Na svadbu s priateľom
Ahojte, chodím s priateľom niečo vyše 2 rokov, ja mám 29, on 27. Pozná sa s mojimi rodičmi, vychádzajú v pohode. Dostali sme pozvanie na svadbu mojej sesternice. Keď som o tom povedala priateľovi, hneď sa ma pýtal či tam musím(e) ísť. Ja som introvert a nemám rada oslavy, svadby atď, ale viem sa prekonať, hlavne ten počiatočný stres a nesedieť tam ako za trest. Vysvetlila som mu že by to bolo pekné keby sme išli, lebo so sesternicou som mala dobrý vzťah, najmä v detstve sme boli super kamošky. Povedala som mu dátum kedy to bude, vravel že to je ešte ďaleko. Potom som mu ukázala aké šaty som si kúpila, ešte som zopakovala dátum, aby si to pamätal. Bez nátlaku, všetko som mu hovorila nenútene, potom sme sa dohadovali kto by bol šofér, tak som aj rátala že tam pôjdeme ako partneri. Dnes je týždeň pred svadbou, pripomenula som mu to a zrazu nastal šok že nevie či vtedy nemá oslavu narodenín jeho kolega (najlepší kamarát). Potom vravel že je to možno v piatok a v sobotu by ešte zvládol ísť na svadbu. Potom zase špekuloval že keby to aspoň bolo bližšie (je to asi hodina cesty). Chcela som len jednoznačnú odpoveď či so mnou ide alebo nie, stále som sa nedočkala. Do večera mi má dať vedieť, ale tuším že ostanem v neistote.
Stručné zhrnutie
- Nejasná, odkladaná alebo chýbajúca odpoveď partnera týždeň pred rodinnou svadbou signalizuje problém v komunikácii a plánovaní spoločných akcií; praktické riešenia sú nastaviť konkrétny termín odpovede (napr. „do večera“) alebo požadovať jednoznačnú SMS „áno“/„nie“.
- Ak partner odmieta alebo váha ísť na svadbu, riešenia zahŕňajú zabezpečiť iný doprovod, oznámiť novomanželom zmenu doprovodu a včas nahlásiť počty porcií a zasadací poriadok, alebo ísť na svadbu samostatne.
- Opakovaná ignorácia a nekomunikácia sa vnímajú ako red flags vo vzťahu; odporúčané kroky sú priama konfrontácia, nastavenie ultimáta alebo prerušenie kontaktu/ukončenie vzťahu.
Najčastejšie otázky
Q: Ako získať jednoznačnú odpoveď od partnera, či pôjde na svadbu?
A: Požiadajte ho, aby do konkrétneho termínu (napr. „do večera“ alebo „do piatku“) odpísal len „áno“ alebo „nie“; ak nereaguje, mnohé odporúčania z diskusie považujú mlčanie za „nie“ a odporúčajú zariadiť sa podľa toho.
Q: Čo robiť týždeň pred svadbou, keď partner stále nevie, či ide?
A: Zabezpečte náhradný doprovod z rodiny alebo kamarátok, okamžite informujte nevestu/ženíchovu stranu o zmene a potvrďte nahlásenie počtu porcií a zasadací poriadok, lebo tieto veci sa často uzatvárajú niekoľko dní pred svadbou.
Q: Môžem ísť na svadbu sama, ak partner nechce alebo sa nevyjadrí?
A: Áno; konkrétne odporúčania zahŕňali ísť s rodinou alebo kamarátkou, oznámiť novomanželom zmenu doprovodu a požiadať o menovku/úpravu zasadacieho poriadku.
Q: Je váhanie s účasťou na rodinnej svadbe jasným znakom problémov vo vzťahu?
A: Väčšina odpovedí považovala opakovanú ignoráciu a vykrúcavé „neviem“ za red flag ukazujúci problémy s prioritami a komunikáciou; menšinové názory v diskusii pripomínali, že niektorí ľudia sú introverti a kompromisy môžu byť primerané.
Q: Ak sa rozhodnem rozísť, aké praktické kroky odporúčali ženy v diskusii?
A: Konkrétne návrhy zahŕňali zabaliť osobné veci do krabice a poslať poštou s dokladom, dohodnúť konkrétny čas na vyzdvihnutie vecí, prípadne nechať veci vonku pri kontajneri a ukončiť kontakt (zablokovať).
Q: Ako riešiť dlhodobú nekomunikáciu partnera v praxi?
