Zmestí sa 5-miestne auto pre tri deti?
Cauko, tri deti vojdu do klasickeho 5 miesteneho autaz ci nevojdu? Dva budu na podsedaku uz a jedno vo vajicku. Aby som vedel, ci staci normalny automobil, alwbo treba 8 miestny? Dakujem
Stručné zhrnutie
- Trojica autosedačiek vedľa seba sa zmestí len do niektorých 5-miestnych vozidiel, ktoré majú vzadu tri plnohodnotné sedadlá (v diskusii spomenuté príklady: Škoda Kodiaq, VW Touran, Citroën C4 Picasso, KIA Carens, Volvo 90, niektoré verzie Škoda Superb).
- Ak sa plánuje kombinácia dvoch podsedákov a vajíčka, bežné 5-miestne autá často neposkytujú dostatočnú šírku alebo prístup; diskutované alternatívy sú 7-miestne/MPV riešenia alebo monospacy (príklady: Kia Sorento, VW Touran, Ford Galaxy, Berlingo/Partner/Combo/Proace City Verso).
- Legislatívne a bezpečnostné odporúčania v diskusii uvádzajú, že dieťa do 150 cm/36 kg má byť v autosedačke; podsedák slúži hlavne na vedenie pásu a jeho ochranná funkcia bola v diskusii predmetom sporu.
Najčastejšie otázky
Q: Vojdu sa do bežného 5-miestneho auta tri autosedačky vedľa seba?
A: Záleží na modeli a šírke zadnej lavice; v diskusii boli uvedené príklady 5-miestnych modelov, kde áno (Škoda Kodiaq, VW Touran, Citroën C4 Picasso, KIA Carens, niektoré verzie Škoda Superb), ale mnohé bežné 5-miestne autá nemajú dostatočný priestor.
Q: Ktoré autá sú odporúčané pre rodičov s tromi deťmi, ktorí potrebujú viac miesta?
A: V diskusii sa odporúčali 7-miestne alebo MPV/monospace riešenia ako Kia Sorento, VW Touran, Ford Galaxy, Ford C‑MAX (spomenuté ako 7‑miestne od konkrétneho diskutujúceho), Mercedes GLS, Citroën Berlingo/Peugeot Partner/Opel Combo/Proace City Verso.
Q: Môžem dať vajíčko (infant seat) a dva podsedáky vedľa seba v strede zadnej lavice?
A: Niektoré autá to umožňujú pri použití užších podsedákov a správne umiestnených isofixov; v diskusii boli konkrétne prípady, kde to fungovalo (príklad: KIA Carens s Britax vajíčkom + Britax sedačkou + podsedkom), ale mnohé modely to neumožňujú.
Q: Majú všetky tri autosedačky fungovať na ISOFIXe?
A: Nie všetky autá majú tri plnohodnotné ISOFIX kotvy v druhom rade; vo vláknach sa uvádza, že VW Touran má tri ISOFIX sedadlá v druhej rade, kým v iných modeloch môže jedno z miest fungovať len s pásom.
Q: Je podsedák bezpečný pre 2,5‑ročné dieťa?
A: Podľa diskusie a citovaných informácií Polícia SR má dieťa do 150 cm/36 kg používať autosedačku; niektorí diskutujúci tvrdili, že podsedák nemá ochrannú funkciu a slúži len na vedenie pásu, iní poukazovali na praktickú pomoc pri vedení pásu — názory sa líšili.
Q: Ako prakticky overiť, či sa tri sedačky zmestia do konkrétneho auta?
A: Odporúčané je prísť do predajne s konkrétnymi autosedačkami a fyzicky ich vyskúšať v aute; v diskusii viacero rodičov odporúčalo tento postup a meranie na mieste.
Q: Aké alternatívy priestorového riešenia sa spomínali okrem 7‑miestnych aut?
A: Spomenuté alternatívy boli monospacy / vany a krátke úžitkové verzie ako Citroën Berlingo, Peugeot Partner, Opel Combo, Toyota Proace City Verso a vozidlá s posuvnými dverami pre ľahší prístup.
Q: Existujú autá, kde je stredné zadné miesto „plnohodnotné“ a pohodlné pre autosedačku?
A: Podľa diskusie modely s plochou zadnou lavicou (príklady v diskusii: VW Touran, niektoré verzie Kodiaq alebo C4 Picasso) poskytujú lepší komfort pre stredné sedadlo; naopak Superb a niektoré SUV majú stredné miesto zdvihnuté alebo úzke.
