icon

Najkrajšie mená pre chlapcov. Vaše tipy a návrhy!

avatar
sophia
31. máj 2006

Najkrajšie chlapčenské mená podľa Vás.
Napr. - Sebastián, Samuel, Adam

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 9. jún 2026 · 2300 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Výber chlapčenského mena sa často rieši kompromisom medzi partnermi a inšpiráciou zo zoznamov mien; v diskusii sa najčastejšie objavili mená Marek, Jakub, David, Daniel, Matej, Samuel, Simon, Oliver, Alex, Filip, Sebastian a Maxim.
  • Dostupné online zdroje s meninami a databázami mien uvedené v diskusii sú sk.wikipedia.org/wiki/Meniny, www.calendar.sk, www.babynameworld.com, www.behindthename.com a www.babynames.com.
  • Pri zápise nezvyčajných alebo cudzokrajných mien na matrike sa v diskusii uvádza možnosť požiadavky matriky na potvrdenie z príslušnej ambasády a tiež potreba notárskeho vysporiadania otcovstva pred pôrodom v prípadoch slobodných matiek.


Najčastejšie otázky

Q: Sú na matrike problémy so zápisom neslovenských mien?
A: V diskusii sa uvádza, že niekde akceptujú všetky mená uvedené na www.babynames.com, ale niektoré matriky vraj požadujú potvrdenie o udomácnení mena od príslušnej ambasády.

Q: Kde nájdem kalendár menín a databázy mien, ktoré sa spomínali ako zdroj inšpirácie?
A: V diskusii boli odporúčané sk.wikipedia.org/wiki/Meniny a www.calendar.sk pre meniny, a www.babynameworld.com, www.behindthename.com a www.parabebes.com ako databázy mien.

Q: Existujú overené metódy na plánovanie pohlavia dieťaťa spomínané v diskusii?
A: V diskusii sa spomínal "Dr. Jonáš" so stránkou www.Centrum.Jonas.com a ľudová "metóda 7 rokov" založená na údajnom cykle obnovy krvi; diskusia neobsahuje vedecké dôkazy o ich spoľahlivosti.

Q: Kde hľadať nápady na mene pre dieťa?
A: Používatelia v diskusii odporúčali stránky www.babynameworld.com, www.behindthename.com, www.parabebes.com a lokálne zoznamy menín ako sk.wikipedia.org/wiki/Meniny alebo www.calendar.sk.

Q: Ako postupovať, ak slobodná matka chce zapísať dieťa na otcovu príslušnosť?
A: V diskusii sa uvádza, že slobodná matka musí mať vysporiadané otcovstvo u notára pred pôrodom, ak chce dieťa zapísať po otcovi.

Q: Aké zdrobneniny sa v diskusii uvádzali pre mená Damian a Daniel?
A: Pre Damian boli spomenuté zdrobneniny "Damko", "Damusik", "Damianko"; pre Daniel boli spomenuté "Danko", "Danulo", "Danuško", "Danulik".

Závery z diskusie

Zhoda

  • Výber mena sa často rieši kompromisom medzi partnermi a snahou vyhnúť sa opakovaniu mien v rodine.
  • Pri hľadaní mena rodičia bežne používajú online kalendáre menín a databázy mien (sk.wikipedia.org/wiki/Meniny, www.calendar.sk, www.babynameworld.com).
  • Zdrobneniny a domáce prezývky sú pre mnohé mená bežné a rodičia ich pri výbere zvažujú.


Sporné názory

  • Zápis neslovenských mien na matrike: jedna možnosť – "všetky mená z www.babynames.com sú prípustné"; druhá možnosť – niektoré matriky žiadajú potvrdenie od ambasády.
  • Metódy ovplyvnenia pohlavia: jedna možnosť – služby ako Dr. Jonáš (www.Centrum.Jonas.com) a ľudové tabuľky/“7‑ročná metóda”; druhá možnosť – diskusia neponúkla overené vedecké dôkazy o ich účinnosti.


Otvorené otázky

  • Aké sú jednotné, oficiálne pravidlá matriky pre zápis cudzokrajných alebo neštandardných mien?
  • Má Dr. Jonáš overiteľnú mieru úspešnosti pri plánovaní pohlavia a sú dostupné nezávislé štúdie?
  • Ako sa oficiálne priraďujú meniny menám, ktoré nie sú v slovenských kalendároch (napr. Darian)?


