icon

Bývalá manželka nechce odísť

avatar
tom_ah
21. mar 2023

Som po rozvode cca 3 roky, s exmanzelkou sme majetkovo vyporiadaní 2 roky. Mám dve deti, dospelé 18r a 22r, žijú so mnou v mojom dome, ktorý som nadobudol pred svadbou. Syn cez týždeň býva na internáte. Problém je, že tu stále býva aj exmanželka. Rozvádzali sme sa v dobe kovidu, sám som jej navrhol, že nech odíde až si niečo sama nájde. Sú tu dve poschodia, miesto bolo, tak mi to nevadilo, niekedy sa nevidíme aj 3 dni. Nechce to však nijako riešiť, je zavretá u seba hore a nechystá sa nejako odísť. V dobe vyporiadania sme sa finančne vyrovnali, financie na jednoizbový byt alebo starší dvojizbový má. Mne to nejako extra nevadí, ale naozaj už sú to tri roky. Najprv nemohla chodiť po obhliadkach bytov skzr kovid, potom cena nehnuteľností rapídne stúpla a do podnájmu nechce. Peniaze z vyplatenia dáva vraj na lieky a kúpele. Cez víkend mi oznámila, že má asi roztrúsenú sklerózu, čaká na nejaké posudky a že potom jej prednostne priradia byt. No neviem, nezdá sa mi to. Ešte mi oznámila, že ak bude invalidná, nemôžem ju len tak vyhodiť, lebo zatiaľ nemá kam ísť a bude nezaopatrená. Osobne to nechcem riešiť škandálmi, políciou, ja jej nechcem rušiť ani trvalý pobyt, kedže nemá kam ísť. Sme malá obec, to by sa rozkríklo. Neviem ani ako by to obec riešila. V obci máme malú bytovku, sociálnu, 5 bytov a tie sú obsadené. Najbližšie mesto má asi svojich občanov, ktorým prideľuje byty. Keď pôjdem na obec, zariadi jej nejaké bývanie, aj keď nemá kde? Dá sa to vôbec nejako riešiť?

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 16. jún 2026 · 435 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Po rozvode a majetkovom vyporiadaní môže vlastník domu žiadať vysťahovanie bývalej manželky prostredníctvom právnika, doporučeného oznámenia, súdného príkazu na vystahovanie a vykonania políciou, čo diskusia považovala za bežné právne riešenie.
  • Dočasné riešenia zahŕňajú písomnú nájomnú zmluvu alebo účtovanie nájomného a energií bývalej manželke, prípadne financovanie krátkodobého podnájmu (napr. zaplatiť 3 mesiace nájmu), aby sa predišlo dlhodobému spoločnému bývaniu.
  • Sociálne byty prideľuje obec cez poradovník a kapacita v malých obciach je často obmedzená; ZTP/invalidita môže v diskusii figurovať ako argument pre prednostné priradenie bytu, ale niektorí diskutéri upozorňovali, že to nie je zaručené a treba overiť lekárskymi posudkami.


Najčastejšie otázky

Q: Ako oficiálne oznámiť bývalej manželke, aby opustila môj dom?
A: Diskusia odporúčala poslať jej písomné oznámenie cez právnika alebo doporučený list s jasným termínom na vystahovanie a v prípade nesplnenia podať žalobu o príkaz na vystahovanie na súde; pri vykonávaní rozhodnutia súd môže vyžiadať asistenciu polície.

Q: Môžem zrušiť trvalý pobyt bývalej manželky na mojej adrese?
A: Podľa príspevkov je možné riešiť trvalý pobyt na obecnom úrade (zrušenie alebo presun do poradovníka), odporúčalo sa ísť na obecný úrad a overiť postup lokálne, pretože praktiky sa líšia podľa obce.

Q: Aké dočasné kroky môžem urobiť, ak nechcem okamžitý súdny spor?
A: V diskusii odporúčali dohodu o nájme s podpísanou nájomnou zmluvou, účtovanie nájomného a energií alebo zaplatenie niekoľkých mesiacov podnájmu (napr. návrh „zaplatím 3 mesiace“), prípadne mediáciu s mediátorom pred súdom.

