Je nepozvanie rodičov na promócie neúcta voči nim?

8. júl 2023

Ahojte…
Je podla vas nepozvanie rodicov na promocie neucta voci nim? Nemam vobec chut, aby mi tam prisli a ani nikto z rodiny a to sa mi tam uz chcu nasackovat aj ludia, ktorych som videla raz za rok, co uz mi pride uplne cez.
Psychicky ma nikdy nepodporili, prave naopak. Jedine financne, aj to som mala stale vycitky za kazde € na jedlo, intrak a ze som nebrigadovala skoro vobec - skrz casovu narocnost studia a praxe aj cez leto som mala tu moznost dost obmedzenu, ale snazila som sa, ked sa dalo, isla som.
Na jednej strane by som rada zavrsila studium ako vsetci ostatni spolu aj s rodinou, pride mi to pekne, na druhej proste citim, ze mne tam bude lepsie bez nich.. mam dilemu, co by ste robili vy?

denisah6
9. júl 2023

Dokážem pochopiť, že ich nechceš pozvať. Ale myslím si, že by si ich pozvať mala.
Tiež som nechcela pozvať svoju mamu, kvôli tomu ako sa správa k ostatným a ako ma svojím vystupovaním irituje na našu svadbu. Ale usúdila som, že mi to neprejde 😃

linda117
9. júl 2023

Pozvala by som ich urcite, mozno si pocas promocii vsimnes v ich ociach to aki su na teba hrdi 🙂 a mozno to vasmu vztahu pomoze..Aspon ja som to tak mala. Nemala som pocit ze som nieco velke dokazala, ale ked som videla ze mama aj slzu uronila a ockovi sa triasol hlas... 🙂

tamitamitami
9. júl 2023

Za mňa určite pozvať. Aj ak niesú vzťahy ideálne, veď je to pár hodín a určite si to zaslúžia (už aj keby len kvôli tým financiám)....veď nemusíš robiť žiadnu veľkú oslavu pôjdeš na oficiálnu časť, potom ich zavoláš na obed do reštiky a hotovo.
Podľa mňa si to ďakujem zaslúžia keď už za nič iné tak minimálne za to že ti umožnili študovať a financovali ti to.

toskanka
9. júl 2023

Určite pozvať. Nejdem rýpať, len napíšem, že pokiaľ ťa oni podľa teba financovali len z povinnosti, tak to zober ako svoju povinnosť ich na promócie pozvať. Oni ťa financovali roky, tu ide o jeden jediný deň, ktorý určite prežijes bez ujmy na cti. Niekedy by ti to mohlo byť ľúto, keď budeš mať vlastné deti.

sara288
9. júl 2023

@dskjhfdlkdjhl Nebuď tak neskutočne presvedčená svojej pravdy, lebo ju nemáš 🙂 som jednoznačne na strane autorky. Ona sama si svoju pravdu uvedomuje, aj to, že ty píšeš nezmysly. Akokoľvek sa budeš snažiť, nepresvedčíš ju o tom, že je drzá sprostaňa, lebo nie je (skôr sa k tomuto prívlastku blížiš ty svojou zatrpknutosťou a nechápavosťou)

candii
9. júl 2023

Zvláštne uvažovanie. Sú to tvoji rodičia. Isto sú na teba hrdí, mozno to nevedia tak dať najavo ale vychovali ta. Podľa mňa by boli veľmi smutní keby si ich nepozvala .. ako ja osobne by som ich isto pozvala. Netuším ake máte medzi sebou vzťahy ale toto ich isto nezlepsi

dskjhfdlkdjhl
9. júl 2023

@sara288 No, ja som napisala svoj nazor a je mi uplne jedno, ci Ty a autorka s nim suhlasite. Tvoje hodnotenie mojej osoby zo mna neurobi ani zatrpknutu, ani nechapavu😉

veronika1754
9. júl 2023

Ak by toto urobilo moje dieťa, nevadí nešla by som, ale určite by som prepočítala všetky jeho výdavky od dovŕšenia 18 rokov a požadovala preplatenie. Ako že sa vôbec nehanbíš to že ti neskákali okolo zadku a nevytešovali sa z tvojej vysokej nemá byť dôvod na to aby si k ním takto pristupovala. Dali ti možnosť študovať, a ty sa im kvôli svojej urazenej pýche nehodláš odvďačiť ani pozvaním na promócie? Zamysli sa nad sebou.

