Odchod s dieťaťom z Rumunska

nikola85
10. apr 2022

Ahojte chcela by som sa vás opýtať či mal niekto podobnú situáciu... Partner je cudzinec žijeme tuná u neho v Rumunsku narodilo sa nám tu dieťa má skoro 2roky.... Vybavila som dieťaťu aj slovenský rodný list trvalý pobyt aj rodičovský príspevok poberám zo Slovenska ... Chcela by som sa s malou vrátiť domov... Ale on mi to nechce dovoliť ani mu otom radšej nehovorim odpoveď by bola ty chod mala tu ostane a mam povolenie že môžem vycestovať do zahraničia s dieťaťom zvykla som chodiť domov na paru týždne ešte to platí 2roky neviem ako to mam riešiť....on stým dieťaťom ani není ráno ide do prace večer po robote rýchlo do krčmy na pivo pokým príde dieťa väčšinou spí ani snami poriadne nieje žijeme s jeho rodičmi na tom istom dvore jeho teta s babou vedľa nás susedia proste všetci všade hneď nacuvaju ani utiecť by som nemohla.... Tváriť sa ze idem domov na dovolenku podať to u nás na slovensku na súd len to je strach co keď vyhraje súd a ja už dieťa neuvidím... Ďakujem za odpovede,.a . ospravedlňujem sa za chyby

selest
10. apr 2022

Trosku mimo ale ako mozes poberat sk rodicak ked vsetci traja zijete v rumunsku, to nie je mozne na to rodny list ani trvaly pobyt nestaci..

11mirka22
10. apr 2022

@nikola85 ak je to naozaj tak ako píšeš, odišla by som na dovolenku a Slovensko tak, aby partner nemal podozrenie... A tu už kontaktuj právnika a odbor sociálnej kurately na upsvar, uvidíš, čo ti poradia.... Neviem ci tvoj muž je taký aktívny, aby podával návrhy na súd a podobne... Proste natahuj čas, že dieťa ochorelo, alebo čo... Že máte lekárov naplánovaných a podobne... Lekára tu na slovensku dieťa má?

zuzahajdulka
10. apr 2022

táto slovenská spoločnosť sa z právnej stránky zaoberá prípadmi ako tvoj, iste ti budú vedieť poradiť. https://www.cipc.gov.sk/informacie/

prasiatko30
10. apr 2022

Toto mas komplikované. v tomto pripade sa bude posudzovat centrum zaujmu dietata - a ten ma pravdepodobne v rumunsku. ak ti on neda povolenie k vycestovaniu tak sa to bude brat ako unos dietat jedneho z rodicov - neviem ako je to v Rumunsku ale v ostatnych statoch EU by si prakticky stratila akukolvek sancu dostat dieta do tvojej starostlivosti. A ak ti este povedal, ze suhlasi s tym aby si ty odisla ale dieta nechas tam tak predpokladam, zeby ziadal hned po tvojom odchode o preventivne opatrenia v mieste skutocneho pobytu dietata a prakticky by na teba mohli vydat aj europsky zatykac.

marcellka32
10. apr 2022

Bez dcéry neodídem

11mirka22
10. apr 2022

@prasiatko30 píše, že povolenie na cestovanie z dieťaťom má, treba to využiť a odísť. Ak nebude partnerovi hovoriť o rozchode a začne tu na slovensku riešiť nejaké zdravotné problémy dieťa, ktoré tu má aj trvalý pobyt a jeho matka tu poberá dávky, tak má na to právo a s uplynutím určitého času sa s tým dá vybabrat určite nejako... Len treba skúsiť a zachovať chladnú hlavu, tváriť sa, že sa chce vrátiť... Ale áno to čo píšeš ty je tiež reálny scenár. Poradia lepšie právnici a inštitúcie tu na slovensku.

matovicova
10. apr 2022

@nikola85 držím ti moc moc palce, urob to presne tak ako píšeš, nič mu nevrav a choď za lepším životom 🍀

lenkakravcova
10. apr 2022

@marcellka32 Na kresťanský /ateistický spôsob (po práci chodí do krčmy..)

