Život s malým dieťaťom v cudzom štáte

kikina84
30. jan 2013

maminy ..mam 2,3 rocnu dceru a manzel dostal ponuku na pracu v škotsku..Obaja nevieme ani ceknut po anglicky,,on k praci rec potrebovat nebude nakolko mu pracu zabezpecuje jeho sestra,ktora tam zije a v partii budu chlapi hovoriaci jeho recou..S tym vsak problem nemam,,skor ma zaujima ako zakomponovat dieta v tomto veku do prostredia v uplne cudzom prostredi,navyse v uplne inom jazyku,,mate s tym niektora skusenosti? ma vyznam ist do uplne cudzieho statu ked nevieme po anglicky? co ak sa nieco stane a budem potrebovat surne pomoc,ako sa jej dovolam? prosim poradte,pripadne dajte vlastne skusenosti,ci ste boli v podobnej situacii..
dakujem za rady ..Kika

cayar
30. jan 2013

@alka221 ;) super pripomienka;)

cayar
30. jan 2013

@kingstonka velmi pekny nazor!

nercia
30. jan 2013

domov je tam, kde mas toho koho milujes - súhlasím s Alka221

alka221
30. jan 2013

@nercia to je jednoznacne..

vsade su zaciatky tazke, ale povedzme si narovinu, peniazky su v dnesnej dobe nevyhnutne, obzvlast,ak zijete na slovensku,vsakze 😀 ked ma byt ona doma a on tam, tak to je cele zle.. 😕 ak je moznost, treba byt spolu, ved mozu byt vonku rok dva a potom sa vratit.. .. 😉

ellie13
30. jan 2013

Život v zahraničí nie je tak ľahký ako si všetci na Sk predstavujú, som ale za aby si to každý skúsil ! Ak však chceš odísť a hlavne s dieťaťom musíš vedieť kam, čo tam budeš robiť, musíš mať jasný cieľ a aspoň základ reči , aspoň takáto je moja skúsenosť. A ak ti smiem poradiť?! Nikdy sa na nikoho nespoliehaj! V zahraničí bude prvy kto ťa podrazí práve Slovák , pretože sme hlúpy, závistlivý národ ☹ samozrejme všetci vidíme svoj sen, žiť lepšie, zarábať lepšie a pod... No len veľmi malé percento sa dokáže naozaj presadiť a splniť si sen.. V zahraničí musíš makať aspoň na 120% a aj tak si a navždy zostaneš len "cudzinec" zalepia nám oči pár "šušňami" a len malokde ta vezmú domáci medzi seba,väčšinou sme len lacná pracovná sila ktorej síce slúbia 1800 libier, ale to, ze mesačné výdavky sú 1500 napríklad to už nedpomenú... Nechaj manžela nech ide prvý, omrkne to tam, zabezpečí všetko na váš príchod a ty sa úč jazyk , lebo bez neho si stratená... Ja žijem 12 rokov v Rakúsku,prišla som mladá , nevedela som jazyk a prvý rok som noc čo noc revala do vankúša.za 12 rokov som sa naučila Slovákom a Čechom vyhýbať, naučila som sa dobre jazyk, postavila sa na vlastné nohy..no všetko to stálo neskutočne veľa úsilia a sĺz a jediné prečo som sa nevrátila domov bol partner...a teraz keď mám dieťa je to ešťe omnoho horšie a tu proste zistíš , že si sama a si zodpovedná sama za seba aj za drobca....

