Vianočné pečenie a varenie. Pridajte vaše recepty

levandullka
13. nov 2011

Zbožňujem vianočnú atmosféru a k tomu patrí aj vianočne varenie a pečenie. Nejaké recepty, bez ktorých si neviete predstaviť tieto sviatky? 🙂

bridget
13. nov 2011

najkrajšie sviatky by boli, keby nebolo treba variť ani piecť a ja by som si len užívala atmosféru a oddychovala... 🙂 Len kde zohnať toho "džina" čo by všetko pripravil 🙂

levandullka
autor
14. nov 2011

@bridget To máš veru pravdu, ale ja si zase myslím, že to pečenie k tomu tak nejak patrí 🙂. A ešte keď sa do toho zapojí celá rodinka 🙂

nelinka0401
14. nov 2011

no u nás sa robia každé vianoce medovníky.potom dom tak pekne rozvoniava 🙂 prvý krát som robila aj chalúpku..ale to zdobenie mi nejako ešte nejde 😀

levandullka
autor
14. nov 2011

@nelinka0401 No veru, medovníčky sú naj! Aj keď u nás ich zväčša nikto nepapá, máme z nich aspoň radosť :D. A v chalúpke sa ešte vypracuješ, neboj 😉. Tá sa asi málokedy podarí na prvý krát 🙂

nelinka0401
14. nov 2011

@levandullka no ani u nás sa moc nezjedia,preto ich robíme z pol dávky..ale rozmýšlala som,že spravím také malinké na stromček..ešte sme nemali 🙂 🙂

anjelicek26
14. nov 2011

Pecenie k tomu patri, nejde o vysledok, ale o "vyrobny" proces, deti to neuveritelne bavi, cely dom vonia, pustame koledy, proste bez toho to nejde.

U nas robime grilaz, vanilkove rohlicky, kokosove pusinky, raffaelo, medovnicky, linecke lepene. A domaci vajecny liker 😉

levandullka
autor
14. nov 2011

@nelinka0401 No to by bolo krásne. Určite vyskúšaj a daj fotky, budeme sa tešiť 🙂)

levandullka
autor
14. nov 2011

@anjelicek26 Hmmm, uz teraz sa mi zbiehajú slinky a takisto hrozné chutky vstat a ist nieco tak krasne vonave upiect 🙂. Tento rok mam v plane robit medovnicky, biskupsky chlebik a suhajdy, popripade este nieco ine 🙂

karap
14. nov 2011

ja budem piect len linecke pecivo [lubime vsetci],medvedie labky [uz som robila]medovnickov len pol davky[asi tiez zavesim na stromcek]a hlavne ZLTKOVE REZY!Tie musia u nas byt,mnam.Vajecny konak-to musim urobit,lebo ho strasne lubim,aj ked pit ho budem len velmi opatrne,lebo budem dojcit[dufam]
A manzel je uz od detstva z domu nauceny,ze vianoce nemozu byt bez vianocnych oblatok z medom a orechami.To ma na ranajky,obed,veceru,aj medzi tym 😀

titkovamiriam
14. nov 2011

@karap u nas sme oblatkový už teraz 😀 a med s cesnakom si davame 😉

levandullka
autor
14. nov 2011

@titkovamiriam Ďakujemeee 🙂. Ja som si ani nevšimla že tu o Vianociach niečo je. Hrozné so mnou...

levandullka
autor
14. nov 2011

@karap No tak aj vy to budete mať veru pestré 🙂. To už aby si začala 🙂. A tie oblátky, ani nehovor... Na tých som závislá aj ja 🙂. Tento rok som však ešte nezačala.. Asi je načase 😉

levandullka
autor
14. nov 2011

@titkovamiriam Tak, už treba žiť Vianocami 🙂. Aj tak to ubehne hrozne rýchlo ☹

monika15
14. nov 2011

@bridget
vola sa to ze vsetko kupis z obchodu hehehehe
ale nie fakt.... 🙂)) aj ja by som chcela ;)

monika15
14. nov 2011

@anjelicek26
mas nejaky dobry recept na medovnicek ? co je dobry 🙂
citam ze ho robis 🙂
ja ho skusam uz 5 rok rozne recepty ale nic... :(((

a na vajecny liker 🙂))

anjelicek26
14. nov 2011

@monika15 - mne zatial vysli kazde, väcsinou si na minibazari najdem recept, dolezite je to skladovanie a nechat odlezat...

titkovamiriam
14. nov 2011

aj som uz robila rozne recepty na medovníčky a vzdy boli mnam 😉
@levandullka presne tak ,nastastie mam fakt vianocny klud lebo firma kde robim sa na dva t. zavrie a tento rok budem doma od 23.12-16.01 tak super dlhe Vianoce a milujem chodenie na trhy a hladam inspiracie 🙂

levandullka
autor
14. nov 2011

@titkovamiriam Ani nehovor, aj ja sa hrozne tesim na trhy. Nastastie, u nas sa chystaju uz buduci tyzden, tak sa neviem dockat 🙂. Urcite najdeme zopar krasnych ulovkov bez ktorych by Vianoce neboli to prave 😉. A takisto sa hroozne tesim na vianocnu vyzdobu ktoru si urobime v bytiku 🙂.