Q: Ako funguje prideľovanie sociálnych bytov na obci?
A: Sociálne byty prideľuje obec cez poradovník; diskusia uvádzala, že malé obce majú často len niekoľko mestských/sociálnych bytov (v jednom príspevku spomenutých 5 bytov) a čakacia doba môže byť aj roky (spomínané „aj 10 rokov“).

Q: Môže bývalá manželka žiadať po rozvode výživné od bývalého manžela?
A: Diskutéri uvádzali, že súd môže priznať výživné pre rozvedeného manžela, ak má nízky príjem (napr. len čiastočný úväzok alebo invalidný dôchodok), a odporúčali právne posúdenie prípadu alebo konzultáciu s právnikom; na webe bol odkaz na článok o výživnej povinnosti medzi manželmi (hurtaj.sk).

Q: Dá invalidita alebo ZTP prednosť pri pridelení bytu alebo zabráni vystahovaniu?
A: V diskusii niektorí tvrdili, že ZTP/invalidita môže zvýšiť šance na prednostné priradenie bytu, iní písali, že to nie je automatické a treba mať lekárske posudky; otázka bola v diskusii sporná a bez jednotnej odpovede.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Po rozvode a po majetkovom vyporiadaní má vlastník nehnuteľnosti právne možnosti žiadať vystahovanie bývalej manželky prostredníctvom právnika a súdu.
  • Dočasné opatrenia uvedené účastníkmi zahŕňajú nájomnú zmluvu alebo účtovanie nájmu a energií ako prostriedok na motiváciu bývalej osoby opustiť dom.
  • Sociálne byty prideľuje obec cez poradovník a v malých obciach sú často nedostatkové; čakacia doba môže byť dlhá.


Sporné názory

  • Invalidita/ZTP môže dať prioritu pri prideľovaní bytu, alebo nemusí; jedni tvrdili prednosť, iní tvrdili, že nie je zaručená a treba overiť lekárskymi posudkami.
  • Niektorí odporúčali okamžité kroky ako zrušenie trvalého pobytu a výmenu zámkov, zatiaľ čo iní varovali pred dopadom na vzťahy s deťmi a reputáciu v obci.


Otvorené otázky

  • Ako presne obce prideľujú byty podľa miestnych VZN a aké kritériá dávajú prednosť ZTP/invalidite v konkrétnych obciach?
  • Do akej miery môže súd priznať alebo nariadiť výživné pre rozvedeného manžela v konkrétnej situácii s čiastočným príjmom a aké doklady sú potrebné?


Spomenuté značky a firmy

obecný úrad, polícia, súd, právnik, mediátor, neurológ, hurtaj.sk, Modrý koník

Spomenuté produkty a metódy

nájomná zmluva, účtovanie nájomného, zrušenie trvalého pobytu, výmena zámkov, príkaz na vystahovanie (súdny príkaz), poradovník pre sociálne byty, sociálny byt, podnájom, ZTP, invalidita, výživné, podanie cez právnika, mediácia

Miesta a osoby

Galanta, Modra, Bratislava, Pezinok

Strana
avatar
deti95060810
21. mar 2023

na OU ju zapíšu len do poradovníka ....
to že si bol ľudský sa ti vypomstilo... byty drahé, eurá asi už rozhajdákané....
takýmto spôsobom ju nájdeš u seba aj o 10 r.

avatar
panelacikova
21. mar 2023

@tom_ah pokojne ju môžeš vyhodiť. máš predsa zo súdu potvrdené, že ste vysporiadaní, nemáš čo riešiť. mal si ju poslať hneď po vysporiadaní. mala financie, mala sa zabezpečiť.

avatar
sense
21. mar 2023

Dala by som ultimátum dokedy sa ma vystavovať. Rozvedení ste, vysporiadaní tiež....
Úprimne... Všetko sú len výhovorky, covid, kúpele, toto, hento, nájom nie. Bolo by mi jedno čo si susedia šukajú, ved šukajú aj teraz a potom budú suskat to isté len v zelenom

avatar
viestta
21. mar 2023

Zacni jej uctovat najomne.