aliza
30. jan 2013

baby, ktore pisete, ze to ma skusit, ja som nikde nepostrehla, ze by ste boli v ich situacii. ani jedna z vas nesla s dietatom do zahranicia bez minimalnej znalosti jazyka. to sa potom radi, ze? nemozte predsa mysliet na to, ze pre dieta je to super. to nie je vobec dolezite, ked uz sme pri tom, ved kvoli tomu tam predpokladam nejdu, ze aby sa dieta naucilo jazyk. oni dvaja su doleziti a najma matka, ktora je s dietatom cely den doma. nerobme si idealy ako ju tam vsetci s otvorenou narucou privitaju a ako si hned najde kamosky. nenajde. to je realita. Bez jazyka sa moze stretavat iba so slovakmi a ako pisala
@ellie13 to tiez nie je ziadna slava. My sa z rovnakych dovod so Slovakmi nestretavame.
ako neviem, ale den prinasa tolko situacii, najma s dietatom, ze to by musela ta sestra chodit vsade s nimi cely den. my sme tu mali znamych, co nevedeli dobre po angl. a tiez sme museli vsetko za nich riesit a casto sme sa dostali aj do problemov a oni sami? to ani radsej nepisem, jeden pruser za druhym len kvoli slabej anglictine. Fakt by kikine pomohlo, aby sme jej dali realny pohlad na vec a neidealizovali zahranicie. dcerka ma 2r3m., cize do statnej skolky este nemoze, sukromnu by nezaplatili. Takze nakoniec sa ani len tu anglictinu ucit nebude, ked tam pridu a nikdy neviete, ako taka zmena na dieta zaposobi, nemusi si vobec tak rychlo zvyknut , ako tu pisete. poznam deti, ktore ani po rokoch nehovoria dobre oo anglicky, najma ak rodicia jazyk neovladaju. a takisto jej neradte, ze sa rychlo nauci jazyk lebo to nie je pravda. bude trvat roky, aby bola schopna vobec komunikovat.. takisto treba ratat, ze u sestry nebudu byvat vecne a neviete si ani predstavit, ake tazke je si tu sam povybavovat veci okolo najmu, treba vela papierov, telefonatov..... tu sa vsetko riesi len cez telefon, kazde jedno stretnutie, kazdy jeden problem. Mohla by som pisat a pisat.... takze to zhrniem, ja by som urcite nikam nesla. ved ani ta praca nie je ziadne terno, ked uz sme pir tom.

tova
31. jan 2013

som v zahranici 17r. prisla som bez znalosti anj, a za ten cas som spoznala xxx rodin co prisli zo sk, cr, pl a inych krajin bez jazyka a s detmi. Musis si vybrat ci je ti prednejsie sediet na sk lebo sa nechces pred cudzimi hambit koli anj, alebo byt v zahranici s muzom, zarobit si a pomaly sa ucit anglicky, a ked nerozumies staci ti jednoducho povedat, sorry, I don't speak english. Urcite nebudes prva ani posledna cudzinka ktora nerozprava anj. A vopred sa musite svagriny spytat ci vam s jazykom pomoze u dr. a uradoch, ale kedze muza pozvala a vie ze jazyk neovlada tak s tym asi rata. Dieta sa ti nauci zaklady anj, z hraciek a dvd, neskor z ihriska. Kamaratka prisla zo sk s dcerou ktora nevedela ani slovo po anj ked mala 2 r., v 3.5 sa s detmi dorozumie, a to chodi do skolky len pol roka na 6 hod. tyzdenne, doma rozprava sk. Aj ja ked som s detmi na ihrisku tak niektore nerozparavaju anj, ale prihovaraju sa mojim detom spanielsky, moje to zopakuju a hraju sa spolu.

emilyz
31. jan 2013

Musis ratat s tym, ze zo zaciatku budes uplne sama s malou, pokial tam nikoho nepoznas - cize ak si chora, do obchodu si nedojdes, lebo Ti ju nema kto postrazit, ak Ta boli zub, tak ku zubarovi aj s dietatom, vsetko absolvovat s nim... nie je to ziadna sranda - vlastna skusenost...

nercia
31. jan 2013

@emilyz presne ja som hodiny s Oliverom trávila u zubára, v Citizens advice bureau, na Council office... všade... manžel 12 h denne v práci a ja sama na konci sveta...čo z toho že sme mali takmer všetko.... peniaze nie su všetko... prišli sme do chudobného Prešova a sme šťastný

alka221
31. jan 2013

@aliza ja som isla bez minimalnej znalosti jazyka..po 4 mesiacoch som dnes bola na kave hodinu a vsetko som rozumela 😉 nechadz vsetkych do jedneho vreca..