dadis
9. júl 2023

@veronika1754 Haha toto je hlupe 😃

veronika1754
9. júl 2023

@dadis možno hlúpe ale to dieťa možno ak by videlo tú sumu tak by si uvedomilo koľko rodičia museli sa obetovať aby mohlo študovať, že mohli to minút na seba, vyživovacia povinnosť nezahŕňa platenie vysokej školy. Mne otec povedal zarob si a choď na vysokú ak chceš. Tiež s rodičmi nemám žiaden vzťah no ak by mi financovali vysokú tak by som bola veľmi vďačná, pretože by mi to poskytlo žiť úplne iný život.

dobromila
9. júl 2023

Nepozvať rodičov je neúcta, jednoznačne. Tiež som počas prvých rokov štúdia nemala brigádu. Ale každé prázdniny som makala mimo SR, aby som si aspoň časť výdavkov pokryla sama a v podstate posledné 2 ročníky mi prispievali minimálne. Povinnosťou dieťaťa je prechovávať úctu voči rodičom a pomáhať im, pokiaľ to potrebujú, obzvlášť, keď s nimi bývaš a financujú ťa. Naši nejak extra tie promócie neprežívali, ani ja z toho nemám mimoriadny zážitok. Navyše som nevedela, že bolo treba rezervovať reštauráciu a tak bolo všade plno a nemali sme sa kam ísť potom najesť 😂. Druhý raz by som šla po diplom na študijné a oni by si ušetrili 2x 400km cestu.

zuzanaa239
9. júl 2023

Peniaze nie sú všetko, ak sa chovali k autorke ako dcere zle, nejak ju psychicky deptali,nepodporovali, tak ja by som prehliadla faktor peňazí a dala na druhé miesto ich pomoc, zamestnala sa a rodičom nejak ich pomoc vrátila a úplne sa snažila odstrihnúť z takého nezdravého prostredia.

triss83
9. júl 2023

Autorka
V tvojom vyjadrovaní cítiť veľkú nenávisť, egoizmus, povrchnosť, drzosť a negativizmus. Hanbila by som sa, za teba, keby si moje dieťa. Rodičia ti po skončení strednej školy, mohli vyložiť kufor pred dvere a dovidenia, dcéra moja staraj sa. Nemajú povinnosť platiť ti vysokú školu. Si nevďačná, arogantná, drzá. Môžeš sa hanbiť.

dadis
9. júl 2023

@veronika1754 Vola sa to vyzivovacia povinnost rodicov, Zakon o rodine

lujza123
9. júl 2023

A si si istá ze ti tam naozaj bude lepšie bez nich? .

Vieš lebo teraz ti to príde ako fajn nápad ako im dat najavo ze sa na nich hneváš, že ťa nikdy naozaj nepodporovali... Ale na promociach ked tam budu mat všetci svoje rodiny ti to bude ľúto. Tvojim rodičom to bude ľúto. Môže vam to na dlheee roky pokaziť vzťahy.