avatar
lucka_ke
21. mar 2023

ak chceš mať čisté svedomie, môžeš jej nájsť podnájom a pomôcť ju presťahovať, ale nič viac robiť nemusíš, ste vysporiadaní

avatar
janinah
21. mar 2023

Nech ti ukáže papiere od dr.potom sa zariadiš.

avatar
nelca84
21. mar 2023

@tom_ah preco by jej mala obec zariadovat byvanie, ked po vysporiadani ma peniaze na byt? A sklerozou sa nedaj vydierat, drviva vacsina ludi je bezpriznakovych aj 20-30 rokov...

avatar
kate211
21. mar 2023

Trvaly pobyt moze mat na obci. Mozu ju zapisat do poradovnika, ale ak obec byty nema alebo je ich malo, tak sa to moze tiahnut aj 10 rokov. Bud ju vyhodis a odide, alebo zavolas policajtov a jej pomozu. Alebo ju budes trpiet. Inu moznost nemas.

avatar
h2
21. mar 2023

@tom_ah Tvoja manželka neodchádza, lebo nechce. Prečo by aj išla niekam do horšieho a ešte by za to musela aj platiť, keď u teba býva zadarmo a užíva si peniaze z vyrovnania. Tie sa jej čoskoro minú a zostane ti na krku už navždy. Rieš to čím skôr! Nenechaj sa citovo vydierať diagnózami. Iba ak ti nevadí, že ju tam stále máš.

avatar
martinkatinka
21. mar 2023

Zrus jej trvaly pobyt.
Alebo s nou spis najomnu zmluvu, kde ti bude riadne platit najom a energie.
Ty jej nemusis hladat a vybavovat nahradne byvanie

avatar
tom_ah
autor
21. mar 2023

@h2 V dobe rozvodu mala dcéra 15, som bol aj rád, že má matku blízko. A dalo sa to zariadiť tak, aby sme bývali každy vo vlastnom poschodí. Dcéra pôjde od septembra na vysokú, cez týždeň bude preč a ja si naozaj neviem predstaviť daľšie roky tráviť v dome s exmanželkou bez detí.

avatar
kate211
21. mar 2023

Tak ju vyhod. Zbal kufre, vymen zamky, napis sms s miestom vyskytu kufrov, zober deti a chod na dva tyzdne na dovolenku. Predtym jej zrus pobyt. Bude mat pobyt na obci.

avatar
anjelicek26
21. mar 2023

Bohuzial bez zrusenia trvaleho pobytu a pobalenia pred dvere toto nepojde... trpezlivy si bol dost... alternativa - uctovat najomne - ti je na dve veci, ty chces mat svoj dom sam pre seba, nie aby si videl ex kazdy bozi den tri roky po rozvode...

avatar
tom_ah
autor
21. mar 2023

@kate211 Toto nemôžem urobiť kôli deťom, o matku by sa báli.

avatar
martinkatinka
21. mar 2023

@anjelicek26 pri dostatocne vysokom najomnom myslim, ze odide aj sama 😉

avatar
anjelicek26
21. mar 2023

@tom_ah ako by sa o nu bali, ked ani nebyvaju doma... nech ide k rodicom, kamoske, hocikam... nie si jedina moznost a ani hotel...teraz uplne vazne, dufam, ze mas aspon priatelku a stavias si iny zivot a nezijes kvoli jej neschopnosti odijst v minulosti... zijes len raz a zasluzis si byt stastny, toto je davno skoncene, len ty nevies konecne tie dvere zavriet.

avatar
kate211
21. mar 2023

Tak ju teda koli dospelym detom nechaj u seba byvat. Plat za nu energie, teplo, vodu, odpady. Dozivotne. Dokaze si zabezpecit aspon stravu?

avatar
martinkatinka
21. mar 2023

@tom_ah a ako to teda mate? Ma samostatny vchod, samostatnu bytovu jednotku? Plati ti nieco na energie?Ja by som jej zrusila ten trvaly pobyt a zaroven ponukla teda najomnu zmluvu.
Ak nebude chciet, sudom vybavis prikaz na vystahovanie.