zarinkabublinka
31. jan 2013

@alka221 Na mojom prispevku nevidim skutocne nic zle, ani predpotopne, napisala som si len svoj nazor...prosim precitaj si ho cely, myslim, ze si vytrhla iba jednu vetu z kontextu, co nebolo ferove teda vobec 😠 Uplne si si zabudla povsimnut, ze som napisala, ze netvrdim, ze je to nemozne, ale clovek musi byt pripraveny na vsetko a rec, aspon zaklady AJ pokladam za jednu z nich...som rada, ze si v zahranici stastna so svojou rodinou a nikomu to neberiem, poznam takisto vela ludi, ktori ziju v UK s rodinami a su tam stastni....moj nazor vsak zostava, ale poopravim sa kedze si to vytrhla z kontextu...zivot za hranicami nie je pre NASU rodinu..niekedy ma na modrom koniku az zaraza jedna vec...mamicky sa snazia poradit, ponuknut nieco zo svojich skusenosti na danu temu,ale niektore mamicky ked nesuhlasia (na co maju samozrejme narok) tak hned bombarduju, urazaju...to sa naozaj nedalo, aby si ma neoznacovala a reagovala takto netolerantne, ze mam predpotopny nazor a podobne?Prepac, ale nemam slov...

bubelko
31. jan 2013

@kikina84 nejdem ti radit ci ano alebo nie. len si treba dopredu zvazit vela veci.
jednak to, ze neviete jazyk - hlave ty, pretoze ty budes sama s dietatom na vsetko, kedze muz bude v praci. nebudes mat pri sebe rodinu ani priatelov. bude tam sice svagrina, ale ta asi tiez pracuje, takze tiez nebude asi 100% vzdy po ruke. takze ak sa ti nieco stane, budes musiet k dr a muz nebude moct ostat doma, budes musiet s malou - to iste urady a nakupy.
jazyk sa budes musiet naucit. bud ako samouk alebo na kurze - otazka je, kolko stoja, kto bude s malou, ci najdes vhodny cas na to, aby ste sa prestriedali s muzom.
co sa deti tyka, moja skusenost je taka, ze s detmi sa rychlejsie ziskavaju kontakty. a ludia su rozni - mozes najst v okoli niekoho zo svk alebo ciech, polska, s kym si budes rozumiet aj bez anglictiny. ale to nie je riesenie na dlhu dobu. ale na preklenutie zaciatkov a samoty urcite 😉
deti sa prisposobuju lahsie ako dospeli. nam sa deti narodili v zahranici, ale ja som odisla za muzom este sme nemali deti a zaciatok bol hrozny. a to nie som uzavreta osoba, ktora sa hanbi alebo pod. mozno je to aj krajinou, neviem. kazdopadne zzivanie sa so zvykmi inej krajiny je podla mna aj bez deti dost tazke - ak teda clovek nejde len na dobu urcitu s tym, ze zarobim a vratim sa, ale snazi sa aj vzit do krajiny, integrovat sa a vybudovat si nejake to zazemie. skratka my sme zacinali od zaciatku, bez rodiny, bez priatelov. muz stale v praci.
zivot s dietatom je tazsi o to, ze v podstate ste na to uplne sami, neexistuje take, ze zavolas rodicom alebo svokrovcom, mozete pomoct?, pretoze su daleko. ono - nie je to neriesitelne, ale je to tazsie. hlavne, ak si bola na svk zvyknuta, ze rodicia/svokrovci boli blizko (mozno si nebola, viem, ze aj na svk su rodiny, ktore maju rodicov daleko).
taktiez si treba spocita, ci muz zarobi dost penazi na to, aby vas vsetkych uzivil, kym si ty najdes pracu a budes doma s malou. tiez, sa skus pozriet na to, ake mas sance na uplatnenie ty? ci si mozes najst pracu, ak ano, co bude s malou...
jednoduche, pozri sa na to zo vsetkych uhlov, spis si pre a proti normalne na listok a uvidis, ci ma vyznam ist do skotska alebo nie 😉

kikina84
autor
31. jan 2013

@nercia mozem sa spytat za ako dlho sa manzel naucil po anglicky? dakujem

alka221
31. jan 2013

@emilyz samozrejme,ze musi ratat s tym ze zaciatky su tazke, a myslim,ze nikto nenapisal,ze ju vsade vitaju s otvorenou narucou.. po par tyzdnoch sa nauci komunikovat zakladne veci a mozno aj viac, ved dufam nie sme az taky hlupy narod ako si o nas kazdy mysli.. 😝

