Rozdielnosť medzi vnúčatami

17. júl 2023

Ako vysvetľujete deťom keď starí rodičia robia rozdiely medzi vnúčatami. Samozrejme deti od švagrin budú vždy obľúbenejšie chápem, ale musia to tak strašne preháňať hlavne pred deťmi? Prvý príklad je dávanie darčekov môj syn mal narodeniny, meniny a bol deň detí dostal 20€ synovec mal narodeniny a bol deň detí dostal 20€ na deň detí a 50€ a auto na ovládanie na narodeniny ( je o rok mladší od môjho) dcéra mala meniny a narodeniny dostala dezert a 10€ (5 ročná) neter 6 ročná na narodeniny bábiku, šaty a 100€. Bolo by mi to úplne jedno, mne ich darčeky nechýbajú ale deti tie darčeky dostávali naraz tak si viete predstaviť to sklamanie keď len jeden dostane hračku a ostatní nie. Tak isto je to z prázdninami, babka sedí s vnúčatami a volá len deti od švagrin či nechcú zostať prespať na víkend, deti nechcú, že možno nabudúce na to sa ozval môj syn že on by zostal ale svokra ho hneď zrušila, že nie má veľa roboty že možno nabudúce. Tiež veľa krát prišla k nám a začala hovoriť ako bola s vnúčatami v meste, na kúpalisku, na zmrzlinu a keď sa moje deti opýtali kedy pôjde s nimi na zmrzlinu tak možno inokedy, budúci týždeň pôjdeme ale nikdy nejdú. Svokra není zlá žena, ani nevychadzame nejako zle len nemá záujem o všetky vnúčatá. Mňa by to netrápilo ale ako to vysvetliť deťom? Starší sa ma strašne často pýta prečo ho babka nechce zobrať na prázdniny, prečo nejde s ním na zmrzlinu keď bratrancov a sesternice berie, tiež mi je ľúto keď sú Vianoce alebo nejaké sviatky a moje deti sa pozerajú na to ako druhé deti rozbaluju x darčekov a oni dostanú 10, 20€ čo by ich asi fakt viac potešilo keby dostanú nejaku drobnosť a nie peniaze, sú vo veku kde ich ešte nezaujímajú. Svokre sme sa snažili vysvetliť nech aspoň pred našimi deťmi nehovorí o tom kde zobrala deti švagrin, síce sľúbila že si dá pozor ale nejako si ho nedáva. Moje deti sú z toho smutné a mňa to trápi..nejaká rada ako im to vysvetliť? Ďakujem

ropucha6
17. júl 2023

@pribinak tie deti nie su sproste, oni si to v tej hlave spocitaju, ze proste babka ich nema rada. A tak to aj je. Nakoniec to asi aj tak skonci ako vravis, ze autorka obmedzi tieto spolocne stretnutie, ine riesenie nebude.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sapetka
17. júl 2023

Podla mna pri detoch ide o dary. Ked stoja vedla seba 4deti a dve z toho dostanu drahy darcek a peniaze a druhe dve len peniaze a ziadny hmotny darcek tak ide o dary.. mna by to s prepacenim nasralo skrz smutku mojich deti. Nemusi im nosit darceky ked pride na navstevu ale ked ma vsetky vnucata po kope tak by sa mala kus zamysliet. Ale mam pocit ze ona sa v tom vyziva. Prepac ale tvoja svokra je krava.

pribinak
17. júl 2023

@ropucha6 deti to vidia, cítia a chápu, nie sú hlúpe ako di mnohí myslia

Ja sa čudujem autorke že už dávno nesekla s návštevami. To nie je o výške a počte darčekov, ale o princípe a myšlienke že sú menej obľúbené hoci nič zle neurobili

cookie29
17. júl 2023

@autor ale ano presne poznam. Prisla k nam a cely cas rozpravala o sesterniciach. A co ako v skole, a co s nimi robila atd atd atd... podla mna sa s detmi da rozpravat.

