Zranené dieťa pri nehode

kiks_1
7. nov 2017

Ahojte,
chcela by som vás poprosiť o rady, lebo ja som bezradná.
Včera poobede mal môj manžel dopravnú nehodu. Pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu, do druhého si nevšimol prichádzajúce osobné auto a narazil doň. Podľa neho bolo auto v mŕtvom uhle a navyše išlo aj rýchlejšie ako je predpísaná rýchlosť (odhad). V osobnom aute do ktorého narazil sedelo cca ročné dieťa a bolo prevezené do nemocnice na ošetrenie, hoci matka najprv nechcela prevoz, ale naliehal na ňu policajt, podľa našich informácií si ho nechali na pozorovanie. Proste nebolo zranené, iba pozorovanie. Autá veľmi poškodené neboli, nejaké pokrčené plechy, podľa nás škodová udalosť.
Na mieste mu bola uložená pokuta 150 eur, ale nemal pri sebe toľko peňazí, tak ju neuhradil a povedal, že ju uhradí ešte v ten deň. Večer sme ju už uhradiť nevedeli, lebo od neho peniaze nezobrali, vraj sa to bude riešiť.
Okrem toho sme videli tú autosedačku, tak je dotrhaná, špinavá, podľa nás úplne nevyhovujúca, je to O.K.? Ako sa voči tomu ohradiť? Viete mi niekto vysvetliť prečo už teraz nemôže uhradiť pokutu a ako ďalej? Vodičský preukaz zadržaný nebol

andrbeata
7. nov 2017

@kiks_1 Pokúsim sa vám váš prípad vysvetliť inak,.... .
Pokuta bude ťažiť manžela aj naďalej, nakoľko je to trest za priestupok s dôsledkom dopravnej nehody. Odporom túto pokutu znížiť nemôžete a ani ním nezanikne, pretože ten priestupok reálne existuje a dôsledkom bola dopravná nehoda.
Pokiaľ pri nehode neutrpel nikto zranenie, s veľkou pravdepodobnosťou zostane pôvodná sadzba. To, ja už neviem, nie som policajtka, ale mám vyštudované právo.
Spoluvina sa musí uznať aj druhým účastníkom nehody, príp. policajtom. Vám to k ničomu nepomôže, akurát poisťovňa v prípade spoluviny nemusí plniť z vášho PZP, ale to pokiaľ sa zaoberáte poisťovníctvom, tak to určite viete. Po podaní odporu môže byť prizvaný znalec, čo pre vás znamená ďalšie výdavky (myslím 33 eur) a ak si to takto spočítate, tak 150 eur + 30 eur + 33 eur, to je všetko náklad, ktorý bude ťažiť iba vás. Vy nebudete platiť menej aj keď bude matke uložená pokuta za rýchlosť, príp. detskú autosedačku. Ak dieťa nebolo zranené, tak tu je autosedačka bezpredmetná.
Okrem toho do ukončenia konania právoplatnosťou môže byť odobratý manželovi VP. Takéto konania zväčša trvajú dlhšie ako pár dní a to sú opäť ďalšie výdavky.
Prevážať dieťa na prednom sedadle zákon nezakazuje.

sisaka
7. nov 2017

To je neuveriteľne, akí sú niektorí ľudia bez štipky sebareflexie, bez schopnosti uznať si vinu ... kebyže spôsobím dopravnú nehodu, tak sa ešte teraz klepem, že som niekoho svojim konaním mohla zabiť, oko by som v noci nezavrela od strachu, či sa predsa len dieťaťu niečo nestalo a nebudem spriadať možné/nemožné scenáre a snažiť ešte do všetkého namočiť obeť a urobiť z nej vinníka.