Spomenuté značky a firmy

mojasvadba.sk, sk.wikipedia.org, www.babynameworld.com, www.bleskovky.sk, www.Centrum.Jonas.com, www.calendar.sk, www.behindthename.com, www.mamaaja.sk, www.parabebes.com, www.babynames.com, wanda.atlas.sk, IKEA

Spomenuté produkty a metódy

amniocentéza, 3D ultrazvuk (3D foto), Dr. Jonáš (metóda plánovania pohlavia), metóda "7 rokov" založená na výmene krvi, notárske vysporiadanie otcovstva pred pôrodom, meninové kalendáre

Miesta a osoby

Nové Zámky, Grécko, Rúbanisko, Valentino Rossi, Angelina Jolie, Brad Pitt, Dr. Jonáš, Jonas (syn zakladateľa IKEA)

avatar
zajaciq
16. feb 2012

@sharmana nech si kazdy dava co chce... vyjadrila som svoj nazor, ze mne sa to nepaci. 😎 marek je krajsie, nasmu jazyku blizsie.
@petkave ja o dvojtvare viem, 🙂

avatar
lucka1987
16. feb 2012

@sharmana no mozno si niekedy pocula v kostola evanjelium podla Marka.. nie je to len v biblii tak aby to " krajsie" znelo... ono ako pisala @petkave citujem aj sz netu " Marek skloňuje s vynechávaním výsuvnej samohlásky e, kým v novšom úze sa táto samohláska v mene Marek ponecháva. " cize povodne sa marek sklonoval s markom nie s marekom.. az neskorsie sa zacalo skolonovat s marekom .. koli tomu aby sa to meno odlisovalo od mena marko .

inak ja mam kamosa a on sa vola priezvyskom Marko ... to by bolo fajn meno ze Marko Marko 😀

avatar
petkave
16. feb 2012

@lucka1987 podľa mňa je to hlavne o tom, kto je ako zvyknutý. Ja som odjakživa naučená na tvar Marekov a tvar Markov mi do úst v súvislosti s menom Marek nejde. Ale pokiaľ sa to týka mena Marko, tak je to ok... Ale to je skôr môj vnútorný pocit, ktorý nie je založený na /ne/spisovnosti 😵

avatar
sharmana
16. feb 2012

@petkave jazykové okienka a najmä slovenskí jazykovedci niekedy vedia vynájsť také veci, že ani sami nevedia odkial to vzali.... v živote sa na SK nesklonovalo od Marka, Markovi a podobne....
evanjelium podla Marka, treba brať s rezervou, kedže mená sú prevzaté z latinčiny, hebrejčiny a podobne, v tej dobe, ked sa biblia ako tak prekladala do slovenčiny, boli niektoré mená zachované v pôvodnej podobne, iné sa poslovenčovali atd...

ved hovieme si na hovníku podla jazykovedcov.. ale kto o tak skutočne robí??? 😀 😀 😀

ale k menu pre chlapčeka... mne sa páči napríklad Patrik, Filip... ale napríklad aj zahraničné ako Matthew, Morten, ... neviem však či by som mala odvahu dat také meno.... avšak keby tak urobil niekto iný, nemám s tým problém 😉

avatar
petkave
16. feb 2012

@sharmana som slovenčinárka, ale spisovného jazyka sa vo veľa prípadoch nedržím. Podľa mňa je to niečo mŕtve, zakonzervované a živý jazyk je o niečom úplne inom. Ten sa stále inovuje, obmieňa, prispôsobuje podľa našej potreby...
Nad menom pre chlapca som nikdy neuvažovala. Vybral ho muž - podľa svojho mena a hoci som nikdy nechcela, aby malo moje dieťa meno po rodičovi, je to u nás tak. No čo už 😀

avatar
sharmana
16. feb 2012

@lucka1987 tu je práve ten krásny príklad.... meno Marko je od Markus, je to latinské a v biblii boli latinské podoby tohto mena.. takže evanjelium nebolo Marekove, ale Markove... lebo to bol Marko....
Marek je poslovančená podoba tohto mena... aby sa nám lepšie vyslovovala...

inak meno Marcel nikomu nevadí? je to francúzska podoba mena Markus, teda aj Marek, Marko 😀

ja fakt stále nechápem, čo je na tom mene také ohromne cudzie a exotické... už som dala príklad, že Štefan Marko Daxner tu bol a aj priezvisko Marko sa na SK vyskytuje, to znamená, že toto meno vôbec nie je nezvyčajné, ale sa tu vyskytovalo už dávno 😉

avatar
lucka1987
16. feb 2012

@petkave mne to vyklzne asi aj preto ze mam krsnatko Marca .. a tak to mam akosi v ustach uz vlozene ...

avatar
lucka1987
16. feb 2012

no .. sak mne je jedno ako sa to sklonuje.. 90% mu vzdy poviem marek 9 % mu poviem drobec alebo nejako inak a 1% mi ujde a smyknem sa poviem markov cumel.. napr...

ale ked mi ktosi pise a pyta sa na Mareka, napr aj jeho krstny alebo na kstiny dostal pohladnice alebo aj farar sa nanho pyta kazdy to sklonuje s vynechanim E . asi ako kto je zvyknuty ... mne je to lajtrt jedno... krstili sme ho menom Marek.. nie Marko.. lebo aj priezvisko mu konci ze -elko. a dost blbo by to znelo ze marko -elko 😕 😀 😀

avatar
sirene
17. feb 2012

žienky, poradili by ste mi? hladam meno pre chlapca, ale som si asi nastavila komplikované kritéria:
1.malo by byť v slovenskom kalendári (moze byt aj ten rozsirený)
2.také, aby aj v jeho plnom znení, bez zdrobneniny, znelo pekne (vysvetlim: napr malemu babätku nepoviem stanislav,ale stanko )
mne vysli len tri: Erik, Dominik, Marek....( no ani jedno sa mi nejako extra nepaci) pri dcerke to bolo jednoduche a od narodenia jej nemam problem povedať plným menom.(Linda) Viem, ze to nie je problem, ale s muzom hladame, aby sme vedeli pomenovať "nas buduci projekt" 😅