titkovamiriam
14. nov 2011

@levandullka moja krvná skupina 🙂

lucikan
14. nov 2011

Cele to pecenie, varenie a chystanie je na tom uzasneeee a to najkrajsie. Ked sa zapoja deti, musi to byt este krajsie, to ma este len caka, strasne sa na to tesim, ked uz bude drobec o rok starsi, uz bude sulkat cesto. Tento rok bude asi iba obzerat 🙂
Ja som u nas chcela zaviest nejaku novu tradiciu, ked som zacala slavit vianoce s manzelom (teraz to budu 3. spolocne) a vymyslela som - 23.12. bude u nas vzdy rybacia polievka, z hlavy kapra 😅 a nejakej tej podkovicky, na stedry musi byt kapustnica, klasika. A v peceni chcem tradicne robit linecky kolac (nemyslim teraz lepene kolieska z lineckeho cesta, ale origos ten rakusky tradicny linecnky kolac). Verim ze za roky ho vymakam 🙂 , minuly rok bol taky velmi priemerny. Inak pecivo co peciem, obmienam. A teraz budem prvykrat robit medovniky, to sa uz tesim ako to spackaaaam 😵 Ale pojdu hlavne na stromcek, takze chutit nemusia. Sme sa s muzom zhodli, ze sklenene gulky na strome su zdraviu nebezpecne momentalne, a vela dalsich rokov este budu, tak budem aj rucne robit ozdoby tento rok. Aj na to sa tesim 🙂

evatko
14. nov 2011

Ja kazdy rok zhanam nejake dobre nove receptiky na vian. pecivo. Par x som nieco nasla, co vyzeralo na obr skvostne,no ale vysledok bol dost zly. Uz pri peceni som pozerala na pomer tych ingrediencii 😲 , ze to akym zazrakom sa spoji, ale vzdy vsetkemu verim, tak som len pridavala dalej a vysledok, mm sa pytal, ci s tym ma okna rozbijat 😀
Takze tento rok ak nenajdem, alebo mi niekto neodporuci odskusane, len klasika:
medovnicky, vanilkove rozky, linecke s marcipanom, kavove zrna, tatramelky, cokoladky, grilazky,bielkovy rez, salusenkove trubicky, mozno brownies a este nieco zdrave .

bridget
14. nov 2011

Ja asi nie som tradicny vianocny pekar, lebo ja nelubim to "tradicne" suche pecivo - medovniky, linecke a vselijake rozteky ja skutocne nemusim ☹ Ale aj napriek tomu mame stale par dobrych zakuskov, moj najoblubenejsi je Vianocny kmen. Dam sem aj recept, mozno niekoho inspirujem 🙂
Cesto:
160 g práškového cukru
10 vajec
200 g orechov
marhuľový lekvár
Krém:
2 žĺtky
8 ČL práškového cukru
1 ČL rumu
250 g masla
150 g postrúhanej čokolády
2 PL silnej čiernej kávy
Cukor vymiešajte so žĺtkami, pridajte orechy a nakoniec zľahka primiešajte tuhý sneh ušľahaný z bielkov. Na väčšom plechu upečte nie veľmi hrubé cesto. Upečený plát potrite marhuľovým lekvárom, potom časťou krému a zaviňte ako roládu. Povrch natierajte zvyšným krémom, ktorý navlhčenou vidličkou sformujte do podoby stromovej kôry.
Krém: Žĺtky, cukor, rum, maslo postrúhanú čokoládu a kávu opatrne vymiešajte na hladký krém.

nelinka0401
14. nov 2011

@levandullka no aj my robíme doma oblátky.mňam 🙂 o a pokúsim sa potom odfotiť ten stromček s medovníkmi..ak mi ich nepojedia 😀

monika15
14. nov 2011

@anjelicek26
no prave :( vsetkych 5 mam z minibazaru :(((( a nic sa mi zatial nepodarilo :(

evatko
14. nov 2011

@bridget no ja som natom bola podobne, kym som nebola s mm. On na mna prve Vianoce pozeral, ze to co je za pekarenske menu 😎 , same zakusky(tak ako som bola z domu naucena) a ziadne "chutovky, jednohubky". Ale kedze ja som v podstate vsezravec, preonacila som sa a peciem podla chuti mm a jeho rodiny ale vzdy si upeciem oblubeny bielkovy lieskovcovy rez a je to.

monika15
14. nov 2011

@titkovamiriam
wow baby zavidim.... mne sa nepodaril, tento rok 6ty krat... budem skusat 🙂

monika15
14. nov 2011

@karap
zavesis na stromcek :(((( jeeej mne sa nepodarilo nikdy :(((( take krasne....

evatko
14. nov 2011

@nelinka0401 my sme robievali cely Betlehem, mastalku, vsetky postavicky, stromceky, ovecky, ... a mm to zdobil a lepil. Nam aj svojej mame. Bolo to nadherne, dali sme si ho pod stromcek, ale uz sme to z casovej tiesne vzdali, lebo to zaberie more casu, mm to robieval na poslednu chvilu po nociach. Ja ani obycajne medovniky nezdobim, dam tam orachy a lentilky pre decka, ak by som to zdobila, vyzeralo by to ako hospodarske krmivo pre dobytok...