A ešte na okraj, v normálnej krajine, keby lekár poskytol informácie o pacientovi neoprávnenej osobe tak letí ako špinavé prádlo...

katka2602
7. nov 2017

@kiks_1 Ešte raz sa pýtam, máš svedkov na čo? že prekročila rýchlosť??? Prepáč smejem sa, len či by si sa tak bila, keby ste sedeli vy v aute, ktoré by poškodil nikto iný, to by to boli reči typu, somár nepozerá, kde ide a chceli by ste z neho vytrieskať aj gate....A ešte otázka, sú svedkovia spísaný políciou? Lebo ak nie, tak prajem veľa šťastia, aby si ich nasla a aby prišli aj svedčiť, pokiaľ to nie sú známy. Rýchlosť riešiť nevieš a nie si na to kompetentná, tú merá polícia a to, že si myslíte, že šla rýchlejšie je len vaša domnienka ničím nepodložená, nemáte na to žiadny dôkaz, tak isto ako s tou sedačkou, pokiaľ ju policajt neriešil na mieste môžte si pískať. Inak ak dal policajt mužovi pokutu na miesta 150€ a muž ju prijal tak si je vedomí svojej chyby a tým pádom sa priznal, vodičke druhého auta nedal policjat žiadnu pokutu, takže neviem čo stále riešiš. Ju by mohli stíhať za prekročenie rýchlosti o 10km a to je sankcia 20€ ak to je do 10km/h ak nad 10 do 15 tak 40€ a to sa rieši hneď na mieste. A prepáč ale silno pochybuje, že vy ste v živote neprekročili rýchlosť o 10km o tom ma nepresvedčíš.

kiks_1
autor
7. nov 2017

@katka2602 Prepáč, ale svedkovia sú v zápise u polície a navyše je tam aj zaznamenaná rýchlosť oboch vozidiel, takže to nie je moja domnienka.

mondolina
7. nov 2017

@kiks_1
Svedkovia vypovedali o čom?

katka2602
7. nov 2017

@kiks_1 Na základe čoho tam je rýchlosť? na základe Vašej výpovede?? Vodička sa sama priznala, že šla 60? Ak áno ok, za to ju mal riešiť policajt na mieste, ale neriešil a vieš prečo?? Preto, že to nemal ničím podložené, nemal to namerané on. Takže asi tak. Ja môžem povedať, že som šla 30 aj keď ty budeš tvrdiť že som šla 100 ako mi to chceš dokázať? Do zápisnice to dal, lebo ste to tvrdili, ale stále to nemáte ako dokázať. Keby to bol problém, udelil by pokutu aj jej za prekročenie rýchlosti.

sorciera24
7. nov 2017

@kiks_1 toto enmyslis vazne?...ze amtka bola vinna?!...halooo, tvoj muz do niekoho napali a vinny je niekto iny?......presne pre takychto debilov ja nejazdim, moj muz ano,a le uz tolkokrat do nas "takmer" napalil podobny pako, kt. sa neobzera a este ide obvinovat inych......len muzove reflexy nas ochranuju od podobnych hnupov....sorry, za moje vyrazy,a le fakt si ma svojimi prispevkami dozrala...tebe moze byt u zadku, aku ja mam autosedacku......doslo k enhode, kt. sposobila neoaptrnsot tvojho muza a on narazil!...haloo....on, endal pozor a sposobil nehodu.......mohol niekoho zabit a ty riesis, ci ma niekto spinavu autosedacku?.....nase aurtosedacky boli povodne nove a potom, co tam moje deti jedia a ake amju obcas ruky, obcas to schytalo aj grcku (hoci opucujem)....uz to iste znamky pouzivania ma.....
akoze ja po takejto nehode, by mu este ako amtka vrazila (asi by ma zastavil moj muz), elbo ublizenie na zdravi a ako vidim, blbcov je dost......kokos......toto mi rozum neberie....

kiks_1
autor
7. nov 2017

@katka2602 Nie, policajti si zrejme rýchlosť zapisujú sami, buď meraním - zaseknutý tachometer, alebo odhad.

mondolina
7. nov 2017

@kiks_1
Tak to musel byť trošku väčší naraz keď sa zasekol tachometer, a odhad? Je len " odhad".

