Rozdielnosť medzi vnúčatami

17. júl 2023

Ako vysvetľujete deťom keď starí rodičia robia rozdiely medzi vnúčatami. Samozrejme deti od švagrin budú vždy obľúbenejšie chápem, ale musia to tak strašne preháňať hlavne pred deťmi? Prvý príklad je dávanie darčekov môj syn mal narodeniny, meniny a bol deň detí dostal 20€ synovec mal narodeniny a bol deň detí dostal 20€ na deň detí a 50€ a auto na ovládanie na narodeniny ( je o rok mladší od môjho) dcéra mala meniny a narodeniny dostala dezert a 10€ (5 ročná) neter 6 ročná na narodeniny bábiku, šaty a 100€. Bolo by mi to úplne jedno, mne ich darčeky nechýbajú ale deti tie darčeky dostávali naraz tak si viete predstaviť to sklamanie keď len jeden dostane hračku a ostatní nie. Tak isto je to z prázdninami, babka sedí s vnúčatami a volá len deti od švagrin či nechcú zostať prespať na víkend, deti nechcú, že možno nabudúce na to sa ozval môj syn že on by zostal ale svokra ho hneď zrušila, že nie má veľa roboty že možno nabudúce. Tiež veľa krát prišla k nám a začala hovoriť ako bola s vnúčatami v meste, na kúpalisku, na zmrzlinu a keď sa moje deti opýtali kedy pôjde s nimi na zmrzlinu tak možno inokedy, budúci týždeň pôjdeme ale nikdy nejdú. Svokra není zlá žena, ani nevychadzame nejako zle len nemá záujem o všetky vnúčatá. Mňa by to netrápilo ale ako to vysvetliť deťom? Starší sa ma strašne často pýta prečo ho babka nechce zobrať na prázdniny, prečo nejde s ním na zmrzlinu keď bratrancov a sesternice berie, tiež mi je ľúto keď sú Vianoce alebo nejaké sviatky a moje deti sa pozerajú na to ako druhé deti rozbaluju x darčekov a oni dostanú 10, 20€ čo by ich asi fakt viac potešilo keby dostanú nejaku drobnosť a nie peniaze, sú vo veku kde ich ešte nezaujímajú. Svokre sme sa snažili vysvetliť nech aspoň pred našimi deťmi nehovorí o tom kde zobrala deti švagrin, síce sľúbila že si dá pozor ale nejako si ho nedáva. Moje deti sú z toho smutné a mňa to trápi..nejaká rada ako im to vysvetliť? Ďakujem

sapetka
17. júl 2023

Citam tvoj prispevok a az mi je luto tvojich deti. A tvoj muz co na to ved je to jeho mama

autor
17. júl 2023

@sapetka viac krát sa jej na to pýtal, ona nevidí rozdiel v jej správaní. Keď jej to popísal vždy mala výhovorky

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sapetka
17. júl 2023

Je to smutne. Nemaju dobry vztah? Alebo mozno nema rada teba a ukazuje to skrz vnucat? A to som vhcela napisat co pise vyssie nech to aspon nerobi tak okato alebo obmedzit kontakt.

ukulela
17. júl 2023

Ak mas dobry vztah si svagrinami, povedz im. Ze nejde o sumy, ale nech nedava darceky takto spolu. Ze deti to vidia a pytaju sa, ci ich babka ma menej rada. Mozno by mohli svagrine zatlacit, aby deti sli spolocne.... tiez sa asi na vsetky deti spolu neciti. Skuste ju vy vytiahnut na vylet s vami. Volajte ju. Asi tak by som to asi skusila ...

vamajka
17. júl 2023

Mate sa ozvat presne ked nastane ta situacia. Preco je muz ticho ked sa naraz rozdavaju darceky. A preco si sa neopytala na to prespanie, ze ked zoberie dcerine deti vtedy nema robotu? No nenechala by som to len tak aby sa deti prizerali ako im je ukrivdene.

dada_99
17. júl 2023

je to otrasne takto robit rozdiely medzi detmi a hlavne to nechapem. ako mozes mat niektore vnuca oblubene viac a niektore menej? jednoducho mi to nejde do hlavy, vsak to je proti zdravemu rozumu. toto normalny clovek proste nespravi.

la_dolce_vita
17. júl 2023

tiež je mi to ľúto, zle sa to číta, oni si to neuvedomujú? Mala som dobrú svokru, ale tiež to tak bolo pri synovi jej dcéry. Bolo to očividné a pamätám si, ako mi moja mamča na to povedala, že proste deti dcéry berie inak ako deti nevesty.. divné, viem ☹

tamitamitami
17. júl 2023

Tiež by som sa za deti "postavila" hlavne keď je jasné že to celé vnímajú.
Darčeky (asi by som keď sa najbližšie takáto situácia stane poprosila hneď v ten moment svokru že nech darčeky nabudúce dáva deťom oddelene, že deti sú potom smutné).
Keby deti videli že jedného chce zobrať spať a druhého nie by som sa hneď spýtala že prečo jedného áno druhého nie. Ideálne keby sa spýta muž ak je prítomný.
Keď začne rozprávať kde brala deti švagrinej pred tvojimi deťmi, hneď ju zobrať bokom a povedať jej: Zuzka deti sú smutné keď vedia že Jožka a Miška berieš a ich nie aj keď by radi išli, tak to pred nimi prosím ťa nespomínaj.