avatar
barbora21
17. feb 2012

@sirene Mne sa paci Lukas, Oliver, Juraj, Jakub ale neviem ci splnaju tvoje druhe kriterium 🙂

avatar
dzovana
17. feb 2012

@sirene k nam pribudne uz cochvila Patrik 🙂

avatar
sirene
17. feb 2012

@barbora21 jakub sa aj mne páči, ale mojmu muzovi ee, Preco netusim

avatar
lilla244
17. feb 2012

@sirene Oliver, Lucas, Dominik, Henry, Benjamin, Tobias atd...
jooj ja som si tiez nevedela vybrat 🙂

avatar
evala777
17. feb 2012

ja mám doma Tomáša a páčil sa mi aj Marek a Timotej 😉

avatar
lauramario
17. feb 2012

@sirene moje tipy Leo, Mario, Frederik, Daniel, David, Oliver, Alex, Damian, Teo ale je ich veľa, mamičky tu radia veľmi pekné mená, 🙂 vyber si, čo sa páči najviac tebe

avatar
sirene
17. feb 2012

@lauramario dakujem, z tých tvojich sa mi pozdavaju leo, mario, daniel a david

avatar
adkoalauri
17. feb 2012

@sirene my máme Dávida 😀

avatar
ozujskova
17. feb 2012

ahoje zienky...velmi sa nam s manzelom paci meno René ako sa to meno zdomacnuje?..neviem ako si ma domace varianty a zdrobneninky nenapadaju 😅

avatar
maruska22
17. feb 2012

@ozujskova napr. Renko, Renuško, Reník 😉 keby ste ho mali doma, určite by ste mu nejakú peknú podobu mena vymysleli 😀 ...ale aj samotné René je veľmí pekné 😉

avatar
ozujskova
17. feb 2012

@maruska22 ano velmi pekne meno je to dakujem...🙂

avatar
maruska22
17. feb 2012

@ozujskova my teraz tiež hľadáme meno pre chlapčeka...síce este s istotou nevieme, čo budeme mať, ale ževraj to skor vyzerá na chlapca...mne sa celkom pozdáva Daniel - Danko, Danielko, Danuško alebo Matias, ale to tiež neviem nejakú peknú domácu podobu...nechem aby ho volali Maťko 😒

avatar
ozujskova
17. feb 2012

Mat,maty...🙂tak ako hovoris najde sa podoba domaceho...Mi mame dceru Lilianku a volame ju Nuna 😀

avatar
maruska22
17. feb 2012

@ozujskova ved to, ze tie domáce podoby mena sa občs vytvoria tak spontánne...a veľakrát sú také nezvyčajné ako napr. Nuna 🙂 my máme doma Mareka a postupne sme mu tiež vytvárali rôzne skomoleninky...ja ho najčastejšie volám Marinko, Marík...a on ked začínal rozprávať tak sám sebe hovoril, že je Nano 😀

avatar
digysa
18. feb 2012

JACK

avatar
peta268
18. feb 2012

@sirene my mame Daniela a hovorime mu plnym menom, Danielko, Daniel...inymi variantami ho neoslovujeme a ked raz bude baba, tak bude Linda 🙂

avatar
sirene
18. feb 2012

@peta268 aj mne sa Daniel ako meno velmi paci, len sa trosku bojim, aby ho starí rodicia nevolali danko (to mi evokuje jogurt) Mojej sestre dlho trvalo kym si presadila aby ju nevolali majka, ale plnym menom Maria 😉 a meno Linda zboznujem- tej nasej sekne dokonale 😵

avatar
kisasonka83
18. feb 2012

@sirene ahoj my mame Daniela a ja ho volam Daniel,Danielko a aj stary rodicia ho tak volaju,je to krasne meno,ak budeme mat zase chlapca tak zvazujem David alebo Gabriel,Rene sa mi velmi paci ,ak to bude dievcatko,tak tu neviem doma mame Nikol a paci sa mi este Daniela alebo priatel chce Eva ,ale to mi nejako nesedi.

avatar
peta268
18. feb 2012

@sirene toho som sa bala aj ja, ked sa naroidil parkrat mu povedali danko, ale sme im povedali,parkrat opravili, ze on je daniel a vyriesilo sa to 🙂 obcas mu vonku niekto povie danko, dany...ale on je zlaticko, on na to vobec nereaguje 🙂

avatar
lentila.g
22. feb 2012

My mame Daniela a inak ako Daniel,Danielko mu nehovorime(okrem doktorky-Danko,a jedneho kamaráta kt.mu tak hovorí,lebo mna tým provokuje,ale maly absolútne nereaguje;))teraz čakáme 2.chlapčeka a vybrať meno nevieme.

avatar
lukajdik
23. feb 2012

my mame Jakubka, ale krasne je aj Matus, Matej, Lukas, Simon, Ondrej