Závery z diskusie
Zhoda
- Niektoré 5-miestne modely majú vzadu tri plnohodnotné sedadlá a zmestia sa tam tri autosedačky (v diskusii spomenuté: Škoda Kodiaq, VW Touran, Citroën C4 Picasso, KIA Carens, Volvo 90, vybrané verzie Škoda Superb).
- Ak nie je dosť miesta vo 5-miestnom aute, bežné riešenia sú kúpa 7‑miestneho/MPV alebo monospace (príklady spomenuté: Kia Sorento, VW Touran, Ford Galaxy, Berlingo/Partner/Combo/Proace City Verso).
- Dieťa do 150 cm/36 kg má podľa diskusie používať autosedačku; Polícia SR infografika bola v diskusii cielená ako referencia.
Sporné názory
- Podsedák nemá ochrannú funkciu a slúži len na vedenie pásu versus podsedák/pás v spojení s airbagmi a pásmi má praktickú ochrannú funkciu — diskusia uvádza obidve perspektívy.
- Niektorí tvrdia, že modely ako Škoda Superb majú dostatok miesta na tri sedačky, iní považujú stredné sedadlo za neplnohodnotné a nepraktické na zapínanie troch autosedačiek.
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne 5‑miestne verzie jednotlivých modelov majú tri plnohodnotné ISOFIX kotvy a aké sú ich presné rozmery medzi kotviacimi bodmi?
- Aké sú presné rozmery (šírka sedadla, vzdialenosť medzi ISOFIX bodmi) potrebné pre tri konkrétne autosedačky rôznych výrobcov vedľa seba?
- Ktorý z modelov v zozname (Kia Stonic, Kia Sportage, Opel Crossland, Toyota Auris, Suzuki Vitara) má najlepšiu kombináciu priestoru a prístupnosti pre nasadzovanie troch autosedačiek v praxi?
Spomenuté značky a firmy
Audi A6, Audi Q7, Škoda Superb, Ford Focus, Kia Rio, Ford C‑MAX, Škoda Kodiaq, VW Touran, Citroën C4 Picasso, KIA Sorento, VW Sharan, VW Caddy, Citroën Berlingo, Peugeot Partner, Opel Combo, Toyota Proace City Verso, Toyota RAV4, Toyota Auris, Suzuki Vitara, Kia Stonic, Opel Crossland, Kia Sportage, KIA Carens, Volvo 90, Mercedes GLS, Ford Galaxy, Mercedes A‑Klasse (1. generácia), Škoda 100, Škoda 105/105ka, VW Touran, Citroen C4 Picasso, Britax, Cybex (uvádzané ako "cybax" v diskusii), Polícia SR, FB skupina "Deti v aute", Modrý koník
Spomenuté produkty a metódy
ISOFIX, podsedák, autosedačka, vajíčko (infant seat), Britax vajíčko, autosedačka Britax, reboarder (protismerná sedačka), otáčacia základňa, pultík (pultíkové sedačky), posuvné dvere, montáž autosedačiek, plnohodnotné sedadlo v druhej rade, 1,2 PureTech Turbo (spomínaný motor), 150 cm/36 kg (legislatívna norma), švédsky Plus test, strešný box
Miesta a osoby
Bratislava, Poprad, Slovensko, Polícia SR, FB skupina "Deti v aute", Modrý koník, mah.opeldealer.sk
Vojdu. Vozil som ich tak. Ziadny problem. Mal som vzadu aj 2 autosedacky a podsedak. Stara Kia Rio. Teraz sa uz vozia bez nich...
@thirstymonk Podľa mňa nevojdu. Ako ich tam pozapinas? ISOFIX? My sme kupovali iné auto,čo malo 3 samostatne sedenia vzadu.
@thirstymonk keď sa nám narodila tretia, tak jedno dieťa bolo ešte v autosedačke a druhé už bez ničoho. Mala som trojkového Superba combi a dalo sa. Škodovky sú čo sa týka priestoru veľkorysé. Ale potom sme aj tak kúpili Audi Q7 (2018), pretože tá má plnohodnotnú tú porostrednú sedačku, takže ten komfort bol zas inde.
My mame W touran a ked berieme synovca, tak mame vzadu dve sedacky a jeden podsedak a v pohode...
