icon

Najkrajšie mená pre chlapcov. Vaše tipy a návrhy!

avatar
sophia
31. máj 2006

Najkrajšie chlapčenské mená podľa Vás.
Napr. - Sebastián, Samuel, Adam

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 9. jún 2026 · 2300 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Výber chlapčenského mena sa často rieši kompromisom medzi partnermi a inšpiráciou zo zoznamov mien; v diskusii sa najčastejšie objavili mená Marek, Jakub, David, Daniel, Matej, Samuel, Simon, Oliver, Alex, Filip, Sebastian a Maxim.
  • Dostupné online zdroje s meninami a databázami mien uvedené v diskusii sú sk.wikipedia.org/wiki/Meniny, www.calendar.sk, www.babynameworld.com, www.behindthename.com a www.babynames.com.
  • Pri zápise nezvyčajných alebo cudzokrajných mien na matrike sa v diskusii uvádza možnosť požiadavky matriky na potvrdenie z príslušnej ambasády a tiež potreba notárskeho vysporiadania otcovstva pred pôrodom v prípadoch slobodných matiek.


Najčastejšie otázky

Q: Sú na matrike problémy so zápisom neslovenských mien?
A: V diskusii sa uvádza, že niekde akceptujú všetky mená uvedené na www.babynames.com, ale niektoré matriky vraj požadujú potvrdenie o udomácnení mena od príslušnej ambasády.

Q: Kde nájdem kalendár menín a databázy mien, ktoré sa spomínali ako zdroj inšpirácie?
A: V diskusii boli odporúčané sk.wikipedia.org/wiki/Meniny a www.calendar.sk pre meniny, a www.babynameworld.com, www.behindthename.com a www.parabebes.com ako databázy mien.

Q: Existujú overené metódy na plánovanie pohlavia dieťaťa spomínané v diskusii?
A: V diskusii sa spomínal "Dr. Jonáš" so stránkou www.Centrum.Jonas.com a ľudová "metóda 7 rokov" založená na údajnom cykle obnovy krvi; diskusia neobsahuje vedecké dôkazy o ich spoľahlivosti.

Q: Kde hľadať nápady na mene pre dieťa?
A: Používatelia v diskusii odporúčali stránky www.babynameworld.com, www.behindthename.com, www.parabebes.com a lokálne zoznamy menín ako sk.wikipedia.org/wiki/Meniny alebo www.calendar.sk.

Q: Ako postupovať, ak slobodná matka chce zapísať dieťa na otcovu príslušnosť?
A: V diskusii sa uvádza, že slobodná matka musí mať vysporiadané otcovstvo u notára pred pôrodom, ak chce dieťa zapísať po otcovi.

Q: Aké zdrobneniny sa v diskusii uvádzali pre mená Damian a Daniel?
A: Pre Damian boli spomenuté zdrobneniny "Damko", "Damusik", "Damianko"; pre Daniel boli spomenuté "Danko", "Danulo", "Danuško", "Danulik".

Závery z diskusie

Zhoda

  • Výber mena sa často rieši kompromisom medzi partnermi a snahou vyhnúť sa opakovaniu mien v rodine.
  • Pri hľadaní mena rodičia bežne používajú online kalendáre menín a databázy mien (sk.wikipedia.org/wiki/Meniny, www.calendar.sk, www.babynameworld.com).
  • Zdrobneniny a domáce prezývky sú pre mnohé mená bežné a rodičia ich pri výbere zvažujú.


Sporné názory

  • Zápis neslovenských mien na matrike: jedna možnosť – "všetky mená z www.babynames.com sú prípustné"; druhá možnosť – niektoré matriky žiadajú potvrdenie od ambasády.
  • Metódy ovplyvnenia pohlavia: jedna možnosť – služby ako Dr. Jonáš (www.Centrum.Jonas.com) a ľudové tabuľky/“7‑ročná metóda”; druhá možnosť – diskusia neponúkla overené vedecké dôkazy o ich účinnosti.


Otvorené otázky

  • Aké sú jednotné, oficiálne pravidlá matriky pre zápis cudzokrajných alebo neštandardných mien?
  • Má Dr. Jonáš overiteľnú mieru úspešnosti pri plánovaní pohlavia a sú dostupné nezávislé štúdie?
  • Ako sa oficiálne priraďujú meniny menám, ktoré nie sú v slovenských kalendároch (napr. Darian)?


