Zvykne vaše dieťa umývať chodbu v bytovke?

alissawhite
10. jún 2019

Ahojte ľudkovia, mám otázku: Ako doma pomáhajú vaše deti? Poslali by ste ich umyť chodbu ( ak bývate v bytovke) ? Keď ste boli mladí, nikdy vás rodičia neposlali umyť chodbu??
Ja som totiž ako dieťa pravidelne umývala chodbu a nielen ja ale všetky deti z nášho vchodu.
Mne totiž bolo práve totálne vynadané, ako môžem poslať 14ročného syna umyť chodbu..mám tlak asi 200 pretože prišli susedia ( manželský pár asi 75 roční) že chcú najprv so mnou po dobrom predtým ako zvolajú domovú schôdzu kde sa bude prejednávať ako môj syn umýva chodbu..a môj syn si dáva záležať, najprv pozametá, potom poumýva, tak ako keby som to upratovala ja. Ja už neviem či chodia v bielych rukavičkách to po víkendoch kontrolovať po všetkých susedoch či iba po nás ale strašne ma to vytočilo. Očividne nemajú čo iné na robote alebo ja neviem, ja mám tri deti, najmladšie rok a pol, potom dcéra prváčka a syn deviatak takže sa nenudím, môj muž chodí na týždňovky takže keď konečne na víkend pride domov chceme si spraviť aj výlet, nie celý víkend rozmýšlať že treba umývať chodbu. Včera večer sme sa vrátili z výletu, no nie úplne po tme, o nejakej šiestej, ja som išla robiť večeru, potom okúpať deti, malého dať spať a pomedzi to som nachystala metlu, vedro a mop najstaršiemu nech zatiaľ poumýva. Akože koľkokrát som si všimla že niektorí susedia neumývajú vôbec, a práve sa vedľa nás nasťahoval mladý chalan čo už pol roka prerába ale chodbu ešte neumyl a viete si predstaviť ten bordel z prerábania? Ale vždy som to umyla nech sa nám to nevláči to bytu..povedala som to teraz susedom a oni na to veď ale on tu ešte nebýva..jaaj takže špiniť to tu môže aj keď tu nebýva ale umyť už nie?
Mám sto vecí čo by som susedom chcela ísť povedať lebo ma až chveje od zlosti ale nechcem sa rozčúliť ešte viac, najmladší mi spí, tiež mám svoju robotu nie sa tu teraz dve hodiny rozčuľovať, ale keď ich stretnem ešte im svoje poviem

junova
10. jún 2019

@alissawhite Toto poznám. Moja suseda keď majú službu posiela umývať muža, majú malé deti tak jej takto pomôže. Robí to dobre ale tiež to vadí jednej staršej susede vraj kto to videl aby chlap robil službu. On to určite neumyje dobre ako žena. Kamoška jej povedala svoje a odvtedy ma pokoj. A muža stále posiela robiť služby 😁

xeonela
10. jún 2019

@alissawhite jednoduche na schodzy navrhni, aby ste si z fondu alebo co mate platili upratovacie sluzby... A zase, pochybujem, ze to 14 rocny chlapec umyje ako ty... ako umyt, umyje, ale nemyslim ze poriadne, nic v zlom 🙂

17juraj17
10. jún 2019

@alissawhite Vonkajsiu chodbu umyvam bud ja alebo zena no synator zameta a umyva bezne doma. Popravde nevidim absolutne ziadny dovod preco by nemohol umyt aj chodbu ale teda u nas to taknejak nemame vo zvyku. Ale preco nie. Susedom ked sa nepaci nech to urobia oni. A nech sa staraju o svoje deti a nie tvoje v tomto pripade.