negymama
17. júl 2023

ja mam takych svokrovcov, a z velkej casti to robi aj moja mama. Moje 4 deti nie su ani u jednych starych rodicov oblubene. Ale uz to neriesim, moji su uz velki, najmladsi ma coskoro 12. A takz je vysledok , aki stari rodicia , taky vztah. Dost bolo prosenia, vysvetlovania, iniciativy len z nasej strany. Nebudu moje deti ponizovat.
necakaj ze sa to zmeni, oblubene vnucata su uz dospele, a nic sa nezmenilo.

Dcera /18rokov/ mi povie, ze aj by staru mamu obcas z povinnosti navstivila, ale ked si predstavi, ze sa bude pocuvat chvalospevy na oblubeneho bratranca, ako minule, tak ju chut prejde. My ked tam prideme, tak jediny ich "zaujem" je to, ze nam vylozia jedlo na stol, potom je cely cas debata o ich zalezitotostiach alebo o tom, akych uzasneho vnuka a vnucku maju, co urobili, co studovali, co im oni dali, kedy ich navstivili... bla bla.

Kolky krat sme prosili, aby nase deti navstivili, muz sa ponukol ze po nich pride aj ich odvezie /100 kilometrov/, a nie. Ze oni do takeho "zapadakova" nepridu. Pritom svagrovci byvaju v podobnej detine. Alebo raz svokra na pozvanie k nam vyhlasila, ze ona je uz pristara na cestovanie vlakom, a o tyzden ju muz vymakol pri tel. hovore, ze sedi vo vlaku so svojimi jednojedinymi vnucatami, ktore si berie na prazdniny. Asi pred cestou vlakom vypila elixir mladosti ci co. 😅

h2
17. júl 2023

Tvoja svokra je krava a normálne som sa naštvala, keď som to čítala. Ale ako toto vysvetliť deťom, to teda neviem. Lebo povedať deťom, že babka je krava, sa asi veľmi nedá. Asi by som povedala, že neviem, prečo to robí a že mi je to ľúto. A povedala by som mužovi, aby sa s mamou porozprával. Lebo to, čo jeho matka robí, je svinstvo! 😡

la_dolce_vita
17. júl 2023

dufam, že taká nebudem.... je to hrozne ☹

negymama
17. júl 2023

Alebo raz svokra detom slubila ze ich vezme po vysvedceni na prazniny. Ako hovoria bratia Cesi "slibem nezarmoutíš"... deti, ze uz je po vysvedceni a neozvala sa im. Tak dcera vola, a svokra, "joj teraz nie , lebo prvy tyzden budu tu deti X a Y /svagrove/, tak skusila, na dalsi tyzden? "nie lebo deti x a y budu tu aj na na dalsi tyden"...a poto? "potom budem oddychovat po detoch x a y" ...potom mam prace v zahrade, musim zavarat, musim na trh. Raz dokonca odmietla uz pobalenu dceru ktoru sme k nim doniesli. Povedala na drzovku 4,5 rocnej ze ona dostane tolko eur za kilo ovocia co preda na trhu, takze ona nemoze ostat na prazdniny... 😝

To nieze krava, ale p**a. Moj muz hovori, Kto ma nechce, ten si ma nezasluzi. toho sa treba drzat, inak si zozeries nervy a detom sposobis velku lutost. Spatne by som ich uz pri prvom hnusnom prejave poslala kde slnko nesvieti a prerusila vztahy. 😠

januska12323
17. júl 2023

Venovala by som energiu k druhej babke ak máte. Táto vaše deti nechce tak tam nechoďte.

autor
17. júl 2023

@sapetka muž má dobrý vzťah so svagrinami ale ževraj ich preferovala aj v detstve, to sa ukázalo aj na našej svadbe, keď sme dostali ako dar 100€ a švagriná každá po 500€.
@vamajka ozvali sme sa viac krát vždy sú to výhovorky nemala toľko v hotovosti napríklad a doloží to nabudúce ale to nabudúce nikdy nieje
A keď aj muž povedal že deti sú smutné keď spomína výlety tak povedala že sú rozmaznané že veď nemusia byť všade

autor
17. júl 2023

@negymama to ako keby si presne ju opisovala.

basska_b
17. júl 2023

Otazka znie, ze "ako vysvetlujete detom, ze stari rodicia robia rozdiely". Tak ja by som na rovinu, ze babka ma radsej tie vnucata. Mozno je s nimi viac, alebo jej povahovo viac sedia, alebo sa na nu podobaju. Este pre zaujimavost, tie svagrine su jej dcery? Lebo potom je jasne , preco robi rozdiely... uz sa to tu rozoberalo... matka je ista, otec neisty... mozno je to uplne ze pudové.

