Zváladate štúdium na VŠ popri práci?

19. dec 2019

Ahojte 🙂 chcela by som sa opýtať či niektorá z Vás študovala alebo či je možné vyštudovať VŠ popri práci na zmeny.
A hlavne či sa to dá zvládnuť finančne.
Trošku o tom pochybujem ale predsa ma to zaujíma.
Finančne myslím.Platenie nájmu atď atď + externe škola.
Pýtam sa len informatívne 🙂 Z VŠ som ako 20 ročná odišla.Taktiež z fin.dôvodov.
Veľa ľudí mi tvrdí, že vyštudovať VŠ je malina.
Ale je to malina aj v prípade samoživiteľa?

dadanu5
20. dec 2019

Zalezi ako daleko ta skola bude kedze treba ratat cestovne plus ubytko na par dni...skolne ake bude vysoke plati sa na semester urcita suma mozno sa da dohodnut so skolou na rozdeleni tej sumy na dve splatky. Potom ako icasto treba chodit do skoly teda rozvrh a skuskove ..a treba zistit ci budes potrebovat nejake učebné materialy aj zakupit alebo staci skolna kniznica ...zalezi od skoly a od tvojho zaujmu vsetko sa da ked sa chce

sonnenshein
20. dec 2019

Mala som dve male deti, pracovala som, a vystudovala uplne bez problemov. Takze ano, da sa.

autor
20. dec 2019

Ďakujem pekne ☺️ za odpovede.

airaw
20. dec 2019

Rataj tak 500+ za rok, 4 roky 1. stupeň a 3 roky 2. stupeň

caroline_
20. dec 2019

@sonnenshein toto ja úplne obdivujem a trochu aj nechápem, ako sa to dá? Ja si externe robím maturitu popri práci a domácnosti a mam pocit ze to nedám niekedy :D

vandicka7
20. dec 2019

Zalezi aj od prijmu, zalezi kolko platis najom a podobne. Kolko mas casu a vsetky taketo veci, tiez je podstatne ako vysku si vyberies, lebo tiez nie je skola ako skola s tym treba ratat. 😉

sonnenshein
20. dec 2019

@caroline_ Bude to tym, ze som profesiou project manager, takze organizacia casu mi ide 🙂

nelca84
20. dec 2019

všetko závisí od toho, aké máš podmienky, či sa ti dajú smeny vymeniť napr. s kolegyňou aby si mohla chodiť na prednášky, či budeš mať čas na spracovávanie seminárnych prác a učenie sa na skúšky... finančne si to tiež vieš zrátať, či si dokážes vytvoriť rezervu na školné... ja síce pracujem len na jednu smenu, som teraz v 1. mgr ročníku, ale študujem v mieste bydliska, na prednášky vyčerpám dosť dovolenkových dní, ale s tým som počítala.. ono zvládnuť sa to naozaj dá, len to spapá stráášne veľa času, s tým treba počítať

svettii
20. dec 2019

To si musíš ty vedieť spočítať podľa toho aké máte príjmy do domácnosti či by vám to vyšlo alebo nie. Na školné si vieš nejako našetriť aale treba rátať aj s nejakým cestovným a podobnými vecami

autor
20. dec 2019

Ja uvažujem nad tým či mi tú školu vôbec treba.Robím síce na zmeny ale nemám prácu skôr povolanie.Maximálne mi to vyhovuje.Nerobím niekde vo výrobe.
Len sa cítim trošku menejcenne.Lebo na VŠ som sa dostala medzi najlepšími.Bolo to 6 ročné denné štúdium
.Lenže keď si zrátam roky+ financie.Tak začať riešiť bývanie a deti po 30tke... Neviem či mi to stojí zato.A finančne... No popravde odložiť si neviem ani 50€ z mojej výplaty.
Preto ma zaujíma 🙂 či to bežný človek zvládne lebo pre mňa je to bývanie niekde v najlecnejšej ubytovni a ani tak peniaze neušetrím lebo mám výdavky.A taktiež externé štúdium tá dĺžka...Veď možno dovtedy už budem robiť niekde inde a nie všade tolerujú študentov.