A: Odporúčané kroky sú priama a konkrétna komunikácia o očakávaniach, nastavenie pravidiel (jednoznačné termíny odpovedí alebo SMS „áno“/„nie“), a ak sa nič nezmení, dočasné odmlčanie alebo ukončenie vzťahu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Nejasné odpovede a ignorácia sú považované za vážny problém komunikácie vo vzťahu.
- Ak partner neposkytne včas rozhodnutie, odporúča sa zariadiť sa samostatne, zabezpečiť iný doprovod a včas informovať novomanželov o zmene.
- Opakovaná nekomunikácia je vnímaná mnohými ako signál, že vzťah môže mať dlhodobé problémy a môže byť dôvodom na ukončenie vzťahu.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že neúčasť na svadbe alebo váhanie je dôkaz nezáujmu a odôvodnenie rozchodu, zatiaľ čo iní argumentujú, že ide o introvertné preferencie a uprednostňujú kompromis a toleranciu.
Otvorené otázky
- Ako jednoznačne rozlíšiť medzi partnerom, ktorý je skutočne introvert a partnerom, ktorý si necháva otvorené dvierka pre iné vzťahy?
- Kedy je primerané dať ultimátum („odpoveď do piatku/do večera“) a kedy uprednostniť dlhodobejšiu prácu na komunikácii?
Spomenuté značky a firmy
Lidl, Pošta, Facebook skupina turista, Postoj
Spomenuté produkty a metódy
ultimátum, SMS „áno“/„nie“, poslať veci poštou v krabici s dokladom, nahlásiť počet porcií/zasadací poriadok, zohnať náhradný doprovod/menovka, odmlčanie/ignorácia ako taktika, ukončenie vzťahu/rozchod
Miesta a osoby
Nitra, Bratislava, Trnava
@evamarek77 a to som kedy povedala že sa vždy prispôsobujem partnerovi? Či dokážeš čítať niečo čo nie je napísané? Ja som tiež nebola a partnerom na takejto "dôležitej" udalosti z môjho rozhodnutia a partner to akceptoval. Ja ho tiež nenutim u nás chodiť. Prečo? Lebo sa to očakáva? Ak by to bola bratovi svadba? Ok porozprávame si či chceme ísť alebo pojdem sama. Ak je to vzdialanejsia rodina - čo bratranec a sesternica teda sú - prečo sa máme nútiť do niečoho čo sa mne alebo jemu nechce? Radšej budeme robiť čo nás baví akedy nás to baví, namiesto toho, aby sme sa prispôsobovali nejakej social norm len kvôli tomu že "sa to patrí"
@marianaaoa mne by to vadilo. Vieš, asi by som mu povedal, keď nechceš ísť povedz mi to na rovinu a aj to, že prečo. Ja by som na svadbu išla. Veď budeš tam mať rodinu, to nie je svadba kamošky, že by si bola kvázi sama. Neveste to oznam, možno sa dá urobiť zmena ešte aby nebolo prázdne miesto.
Inak by som mu oznámila že od dnes každý chodí na oslavy svojich rodín a kamarátov, pokiaľ nie sú spoloční sám. Alebo by som sa s ním rozišla.
Dospelý človek veľa krát "musí" urobiť veci do ktorých sa mu nechce, vykročiť zo svojej komfortnej zóny, a žiadne ofukovanie, že chudáčik partner, on nerád. Súhlasím, že partner je dôležitý, ale netočí sa okolo neho celý vesmír a ja osobne milujem svoju rodinu. A keď on miluje mňa tak skrátka tak to berie do úvahy.
@janagem ale predpokladám, že si hneď odmietla účasť, a nie vykrúcačky. Ale osobne tiez s tebou nesúhlasím, napríklad ja osobne mám so sesternicami blízky vzťah, lebo nemám súrodencov, tak sú mi ako sestry. Autorka písala, že má so sesternicou blízky vzťah, to nie že sa raz ročne stretnete všetci u babky. Takému rozumiem. Ale sú ľudia, pre ktorých je aj tzv. vzdialená rodina srdcu blízka. Takže je namieste, že ju to mrzí a hnevá, a nie že chudáčik chlap jemu sa nechce ale od začiatku narovinu nepovie.
@ajuga a inak presne, môj chlap robí toto. Potom pokazí náladu aj mne. Čiže fakt lepšie nebrať ho.
@klarolinne my máme s takéto rodinou tiež dobre vzťahy a chodíme na svadby.. v dnešnej dobe je to také zvláštne, blízka rodina a dosť. Vysoké múry, ploty, izolovať sa, rodina minimálna... čím ďalej tým lepšie. Ale myslím, že veľa lidi ak neotupia, nestvrdnu to časom prehodnotí.