alissawhite
autor
10. jún 2019

Jááj a ešte mi povedali že si mám niekoho najať na umývanie chodby. Už nechcem nad tým rozmýšľať ale nedá mi to...máte niekoho najatého na umývanie chodby?🙈🙉

sissy27
10. jún 2019

@alissawhite nie, v živote nikdy ma rodičia neposlali umývať spoločné priestory a ani ja moju dcéru. Ja nechápem kde sa toto berie, u nás to bola odjakživa práca domovníka alebo nejakej inej platenej osoby. Pre mňa je toto nepochopiteľné, že niekto cudzí mi prikáže umývať spoločné priestory a ja sklopím uši, prispôsobím tomu všetko (dovolenku, prácu, služobné cesty, voľný čas...) a urobím to. Ani by ma nehlo.
A k veci - suseda nech je rada, že to niekto v tvojom mene umyje, lebo nemusí to byť spravené vôbec a môže sa aj do kocky poskladať.

beky1813
10. jún 2019

U nas umýva domovnicka. Ja som ako dieta najprv mame pomáhala, ked bola služba a potom, okolo 12-13 som uz umyvala sama

renatka100
10. jún 2019

@alissawhite ja som umyvala ako dieta tak v tom veku ako tvoj syn. Nemala som s tym problem a v tych casoch vsetky deti umyvali chodbu. Podla mna je to v pohode, ak to syn chce robit, ak ti chce pomahat.

xxxkatka
10. jún 2019

@alissawhite tymto dnom by som ukoncila umyvanie chodby- nafurt 😀

alissawhite
autor
10. jún 2019

@junova Aj našej susede raz muž vynadal lebo ešte bola len sobota, deti mali narodeniny tak som chystala oslavu miesto umývania chodby - veď keby bola špinavá tak jasné že ju idem umyť aby som sa pred návštevou nemusela hanbiť, ale bola skoro čistá tak si hovorím aj tak sa teraz našľape, umyjem ju v nedelu, išla k nám navšteva a suseda odchytila návštevu a spýtala sa ich či im má dať do ruky mop aby za nás aspoň chodbu umyli, muž sa naštval a povedal jej : suseda neserte ma.. aj to mi teraz vykričala ako si dovoluje taký mladý sopliak ( má 40) niečo také jej povedať..

katulik123
10. jún 2019

@alissawhite u nás sa na schôdzi dohodlo a dávame raz mesačne 2€. A upratuju deti 17r+ jednej susedy, oni majú to akokeby brigádu, alebo taa daná suseda. Ale jeden sused je u nás tak na hlavu taky, ktorý ani umývať nebude ale ani neplatí len sa sťažuje. Býva úplne hore 🙄 asi sa vznaša alebo čo.😀 Ale myslím, že upratať 14r chalan, spoločne priestory dokáže úplne v pohode...

6mia6
10. jún 2019

@sissy27 v ZA na sídlisku boli tieto služby úplne bežné. U nás sa takto umýva doteraz. Niektoré vchody príp. Cele paneláky si niekoho zaplatili. Ja som chodila umývať bežne, keď mama nemohla. Brachovia zas odhadzovali v zime sneh.

janinka007
10. jún 2019

@sissy27 ked boli ludia ešte normálni, tak každý týždeň robil jeden byt velké rajony a na poschodiach sa susedia tiež striedali. Vždy jeden byt umyl dlážku na poschodí a prilahlé schodisko. To len dnes už sa nikomu nič nechce.

vektricka16
10. jún 2019

@alissawhite asi nemaju nic ine na robote dochodci...len striehnut a sledovat do coho by si mohli rypnut.....na just by som poslala aj nabuduce umyt syna chodbu...

alissawhite
autor
10. jún 2019

Máme sice jedných susedov ktorí umývajú chdbu celá rodina, ale oni majú jedno dieťa a berú to ako nejaký rodinný sobotný program, ja si neviem predstaviť že zoberiem všetky tri deti a muža a ideme umývať, to by som asi ani umývať nemusela keby mi to všetci potom pobehali .. ale asi nemám právo plánovať si víkendy keď máme službu..lebo vtedy treba umývať..

