Výpoveď z bytu. Musím ho opravovať?

zanebudka
30. aug 2009

Ahojte. vie mi niekto poradiť?
mám jeden problém, tak v skratke: mám byt v prenájme, ale nadá sa v nom bývať, lebo z bytu nado mnou my stále púšťajú "na hlavu" vodu, je tam mokro a pleseň, pôvodne bola prasknutá odpadová rúra na stupačke raz to dali do poriadku, ale asi to neopravili dobre, lebo tečie zas, alebo mi to robí nájomníčka nado mnou schválne. Čo viem chcela by sa tam presťahovať. Tak som nájomcovi napísala, aby to dal do poriadku a miesto toho mi poslal výpoveď z nájmu. S tým, že nutné opravy bytu si nájomca vykonáva sám. Myslíte, že toto je oprava, ktorú si fakt nájomca musí urobiť sám, podľa mňa je to blud, veď to potom môže do bytu začať zatekať cez okná a tie akože by som tiež mala vymeniť ja, potom zase niečo a takto opravím celý byt, on mi dá výpoveď z nájmu a bude mať zrekonštruovaný byt na moje náklady. tak to teda nie. Otázka znie, môže? A keď áno, môžem ja od neho žiadať preplatenie vynaložených nákladov na úpravy bytu, zaradenie a zaplatené nájomné? Len by som chcela vedieť či by sa tým nejaký právnik zaoberal, či je to možné a má to význam.
ďakujem

dari
30. aug 2009

najdolezitejsie je co je v zmluve....ale zatekanie do bytu nie je sposobene tvojim uzivanim najmu, ale stavom, vekom domu, pripadne stavom susedy nad tebou 😀
Vypoved ti dat urcite moze, zalezi co je v zmluve, ci si ochotna mu opravit byt - nemusi byt v zmluve, ze ti to ma preplatit.....
toto su podla mna tahanice, ak sa neviete dohodnut, je lepsie si najst iny najom.

andzi
30. aug 2009

Pojem drobné opravy je definovaný v nariadení vlády č. 87/1995. Čo sa týka úhrady nákladov, platí Občiansky zákonník a na realizáciu akýchkoľvek úprav v byte potrebuješ súhlas prenajímateľa, v opačnom prípade nie je povinný uhradiť ti náklady. Môžeš len požadovať protihodnotu toho, o čon sa zvýšila hodnota veci.

zanebudka
autor
31. aug 2009

dík baby
andzi trochu som pozrela to nariadenie vlády, oprava stupačky na odpadovej rúre tam rozhodne nepatrí, dík sa radu. aspoň mu budem vedieť oponovať. čo sa týka úprav, nijaké veľké som ja nerobila, len základné ako očistenie stien od strarej maľovky, nový náter, v kúpelni a wc nový náter asi tri krát, potom ma to prestalo baviť keďže za chvíľu to bolo mokré a plesnivé znova. z toho občianskeho zákonníka nie som ktovie ako múdra, ale vyzerá to tak, že aj napriek tomu, že mi nájomca prenajal "neobývateľný" byt a ja som do neho zbytočne investovala, on je na tom vždy v podstate lepšie. môžem to síce opraviť na vlastné náklady a potom to od neho žiadať spať, ale na to sa môžem dlabnúť, to už by som tie prachy nevidela. 😒

tak ak by ste ešte niekto vedeli poradiť tak píšte, prosím.

nadhera
31. aug 2009

zanebudka, pred prazdninami bol taky pripad v markize, relacia chodila v nedelu - takze chod do archivu, mrk a potom konaj. vsak si tam rovno urob kryty bazen, a susedia si mozu chodit zaplavat 😠 😠 😠 . naozaj nerozumiem, ako si mozu robit takto naschval ludia, co obyvaju spolocny panalek.

zanebudka
autor
31. aug 2009

dík nadhera, pozriem