@aliza ked to neskusi, nebude vediet..a pre vztah je to iba bonus..ty by si zila tak,ze muz 1500 km od teba a ty na sK? ved to je zivot o h.vne. 😖
v jednom suhlasim, ze slovak je ten prvy, kto ti podrazi nohy, ja tu tiez nevyhladavam slovakov 😉 a s dietatom predsa sama nebude, existuju ihriska, a tam to uz ide lahko..

aliza
31. jan 2013

@alka221 ved v poriadku, len nezabudaj, ze nie vsetci su ako ty a nie kazdy je spolocensky typ. Su ludia, ktori aj vedia jazyk a su izolovani a nevedia nadviazat kontakty s cudzincami. A su ludia, ktorym jazyky proste nejdu. Je uplne odveci jej radit, ako to zvladne lebo ty ju nepoznas, nevies, aky typ cloveka je a co vlastne od zahranicia ocakava. Nie je nic horsie, ako byt odkazani na niekoho druheho. To vacsinou nedopada dobre. Poznala som aj pripad, kedy si vlastny brat vybavil prispevky za bratove deti na seba, zili vedla seba, lenze jeden nevedel po anglicky a ten druhy vsetko vybavoval a tak ho okradol. No stava sa. Ja som za to, aby sa clovek vzdy spolahol len sam na seba. keby aspon jej muz vedel jazyk a isiel na istejsiu robotu. Ale takto sa mi to nezda ako dobry napad.

nercia
31. jan 2013

manžel mal angličtinu 10 rokov v škole, ja 9 rokov v škole... ale omnoho rýchlejšie je život v zahraničí - 1 mesiac- 1 rok školy...
mám kamaratov čo robia v slovenských (poľských) firmách a za 8 rokov nevie odpovedať ani na otázku policajtov kedy sa narodil... tak mu policajt zaspieval Happy birthdyay to you... a on povedal dátum....
v prostredí čisto anglickom to je veľmi rýchle... ale ty budeš doma a tak budeš s angličtinou v interakcii asi tak hodinu týždenne... čo je strašne málo.
Ale akokolvek sa rozhodnite budte spolu... a nie od seba tisice km

aliza
31. jan 2013

@alka221 no predstav si, ze sme zili od seba takmer rok a pol. A nebol to zivot o ho.v.e. Tiez nehadz vsetko do jedneho vreca 😉.

alka221
31. jan 2013

@aliza castokrat sa ale taketo vztahy koncia.. 😢

ela19
31. jan 2013

Bola som v Skotsku 6x mám tam kamosku rodenu Anglicanku, pokazde som sa stretla s velmi milými ludmi, ci v obchode alebo pri stretnuti s novymi ludmi, sú kamarátski, milí, ochotní ALE neviem si predstavit prist tam zit bez znalosti jazyka a s malym dietatom. Ak uz by ste sa rozhodli ist, mali by ste si nastudovat vsetko mozne o zákonoch, právach, povinnostiach, je tam uplne iný system, pri prenájme nehnutelnostiach, plateni nájomneho, system elektrickej energie je v starych budovách na karty, ktoré si treba chodit dobijat. Je to nieco ako platobná karta a vychádzalo to dost draho. Treba si prepocitat mesacné náklady a uvedomit si, ci to, co vam zostane z manzelovho platu sa vam oplati...atd

monikajaco
31. jan 2013

@kikina84 ja zijem vonku Irsku 7 rok predtym som bola 3 roky v UK ... ja si to neviem vynachvalit ..domov by som sa uz nikdy nevratila , ale je pravda ze mam vybornu ang ktoru naozaj uz dnes potrebujes ... a hlavne ak mas male dieta ... ale zato dnes je nas vsade vela su rozne fora kde mozes napisat a skamaratit sa s ludmi ktori ti pomozu a usmernia ta .. ja poznam napr aj tu vela dievcat aj vdaka mojej praci ktorym pomaham ak treba napr. ohladom tehotenstva kam ist alebo lekara alebo ak treba neake tlaciva prelozit ...neverim ze nestretnes ani jednu maminu ktora sa s tebou rada zoznami a pomoze ti aspon na zaciatok ... treba uvazit ale ako tam ides ci z pozitivnym myslenim alebo zo strachom ak sa naviazes na ten strach tak to asi neprekonas ... drzim palce ....uz sa ang ;)