Neviem či mne osobne by VŠ v niečom pomohla.Kedže tú istú prácu môžem robiť tak či onak a dokonca sama na seba.

Šla by som študovať ale keď už človek nebýva u rodičov a žije z jedného platu.Práca bude... Kto vie do kedy.
Tak neviem či by som to utiahla a či by som zbytočne aj neinvestovala ak by sa dalo.Pretože študovať napr. 2 roky a potom zistiť, že v inej práci to netolerujú.

Vždy som túžila mať VŠ ale to som nevedela, že si s tým budem musieť poradiť sama.A to je fakt niekedy zložité.

Nejde ani tak o kariéru tú viem mať aj bez toho časom sama na seba ale človek nikdy nevie.Ešte nikde odomňa nepýtali papier len skúsenosti.
Ide skôr o ten osobný pocit.
Nechcem byť ani lekár ani právnik.
Nechcem vykonávať žiadnu profesiu kde tú VŠ vyslovene treba.Len pomaly si ju už vyžadujú všade aj tam kde netreba.
A s maturitou sa cítim ako idiot.Kedže ju už má každý aj čo má učňovku.
A nechcem aby radili medzi ľudí čo sa v živote neučili.A ledva prešli maturitou.

gurmanka
20. dec 2019

A aku skolu vlastne chces studovat? Neda sa poradit, ak su to len take neurcite, vseobecne frazy.. . Lebo ja som studovala popri praci, dokonca aj popri detoch, ale vsetko zavisi od typu skoly a od pomoci okolia, ak treba.

nelca84
20. dec 2019

Ved ty mas len same proti, tak neviem aku radu od nas vlastne ocakavas

autor
20. dec 2019

Chcela som si prečítať len názor 🙂 .Lebo zatiaľ som sa stretla len s ľuďmi ktorý mali pomoc okolia.Rodičov, manžela...
Prečítať si či bol niekto v rovnakej situácií nie podobnej a zvládol to nejakým spôsobom.

Lebo zatiaľ som počula len argumenty ako sa to v pohode dá.Lenže tí ľudia, žili u rodičov a len brigádovali alebo boli doma na materskej a vyžili z toho, že muž zarábal viac.Alebo im prispeli rodičia.
Ešte som vo svojom okolí nemala človeka ktorý by to všetko zvládal sám úplne sám a s platom cca necelých 600€ alebo 600€ a materská+hypotéka.
Ani 2 platy by to všetko nepokryli.
Tak preto sa pýtam, že či sa tu nájde človek ktorý vyštudoval bez pomoci.Popri práci a hradil si všetko úplne sám a z takéhoto platu.A ako to zvládal.

nelca84
20. dec 2019

Ja studujem popri praci a mam aj rodinu, minuly rok porodila jedna nasa spoluziacka par mesiacov pred statnicami a asi pred mesiacom druha... ono vsetko sa da zvladnut ked sa chce, ale ty sama musis vediet ci ti to za to stoji, ci to vykryjes s peniazmi, ci to das casovo, ci VS bude mat pre teba nejaky vyznam, v tom ti nikto neporadi, lebo my nie sme v tvojej konkretnej situacii...tak pouvazuj a dobre sa rozhodni, lebo ak mas zacat a nedokoncit, bude to nielen strata casu, ale aj penazi

nelca84
20. dec 2019

A ty si na materskej alebo je to len hypoteticke? Lebo ak je to len hudba buducnosti, tak je predpoklad, ze aj ty budes mat manzela a jeho podporu, nie? Teda aj dalsi prijem

autor
20. dec 2019

@nelca84 Hypoteticky :D neviem povedať čo bude za pol roka kedže sa nám v práci bude všetko meniť.
Ale hypoteticky by sme chceli konečne mať vlastné bývanie a do 2 rokov dieťa.
Čiže možno by tu bola tá možnosť študovať externe ale štúdium je 4 ročné na BC.A ja 3 roky doma nebudem to by sme neutiahli.
Z jedného platu a rodičáku.