lubiss
10. jún 2019

stary ocividne neviedia co na dochodku od dobroty, ja som umyvala chodbu hadam od 12, vzdy sme pomahali vsetci surodenci, ja by som im dala to je normalne vrchol nech sa staraju do tych co neumyvaju vôbec alebo ked maju problem nech vybavia upratovaciu sluzbu a nebude musiet ani to chuda "male" dieta 14 rocne umyvat

1aduliatko1
10. jún 2019

Ja som bezne umyvala u nasich kazde 2 tyzdne. Vtedy to bolo asi normalne 😂😂😂😂

alissawhite
autor
10. jún 2019

@janinka007 Veď aj my to máme rozdelené že každý víkend iný byt ale ja neviem prečo to chodia kontrolovať iba po nás.. ostatní ich maju očividne viac na háku ako ja a im nič nepovedia..

katulik123
10. jún 2019

@alissawhite myslím, že ste niekomu nesadli, majú pocit, že môžu na vás vyskakovať. Ale samozrejme je to normálne, že upratuje sa vchod aj dieťa keď je potrebné 🙂

evkamotka
10. jún 2019

Ja som od mala pomahala umyvat aj s mamou, bolo to dvom rychlejsie. 14 rocny sa uz moze plnohnotne zapajat, nie je na tom nic cudne.

alissawhite
autor
10. jún 2019

@lubiss no čím viac sa nad tým zamýšlam tým som viac vytočená, oni majú vždy nejaký problém, minulý týždeň sa ma zase suseda pýtala prečo najmladší ráno vstáva o šiestej, že ho potom počujú cupitať po byte, že dedo už nám aj chcel ísť na to niečo povedať ale že mu povedala nech nejde veď oni už sú aj tak hore od piatej tak načo..najviac ma vytáča že chcú zvolať schôdzu? A riešiť že syn umýva? Lebo ja som lenivá ísť umyť? a riešiť to pred všetkými? Veď nech zvolajú tam si aspoň poviem svoj názor

nika_m
10. jún 2019

Nie ze by boli susedia radi, ze tvoj syn nema problem zobrat mop a poumyvat a nevysedava niekde na schodoch s kamaratmi a fajci a boh vie co este :D my sme bezne uz od 10 rokov doma pomahali so vsetkym a aj sme umyvali spolocne chodby...nic nezvycajne...teraz je ale jedna rodina v bytovke, ktorej sa plati za to, ze stale poumyvaju vsetky priestory...ak uz susedia budu kvoli tomuto "problemu" zvolavat schodzu tak navrhni taketo riesenie ked sa im nepaci...alebo moze zobrat ona mop a poumyvat za teba ked je nespokojna :D

alissawhite
autor
10. jún 2019

@nika_m Hej veď sa sťažuje že oni sú už starí a ledva chodia a ešte musia potom ísť po nás umyť..veď nemusia..a ani nechodia, len to tvrdí..ale silou mocou mi chce spraviť hanbu alebo čo

eliska13
10. jún 2019

@alissawhite a čo jej vlastné vadi, že ste umývali až v nedeľu večer?či to, že syn neumyje poriadne?ako ste dohodnutí má sa to robiť v sobotu?

mariejenka
10. jún 2019

Jasne ze sme umyvali...vyrastala som v sest bytovej bytovke,cize skoro ako rodina sme tam boli, kazdy týždeň mala jedna rodina sluzbu, pocas týždňa ak to bolo potrebné pozametat,poliat kvety,v lete kosenie, a sobota sa zmyvala cela bytovka schodisko a pivnice...v zime odhadzovanie snehu.
Vzdy sme si surodenci strihli kto zameta a kto umyva a islo to rýchlo 😉

elenita
10. jún 2019

Ja si zasa myslim, ze mozes byt rada Ty aj suseda, ze Tvoj syn sa na to podujal .... v dnesnej dobe je pracovity pubertiak skor vynimka 😉 Tu vobec nie je problem v nom, ale v susede. Bude si stale hladat zadrapky. Odporucam poslat ju asertivne do teplych krajin ....