prasiatko30
10. apr 2022

@11mirka22 ma povolenie na vycestovanie na dovolenku nie na stalo - to je pekny rozdiel. a on jej vyslovene povedal, ze nechce aby dieta odislo zit na sk. dieta sa narodilo v rumunsku, ma rumunske obcianstvo a zije v rumunsku vacsiu cast roka. kazdopadne by som sa najprv poradila s pravnikmi pred akymkolvek svojvolnym odchodom s dietatom

11mirka22
10. apr 2022

@prasiatko30 áno, samozrejme, tiež by som sa radila s právnikmi, ale už keď budem tu "na dovolenke"... Nevieme ako to naozaj majú upravené, keď píše ze poberá slovenský rodičovský príspevok na dieťa a že majú trvalý pobyt na Slovensku... Ono sa potom asi dosť ťažko dokazuje, kde v ktorej krajine strávilo dieťa väčšiu časť života. V najhoršom prípade poriesi tu doma to najdôležitejšie a zas sa na chvíľu vráti do Rumunska...

bikarbona
10. apr 2022

@lenkakravcova čo to tu táraš zasa...

prasiatko30
10. apr 2022

@11mirka22 je uz viacero pripadov kedy to zeny chceli riestit takto - zoberiem dieta na prazdniny domov a uz sa nevratim. pred niekolkymi rokmi bol velmi medializovany pripad kedy matka-spanielka, zobrala deti na prazdniny a otcovi-talianovi oznamila, ze deti ostavaju v spanielsku. ten chlap s tym nesuhlasil, podal si na sud a taliansky sud mu dal deti do jeho exkluzivnej starostlivosti s tym, ze deti mozu chodit na prázdniny k matke do spanielska. Bol z toho pekny hunbuk - ta zena mala za sebou neviem kolko organizacii zien, pravne poradenstsvo a aj tak spanielsky sud rozhodol o vrateni deti do talianska. Trvalo to sice dlhsie ale nakoniec ich musela odovzdat

11mirka22
10. apr 2022

@prasiatko30 prípady sú rôzne... Niekedy sa to podarí, niekedy nie, veľa záleží od okolností a o tých my nevieme... Preto tu asi autorka zbytočne hľadá pomoc, kazdy prípad je individuálny. Ja radím nerobiť paniku, prísť sem, poradiť sa a skúsiť nájsť riešenie. Ona hlavne potrebuje získať čas strávený tu na slovensku legálne aj s dieťaťom. Čiže nehovoriť o rozchode a hľadať zamienky na predĺženie pobytu tu legálne.

pribinak
10. apr 2022

@lenkakravcova neprovokuj, lebo aj medzi moslimami sú dobrí alkaci

pribinak
10. apr 2022

@11mirka22 dobre napísané! Potrebuje tu so súhlasom otca zostať čo najdlhšie, lebo dieťa má reálne väzby a soc. vzťahy v Rumunsku, čiže otec by mal výhodu a navyše matka by mohla by obvinená z únosu

lenkakravcova
11. apr 2022

@bikarbona Co taram? Pani do diskusie spomína knihu bez dcéry neodíde, ako keby chcela na niečo poukázať. Tak poukazujem na to, že tieto scenáre sú aj medzi ostatnými. 🙂 nebuď vzťahovačná. 🙂

tomi97
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vroni
11. apr 2022

Nepočúvaj tieto radoby múdre rady, ako máš riešiť na Slovensku. Nijako. Môžeš sem ist na dovolenku, ale nijako, nijako sa nemôžeš s dieťaťom na Slovensko presťahovať. Ani keď tu budeš mat tritisíc trvalých pobytov. Dieťa má centrum záujmov v Rumunsku, dosvedčí to mužovi v prípade potreby cela dedina, bez jeho súhlasu nemáš šancu. Čas dovolenky ci liečenia sa nebude rátať ako prenos centra záujmov, ten stále bude v Rumunsku. Je otázka, do akej miery by to jednoduchší chlap naozaj riešil súdne (neviem, aký je to muž a rodina), ale riziko je to obrovské a môžeš o dieťa prísť. Môžeš sa prísť na SK poradiť, ale riešiť budeš musieť v Rumunsku.