Spomenuté značky a firmy

mojasvadba.sk, sk.wikipedia.org, www.babynameworld.com, www.bleskovky.sk, www.Centrum.Jonas.com, www.calendar.sk, www.behindthename.com, www.mamaaja.sk, www.parabebes.com, www.babynames.com, wanda.atlas.sk, IKEA

Spomenuté produkty a metódy

amniocentéza, 3D ultrazvuk (3D foto), Dr. Jonáš (metóda plánovania pohlavia), metóda "7 rokov" založená na výmene krvi, notárske vysporiadanie otcovstva pred pôrodom, meninové kalendáre

Miesta a osoby

Nové Zámky, Grécko, Rúbanisko, Valentino Rossi, Angelina Jolie, Brad Pitt, Dr. Jonáš, Jonas (syn zakladateľa IKEA)

avatar
drakvak
13. feb 2012

@mariro Mne sa páči, mala som žiaka Silvestra, volali ho Silvo, veľmi šikovný chlapček je to 😉 Môj manžel chcel Jonatána a ja som súhlasila, takže náš synček sa volá Jonatán. Mne sa páčilo aj meno Oskar, ale myslím, že nášmu malému viac pristane Jonatán, takže to bolo dobré rozhodnutie.
Ináč k tomu názoru, keď niekto uznáva len slovenské mená - sú naozaj Ján, Jozef, Martin, Michal, Anna, Katarína, Mária a podobné mená len slovenské? Mne sa práveže zdajú medzinárodné, len v iných krajinách majú trochu inú formu... ja by som ich nazvala skôr tradičné alebo klasické, nie slovenské... A každý človek má nejaké asociácie zo svojej minulosti k určitým menám a preto sú mu nesympatické až nepríjemné, keďže sú spojené s nejakým človekom alebo situáciou, ktoré v nás zanechali negatívnu pamäťovú stopu a niekedy ani nevieme racionálne vysvetliť, prečo niektoré mená nepripadajú do úvahy - ale tá averzia k menám by sa mala týkať nás rodičov, ktorí dávame meno nášmu dieťaťu, nezahŕňa to celé príbuzenstvo, aby sa vyjadrovalo, my sme sa nepýtali ani na názor našich rodičov, aké mená sa im páčia, oni si už deti pomenovali dávno, toto bolo len medzi nami. Takže odporúčam samostatné rozhodnutia a nedať na predsudky druhých ľudí, ani blízkych príbuzných... podľa mňa sa mená nedelia na pekné a škaredé, len rovnako ako v minulosti niektorí sledujú módne trendy, iní chcú klasiku, niekto počúva "hlas srdca" pri pomenovaní svojho najväčšieho pokladu - ako vo všetkom koľko ľudí, toľko chutí 😉

avatar
lucinka1104
13. feb 2012

@gabbiz mne sa pači Alexander a Sebastián momentálne ale nakoniec som s 2 týždnovým meškaním dostala mrchu takže nič skusime v lete

avatar
soniatko
15. feb 2012

Ak to bude v našom pripade chlapec, tak to bude Timotej a v zálohe máme ešte Filipa. Ale celkom sa mi páčia aj Richard, Gabriel a Viliam. A MM sa páči Patrik.

avatar
nevesticka21
15. feb 2012

Ahojte kočky. V pondelok sme sa dozvedeli že čakame chlapca tak teraz sa nam zužil vyber mien 🙂
Poradte ktore meno je krajšie? Páči sa mi Simon alebo Marko???

avatar
ivka1985
15. feb 2012

my budeme mat Robka🙂

avatar
ladylilhomeboyy
15. feb 2012

@nevesticka21 ahoj, my budeme mat Marka 🙂

avatar
dobromila
16. feb 2012

@nevesticka21 obe sú teraz dosť časté, ale krajšie je určite Simon 🙂

avatar
den22
16. feb 2012

@soniatkomy mame vybrate Fiplko a ak nie, tak Timotej 🙂

avatar
den22
16. feb 2012

Podla mna ma kazde meno co to do seba, ale je dolezite aj priezvysko, aby to spolu pasovalo. Lebo ak ma niekto vyrazne slovenske priezvysko a da meno anglicke alebo niejake take, tak to vyznie dost smiesne. A zase plati to aj opcne, to si ja myslim. a myslim si aj, ze kazde meno je svojim sposobom pekne 🙂

avatar
zajaciq
16. feb 2012

Marko ako Marian alebo Marek? Vobec sa mi to nepaci, ani slovenske ani nijake

avatar
nevesticka21
16. feb 2012

@zajaciq Marko ako Marko 🙂 ziadny marek ani marian 🙂

avatar
lucka1987
16. feb 2012

@zajaciq
@nevesticka21 som akosi nepochopila.. Merek pre vas neni slovenske? alebo si ja sedim na kabli 😕 ci sa vam nepaci ten Marko... 😕

