Zdravé a netradičné pohostenie na párty

macickarebeka
1. okt 2013

Co pripravit na party? chlebicky, cipsy, to je jasne, ale chcela by som aj nieco take netradicne a nieco aj take zdrave.

ichbinich
1. okt 2013

@macickarebeka:
Falafel s humusom.
Tycinky zo zeleniny a k tomu dip.
Tortilla wraps so zeleninou.
Cestovinovo-zeleninovy salat.
Salade nicoise.
Cuketovy slany kolac.
Vrstveny salat (7-layer dip)
Menej "zdrave", ale dobre: Quiche lorraine. Slane muffiny. Tortilla espanola. pripadne aj s cuketou.
Ak chces recepty, odpis, budem sa snazit odpisat aj kompletne recepty.

evelynm
1. okt 2013

bude to velka party? ak by to bola mensia spolocnost, co tak nachystat fondue? Nie je to uplne bezne a da sa pri tom velmi prijemne posediet 🙂

salome123
1. okt 2013

upec gastany 🙂

macickarebeka
autor
1. okt 2013

@ichbinich mozem poprosit aj recepty?

macickarebeka
autor
1. okt 2013

@salome123 joj to je moc drahe☹ ale dkaujem za nazor

macickarebeka
autor
1. okt 2013

@evelynm a ake fondue?

evelynm
1. okt 2013

@macickarebeka , syrove, alebo masove. Poznas fondue? Aby som ti neopisovala to, co vies 🙂 . Potrebujes na to taky speci hrniec, pod ktorym je ohnik. v hrnci mas vriaci olej a macas don kusky maska (kuracie, svieckova - take, co je ako minutka raz dva hotove. K tomu mas na stole pripravene rozne omacky a zeleninku, olivy atd.
Syrove fondue sa robi zo speci syra, na to urceneho - teraz maju v Li..li hotovu krabicku so syrom na fondue. Ten syr mas v hrnci nad ohnikom vriaci a macas don nakrajany chlebik.
Tie omacky k masovemu fondue mozes mat aj take, ktore sa davaju ku grilovanemu masu, alebo speci fondue omacky. OK je aj tatarka s cesnakom, nejaka pikant omacka, nejaka speci horcica... Ja davam aj nakrajany por a ten si tiez opecieme v tom oleji.
Ups, uz som to davno nerobila, teraz som sa navnadila 🙂

ichbinich
1. okt 2013

@macickarebeka:
Dnes iba tie, co viem naspamat, ostatne zajtra 😉
Tycinky zo zeleniny bez receptu: zeleninu podla chuti, druhy, co sa daju jest surove, nakrajat na priblizne rovnake tycinky, pekne naaranzovat. K tomu dip: jogurt s pazitkou, tvarohovo-bylinkovy, co mas rada a co ta napadne.

Cuketovy slany kolac som robila podla receptu na mmb, niekde tu koloval 😉

Tortilla wraps: kupis si tortilly, salsu a zmes korenin. Na obale zmesi je navod: uprazis maso podla chuti (hydina, mlete hovadzie,...), pridas zmes. Nachystas zeleninu: na kocky: paradajky, papriky, cibulu, ladovy salat na kusky, kukuricu, hnedu fazulu z dozy. Nastruhaj syr, nachystaj kyslu smotanu. Zohrej tortilly. Potom das na tortillu trochu masa, trochu z kazdej zeleniny, trochu syra, trochu salsy, trochu kyslej smotany a pokusis sa to zrolovat 😉 😀 pisem preto pokusis, lebo ja tiez zvyknem dat vela plnky a potom mi to nejde 😝 To si ale moze nalozit kazdy sam a dat si zeleninu podla chuti.

Salade nicoise:
Uvarene zemiaky nakrajaj na platky. Pridaj konzervu tuniaka, zelenu fazulku (moze byt konzerva), na kocky nakrajanu papriku a paradajky, olivy, jarnu cibulku. Zalej zalievkou z dijonskej horcice, stavy z citrona, provensalskych byliniek a olivoveho oleja. Nakoniec pridaj osminky vajec na tvrdo (aby ostali pekne 😉). K tomu bagetu.