korunka1
7. nov 2017

No baby, keby ste čítali pozorne, tak tá sedačka bola vpredu v smere jazdy a to sa nesmie..to len na okraj. Nejdem sa k tomu všetkému vyjadrovať...len pre zadávateľku..ak dieťa bolo prepustené a v správe bude, že mu nič nie je a ak oni na vás nepodajú oznámenie, tak zaplatením pokuty je finito.Ak sa dobre pamätám, osobná skúsenosť.

sasa1310
7. nov 2017

@korunka1 dieťa v autosedačke v smere jazdy môžeš mať, ibaže musí byť v autosedačke. U nás to zákon nezakazuje.

mondolina
7. nov 2017

@korunka1
Vo " vajíčku" musí byť v proti smere jazdy.Nie v autosedačke.

korunka1
7. nov 2017

Aha..už tie sedačky nepotrebujem, ale registrujem, že sa niečo menilo

katka2602
7. nov 2017

@kiks_1 Prosím Ťa pýtala som sa či meral policajt brzdnú dráhu, kedže ste šli 30 taj tam asi ani nebude viditeľná, po druhé, meraním asi ťažko, kedže to nemal kto zmerať a po tretie keby sa zasekol tachometer tak to by bola riadna šupa a určite nie v rýchlosti 30 km 🙂 A odhad? odhad robí súdny znalec, "obyčajný" policajt to neodhadne. Súdny znalec by na základe brzdnej dráhy a poškodenia áut vyhodnotiť akou ste šli rýchlosťou. Ale aj tak mi to hlava neberie, aj keby šla ona 50 tak akože čo by sa zmenilo? tak či tak by ste do seba tresli, keď ju nevidel. Mimochodom, nesedela si na strane spolujazdca? Predpokladám, že áno tak si ju ty mala vidieť ak ju nevidel muž v zrkadle.

kiks_1
autor
7. nov 2017

@katka2602 My sme policajtovi rýchlosť nepovedali, oni si to dali do zápisnice, tak neviem odkiaľ to majú. Nesedela, sedela som vzadu s dcérou.

mondolina
7. nov 2017

@kiks_1
Čo sa stalo už sa neodstane, chvalabohu sa nič vážne nestalo, dievčence Ti tu určite nechcú zle.

katka2602
7. nov 2017

@kiks_1 Tak to si ju potom mohla vidieť oveľa skôr ako muž, ale ok, možno si pozerala opačne. To je jedno, ale vyššie si písala, že vy ste šli 30 a ona 60 a že sa ona sama priznala tak sa jej to asi pýtali a vas sa nikto nepýtal? Cudné, mám pocit, že tu nie je písane všetko, ale v podstate to je fuk. Pokiaľ bola merateľná brzdná dráha tak ta rýchlosť musela byť iná, a potom by mi nesedelo, že ste šli len 30. Každopádne vinník je tvoj muž, dostal pokutu, vodička pokutovaná nebola takže ona nenesie vinu za nič. Riešila sa vaša dopravná nehoda nie je rýchlosť, keby tu bola spoluvina tak pokutujú aj ju. V tomto prípade sa nerieši rýchlosť, keby ju riešili tak jej udelia pokutu takto dodatočne pokutu za rýchlosť nedostane a ani nebude žiadna spoluvina.

kiks_1
autor
7. nov 2017

@katka2602 Áno, ona sama povedala, že si nás nevšimla, lebo sa ponáhľala, ale konkrétnu rýchlosť si zapísali do zápisnice policajti. Ja som nepozerala do boku, mala som vzadu dcéru.

katka2602
7. nov 2017

@kiks_1 ok...moja posledná správa k tejto situácii 🙂...písala si, že mala staršie auto, mala staršiu sedačku takže asi veľa peňazí nazvyš mať nebude....vy tak či tak zaplatíte na 99% tých 150€. Ak jej dajú nejakým zázrakom dodatočne pokutu za rýchlosť ( aj keď som o tom ešte nepočula a to je celá rodina policajná) budeš mať dušu na pokoji? vam sa tým sadzba nezníži a to, že Vás nevidela na tomto nič nemení, ona nebucha do vás ale vy do nej. Ona dostane max 40€.