avatar
katecameron
16. feb 2012

ja som za Mareka -Marko to co je ?nepaci sa mi to jedine ako skratka Mareka 😉

avatar
monika2606
16. feb 2012

Mne sa strašne páči meno Tristan 😀 ale zas nikdy by som ho nedala môjmu synovi, možno keby bývam inde ako na Slovensku, ale keď toto meno počujem vo filme tak som hotová
Inak sa mi páči meno Michal, Timotej, Matej, Samuel, Ivan, Marek....ešte sa niečo nájde ale teraz ma nenapadá

avatar
zajaciq
16. feb 2012

@lucka1987 ze Marek je slovenske a Marko je nejaka novinka 😀 ako pise
@katecameron ako skratka je to fajn, ale ako meno sa mi to nepaci. Avsak, figuruje v rozsirenom sk kalendari
http://sk.wikipedia.org/wiki/Meniny_na_Slovensku
oslavuje na Mareka 25.4. 🙂
@monika2606 Tristan je krasne meno, skoda len, ze "triste" znamena po francuzsky smutny 🙂 a tazko sa k tomu menu hlada zdrobnelina.

avatar
lillika
16. feb 2012

@zajaciq Jakubko,alebo Alexej 🙂

avatar
sharmana
16. feb 2012

Neviem prečo sa dnes ludia bránia respektíve odsudzujú aj cudzie a nové mená.... ved nie každý sa musí volať rýdzo slovensky ako Slavomír, Rastislav a podobne.... a ak máte na mysli mená ako Andrej, Peter, Richard... tak vás vyvediem z omylu... Toto vôbec nie sú slovenské mená, sú to cudzie mená, zahraničné akurát sa ujali na SK a sú používané... a ani Peter Jánošík by za doby Jánošíka nebolo teda normálne... také meno sa tu vtedy ani len omylom nepoužívalo... Takže mamičky, ktorým sa páči trebárs aj Pete, Marco, Simone, Lionel a neviem aké rôzne mená, neberte do úvahy okolie a ani priezvisko, pretože je to len na vás a ak to tak cítite, dajte si meno aké chcete... Raz mi jedna mladá dáma povedala, že sa jej nepáči meno Damian.... že čo je to za meno? prečo sa všetky opičia a dávajú americké mená... tak som ju vyviedla z omylu.. moja babka už nebohá mala starý kresťanský kalendár a práve toto meno okrem iného gréckeho svätca v nom bolo 😉

avatar
lilla244
16. feb 2012

kazdemu sa paci nieco ine.. sto ludi,sto chuti.. dietatko volajte,tak ako sa to paci vam.. je predsa vase,nie susedove 🙂

avatar
lucka1987
16. feb 2012

@zajaciq no mne sa paci Marek.. moj smejko sa vola Marek 😀 a mam krsna Marco... sesternica mu dala meno talianske , lebo otec je talian, aj ked tec sa k nemu teda nikdy nepriznal.. takze meno dost divne ked si to spojim s jeho slovenskym priezviskom... 😕
kukala som sklonovanie mareka.. napr.. markov krst .. a podobne.. ked mojho mareka vysklonujem ze daj Markovi.. tak sesternica ostane ofucana ze preco ho volam marko a nie marek... ale to je len sklonovanie.. to uz ja zato nemozem ze je to tak aj spisovne a aj je to tak akosi kratsie.. 😅
ale Marko ako krstne meno .... sa mi tiez nepaci ..

avatar
zajaciq
16. feb 2012

@sharmana ale ved hej, George je vlastne Juraj, Jan je vlastne Jack a Jakub je francuzsky Jacques. Tepla voda... Ale preco by dieta, ktore prezije vacsinu svojho zivota na slovensku (prinajmensom svoje mladi, ked sa mu formuje Ego) sa mal volat Enrique za to, ze jeho mama mala narcisticky problem a potrebovala si to vybit na vynimocnosti mena svojho dietata? To iste s Markom.. Vsetky ucitelia a uranici budu poznat meno Marek, nie Marko. Ked ludia vedia, ze sa prestahuju a budu zit von a ze sa to hodi k priezvisku, ktore nie je turbo slovanske, why not.. Ja mam tiez netradicne meno na slovenske pomery, moja dcera tiez , obe su vsak poslovencene a figuruju v rozsirenom kalendari a s istotou viem, ze nikdy nebudu viest v rebricku popularity :D