waneska231
31. jan 2013

pridavam teda aj moju skusenost holky......prisli sme pred dvoma rokmi aj s dvoma detmi,za pracou,bez absolutne ziadnej znalosti jazyka(zak.skolu neratam).Na nikoho sme sa nespoliehali,vybavili sme si vsetko sami,od prenajmu,cez skolu,doktorov.....niekde nam dali prekladatela,niekde nie,ale vzfy sme siporadili.Teraz po dvoch rokoch sa v pohode dorozumieme,mame aj kamaratov slovakov,vsetko zalezi od cloveka.......stretli sme aj zopar vychcancov,ale ked co i len trosku rozmyslas,nenaletis 😉 ,na Sk by sme sa urcite nevratili 😉

aliza
31. jan 2013

@alka221 take vztahy by skor ci neskor skoncili aj keby nikam nesli 😉

alka221
31. jan 2013

@aliza nie vzdy.. ale ta dialka je dost ☹ aspon mne to vadilo..

emia
16. feb 2013

ahojte, jedna rada ,ak niekde chcete ist ,chodte najprv tam na vylet ,pozriet prostredie, život ,povahu ludi.
My sme sa dostali do Kanady ,žijeme tu ,ale keby bola predtym priležitost tu prist,vidiet a zažit realitu v
živote by sme tu neboli prišli.
Preto zistite kde idete a hlavne rozpravajte s ludmi aby ste videli či vaša anglitčina je na takej urovni že tam pežijete
A o odluke od rodiny ani nehovorim ,doma si to neuvedomite ale potom to pocitite .

kuwait
16. feb 2013

Ja som mala taky pocit z Kuwaitu,keby som sem bola prisla len tak na dovolenku tak by som v ziadnom pripade nikdy neuvazovala sa tu usadit ale ked som sem prisla uz vydata a tehotna tak som velky vyber nemala,nepacilo sa mi tu ,ludia divni navyse som bola tehotna a bala som sa co bude,lekari arabi a indovia,pakistanci ktorym som absolutne nedoverovala,odrodila ma polska lekarka ale s jej profesionalitou som tiez nebola spokojna,no a potom ako sa tu vychovavaju deti,kojenie to tu povazuju za uplnu sprostost,miestne zeny hodia babatko sluzkam a tie decko vychovaju,nakrmia,staraju sa,naucia ho chodit a matka si len po obchodnych domoch chodi ako by nemala doma co robit.Ja som mala tiez spociatku nanny zo Sri Lanky pretoze mi ju muzova rodina vyslovene vnutila,po pol roku som ju aj tak prepustila,hnusilo sa mi ze sa maleho dotyka taka zena.Celkovo tolko odlisnosti a problemov ze kebyze sa tu chcem prisposobit ich sposobu zivota tak by som do roka utiekla.Ja som si tu zariadila rodinu,domacnost po svojom,po europsky a nemiesam sa s miestnymi v nicom a vyhovuje mi to takto,len takto sa tu da europanke prezit 20 rokov ze sa nemusi kazdodenne znasilnovat byt ako arabi,moslimovia pretoze ich sposoby a myslenie su pre nas divne,nevhodne,neda sa dlho zit podla toho,prisposobit sa,to uz by zivot potom nemal cenu,podriadit sa ich zivotnemu stylu.Zostala som tu 20 rokov ale lutujem ten cas straveny tu,mohla som ho prezit lepsie niekde v Europe alebo Amerike.Vy co zijete na zapade vazte si to kde ste,mohlo by byt aj horsie 😒