Ostatne neviem presne mnozstva naspamat a teraz nemozem hladat, nasleduju zajtra 😉

zita19
1. okt 2013

Jedna konzerva kukurice, jedna konzerva hrasku, jedno velke jablko pokrajane na kocky asi 200 g nahrubo nastruhaneho tvrdeho syra, asi tolko co je pol konzervy nakrajanych kyslych uhoriek, jeden biely jogurt, lyzica horcice, sol a cukor podla chuti. Pomiesat, nechat odstat. Bohovske zradielko 😉 . Ked mas moznost dostat sa k Sabi jogurtovej tatarke, kydni tam tu (potom mozes horcicu vynechat). Este lepsie!

ichbinich
2. okt 2013

Quiche lorraine:
Cesto: 1 a 1/4 poharika muky (poharik=250ml)
1/3 poharika tuku (to je cca. 80ml, pri tuku teda aj cca. 80g)
4-5 PL studenej vody
Vypracovat cesto, vylozit nim formu (tortovu, moze byt aj nizsia), dat na cesto dvojitu vrtsvu alobalu a predpiect na 230°C asi 5 minut. Teplotu rury znizit na 160°C.
Plnka: asi 6 platkov slaniny, ale takej "masitej", nie bielej surovej. Oprazit do chrumkava a potom namrvit, alebo uz rovno kocky nakrajane oprazit. V casti vypeku oprazit na kocky nakrajanu 1 cibulu. Vymiesat 675ml mlieka, 3 vajicka, trosicku soli, korenia a muskatoveho orieska. Pridat do tej tekutej zmesi slaninu zmiesanu s cibulou. Premiesat asi 180g nastruhaneho syra (eidam a pod.) s 1 PL muky, pridat do mliecno-slaninovej zmesi. Vsetko dat na cesto do formy a piect na 160°C asi 35 az 40 minut. Nechat odtsat asi 10 minut pred podavanim. Podavat sa moze teple alebo studene, k tomu zeleny salat.
(Ja viem, francuzske jedlo podla americkeho receptu 😕 ale podla neho som to robila prvy krat a podarilo sa, tak to pokracujem 😉)

Nespominla som ho hore, ale zdravy a super dobry salat Tabbouleh:
pohar bulgur-u
polovica uhorky, na kocky
zvazok patrzlenu, nasekany
1-2 jarne cibulky, na kolieska
1-2 paradajky, na kocky
Zalievka: olivovy olej, stava z pol citrona, sol, korenie, podla chuti trosicku maty (susenej alebo cerstvej)
Bulgur pripravit podla navodu, niektore staci oplachnut, niektore sa zaleju horucou vodou a nechaju vychladnut.
Potom vsetko zmiesat a jest 😉 Manzel si minule do toho pytal aj Feta syr, to tiez dobre pasovalo.

...

ichbinich
2. okt 2013

...
slane muffiny

1 mensia zelena paprika, na kocky
1 mensia cervena paprika, na kocky
100g kukurice (z dozy)
100g muky
150g kukuricnej muky (alebo krupice-polenty)
150g nastruhaneho syra (eidam a pod.)
2,5 cl prasku do peciva
0,5 cl sody bikarbony (ak nemas, daj 3cj pdp)
sol, korenie
1 vajicko
60ml oleja
300g bieleho jogurtu alebo kyslej smotany

Ruru predhriat na 180°C. Formy na muffiny bud vymastit a vymucit alebo vlozit papierove kosicky. Ja mam silikonovu formu a nerobim nic 😉
Zmiesat suche prisady plus papriku a kukuricu.
Vymiesat mokre prisady, pridat do suchej zmesi a premiesat, pokial je vsetko vlhke (nemixovat).
Dat do formy, piect 25 az 30 minut, nechat 5 minut odpocivat.

Ja k tomu niekedy robim natierku z cerstveho syra (luciny) a mexickej koreninovej zmesi.

Nech sa vydari a dobru chut 😉

@macickarebeka

sonula
2. okt 2013

urob sushi napriklad