Ja mam "divnu" mamu, nechcem to rozoberat, ona ma len divne reakcie. Keby som sa jej to snazila vysvetlit, tak to nepochopi. To je dlhy pribeh. Tak detom od malicka vysvetlujem niektore veci. Pravdu. V tomto pripade konkretne, ze su ludia, ktori nevedia dodrzat sluby. Napriklad.

la_dolce_vita
17. júl 2023

mne to skôr pripadá, že má nedostatok empatie tá osoba, je proste jednoduchšia... ešte aj rozprávať o zážitkoch s ostatnými vnúčatami?! Nedochádza jej to? Keby radšej čušala...

andreatytler
17. júl 2023

Deti to vedia ze ich babka ma menej rada. Je im to jasne ale zda sa ze nikto z vas dospelych im to nepotvrdil.
Babka iba chrli vyhovorky ked sa jej opytaju.
Muz povie synovy aby sa on opytal babky a neviem co robis ty. Nenapisala si.
Syn sa ta strasne casto pyta preco ho babka nechce zobrať na prázdniny, lebo nedostava od teba pravdu. Nieco mu nesedi na vasom spravani. Vidi tu saradu a nevie to pochopit.
Povedat na rovinu a presne ako to je. "Podla mna ta babka ma rada menej ako ine vnucata. Nie je to spravne a ja sa na nu zato velmi hnevam a nabuduce ked budeme spolu jej to poviem a ty mozes tiez. Ak nebudes chciet k babke chodit, nemusis.

milanemila
17. júl 2023

Vies co nic sa na taku zensku neda povedat ako ze je proste krava 🤷🏼‍♀️ je mi to luto, neviem ako by som to detom vysvetlovala. Asi by som tam proste nechodila, nech sa nemusia moje deti pozerat na to, ze su menej :( a by som jej povedala, ze z jej reci su deti smutne, tak nech sa ani neunuva chodit.

negymama
17. júl 2023

@la_dolce_vita moja svokra ma oboch synov, dokonca su jednovajecne dvojcata! ... takze ani ta uboha trapna vyhovorka, ze dovodom na rozdiely moze byt ze deti su od dcery a od syna inak brane, u nasich neobstoji, 🤐

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
la_dolce_vita
17. júl 2023

@negymama to fakt?? Tak to uz vobec nechapem a trapne to je, suhlasim a najma smutne.

andreatytler
17. júl 2023

@cookie29 Presne tak. Ta pravda bude boliet, ale ovela viac skody narobi taka sarada kedy sa rodicia snazia vyrabat vztah s babkou nasilu a vykresluju babku ako peknu aj ked je detom jasne ze to tak nie je.

autor
17. júl 2023

@andreatytler keď aj bola reakcia že babka ťa má menej rada tak ona hneď spustí že to nieje pravda a znovu sladké omáčky okolo...a dieťa uverí

anita6666
17. júl 2023

Nie,nezaujímalo by ma to. Môžeš ovplyvniť len seba a svoje správanie,nie druhého človeka a podľa toho deťom vysvetliť situáciu. Nemá záujem,tak nemá. Matky s viac deťmi tiež nevysvetľujú prečo majú radšej to,či ono dieťa. Dieťa sa vždy nejako zariadi a urobí si názor a to v každom veku. Máš toxicke príbuzenstvo a treba sa naucit podľa toho žiť.

cookie29
17. júl 2023

ale ved to nemusis hovorit pred babkou... je jasne ze dieta CHCE verit, ono je este male a predstava, ze ho niekto nema rad, najma taka "blizka" osoba boli... kludne by som si s dietatom sadla v klude neskor, nie ked tam babka je a su "emocie" ale v kludnej chvili a hodila rec. Nemusis ist kruto, ale pravdivo.

lujza123
17. júl 2023

A ako je to u druhých starých rodičoch? Ja by som deťom tak nejako jemne vysvetlila ze táto babka ma viac druhé vnúčatá a ich má zase viac ich babka (tvoji rodicia).
Kľudne by som to aj nahlas spomenula.. Napríklad situácii ze sa svokra chváli kde bola s druhými vnúčatami tak by som povedala "deti aj vy pôjdete s VAŠOU BABKOU tiež na zmrzlinu".
Na vianoce by som zavolala svokre predom koľko má nachystaných darčekov pre obľúbené vnucence a koľko pre tvoje deti, chýbajúce darčeky by som svojim deťom dokúpila nech majú rovnako...
Prázdniny by som ani nespomínala, tiež by som deťom hovorila ze oni budu chodiť k druhej babke a k tejto nemôžu, lebo nema toľko času pre všetky vnucence...