briketa
16. feb 2013

@nercia to s tou pesnickou a odpovedou ma uplne polozilo 😀 😀 😀

nercia
16. feb 2013

@briketa Happy birthday to you? hej sme sa pučili niekoľko dní z toho

briketa
16. feb 2013

@kikina84 za tri mesiace intenzivneho ucenia sa normalne dohovoris. uc sa cele vety, len tak popritom gramatiku, ale nesustred sa na nu. treba sa ucit rozpravat, lebo aj ked budes gramatiku lamat, ak mas slovnu zasobu, vyhrala si.
bez jazyka by som nevykrocila z domu. som vonku 15 rokov, presla som nemcinou, svajciarskym dialektom, francuzstinou a anglictinou. teraz sa ucim spanielsky zaroven so synom, co ma on v skole, to ja drvim potom doma. jazyk ti otvori mnohe dvere. musis sa prezentovat priatelsky a sebavedome, nespravat sa ako s nalepkou na cele - ja som chuda z vychodneho bloku. nikdy som nikde nemala problem, ze som cudzinka.
nesnaz sa krkolomne rozpravat ako v slovencine. vety si nesmies prekladat v hlave.
musis sa jednoduche, najprv hole vety nadrvit aby sa ti v hlave uplne zautomatizovali. potom pridavas k podstatnym menam pridavne mena, k slovesam prislovky. naucis sa cele slovne spojenia ktore su stabilne s jednotlivymi predlozkami. vyslovene sa nabiflovat. ide to, len sa musis sustredit a naozaj chciet. papieriky po celom byte. kazdy den musis mat pat novych slovicok. ono sa to nezda, ale nazbiera sa to. pozeraj filmy s titulkami, take co mas rada. vryjes si do pamati dialogy, aj tak sa ucis.
dievca da sa to!

miskap2111
16. feb 2013

@kikina84 absolútna pravda, čo hovorí @briketa ! Ak by ste išli, alebo aj nešli, za 3 mesiace sa úplne v pohode dá zvládnut základ jazyka, ktorý určite budeš potrebovať! Len treba investovať do intenzívnej prípravy a presne tak ako to už bolo povedané. Ja som sa tak slušne naučila po taliansky. Mala som silnú motiváciu, tak som si kúpila knihu pre samoukov a dala som si záväzok, za 2 dni zvládnem perfektne vždy jednu lekciu- vrátane slovnej zǎsoby a viet- fráz, ktoré sú pri danej lekcii. Denne som tomu venovala aj zo 2 hodinky, ale ten čas sa vždy našiel- večer, keď deti zaspali, alebo som sa učila aj cez obednǔ prestávku v robote. Ale naozaj bez výhovoriek, každý deň. Vety- frázy, ako aj slovíčka som jednoducho memorovala, opakovala nahlas, dala som sa z nich "skúšať" (dala som knihu mužovi a on mi povedal slovenský ekvivalent a ja samozrejme preklad). Zároveň ku každej lekcii bola gramatika a cvičenia a tie som tiež preberala. A samozrejme počúvala priložené CD- ku týmto knihám je vždy nejaké. A zároveň pozerala taliansky televízny kanál, kupovala časopis.. Po mesiaci som bola schopná dohoviť sa s naším talianskym dodávateľom cez telefón a urobiť objednávku, plus pokecať o počasí. Skoro mu padla sánka. 😀 A o pol roka si ma už brával ako tlmočníčku, keď prišiel na Slovensko a potreboval pochodiť klientov. Takže dá sa to, len si cLovek musí nájsť čas a byť odhodlaný a vytrvalý, ale zároveň sa nebáť! Odvaha a zdravé sebavedomie je teraz základ pre to, aby sa človek uplatnil. A samozrejme makať na sebe. Držím palce.

emia
12. apr 2013

@alka221
zarinkabublinka ma pravdu, neviem prečo by to mal byt predpotopny nazor.
Žijeme v kanade kde sa skutočne štat stara o rodinu a predsa s 3 detmi to tu mame, ťahšie ako doma na sk,
skoro vo všetkych oblastiach robia všetko na polovicu,skolka len 4 hodiny a tak do roboty ak maš deti chodit sa neda
a hlavne životna uroven deti je nizka ,nijake deti von všetci dnu doma vyjdu von sadnu do aut a odidu, žiade hraie pred bytovkou ako u nas deti sa nas stale pytaju kedy sa vratime aby sa opät hrali pred bytovkou chodili ku detom do susedstva ,každy večer hrat von futbal čo tu neexistuje ,takže na zarobenie ,naučenie sa jazyk a skusenost je cudzina dobra , ale už z rodinou je najlepšie doma aj ked skromnejšie.
A este jedna poznamka ,kopu slovakou odtial z Kanady odchadza a ked sme tu prišli bolo tu plno poliakou všetci čo maju aj nemaju deti su v europe,takže nie v každom pripade je zahraničie vyhra a už vobec nie s detmi ,až na vynimky .