sara288
9. júl 2023

@triss83 Nie, nemohli by 🙂 volá sa to vyživovacia povinnosť rodičov voči dieťaťu a zahŕňa to aj obdobie vysokej školy, aj keď je už dieťa plnoleté. Keby ich dala na súd s tým, že jej neposkytujú financie, uspela by a rodičia by mali súdom nariadenú povinnosť platiť jej. Takže nerozprávajte hlúposti že by jej mohli po 18ke vyložiť kufor. Preboha vy by ste to spravili? To keď si niekto ide robiť decko tak si povie že no do 18ky sa starám a potom sa vykašlem na ich sny ambície ciele a nech sa o seba starajú? Robiť deti je príjemná činnosť že? Prebrať zodpovednosť za ich dospievanie a kvalitný štart do života je už menej srandy… To dieťa sa na svet nepýtalo, rozhodli o tom rodičia a je ich morálna aj ZÁKONNÁ povinnosť sa o nich starať. Páči sa zacitujem vám text z advokátskej webstránky: “Zákon o rodine explicitne upravuje aj dĺžku trvania vyživovacej povinnosti a to do doby, kým dieťa nie je schopné samé sa živiť, teda úplne a trvale uhrádzať/uspokojovať svoje životné potreby, ktoré môžeme zaradiť medzi tzv. relevantné. Jednou zo základných povinností rodiča je viesť dieťa k získaniu vzdelania, a tým vytvoriť priestor pre jeho sebarealizáciu. Počas tohto obdobia, teda počas obdobia, kedy dieťa študuje, vyživovacia povinnosť rodičov voči deťom trvá. V aplikačnej praxi sa ako ukončenie prípravy na budúce povolanie chápe ukončenie vysokej školy v určitom študijnom programe” - áno, AJ vysokej školy, nie len strednej. Prepáčte, ale nie autorka by sa mala hanbiť, aká je dcéra, ale ja by som sa hanbila kebyže mám mamu so zmýšľaním ako vy.

mima172
9. júl 2023

Áno, je to obrovská neúcta voči rodičom.

triss83
9. júl 2023

@sara288 viem čo je zákon o vyživovacej povinnosti. Zabudla si napísať, že by dieťa muselo podať žalobu na súd o určení výšky výživného. To výživné od rodičov môže byť aj 50e a nech sa autorka postará o svoje potreby. Autorka je drzá,ako opica s ňou by som sa nemaznala.

autor
9. júl 2023

@dskjhfdlkdjhl Ja viem prijat nazory, o to sa ty neboj. Akurat, ze preferujem slusne vyjdrenie nazoru. Ak ti to teda nieco vobec hovori.

@triss83 Dalsia frustrovana zo zivota.🙈😂.. Ja sa uz ani nevyjadrujem. Skoda slov.

Dakujem vsetkym, ktori sa normalne a slusne zapojili do diskusie.😊

dskjhfdlkdjhl
9. júl 2023

Autorka, ja som sa tu vyjadrovala len slusne, akurat nie podla Tvojich predstav. Tvoji rodicia urobili chybu vo vychove, ale to uz asi aj sami zistili.

autor
9. júl 2023

@dskjhfdlkdjhl Nic v zlom, ale to nemas cely den nic na robote? Ako nahle odpisem, hned mam odpoved.😅Hovorim, nudny zivot, frustracia, tak sa treba ist vyventilovat, ved internet znesie.

dskjhfdlkdjhl
9. júl 2023

Aka si ty rychla v hodnoteni cloveka. Co je Teba do toho, ako rychlo Ti ja viem odpisat. Predstav si, ze niektori ludia pracuju na pocitaci a stihaju popritom aj odpovedat na MK. Keby si Ty za den stihla tolko, co ja, tak by si o tom napisala mozno traktat😉

