá
A ešte uvidíme co bude po amerických voľbách.
@kluska 😂😂😂 bluznenie o amrickych vojakoch nam tu chybalo, teraz to uz mame komplet
Ukrajinci nás momentálne chránia pred vojnou. Za hrozných bolestí a strachu tam zomierajú ľudia. Rusi si nevážia život človeka, znásilňujú aj deti a keď sa rodina bola sťažovať veliteľovi, popravili celu rodinu. Fico si naivne myslí, že Rusi nepôjdu ďalej. Ale my nemáme žiadne zbrane a ani vojakov. Ak Rusi sa dozbroja a porazia Ukrajinu tak budú mať aj zbrane a aj dostatok vycvičených vojakov nie na cvičiskách ale priamo v boji. A dosť sadistov v tyle, ktorí budú robiť vojnové zločiny. Ak Ukrajine nebudeme pomáhať, ak to ona vzdá, potom bude scénar ešte horší, pretože sa otočia proti nám zbrane, ktoré sme im tam dodali. To že sme v Nato nás neochráni, pretože Nato sa ešte pred tým nás môže ako nespolahlivych vzdať a hranicu kontaktu posunie viac na západ. Ak nás aj Rusi nenapadnú a ostanú v Užhorode, tak my budeme tou hranicou kontaktu.
@vanilkovazmrzka úplne s Tebou súhlasím...každá pomoc sa ráta a pomáhať treba....ja tým,že sa s ukrajincami stretávam a poznám ich názory tiež v tom.nemam jasno....každopádne akúkoľvek vojnu odsudzujem nemalo sa to stať....ale ozaj si myslím že eú už im nemá čo poslať...preto je na rade Amerika...ta nevidí že to malo nejaký postup tiež načas pomoc stopla čo sa týka zbrojenia ako to dopadlo nakoniec neviem...mňa desí to....že celá eú už aj Amerika je v podstate skoro bez zbraní....toto ma ozaj desí....zatiaľ čo Putin ma ,,dobre" vzťahy s cinou,koreou a čo ja viem s kým....takže toto je na to nebezpečné....ako neviem o čo mu ide ...lebo podľa mňa keby Putin chcel ukončiť konflikt dávno dá Ukrajinu ,,dole" to si myslim...načo to takto naťahuje....zbytočne umiera neskutočné množstvo ľudí ..
@kluska ale to behajúce a neškodné Slovensko im robilo 40 rokov rohožku a handru a poslúchalo ich na slovo. Pred Rusmi sme boli jedna z ekonomických veľmocí z celého sveta. Akonáhle sme sa dostali pod rusky vplyv, tak sme boli v riti. Skús počítať trošku histórie, ale nie tú, ktorú písali Rusi a komunisti.
A ešte mi prezraď -od koho vplyv by si chcela ísť ty????? Chceš sa mať ako ľudia na západe (ano, aj na Sk sa mame velmi dobre), alebo chceš žiť ako ľudia v Rusku? Predtým ako odpovieš skús zapojiť mozgové bunky.
"Ak nepomôžeme Ukrajine, tak aká je vlastne alternatíva? Že Rusko vyhrá. Čo bude potom? Prečo si myslíte, že si potom v bezpečí, keď zabudneme na Ukrajinu a nebudeme ju práve teraz podporovať ich práve teraz? To je otázka, na ktorú v podstate neodpovedajú. Takže si myslím, že sa musíme ďalej rozprávať,“ povedala na vrcholnej schôdzke dvadsaťsedmičky estónska premiérka Kaja Kallasová.
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/686500-est...
skuste odpovedat ti co s Ficovym rozhodnutim suhlasite
@vanilkovazmrzka presne ako tvoje bluznenie o Tom, ze ked Bude najhorsie, ze vsetci sa budu that o to aby nam pomohli a nebudu kukat na vlastne zadky
@kluska joj škoda, že si netrafila 🙂
Hovorili na nejakej Slovan televízii ci co to je ?
Televízor ja osobne pozerám minimálne chvalabohu ..
A už vôbec nie správy aspoň nie tie podávané, na to mam zdravy rozum a keď chcem tak iné zdroje 🙂 Ale ďakujem za radu ,môj rozum ešte funguje ,hoci neviem ,oddnes sa pozerám kde všade sú americkí vojaci ,že by sme dali nejaký dobrý hamburger a pokecali o dezinformatoroch🙂

@janagem ano, to mas pravdu. A taku istu ambiciu ma (mala) aj ukrajina. Pozdvihnut svoju uroven, napredovat, rozvijat sa, byt clenom unii, ktore jej garantuju progres a nejaku formu ochrany. Ale bohuzial to nestihli, lebo niekomu sa nepacilo a nepaci, ze by sused mal napredovat, ked on storocia stagnuje a jeho siroky lud (mimo par vyvolenych elit) zije a navzdy bude zit v biede.