avatar
tom_ah
autor
21. mar 2023

@anjelicek26 Dcéra ešte doma býva, na vysokú pôjde až v septembri. Deti by sa určite dozvedeli, že nemá kde bývať. A nechcem aby chodila po dedine s kuframi, že nemá kam ísť. Dcéra by to tažko niesla.

avatar
tom_ah
autor
21. mar 2023

@martinkatinka Vchod máme spoločný, ale každý žijeme na inom poschodí, dve kuchyne, dve kúpelky. Neprispieva na nič, ja ani nič nechcem.

avatar
martinkatinka
21. mar 2023

@tom_ah chyba, ty nic nechces. Normalne nech plati polovicu energii... Samozrejme, ze naco si bude platit niekde najom, respektive byvanie, ked nemusi. Ved ste vysporiadani. Nemas voci nej ziadnu povinnost, bol si ustretovy, ale zrejme ti to uz vadi. Tak to musis vyriesit.

avatar
acer11
21. mar 2023

Ty si sen každej vychcanej trúby...

avatar
anjelicek26
21. mar 2023

@tom_ah dcera je dospela, podla mna ju brutal podcenujes... normalne sa s nou porozpravaj, ze to takto jednoducho nejde a mama to ZNEUZIVA. Tri roky to zneuziva. Ale ste rozvedeny a tento stav je neudrzatelny a neferovy voci tebe, tahas vsetky naklady, novy vztah (ak nejaky mas) tym trpi tiez... tebe to nic nedava, len ti to berie a berie... ako pise kocka vyssie... uvedomujes si, ze uz nie si za nu zodpovedny, ze ano?

avatar
anita6666
21. mar 2023

@tom_ah nechapem,čo riesis? Však sa nevidíte aj tri dni v jednom dome,každý má svoj intímny kút, nechapem o čo ti ide zrazu? Evidentne sa nikam nechystala,ani nechystá,zlobu ti nerobí,je matka tvojich detí a spolubývajúca. Vybavené.

avatar
juliet86
21. mar 2023

skus zajst k mediatorovi. najprv sam potom spolocne

avatar
jamidea
21. mar 2023

@anita6666 to naozaj? Keby to robil muz, tak by si napisala to iste? Dáma je v jeho dome, nic mu neplati. Ok?
Kde byvas? Poslem tam niekoho slusneho a ticheho, ved ti nebude zlobu robit.

avatar
nikpa
21. mar 2023

@tom_ah ste vysporiadaní, nie si povinný čakať kým jej priradia byt (keď o volaky vôbec žiadala) a vyhodiť ju môžeš, aj trvalý pobyt zrušit, keďže si ju vyplatil a ste súdne vysporiadaní. Kto vie či vôbec ešte niečo na byt má z toho čo si jej dal, nakoniec ti ešte zostane na krku aj s tou sklerózou a môžeš jej utierať rit. Ja nechápem načo čakáš?! Takto neodíde nikdy, nemá dôvod, čo to nevidíš?? Ďalšia varianta, zrušiť TP, daj jej podpísať zmluvu o nájme, nech si platí a môže bývať..

avatar
tom_ah
autor
21. mar 2023

@anjelicek26 Dcéra to už s matkou rieši, exmanželka dcére sľubuje, že sa chodí informovať o bytoch, ale nič z toho dlhodobo. Už sa aj dcéra chcela sama ísť informovať na obecný úrad ako to teda je, ale neche tam vypadať ako niekto, kto vyhadzuje matku.

avatar
anita6666
21. mar 2023

@jamidea dáma je jeho bývalá manželka a matka jeho deti! nie dáma z bordelu po prehýrenej noci

avatar
petulda333
21. mar 2023

Zachoval si sa veľkoryso,klobúk dole. No,je načase jej aspoň účtovať nájom. A dať jej ultimátum,trebárs do konca augusta,nech sa vystavuje. Inak jej zrušis tp a pobalis veci. Dcéra sa hnevať nebude,keď aj sám píšeš,že sa chcela informovať o bytoch. Držím palce

Strana