Koľko času trávite s deťmi?

9. júl 2023

Zaujíma ma koľko času trávite vy s deťmi? Myslím takto cez víkend alebo keď ste všetci doma? Cez týždeň je škôlka škola rodičia v robote. Keď som doma tak som nonstop s deťmi, veľa sa hráme a popri nich sa starám aj o domácnosť varím upratujem atď čo treba. Chodíme na výlety vselikade vo trojici. No keď je manžel doma tak prenechávam aj jemu starostlivosť o deti. Zobere ich max na dvor, aj to sa sťažuje že je unavený z práce chce si oddýchnuť. Hrajú sa na dvore, po chvíli manžel hádže malé kamene do okna aby som išla von za deťmi aby on si mohol ísť donutra si oddýchnuť. Lenže ja kedy si oddýchnem, či ja nemám nárok na oddych.. Manžel hovorí že ja som stále doma, keďže robím na jednu smenu skrz škôlky. Nerobím na smeny ani nočné tak vraj som oddýchnutá až až podľa neho. Ja som unavená aj z tohto tepla, aj z roboty zo všetkého. Ako to máte vy koľko času trávite s deťmi a kedy si oddychujete? Na dvore sami nemôžu sa hrať, máme tu bojové podmienky keďže prerabame. Na ihrisko a pod tiež nemôžu ísť samé lebo sú ešte malé.

sheila121
10. júl 2023

@elizabet173 to je to, že ženy si myslia, že oni ich zmenia, čo je najväčšia blbosť, ktorú som kedy počula. Ono keď sa tak zamyslím, tak aj môj bývalý sa nechcel zmeniť v niektorych veciach ale odkedy má súčasnu frajerku, tak robí to čo som od neho chcela ja. Takže je to asi hlavne o pristupe ženy.

lenkaminka
10. júl 2023

O pár rokov ho deti pošlú do teplých krajín a vy budete aj tak na všetko sama. Je úplne jedno kto má akú prácu. Pracujete obaja deti sú vaše spoločne nie z obchodu ste si ich doniesla tak láskavo nech sa nevyhovára

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
babulkomale
10. júl 2023

@sheila121 vidis, ona ho zmenila 😃

lenkakravcova
10. júl 2023

@sheila121 Záleží na tom, aký majú vzťah - ak sa takto obáva už vopred, tak ten vzťah nebude veľmi zeložený na dôvere a zároveň daný muž nemá asi nejako ukotvené morálne štandardy súvisiace s ich spoločným rozdelením domácnosti. Iné je to, keď si to prajú obaja, obaja si v tom dávajú určité záruky a dôverujú si a iné je to, keď si neveria.
Čiže chápem, ak sa niekto obáva, pretože nemá dôveru vo svojho partnera.
@letfenixa To som nikde nenapísala. 🙂 Snažiť sa vždy musia obaja. Tak, aby to bolo spravodlivé. A rozdeliť si to tak, aby sa nezbláznili. Nové auto, či nábytok nie je tak dôležitý ako čas strávený spolu v kľude.

sheila121
10. júl 2023

@babulkomale skôr by som povedala že je väčšou motiváciou a iná povaha 🙂

sheila121
10. júl 2023

@lenkakravcova dobre a teraz zlet z toho oblacika a povedz mi, čo by si robila keby ju kopne do zadku a ona nemá za sebou žiadnu kariéru.

lenkakravcova
10. júl 2023

@sheila121 Nájde si muža opäť takého, ktorý hľadá ženu do domácnosti. Takých je dosť. 🙂 nie každý muž túži po žene, ktorá je karieristka, alebo ktorá zarába.
Sú ľudia takí i takí. Strašiť sa navzájom hluposťami nemá zmysel. Pretože to, čo je pre jedného dôležité, pre druhého môže byť totálna blbosť a naopak.

viestta
10. júl 2023

@lenkakravcova nastastie zijeme v 21. storoci, v Europe a coraz beznejsie je, ze zeny sa nevydavaju preto aby sa o nich "muz postaral". Je uplne bezne, ze zeny su ekonomicky cinne a pritom nemusi ist vobec o ziadnu karieristku, len su ekonomicky cinne, lebo byt odkazana na muza nie je to po com tuzia a su ekonomicky cinne, pretoze im do dava pocit naplnenia, nezavislosti, sebahodnoty. A dost muzov tuzi po zene hrdej, samostatnej, ktoru beru ako seberovnu partnerku, nehladaju taku, co by na nich bola odkazana a naviazana. Nastastie ich je stale viac.

sheila121
10. júl 2023

@lenkakravcova vážne myslíš svoju odpoveď? Takže keď ju kopne do zadku, ona si nájde zase nejakého, čo ju bude živiť?