@klarolinne vieš, ja poviem všetko ma dve stránky. Keď japoviem - a musím tam ísť? Môj partner sa ma spýta či nechcem ísť a nemám dojem, že sa musím vykrúcať alebo obhajovať samu seba. Ale to je o komunikácii a dovere vo vzťahoch. Netuším ako prebiehal tento rozhovor tu, ale ja súhlasím - vykrucacky na mieste nie sú. No kde je vadna komunikácia, tam sú vždy dvaja.
Ale všeobecne - toto nie je môj problém. Ak autorka má pocit, že ju to ranilo, sure ma na to právo. Tak ako každý človek má právo na svoje pocity
@marianaaoa ja Ti poradím inak. Zmeň komunikáciu a následnú tvoju reakciu. Teda Miláčik do piatku potrebujem uzavrieť definitívne či ideme spolu či nie.
Ak sa do štvrtka nevyjadri, v piatok ráno pripomenúť. Ako si sa rozhodol? Áno? Či nie? Keď ti začne vysvetľovať prečo nie. Odpoveď veľmi ma to mrzí, ale rešpektujem, verím, že máš prácu....atď. nemusíš mi to siahodlo vysvetľovať.
Ale ak na svadbu, výlet atď chceš ísť Ty choď. Aj sama. Potom zreferuj, ako super bolo bez jedinej výčitky, že on nebol.
Sú 2 možnosti. Buď sa pridá alebo zistíš, že lepšie ti je bez neho. A podla toho sa rozhodneš.
A tiež mu občas povedz "neviem", nech má zrkadlo.
Túto konkrétnu situáciu teraz by som povedala, že nech sa jednoznačne vyjadrí či ide či nie, aby som sa mohla zariadiť. Že ma bude veľmi mrzieť ak nepôjde, ale budem rešpektovať jeho rozhodnutie. V kažom prípade ja idem lebo chcem a ak sa mi podarí zoženiem niekoho z rodiny či priateľov ako doprovod, aby miesto neprepadlo.
Vecne a jasne bez náznaku výčitky v hlase. A išla by som.
Na otázku rodiny prečo tam nie je? Tak sa rozhodol. A viac nekomentovať
Nech sa rozhodne sám.
Môj je taký expert, že neviem alebo nič a potom prekvapený lebo veď on nepovedal, že súhlasí či nesúhlasí😁
Ale tak ja som sa naučila s ním komunikovať tak, aby tá odpoveď bola jasná a zariadiť sa.
Ak trvá na neviem, zas sa zariadim podľa seba a potom poviem, že nepovedal, že ide.
@simca06022011 ano, ja som si potom riesila veci bez neho. Nanestastie muz je podobny, takze tiez pokazi naladu. Ale nie len mne, ale aj ostatnym...
Ja trošku mimo témy, ale som prekvapená, koľko ľudí si nezakladá na vzťahu s rodinou. Nehovorím o dlhodobo rozvratenych vzťahoch, kde si nerozumiete, veľké vekové rozdiely, rôzne názory na život atd atd… ani nechápem, prečo by mi mal byt prednejší priateľ a jeho komfort viac ako svadba blízkej sesternice? Prečo si ma vyberať? Veď priateľ je súčasť nej, súčasť jej rodiny. Vôbec mi to hlava neberie. Veď raz sa prispôsobí jeden, potom druhý. Tiež som išla na svadbu s priateľom na ktorú som nechcela ísť, bola som ešte aj na ATB, nepoznala som tam ľudí, ale bola som pozvaná, tiež ma priateľ netlačil do Toho ale prišlo mi maximálne trápne neísť keď som jeho partnerka. V inej téme bolo ze krstní rodičia autorkiných deti nemali o deti záujem a milión odpovedi, prečo by sa tety/ujovia, krstní mali starať o jej deti. To fakt si už nikto nezakladá na vzťahoch v rodine? A teraz sa ma autorka prispôsobiť priateľovi, povoliť, aby on nešiel na svadbu jej blízkej osoby (je jedno ci je to teta, sesternica, sestra, kamoska, suseda, proste jej je blízka)? Čo bude potom? Nebude chodiť na žiadne rodinne oslavy, akcie? Úplne som prekvapená a zhrozená 🤷🏽♀️
@vela02 tiež som sa tak zamyslela....keby to nejaká iná akcia,či nejaký ples,ok.