sara288
9. júl 2023

@triss83 A vy si myslíte že je sudca sprostý? Že to výživné sa určuje len tak? Že buchne po stole s tým, že plaťte dcére 50 eur napriek tomu, že táto suma možno absolútne nekoreluje ani s finančnou situáciou rodičov ani s konkrétnymi potrebami a výdavkami dcéry? Určuje sa to veľmi zodpovedne a súd v prvom rade prihliada na potreby dieťaťa - takže nefunguje to štýlom, že sa určí nejaká smiešna suma a páči sa skús z toho popri škole vyžiť, ale práve naopak - určí sa primerané výživné podľa toho koľko toho to dieťa reálne potrebuje a rodičia sa musia podľa toho zariadiť. Ale aj keby nejaký súd určil inak, tak sa rodičia majú tešiť že hurá po 18ke už budem
platiť len 50 euro a na to decko sa môžem vykašľať? Toto má byť podľa Vás štandard? A keď nejaký rodič sa o svoje dieťa normálne a svedomito postará a poskytne mu vhodné podmienky na
štúdium a život tak to má byť vnímané ako niečo navyše a máme im za to ruky nohy bozkávať? Má to byť ZÁKLAD. Samozrejme, je správne, ak dieťa za podporu vyjadrí vďaku a bude sa takýchto rodičov vážiť to je jednoznačné. Ale takisto je úplne logické mať na rodičov ťažké srdce ak jej poskytujú zlé podmienky, ako je spomínaný alkoholizmus, výčitky kvôli peniazom, buzerácia, konflikty a nedostatočná motivácia. Teraz si predstavte, že sa učíte na štátnice, máte strašné stresy a namiesto toho, aby ste mali pokojné prostredie tak sa znervózňujete kvôli otcovi, ktorý robí ožralecké scény a ubližuje Vám. Alebo potrebujete si dokúpiť knihu, z ktorej sa chcete učiť, a namiesto toho aby bola vaša mama rada že nemíňate peniaze na drogy a diskotéky a hlúposti ale že investujete do vzdelávania vám ešte bude vyčítať, že kvôli vášmu vzdelávaniu sa míňajú peniaze.. a toto počúvate roky, stále dookola.. a možno sa udiali
oveľa horšie veci, ktoré si ani nevieme predstaviť.. Má mať potom to dieťa povinnosť tešiť sa prítomnosti rodičov na promóciách a hádzať sa im
okolo krku? Ak podľa vás áno, ták máte veľmi, ale veľmi nízko postavenu latku co sa týka toho co znamená dobré a kvalitné rodicovstvo..

autor
9. júl 2023

@dskjhfdlkdjhl Jasne, verim. Pekny den este.🙂

rheia27
9. júl 2023

Ano, je

dskjhfdlkdjhl
9. júl 2023

Vies, mne je uplne jedno, ci mi niekto ako Ty veri😉

mikadooo
9. júl 2023

Rodičov by som pozvala, ostatných nie. (Možno ešte prarodičov, ak máš)

betulinka1
9. júl 2023

Osobne som nemala ziadnu velku promóciu. Len moji rodicia a sestra. Ak sa bojis, ze sa otec opije, Skus to spravit tak, ze objednas jedlo domov a tam spravis posedenie. Ved nikde nie je podmienka, ze musite ist do restiky. Za mna je to úcta voci rodicom ich pozvat na promóciu, nech mate akekolkvek vztahy. Skus to zobrat ako jednu etapu zivota, ktoru ukončia takymto gestom. Da ti to aj vnútornú slobodu, aha dokazala som to a teraz si idem zit svoj zivot. Urob to pre seba.

viestta
9. júl 2023

Mila autorka, mohla by si ich pozvat aspon promocnu slavnost. Ak sa bojis, ze sa otec neudrzi a spravi hanbu na promocnom posedeni, tak ziadne posedenie nerob. Ano, tvoji rodicia mali zakonnu povinnost zivit ta pocas VS, z tvojho pohladu ti nespravili zuadnu laskavost ak ta na studiu financovali. Ale ty by so mohla ukazat, ze si dospela zena nad vecou, neriesis krivdy skutocne aj domnele a pozvi ich na tu promociu. Ked uz nic ine, tak si zasluzia ta vidiet na podiu ako preberas diplom. Po promocii sa mozes uplne odstrihnut, uz na nich nebudes zavisla a mozes im dokazat, ze ty mas na viac. Bolo by to velmi zlozite a traumatizujuce ak by si ich videla sediet v publiku a po promocii by ste si spravili par fotiek a potom sa kazdy rozisiel po svojom?

triss83
9. júl 2023

@sara288 mám pocit, že si autorka a odpisuješ,aby si tu mala jednu, ktorá ťa vychvaľuje a opľúva rodičov.

Autorka
Všetci v rodine máme VŠ, tento rok promoval môj syn a jeho priateľka. Staršie deti majú tiež VŠ. Boli sme na všetkých promóciách, nikoho z nich nenapadlo ignorovať rodičov. Frustrovaná si akurát ty. Kľudne pokračuj v tomto správaní, úsudok sme si už urobili.