la_dolce_vita
17. júl 2023

@basska_b áno, tiež si to myslím, sú to deti dcér, tak preto... hoci je to choré a deťom to nevysvetlíš.

ejbyk
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matullienka
17. júl 2023

Ja by som jej normálne splechla, že škoda, že moje deti nemajú dobrú starkú co ich vezme na prázdniny alebo zmrzlinu. Oni majú len slubotechnu čo im sľubuje a nikdy ich nikam nevezme. Ak by sa urazila tak jej problém.

ropucha6
17. júl 2023

Bohuzial casty jav, ale nie kazda babka to robi aspon tak okato. Dala by som posledny pokus o rozhovor, ze nech to nerobi pred detmi a potom by som skusila taktiku ako uz bolo spomenute. Nahlas pred vsetkymi, nech sa deti spytaju babky, preco tie rozdiely a nech si vysvetluje…ono sa jej to vrati, ked budu deti starsie, ten zaujem uz nebude ani z ich strany.

autor
17. júl 2023

@ropucha6 taká situácia bola napr s tým spaním keď bol syn smutný, muž mu hovorí že veď sa babky opýtaj prečo a tá len plno výhovoriek, mám robotu, záhradu polievať, sliepky mám, do mesta pôjdem a aj doktorovi a podobne

pribinak
17. júl 2023

Ja by som proste prestala deti dávat na navstevy a stretnutia, aby dom ich pred týmto ochránila

Deti svagrin by boli u nás vítané, či už navstevy alebo prespavacku, ale moje deti by k babke nesli

Neviem si toto predstaviť, môj oco ešte aj centy počíta aby rozdelil spravodlivo peniaze medzi vnúčatá a pravnúčatá

Nechápem ako niekto mize dieťaťu povedať, veď sa opýtaj babky prečo je taka
Dieťa ťahať do konfliktu? Nie, povedať pravdu, babka je proste k iným štedrejšia, ale to nevadí

matullienka
17. júl 2023

Ak to robí takto okato tak ja by som asi zvážila keď žiadne dohovára je nepomáha úplne obmedziť kontakt. Deťom je ľúto, že babka o nich taký záujem nemá a vnútorné tým trpia a to by som nedovolila

lenickalienicka
17. júl 2023

My sme toto nikdy ako deti nezazili, dostavali sme na cent presne rovnake darceky vsetci aj z jednej babkovskej strany aj druhej. Avsak, druhi bratranci z jednej strany na starych rodicov uplne kaslu :( nepridu, nezavolaju. Mne to je hrozne luto, predavali zahradu a rovnym dielom nam to rozdelili, ale cakali 2 roky kym bratranci si obalku na nejakej rodinnej oslave prevzali.

sense
17. júl 2023

Moja jedna babka bola takáto len a tým ze dary nedávala naraz ale čo sa týka prázdnin a pod to bolo rovnaké. Viem ze kolo 12 rokov sme začali s bratom postupne strácať záujem o babku. Síce potom mame vypla kabala ako ostala sama a nikto tam nechce chodiť keďže obľúbené vnúčatá to odmedzili len na termíny kedy niečo dostali. Druhá babka presný opak ak nemal dostať každý rovnako tak nedostal nikto nič.

anita6666
17. júl 2023

Nie je povinná tvojim deťom dávať nič. Tu úlohu máš ty a sploditel, nie stará mať. Vôbec by ma to nezaujímalo.

cookie29
17. júl 2023

ja neviem, my ten problem nemame, ale viem, ze deti to vnimaju inak, oboma smermi. Napriklad detom som u starkych organizovala narodeniny, party. Organizovala som JA. A synovec a neter to strasne zle vzali, ze im starki oslavu nerobia, alebo preco moje deti mali viac darcekov a oni mavaju len jeden. Popritom viem, ze starki ich rozmaznavaju rovnako.

Na druhej strane, ja ked som bola dieta, tak u starych rodicov z otcovej strany to fungovalo presne ako pises. Oni mali deti ich dcery, ktore tam boli cele prazdniny. A my ked sme aj na par dni prisli, tak proste my nic, ved my sme tam mali rodicov a babka rozmaznavala tie "svoje". Neviem, nejako ma to netankovalo, mozno preto, ze z druhej strany som mala uzasnu babku a necitila som sa ukratena.

Skusila by som s detmi hodit rec, primerane veku. Proste zivot je nespravodlivy. Bohuzial.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
17. júl 2023

@anita6666 nezaujímalo by ťa to že deti sú z toho smutné a vypytuju sa na to prečo je babka taká? A nejde len o dary

@cookie29 ono nejde len o dary ale aj o ten čas, príde k nám neohlásene na návštevu a hodinu rozpráva čo zažila s druhými vnúčatami. Tak moje deti to trápi keď sa vypytuju. Rozprávali sme sa o tom že nemá čas a podobne ale ona vždy príde a naslubuje a tým všetko pokazí