lenkakravcova
10. júl 2023

@viestta píšem ja o všetkých? Nie nepíšem..
@sheila121 áno, myslím to vážne. Každý človek má iné priority a hodnoty. Niektorá chce makať v práci mimo domu, inej sa môže viac páčiť práca v domácnosti. Neviem čo má byť konkrétne na tom zle, ak to obom tam vyhovuje. Proste je to len iná životná filozofia. Nie horšia. Nie lepšia. Ale iná.

sheila121
10. júl 2023

@lenkakravcova my sa ale nebavíme o filozofii, ale o reálnom živote, aby sa žena vedela o seba postarať aj sama.

lenkakravcova
10. júl 2023

@sheila121 Myslíš, že by sa inak sama o seba nepostarala?
Ze tým, že ju muž živí ona hlúpne a gengľavie alebo čo? 🙂
Veď to sú dve odlišné veci. Niekto hlúpne aj v práci za pásom a iný sa bude vzdelávať doma aj keď je hendikepovaný, nie to ešte zdravý.
Riešiš rozličné veci a miesaš ich dokopy.

sheila121
10. júl 2023

@lenkakravcova no nie lebo si sama napísala že keď ju kopne do zadku nájde si druhého takého istého takže hej denglavie

viestta
10. júl 2023

@lenkakravcova ty vidis len dve moznosti. Zena, ktora je karieristka (nie kazda pracujuca a zarabajuca zena je nutne karieristka) a na druhej strane na muza odkazanu zenu (ked ju jeden posle do teplych krajim, najde ineho, ktoremu sa zavesi na krk).

lenkakravcova
11. júl 2023

@viestta Práveže nie, nevidím to len tak.
Medzitým je ešte kopa žien, ktoré to majú podelené pol na pol - a obaja majú rovnako doma a rovnako v práci toho (niektorí sú s tým spokojní, iní sa cítia, že nikde neurobia nič z toho poriadne naplno). A potom ešte skupina, kde ženy aj pracujú a aj majú smeny poobede doma..
Tých kategórii je viac. Tie dve, ktoré spomínaš sú tie, kde sa človek naplno venuje tomu, čomu chce (či už kariére, alebo domácnosti). Myslím, že väčšina žien sa nachádza skôr v tých posledných 2 kategóriách.

lenkakravcova
11. júl 2023

@sheila121 To ale neznamená, že gengľavie. Možno je šikovnejšia, než tá, ktorá sa ide v práci pretrhnúť. Ono, to, že žena chodí do práce, neznamená, že je na tom lepšie, než tá doma. Či už pocitovo, racionálne, finančne alebo inak. Vždy je to prípad od prípadu individuálne.

sheila121
11. júl 2023

@lenkakravcova ja ale nehovorím o sikovnosti celkovo, ale o kariérnom rozvoji, že kedykoľvek sa niečo stane, nie je problém sa zamestnať.

viestta
11. júl 2023

@lenkakravcova velka vacsina zien sa snazi sklbit zamestnanie a rodinu. Niektore uspesnejsie, ak maju muza, ktory chape, ze aj domacnost aj deti su jeho a podiela sa aj na starostlivosti aj na vychove aj na chode domacnosti. Niektore menej uspesne, pretoze maju muza, ktory zije v tom, ze deti a domacnost su zalezitost zeny a ich podiel zacina splodenim detia konci nosenim vyplaty.
A zena, ktora je zamestnana popri detoch je na tom financne vzdy lepsie ako ta co je doma. Pocitovo nie kazda, ale taka je schopna zabezpecit viac ako ta co ma odpracovane len vo funkcii zena v domacnosti ak by sa cokolvek zle stalo.

lenkakravcova
11. júl 2023

@viestta Ako ty chápeš ženu v domácnosti, ktorá má svoj príjem 0,00 Eur mesačne, tak?
Lebo teda asi hovoríme o 2 rozličných veciach.
Ja to chápem tak, že mám celý deň v prvom rade na domácnosť, v druhom na svoje vzdelávanie a hobby (ktoré môže byť aj zárobkové, ale narozdiel od napr. teba, mne všetko čo zarobím ostáva, nehradím z toho do domácnosti nič - iba ak sama chcem prispieť). Čiže si obstarám domácnosť, prejdem si veci na eshope (moje hobby a zároveň určitý príjem), pomedzi to si čítam veci tak ako ty pomedzi zamestnanie na MK a inde :D a študujem si ako čo urobiť na weboch, ktoré spravujem (znovu vrámci hobby a zároveň osobného rozvoja).
Chápem to tak, že žena v domácnosti má na zodpovednosť domácnosť a rodinu a potom svoje vzdelávanie sa a vzdelávanie detí. Nie sedenie pri telke..
@sheila121 myslím, že tu vyššie som to popísala (aj z domu a z domácnosti sa má žena možnosť vzdelávať, niekedy viac, než z jednoduchej práce mimo domu) 🙂

viestta
11. júl 2023

@lenkakravcova aky prijem ma zena v domacnosti? Materska je davka, ktoru dostava zamestnana matka, rodicovsky prispevok nie je prijem matky ale prispevok statu pre dieta, danovy bonus je bonus pre zamestnaneho a rodinne pridavky su pridavky pre deti, nie je to prijem nezamestnanej zeny. Jedine ak ma pasivny prijem z inych zdrojov

lenkakravcova
11. júl 2023

@viestta Ak myslíš matku, ktorá je s malým dieťaťom doma - a ktorá logicky nebeží od neho do práce, lebo je to ešte napríklad dojča, tak tej príjem by mal byť podľa mňa práve ten spomínaný rodičák + prídavky. Ale tak keď sa na tom nedohodnú skôr a ešte ona z toho platí nebodaj elektrinu, alebo iné nutné výdavky, tak to už je ich vec, že sa nedohodli tak, aby boli spokojní obaja.

