Zasadne bezpečnostná rada pre summit v Paríži?
Ahojte nedá sa mi zaspať, dnes premiér pridal video že zvoláva Bezpečnostnú radu, budú diskutovať o summite na ktorý má ísť do Paríža, údajne o novom vývine vojny a zo skutočnosti vraj "beha mráz po chrbte"
...
Zaujalo ma to v negatívnom slová zmysle....co si o to myslíte?
Stručné zhrnutie
- Bezpečnostná rada štátu bola zvolaná pred summitom v Paríži, ktorý podľa diskusie inicioval Emmanuel Macron s cieľom ukázať jednotu a podporu Ukrajine; premiér Robert Fico označil podujatie slovom "bojová porada".
- V diskusii prevažoval názor, že premiér využíva Bezpečnostnú radu na vyvolávanie obáv a politický efekt, zatiaľ čo oficiálne vyjadrenia viacerých krajín a médií popierali plánované vyslanie slovenských vojakov na Ukrajinu.
- Viaceré štáty a inštitúcie v diskusii explicitne spomenuli, že neplánujú posielať vlastných vojakov na Ukrajinu: Poľsko, Česko, Nemecko, USA, Španielsko a tiež NATO; Litva a Británia pripúšťajú určité možnosti, ale neoznačili priame nasadenie bojových jednotiek.
Q: Prečo bola zvolaná Bezpečnostná rada štátu pred summitom v Paríži?
A: Emmanuel Macron zvolal summit v Paríži, aby ukázal jednotu a podporu Ukrajine, a slovenská vláda zvolala Bezpečnostnú radu štátu na diskusiu o novom vývine vojny; v domácich vyjadreniach premiér Fico označil stretnutie slovom "bojová porada".
Q: Môže premiér Robert Fico sám rozhodnúť o vyslaní slovenských vojakov do zahraničia?
A: Nie, podľa diskusie vyslanie slovenských vojakov musí navrhnúť vláda a schváliť parlament, takže samostatné rozhodnutie premiéra nestačí.
Q: Plánujú krajiny NATO posielať svojich vojakov na Ukrajinu?
A: V diskusii sa uvádza, že Poľsko, Česko, Nemecko, USA, Španielsko a NATO oficiálne dementovali plán posielať vojakov; Litva a Británia pripustili určité možnosti, ale neoznačili priame nasadenie bojových jednotiek.
Q: Čo sa od summitu v Paríži očakáva vzhľadom na podporu Ukrajiny?
A: V diskusii sa očakáva ohlásenie ďalšej pomoci Ukrajine vrátane možného výcviku ukrajinských vojakov a dodávok vojenskej techniky; v niektorých komentároch sa spomína aj diskusia o odminovaní.
Q: Môže zvolanie Bezpečnostnej rady viesť k vyhláseniu výnimočného stavu?
A: V diskusii sa objavila obava, že by sa mohol vyhlásiť "výnimočný stav" s cieľom rýchlejšie schvaľovať zákony, ale toto bolo prezentované ako špekulácia používateľov, nie ako potvrdený plán vlády.
Q: Ako médiá a zahraničné inštitúcie reagovali na informácie o summite a jeho obsahu?
A: V diskusii sa spomínalo, že Politico, Financial Times a Foreign Affairs o tom údajne nevedeli a že správy o iniciatíve svetových lídrov šírilo predovšetkým francúzske prezidentstvo; slovenský komentár citoval článok a analýzu na Aktuality.sk.
Závery z diskusie
Zhoda
- Bezpečnostná rada štátu bola zvolaná pred summitem v Paríži a téma súvisela s podporou Ukrajiny.
- Viaceré krajiny a NATO v diskusii explicitne popreli, že by plánovali vysielanie vlastných vojakov na Ukrajinu.
Sporné názory
- Niektorí účastníci tvrdia, že premiér Robert Fico zámerne vyvoláva strach a manipuluje verejnosťou; iní označujú jeho kroky za oprávnené varovanie pred bezpečnostnými rizikami.
- Jedna línia názoru hovorí, že jednotlivé štáty môžu vyslať vojakov samostatne bez súhlasu NATO; protinázor tvrdí, že väčšina relevantných rozhodnutí o nasadení pod NATO vyžaduje širšiu dohodu.
Otvorené otázky
- Zostáva nezodpovedané, či sa niektorá krajina nakoniec rozhodne jednotlivo nasadiť vojakov na Ukrajinu.
- Nie je jasné, či zasadnutie Bezpečnostnej rady štátu povedie k legislatívnym alebo exekutívnym opatreniam, ako napr. vyhláseniu výnimočného stavu.
- Ostáva otvorené, aké konkrétne rozhodnutia o dodatkovej pomoci Ukrajine prinesie summit v Paríži.