nikola85
autor
11. apr 2022

Normálne poberám rodičovský keď som Slovenka mala ma vybavený trvalý pobyt aj rodný list slovenský všetko tak preto mam nárok na rodičovský... Áno pýtala som sa právnika že musím mať povolenie aspon na rok ale mam na 2roky od oca dieťaťa že mozem vycestovať lebo ja to môžem podať na súd na Slovensku lebo dieťa je aj slovenský občan má dvojité občianstvo... A keď to podám na súd musím preto mat minimálne jeden rok pokým prebehne súd a všetko a musím to podať skôr než by to podal on v rumusnku a keď už som vycestovala do zahraničia a chcel by mi zrušiť to povolenie už nemôže kebyže súd nevyhram dieťa sa po 2rokoch jak mi skončí povolenie musí vrátiť do rumusnku lenže ja sa bojím co keď ten súd nevyhram... No jeho rodiča sú strašný aj on určite by to riešili

paciko9
11. apr 2022

@selest Na rodicovsky prispevok dostane, splnat sa musi trvaly pobyt na uzemi SR a stat v krorom zije je clenom europskej unie.

selest
11. apr 2022

@paciko9 vazne lebo ja som tiez rodila v zahranici a nedostala som, tiez sme samozrejme mali na sk trvaly pobyt, a tiez aj rodny list aj pas. A dokonca ked som sa prestahovala na sk museli sme dokazovat ze uz ani ja ani manzel nepracujeme a nezijeme v zahranici.. Dieta tu muselo mat lekara, poistenie atd..

luliu
11. apr 2022

@nikola85 nie je dôležitý trvalý pobyt na papieri, RL, ale to kde dieťa žije väčšinu života a to je Rumunsko. Bez jeho súhlasu nemáš šancu a môžeš prísť o dieta

cacianka
11. apr 2022

Záleží aké zákony a pravidlá na Rumunsko, či by otec mohol uplatniť obvykle miesto pobytu a pod veci.
Zisťuj si tam miestne zákony, ale pozor, aby nikto nenašiel dôkazy že o čo sa snažíš, aby ti neurobili peklo.
Preto sa obrát aj na Cipc, oni sa venujú medzinárodným zákonom ohľadom detí.

vroni
11. apr 2022

@cacianka, Rumunsko je v EÚ a podpísalo Haagsky protokol. Takže platí obvykle miesto pobytu a rovnaké pravidlá. A slovenské súdy sú v tomto papezskejsie než pápež a v prípade pochybností sa obvykle nepriklonia na stranu vlastného občana...

lenkasarka
11. apr 2022

@nikola85 ja by som ti odporúčala obrátiť sa na advokáta a neriešiť to so žiadnym laikom, ktorého dedukcie môžu byt veľmi mylne.

bikarbona
11. apr 2022

@lenkakravcova ty si vztahovacna. Bez dcery neodidem znamena, ze autorka chce byt so svojou dcerou. S nabozenstvom to nic nema omg.

cacianka
12. apr 2022

@pribinak neprovokuje, iba hodila poznámku ako verziu na knihu,.
Ja som veru pochopila ako to myslela, takže sa čudujem ako všetky vyskakujete.
A vôbec - je to paralela , žeby bojujú o deti, nech sú kdekoľvek a akékoľvek podmienky, politické či náboženské.
Nechcú sa vzdať dieťaťa....nič viac za tým netreba hľadať

pribinak
12. apr 2022

@cacianka ja som ale nereagovala na jej príspevok o knihe, ale na ten iný

cacianka
12. apr 2022

@pribinak vyznelo to tak, že na knihu
Pardón

pribinak
12. apr 2022

@cacianka v pohode