viestta
11. júl 2023

@lenkakravcova stale nechapes, ze ten prijem je prijem pre dieta. Rodinne pridavky su prispevok statu pre potreby dietata, rodicak je prispevok statu pre rodinu, kde matka nema iny prijem pretoze sa stara o dieta. To si mnoho muzov a ako na MK vidim aj zien, mysli, ze to je prijem matky. Nie nie je. Je to prispevok statu aby boli naplnene potreby dietata. Matka nemoze poberat mzdu, kedze sa stara o dieta. Matka ako taka ma nulovy prijem a je odkazana na zarobok muza a prispevky pre rodinu od statu.

sheila121
11. júl 2023

@lenkakravcova takže keď tomu správne rozumiem, staráš sa o domácnosť a popri tom zarábas, s tým, že finančne sa stará o všetko muž? Odhliadnuc od rodicaku a prídavkov.

lenkakravcova
12. júl 2023

@sheila121 áno tak

sheila121
12. júl 2023

@lenkakravcova to ale potom nie je ten prípad, o ktorom ja hovorím. Ty doma nekrpaties, ale niečo robíš, aj keď si to nechavas. Ja hovorím o ženách, ktoré sú na materskej 10 rokov, nič pre seba nerobia v kariére a potom lamentujú keď chlap ich pošle do riti alebo umrie.

lenkakravcova
12. júl 2023

@sheila121 ty si reagovala na môj komentár, kde ja som jej písala o tomto.
S tým súhlasím, že nič nerobiť nie je dobre. Ale ak by malo dosť financií tak ona môže ostať doma, popritom sa v niečo zlepšovať a udržať tak rodinu bez stresu, ktorý aktuálne prežívajú keď nestíhajú.

mrva
14. júl 2023

detom sa rozhodne nevenujem stale. Normalne sa hraju same, behaju same po dvore (najmladsi ma 2 roky), a my si vklude obaja naraz schrupneme na gauci 😁 Obaja si vypijeme spolu kavu, najeme sa, detom nerobime stale program. Skor malokedy. Hraju sa spolu. Ci uz vo vnutri alebo vonku. Maly moze byt iba na dvore, velkeho uz pustame aj za branku (byvame pri potoku a lese), takze u nas nekonecne chytanie ziab, lovenie zubrienok, preliezky po stromoch, hry na ulici so susedmi. Nasa pritomnost deti skor obmedzuje, kebo este len oci rano otvoria, uz maju predstavu, vo budi dnes robit a rodicia im to iba nicia. A my rodicia: Rozhodne si mame cas oddychnut 😁 Mame doma deti z z lesa, malych divociacikov.
Ale pri troch starsich dcerach som sa im musela venovat viac, byvali sme na byte a ich zaujmy boli uplne ine-kreslit, tvorit, detske ihriska. To maju nasi mali chalani uplne v paži 😁
Tak odpoved na tvoju otazku -zalezi od deti, od prostredia aj od rodicovskych moznosti.
Nam uz sa pomaly blizi styridsiatka a uz sa nam fakt nechce nonstop pobehovat okolo krpcov, takze ich samostatnost a nezavislost ocenujeme 😁

autor
14. júl 2023

@mrva Príklad dnes po robote boli sme na prechádzke,došli domov najedla som sa.Potom sme išli na dvor,sadla som si na chládok že sledovať deti a stále mami hraj sa s nami.Plus dávať pozor aby si neublížili,ešte nemáme ani poriadne oplotené.Dnes som totálne unavená,darmo im poviem že chcem sedieť a oddýchnuť si,nedá sa pri malých deťoch.

mrva
14. júl 2023

u nas plati veta, ze aj NIE je plnohodnotna odpoved. Takze, ked sa nechcem hrat, tak poviem NIE. Ved nie si otrokom vlastnych deti. Snad si plnopravna povedat vlastnym detom (rovnako ako komukolvek inemu) NIE.
V zivote budu NIE ppcuvat stale. Netoci sa cely svet iba okolo nich.
Nauc sa hovorit NIE a bude ti lahsie a casom aj detom. Budu mat spokojnejsiu mamu, spokojnejsich rodicov a nepridu do sveta, kde ich NIE bude fackat, lebo sa s takou odpovedou stretaju aj doma.