mondolina
7. nov 2017

@katka2602
Mám tiež blízko k polícii, tiež si nemyslím že by bola este riešená.

andrbeata
7. nov 2017

Dodatočne už polícia riešiť nebude nič. To žiaľ, netuším akým spôsobom sa určuje rýchlosť vozidiel pri dopravnej nehode, ale zaseknutím tachometra to podľa mňa rozhodne nebude. Čo viem od policajtov, tak nie každý tachometer sa zasekne a navyše v čase zaseknutia je už rýchlosť auta nižšia ako pred nehodou. Nie som odborník, toto sú informácie iba čo mi dali policajti, keď sme sa medzi sebou bavili o nehodách.
Vaša pokuta, ale nižšia určite nebude, nakoľko 150 eur je najmenej čo vám môžu vyrubiť. Tá pokuta nie je za nič iné, ako za priestupok, dôsledkom čoho bola dopravná nehoda. Podľa mňa zbytočne riešite rýchlosť, autosedačku, alebo čokoľvek iné, tu sa jedná o nedanie prednosti, ktorej dôsledkom je dopravná nehoda. Viem, opakujem sa, ale svojimi reakciami si môžete iba priťažiť.
Dieťa nie je zranené, takže polícia prípad uzavrie a zaplatením pokuty je vec ukončená. Stávajú sa aj horšie dopravné nehody ako vaša, takže toto je ten šťastnejší prípad a podľa mňa nemá význam ju viac dramatizovať.
Keby aj vodičke bola vyrubená pokuta priamo na mieste, pre vás je to nepodstatná vec, zato si zodpovie sama. A ak si spočítate, že má staré auto, tak tam už ani poistné plnenie nie je nejak vyhovujúce, takže škodná je tak, či onak.

kiks_1
autor
7. nov 2017

O.K., tak teda ďakujem za rady. Možno, to vyšlo tak, že ma daná situácia nemrzí, ale nie je to tak. Mrzí ma, ale nie som si vedomá toho, že by môj manžel urobil nejakú totálnu hlúposť. Jazdí od 18tich, má najazdených hodne kilometrov bez nehody. A videla som ako sa správala dotyčná pani po nehode, tak tiež nemám nervy zo železa.
@andrbeata Nevieš náhodou, či zaplatením pokuty sa vymaže aj priestupok a teda či zajtra môžeme tú pokutu zaplatiť?

jaroe
7. nov 2017

trochu mi to pripomina moju nehodu, bola som poskodena, vina bola jednoznacne urcena druhemu ucastnikovi a on napriek tomu vyskakoval ako papierovy cert, ze ho tam policajti museli krotit a presviedcat, nech je radsej ticho, lebo to moze pre neho dopadnut aj horsie. Zrejme som bola moc submisivna, tak nadobudol pocit, ze som v skutocnosti za tu nehodu mohla ja....Mozno aj dotycna matka so spinavou autosedackou nemala dostatocne drzu "papulu" a tak ste ziskali pocit, ze vy ste v tom vlastne nevinne. Kazdopadne nechapem, ze nie si jednoducho rada, ze sa nic horsie nestalo a ides "bojovat" o eura alebo aspon o to aby aj druhej strane vznikla nejaka skoda.

andrbeata
7. nov 2017

@kiks_1 To som sa snažila vysvetliť, že rýchlosť a autosedačka sú v tomto "spore" bezpredmetné a vlastne to ani nie je spor, ale fakt.
Nie, tá pokuta sa už uhradiť nedá, musíte si počkať na platobný rozkaz a potom ju uhradiť.
Nerozumiem, ako je myslené "vymazanie" priestupku? Ak myslíš na kartu vodiča, tak tam sa priestupok bude určite evidovať, ale pokiaľ manžel nie je vodič z povolania a zamestnávateľ nebude pýtať výpis z karty vodiča, tak je to bezpredmetné, ale VP mu odobratý nebude.