Spomenuté značky a firmy
Bezpečnostná rada štátu, NATO, SIS, TA3, Politico, Financial Times, Foreign Affairs, Aktuality, SMK
Spomenuté produkty a metódy
bilaterálna dohoda, vyslanie vojakov, výcvik ukrajinských vojakov, odminovanie, vynímocný stav, mobilizácia, parlamentné schválenie nasadenia, nasadenie ozbrojených síl, atómové zbrane, zvýšenie DPH
Miesta a osoby
Robert Fico, Emmanuel Macron, Petr Fiala, Peter Pellegrini, Robert Kaliňák, Boris Susko, Ivan Gašparovič, Iveta Radičová, Andrej Danko, Donald Tusk, Viktor Orbán, Poľsko, Česko, Nemecko, USA, Španielsko, Litva, Británia, Bielorusko, Rusko, Ukrajina, Moldavsko, Jemen, Irak, Paríž, Kyjev, Dubaj, Bahamy
No ale Macron povedal "že nevylučuje vyslanie vojakov".
..hmmm
Autorka ak raz nastane situacia....celosvetova vojna....tak to ani nestihnes registrovat....tumk na vypinaci atomky a sme v riti cely svet.
Je na tom, že to do budúcnosti nevylučuje niečo prekvapivé? NATO sa dlhodobo drží vyhlásení, že nemá v pláne sa priamo vojensky angažovať (doteraz NATO nedodáva žiadne smrtiace zbrane). Ani jednotlivé krajiny združené pod NATO neprejavujú práve ochotu k takému kroku (Poľsko, Česko a Nemecko priamo v reakcii na Fica potvrdili, že nič podobné neplánujú). Súčasne ale NATO od počiatku vojny (a ruských vyhrážok atómovými útokmi) jasne deklaruje, že atómové zbrane sú červená čiara, ktorú ak Rusi prekročia, NATO zasiahne priamou vojenskou silou.
Myslím si, že autor očividne nemá "strach". Je to len nekonečné opakovanie nejakej mantry dokolečka a vyvolávanie paniky a strachu u diskutujúcich. Keď ráno táto téma vychladla, tak tu založil zase novú, ktorá bola zmazaná. Admini by mali tieto nicky sledovať podľa IP adresy a blokovať, lebo už je to obťažujúce.
@fido69 áno lebo tu nie som 24 hodín,🤣🤣🤣 teraz som siprečítala správy dňa, moja otázka aj odpovede sú legitímne....nikohk neurazam, diskutujem.......vy tu opakujete o "troloch"...nech sa páči, čítajte Tolkiena keď sa vám táto téma páči....
Vyslanie nasich vojakov do zahranicia musi navrhnut vlada a schvalit parlament, bez toho nejdu nikam, takze Fico moze vyzvat vladu, aby slubila, ze to nenavrhne a parlament, ze to neschvali ... jaj FICO je predseda tej vlady a ma vacsinu v parlamente, tak to potom nic. A na Ukraine aj tak vlastne nie je vojna, len sem tam tam spadnu nejake rakety ...
* možno by bolo vhodné keby som uviedla úpravu tejto témy...a odstránila z nej úplne Fica, mne ide k obsah tých rokovaní (nie bulvár a kto je aká sviňa...a kto koho nemá a ma rad,ja som volila ešte Radicovu za prezidentku, dávno pradávno čiže nie som Robov fanklub)...
Podľa mňa je to zo strany Macrona veľké riziko....
Fico nas pravidelne "chrani" pred vecami, o ktorych by sme ani netusili ze by mohli nastat, keby nas nimi nestrasil. Uspesne to robi uz vyse 20 rokov ...
Nic netreba odstranovat. Tomu zmrdovi od nedele ide karta, v nedelu vygracl vyplod jeho preshlastanej hlavy na internet, v Parizi nam spravil hanbu, vyhuboval novinarku, v Prahe ho vypiskali, Fiala mu dal na javo co si o nom mysli, Tusk ho zotrel ako male decko. Som zvedava kedy zacne vyplakavat, ze ho nikto nema rad... Este, ze ma toho Orbana, tam najde pochopenie
Takže nateraz dementovali Ficovo strašenie krajiny, ktoré nemajú v úmysle posielať žiadnych vojakov na Ukrajinu: Poľsko , Česko, Nemecko, USA, Španielsko a tiež NATO ako celok. Litva pripúšťa takú možnosť, ale nie zapojenie sa ich vojakov priamo do bojov. Rovnako Británia. @aalt spomína, že Francúzsko malo vyjadrenie v podobnom duchu (osobne som ešte nevidela ako presne znelo to vyjadrenie). Tak by si človek povedal, že Fico zas a znova tára, straší a zavádza.
A aká je realita? Fico vyhlasuje, ako sa jeho slová potvrdili, ako sa liberálne médiá zosmiešnili tým, že ho kritizovali za niečo, čo sa nakoniec ukázalo ako pravda, ako vyšachoval opozíciu, ako nedopustil, aby Slováci museli byť donútení bojovať na Ukrajine. A jeho ovečky mu to žerú.

@naja94 No áno, títo ľudia nemajú dokonca odvahu ani na to, aby sa priznali, že si želajú víťazstvo Ruska, tak si vymysleli takýto eufemizmus o tom, ako si vraj želajú mier.