@thirstymonk dva podsedaky a vajicko vojde len musis mat tie uzsie podsedaky...tri sedacky ani dve sedacky a vajicko nevojdu do 5miestneho ziadneho - mam to odskusane na svojich troch deckach - skutocne sme chodili po skoro vsetkych bazaroch a predajcoch a skusali. Nakoniec sme kupili Ford Cmax sedemmiestny...teraz uz su vacsi, presli sme na 5 miestne
@thirstymonk tak samozrejme ako ma kto skusenost, my mame velmi dobre skusenosti, styri auta sme mali Fordy...teraz sme posledne dva roky presli na dve ine znacky...ale bavime sa samozrejme o aute ktore ma do 4r, muz nekupuje starsie. Cmaxa sme volili prave kvoli otvaraniu dveri a umiestnovaniu tych sedaciek (rozdiel medzi detmi mam rok a pol a dva roky). Inac sme chvilku zvazovali aj nejaky mikrobus.
@stvura ja chcem fungel nove a asi kiu. Starych srotov som uz mal viac jak frajeriek a uz ma to nebavi
@thirstymonk a monospace "pick-up" Berlingo/Partner/Combo/Proace City Verso? Su to zvonku relativne kompaktne auta a zvnutra priestranne aj na sirku vzadu plus slusny kufor. Naviac su v ponuke aj Long verzie, komu by kufor (dlzka) nestacil. Len aky motor zvolit no. Asi nie 1.2 trojvalcek Puretech Turbo (pri rychlej dialnici s plnym zatazenim a pri dynamickej jazde v meste bude mat vyssiu spotrebu).
@thirstymonk este ber ze 3 sedacky ale plus kocik do kufra, velky nakup, milion kufrov na dovolenku...
@thirstymonk do superba a tourana vlastna skusenost vojdu aj tri sedacky vedla seba aj do kufra vsetko potrebne pre deti od kociarov cez male trojkolky a bicykle a aj nakup k.tomu
@erickatt milion kufrov? Skaut si vystaci s polovicou veci, ako si mysli a so stvrtinou veci, ako si mysli jeho mama 🤣
@thirstymonk Nesmieš kupovať tie "príliš bezpečné" sedačky, čo sú príliš napuchnuté. My máme len všelijaké lacné, a tri sa dozadu zmestili aj do Feldy aj do MB A-Klasse 1. generácie...
Aké staré deti chceš dať na podsedák? Vieš, že podsedák nemá žiadnu ochrannú funkciu pri náraze?
Ja mám vw Sharan a vzadu 3 bezpečné autosedačky
My máme toyota rav4 ročník 2015, zatiaľ sa nejako zmestime, a to sú dve autosedačky 15-36 kg a jedna do 105 cm. Avšak isofix sa použiť nedá, len pásy. Kým ich pozapinam, som spotena ako myš. Dalo časovo zabrať nájsť 3 také, aby sa zmestili. Väčšie auto, teda 7-8 miestne je v pláne, keď budu financie.
@thirstymonk dieťa do 150 cm/36kg má mať autosedačku. Tu máš infografiku od polície SR.
Keď už kupuješ nové auto, šetriť na autosedačke nemá logiku
Pri troch deťoch by som išla do auta s posuvnými dverami. Na nezaplatenie. Ja mám sharan, ale neviem, či sa ešte robia. Brala by som Véčko.
Alebo potom, ako tu bolo spomínané niečo na štýl caddy, berlingo, proace
@hefo som sa zasmiala, ale fakt, ja som mala tri nabuchane sedacky (dokonca som mala tie "bezpecne pultiky" vpredu) a tri sa mi nezmestili skutocne do ziadneho rodinneho 5 miestneho auta (riesila som to ked mali deti 1-3 a 5rokov). Takze sme sli do 7miestneho. Tie tensie sedacky sa mozno zmestia, skutocne zalezi od ocakavania sedacky a majitela.
@tilly ved toto, otvaranie dvier je velmi dolezite, clovek si to neuvedomuje pokial nema male deti a casto necestuje
@thirstymonk
A v tomto článku nájdeš zoznam áut, kde sa zmestia 3 normálne autosedačky vedľa seba.
My ešte ideme kúpiť ako druhé auto Toyotu Verso.
@emma022 Podsedák má ochrannú funkciu práve takú ako pásy (+airbagy) pre dospelého, lebo umožňuje ich správnu funkciu.
Ak má človek napriek tomu obavy, mal by zvážiť, aby vodič aj pasažieri používali prilby ako jazdci rallye, lebo keď deti prežijú v bezpečných autosedačkách, ale zostanú sirotami, to tiež nie je úplne ideálne.


Išla by som po niečo priestornom. Neviem aké máš nároky, ja by som išla po A6, alebo Q7. Ale tiež je miesta hojne aj v superbe.
Mám 3 deti, jedno vo vajíčku, dve už veľké, a na zodratie starý focus a miesto úplne v pohode