Finančne... No aj keď budú 2 platy asi by mi to nevyšlo obaja zarábame rovnako.
Keď zrátam všetky výdavky tak to dieťa je už ltt.
Na školu by neostalo nič.A to mám v pláne začať si privyrábať druhou prácou.
Boh vie či vôbec do 2 rokov budeme spolu bývať.Všetko záleží od práce či o ňu neprídeme obaja.

Veľa ľudí mi tvrdí, že kľudne môžem chodiť do školy lenže tí ľudia majú 30! A žijú u rodičov.
Nemuseli sa zaoberať kde budem pracovať, kde budem bývať atď atď.Či o bývanie o mesiac neprídem či budem mať príjem.
Preto nejak špekulujem či by sa to fakt nejak nedalo zlúčiť.
Ale ak do 4 rokov prídem o prácu tak by tie peniaze šli naozaj do vzduchu.Lebo teraz mám prácu v ktorej by sa to možno dalo zariadiť ale nestačí mi príjem a tolerovali by mi to možno rok, že nerobím víkend.
Všetko sa mi zlučuje dokopy.Jedno nadväzuje na druhé a ja si fakt o sebe začínam myslieť, že som neschopná.
Lenže mne naozaj práca nadväzuje k bývaniu.Bývanie k práci.Bez neho si u rodičov na dedine robotu nenájdem a u rodičov tiež nie je bývanie zadarmo.A spoliehať sa na to, že sa ešte zadĺžim škole... Všetko mi to príde komplikované.Aj priateľ študoval VŠ ale neriešil tieto veci okolo a nerieši ich dodnes.
Ja som už na strednej robila počas školy a počas vyučovania niekedy lebo inak sa nedalo.
Kamarátka tiež brigádovala na úkor školy na VŠ ale musela s tým skončiť.Potom ju živili rodičia a priateľ.

Proste z nízkeho príjmu nezaplatíme všetko ani dvaja.Škola je veľká položka.

Ja len nechápem ako si všetci myslia, že ísť študovať je pre každého isté.A mňa to trochu frustruje.Pracujem.Všetko platím sama a čo mi ostane? Peniaze na jedlo.
Po zrátaní všetkých výdavkov by nešlo zlúčiť dieťa a školu.
Buď jedno alebo druhé.

No a ja si vyberám rodinu.

Len ma trochu mrzí ako sa ľudia pozerajú na ľudí ako som ja.Prvá otázka prečo si nedokončila vysokú.Len kvôli financiám kvôli ničomu inému.

Asi som trochu nahnevaná :D ale neviem prečo.Veď každý musí pracovať.Či s VŠ alebo bez.
Občas mám také slabé chvíľky ale potom si poviem.Ajtak by som robila to čo dnes lebo ma to baví.
Popravde zhodil ma môj otec, že som neschopná.Nemám titul a trochu ma to urazilo.
Ale zase na druhej strane... K čomu by mne bol.
Ani s maturitou nerobím predavačku ani robotníčku.A moji titulovaní kolegovia majú rovnakú mzdu.

nelca84
20. dec 2019

mne sa zdá, že prikladáš VŠ príliš vysoký význam napriek tomu, že si predtým písala, že k práci ju nepotrebuješ... sama si si zrátala, že by to bolo ltt a v tom prípade by som ja osobne do toho nešla... proste s tými výdavkami musíš počítať na niekoľko rokov dopredu... môžem vedieť koľko máš rokov? nemôžeš začať študovať po materskej? keď budú detičky odrastenejšie a budete mať dva príjmi, nikdy nie je neskoro...