Ale rodinná akcia. Tak keby som neviem ako sa zle cítila,išla by som.
Ono to môže byť kľudne aj tak,že ten autorkin priateľ,kamarát,či partner nechce byť na rodinnej akcií,čo tiež vyvoláva otázky,prečo?
@vela02 tak zas koľkokrát sa tu spomína, že pokiaľ nie je status manžel, manželka tak v podstate sú partnerovi rodinní príslušníci a on navzájom cudzí ľudia. Je to priateľ, nie manžel, nehovorí ani o snúbencovi. Nepíše či tá sesternica je blízka len jej alebo ju aj on už stretol.pise len, že si on rozumie s jej rodičmi. Teda kľudne to môže byť tak, že okrem autorky a jej rodičov nikoho nepozná.
@vela02 jasne. Oni budu asi jeden typ: všetko naplánované vopred a druhý: spontánny. Ani jedno nie je zlé ak vedia spolu komunikovať. Si vezmi, že pri dieťati, či deťoch plánovanie je takmer nemožné, čo si budeme hovoriť 😉 Na druhú stranu, sa partneri potrebujú navzájom na seba spoľahnúť, aby si vedeli zladiť prácu a starostlivosť o deti.
Autorka nepíše, že by partner už dohodnuté nedodržal, len,že sa vyjadruje nejednoznačne a jej to ide na nervy kvôli plánovaniu spolocnych aktivit a chvíľ.
.
@marianaaoa ja som napr. pre môjho priorita číslo 1. Bolo to tak od začiatku vzťahu a aj teraz. Aj bratovi a rodine ma predstavil okamzite, rodičov už nemá žiaľbohu. Hneď ako sme sa dali dokopy vravel, že som ta pravá, aj ja som to cítila podobne. Obaja sme podobné introvertné typy, ešte aj mnohe zvyky sme mali rovnaké, ani sme o tom nevedeli. :D
Frajer pred ním videl iba seba, furt nervačil pre blbosti ako šampón, že mu spadol na zem... záchvaty zúrivosti prd takú blbosť až sa triasol... plus ak som na čokoľvek vyjadrila iný názor, tak som ho vraj neľúbila, lebo keby áno, tak to urobím tak, a že lásku treba dokazovať... Stratené 3 mesiace života.
Mne hneď pri čítaní napadla jedna vec len som ju nechcela písať, ale keď som to čítala teraz priateľovi hneď mu napadlo to iste, že sa mám spýtať… si si istá, že tvoj priateľ nikdy nič nemal s tvojou sesternicou? 🤷🏽♀️ mohla to byt len jednorazovka, mohli sa stretávať… tým ťa nechcem uraziť, ale toto by tiež mohla byt jedna z možnosti prečo tam nechce ísť…
Za mna je toto no go, pekne, ze sa ta pytal na buducnost a vie aku mas predstavu, ale ciny hovoria viac ako slova a tuto ta pekne pocuval ako planujes, ale na svadbu netusis, ci pojde a pokial by mi spomenul este, ze chce uprednostnit kamosovu oslavu to uz by mi majak svieil…pekne slova, ale skutek utek…
Mne by viac ako to ze nejde hnevalo ze sa nevie vymackunut... Bud ide alebo nejde a nie neviem, možno, uvidím, chcem ci nechcem.
@janagem Ale tu nejde o to, kto ustúpi, kto sa prispôsobí a kto je dôležitejší. Keby hneď povedal na rovinu, že tam nejde, autorka by sa podľa toho vedela zariadiť. Ide práve o to, že hoci je aj človek ochotný sa prispôsobiť, tak vlastne nevie, čomu, lebo druhá strana sa nevyjadruje. Vidíš: chlapík mal dať vedieť včera večer. A ani to nedal, vlastne sa doteraz nevyjadril, hoci je už ďalší deň popoludní. To je to, čo by mne osobne vadilo. Nie to, že by mi hneď na začiatku povedal, že nepôjde.
@marianaaoa nevyhybas sa tomu náhodou aj ty? Ja keby riesim takúto vec, tak chcem hneď vedieť odpoved…
@marianaaoa Keď sa s ním nechceš dohovárať cez mobil, tak mu len napíš, že potrebuješ dnes, teraz, hneď, odpoveď, či na tú svadbu s tebou ide, alebo nie. Nech napíše len áno, alebo nie. Žiadne nič nehovoriace omáčky okolo. Keby sa nevedel jednoznačne vyjadriť, zariaď sa tak, ako keby napísal, že nejde.