adreen
10. jún 2019

Mali by ti podakovat, ze dobre vychovávaš novu generaciu. Robis dobre, ze to prenechavas synovi.

alissawhite
autor
10. jún 2019

@eliska13 jej vadí že syn umýva a že dieťa to nevie tak poriadne umyť ako žena..má sa umývať v sobotu ale aj oni vačšinou umývajú až pondelok lebo je jasné že cez víkend sa najviac ludí prejde po tých schodoch

sissy27
10. jún 2019

@janinka007 nie že nechce. Ale už dávno skončili časy, že boli všetci o 17.00 doma z roboty a nebolo veľa iných možností ako sedieť doma na zadku, nebývalo sa v podnájmoch, nevlastnil jeden človek tri byty... A fakt by ma zaujímala vymožiteľnosť tejto aktivity.

magnetka
10. jún 2019

V našom baraku zmýva všetky poschodia upratovačka, naša suseda. Ja si pozmývam pred dverami.

frantisska
10. jún 2019

podla mna je super, ze syn umyva chodbu, (moj je este maly, ale urcite sa tymto inspirujem, kedze aj my to mame tak, ze susedia sa striedame), mozno to neumyje uplne perfektne ako ta suseda, ale snazi sa a aj to ho niecomu uci, ja to teda obdivujem. Ono niekedy susedia fakt nemaju co na robote len rypat, ale povedz si, ze radsej takyto stari hundrosi, ako by ste tam mali mat mladych co by pustali hudbu nahlas, pili, robili bordel, aj take som uz zazila, susedov si vacsinou nevyberame. Na nas za posledny rok vysla sluzba presne na Vianoce a potom presne na Velku noc. Tie Vianoce sme odchadzali na sviatky k rodicom, tak som umyla nie v sobotu, ale uz vo stvrtok pred odchodom, (na druhy sviatok vianocny som rano bola umyvat chodbu, lebo by som si nedovolila odignorovat to, ked mam sluzbu) a potom nam cez vikend pisal domovnik, ze ci sme umyvali, a ze nech umyjeme alebo nech sa vymenime a bla bla, tak som mu slusne odpisala. Pridem domov, jeden den, odkladam sanky do pivnice a tu ma odchyti suseda, ze to vy ste ta co naposledy neumyvala chodbu?? Ja nechapacka, uz ani neviem co som jej povedala, ale mala som chut ist za domovnikom mu povedat, ze ked vie pocuvat ako zaluju, ze mohol zalobabe ist aj povedat pravdu potom. Na Velku noc som mu uz potom isla povedat sluzne ze nech sa neboji ze umyjem, ale ze zas pred odchodom. Alebo mi bol zvonit raz v nedelu na obed, ze ci sme umyli, nedela obed u nas navsteva, maleho mi zobudil, lebo dole cez zvoncek musel ist zazvonit, nemohol vybehnut jedno poschodie sa nas spytat .... no, nie ste v tom sami ... nech len syn pekne umyva, kym je ochotny, aj moj muz niekedy umyje a sam vie ze nie tak dokonale ako ja alebo ini susedia, ale by skusil niekto namietat tak povie, ze nech si platime sluzbu, ze kym je to na nas, tak bude umyte tak ako kto dokaze akomu sa nepaci moze umyt po nom znova.

alissawhite
autor
10. jún 2019

@sissy27 veď presne, tu nejde iba o mňa le nie každý čo celý týždeň pracuje do večera bude kvoli umývaniu chodby trčať doma v sobotu..a kiežby trčať doma veď koľko ľudí pracuje a v soboty? Ževraj je v bytovom poriadku niečo také napísané ale to že ho vôbec niekto čítal ma utvrdzuje v tom že sa doma strašne nudia