avatar
monika2606
16. feb 2012

@zajaciq no to som ani nevedela že to znamená smutný, vidíš som múdrejšia ale aj tak je to krásne meno, ale veru s tou zdrobneninou by bol problém a mám pocit že by sa to nikomu v mojom okolí nepáčilo, ale to úžasné meno, také zvlášne, proste ma niečim oslovilo a vždy bude pre mňa krásne toto meno, ale veru by som ho asi ako meno pre svoje dieťa nevolila

avatar
soniatko
16. feb 2012

@den22 to je sranda...máme to úplne naopak 😀

avatar
sharmana
16. feb 2012

@zajaciq práve tieto mená ako Juraj, Ján atd.... vytlačili pôvodné slovanské mená ako Slavomil, Pravoľub, Dobrotín atd... a aj ked sú poslovančené, boli to v tej dobe cudzie mená... to je prirodzená evolúcia aj v menách a ich udomácňovaní sa v cudzom prostredí... dnes je iná doba, globalizácia, médiá, internet.. ide to trošku rýchlejšie, preto zrazu také cudzie mná a cudzom prostredí...

by the way Marko nie je nič cudzie, je to Markus, latinské meno, Marek je jeho skomolenina slovanov, lebo sa im to tak lepšie vyslovovalo... Marko je tu na SK už tak dlho, že ma udivuje, že to niekoho poburuje... už pred 7 rokmi som poznala 4 Markov....

možno vás toto zaujme

http://www.rodokmen.com/index.php?include=mena&...

avatar
sharmana
16. feb 2012

a ešte toto, možno odpadnete, ale meno Marko tu už bolo asi dlhšie, než sa zdá 😀
http://www.fevth.uniba.sk/fileadmin/user_upload...

avatar
lilla244
16. feb 2012

@sharmana tiez som prekvapena, z toho ako tu nikto nepocul o mene Marko..
?!
presne ako si napisala.. uz ked som bola "mala" som mala v okoli niekolko Markov

avatar
lilla244
16. feb 2012

@lucka1987 to som prekvapena, ja mam brata Mareka,ale nikdy sme jeho meno nesklonovali v tejto forme.. vzdy to bolo marekov ..marekovo .. atd .. nie markov..
ani som len netusila,ze toto je nespisovny sposob sklonovania ?!

avatar
zajaciq
16. feb 2012

@sharmana len to tu radsej nedavaj, pretoze potom "novodobe maminy" pojdu do Markoterminatorov , kedze Marko je "obycajne stare" 🙂)))))

avatar
petkave
16. feb 2012

@zajaciq
@lucka1987 správne je oboje:

Pri skloňovaní mena Marek sa v jazykovej praxi vyvinula akási dvojkoľajnosť: V kostoloch sa číta evanjelium podľa Marka, kým niektoré mamičky si robia starosť o svojho Mareka. Čiže v klasickom úze sa meno Marek skloňuje s vynechávaním výsuvnej samohlásky e, kým v novšom úze sa táto samohláska v mene Marek ponecháva. Možno je za týmto novším spôsobom ohýbania úsilie odlíšiť meno Marek od mena Marko, ale celkove tento novší spôsob ohýbania v spisovnej reči nič nerieši, preto odporúčame zachovávať skloňovanie s vysúvaním samohlásky e, t. j. v genitíve Marka, v datíve Markovi atď.

avatar
sharmana
16. feb 2012

@zajaciq ty musíš mať nejaký velký odpor k tomu menu, lebo inak nechápem čo ta tak trápi to meno 🙂
nemyslím si, že by toto meno muselo niekoho až tak poburovať.. a poznám maminy, čo majú Markov, a sú to úplne normálne a inteligentné ženy a k priezviskám aj slovenským sa toto meno úplne v pohode hodí... 😉

@lilla244 tiež som v živote nepočula, že by niekto sklonoval Mareka ako od Marka, Markovi.... vždy to bolo Marekovi, Mareka atd....

avatar
lucka1987
16. feb 2012

@lilla244 nie je to nespisovne.. ale sklonovanie formou markov bolo odjakziva.. sklonovanie marEkov sa akosi zaviedlo casom.. ale markov / niektore maminy si myslia ake je to teraz moderne a nove/ bolo odjakziva take sklonovanie... cize nic nove... ja to vzdy poviem ako mi kedy ujde.. nejako sa nezamyslam nad tym aby som to hovotila tak ci onak... ako mi to vyklzne z ust tak poviem 😉