Skratka pravdu, je príjemnejšia než milosrdný lož. Deti niesu blbé vidia ze babka robí rozdiely, lepšie to vezmu keď im poviete ze to tak naozaj je...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ukulela
17. júl 2023

@pribinak suhlas, deti do toho netahat. Deti nemaju preco starkej hovorit, kolko ima dat £. Musia to vyriesit rodicia. Moja mama ma 7 vnucat. Dovolenku priori pravidelne pldtila len najstarsiemu. A uz ma 25 a stale je prioritou. Ostatne su o par poschodi nizsie. So segrami neriesime. Vieme, preco to tak je. Nezmenime to.

lujza123
17. júl 2023

Ináč moja babka tiež robila rozdiely, našťastie co sa týka darčekov ako decka tak sa snažila byt spravodlivá. No ako sme boli starší a začala éra obáliek to bolo vidno ze bratranci ich majú akési tlstejšie a zvnútra presvitala ina farba bankoviek.

Moja mama nám to vysvetlila tak ze oni sú deti od dcéry a pre tu babku sú proste bližšie. Osobne som to ako nespravodlivosť nevnímala, to bol proste fakt. Keď som sa pýtala ze prečo druhá babka take rozdiely nerobí tak mi povedala ze je ina povaha.. A mala pravdu, pre mňa bola mojou najmilsou babičkou mamina mama, k otcovym rodičom bol ten vzťah chladnejši...

0silvia0
17. júl 2023

Deti ked podrastu, urobia si nazor aj sami. Moje aj sestrine deti maju len jeden par starych rodicov, nastastie ich maju radi vsetkych rovnako. Cize stacia jedni stari rodicia, urcite tvoji rodicia su fajn a nahradia aj tuto nepodarenu svokru.
Nic s tym neurobis, deti pouc, ze proste ich babka nie je velmi spravodliva, ze aj ine deti maju vselijake babky.

andreatytler
17. júl 2023

Chudak dieta. Deti davaju dospelakom sancu znovu a znovu aj po vela sklamaniach.
Ja by som este aj doma synovi vysvetlila ze niektori ludia su proste falosni. Smutne ze musi dostat takuto skolu zivota tak skoro, ale babku by som v ziadnom pripade neospravedlnovala a obmedzila kontakt.

kristinka92
17. júl 2023

bože to sa strašne zle číta 😓 keby to aspoň oddelila že by to deti toľko nevideli, nepočuli- ale toto je vyslovene hnusne aby deti videli čo všetko dostali “tie obľúbené” a nechápu prečo ony nie… a ta zmrzlina v meste by ju zas toľko tiež nestala že by skrachovala…asi naozaj len obmedziť stretávanie keď to nechce pochopiť

mamina7070
17. júl 2023

ochran deti obmedz kontakt so starymi rodicmi a skuste sa so svagrinami a ich detmi stretavat mimo starych rodicov

lulu1321
17. júl 2023

Mám rovnakú svokru, preferuje vnučku obľúbeného syna (robí jej zaujímavý program, dary...moju dcéru vezme max 100m od domu na psie ihrisko v rámci venčenia psa... ). Moja dcéra má 11 rokov, už k nej nechce chodiť a babička sa "čuduje", prečo je taká🤦‍♀️Aspoň nemám pocit záväzkov do budúcnosti. Ignorovala nás v ťažkých časoch (moja vážna diagnóza), kašľala na vnúčatá - venovala sa sebe, dovolenkám, popri mojej liečbe ona bez záujmu o vnúčatá si robila svoj program a zvládli sme to bez nej. Naše vzťahy sú ale chladné a ja jej nemusím vôbec nič "vracať" v budúcnosti. Teraz sa sťažuje mužovi, ako málo k nej deti chodia 🤦‍♀️

autor
17. júl 2023

@lulu1321 to nieje vôbec zlá úvaha. Ako som aj písala mne by to bolo jedno len ma trápi keď sú deti smutné. Svokra dnes sama od seba volala synovi a zas mu nasľubovala ako pôjdu do mesta a budúci týždeň na kúpalisko a potom u nej prespí a spraví mu palacinky..strašné sa teší ale ja viem že zbytočne je mi to ľúto

olimuc
17. júl 2023

Nabuduce, ked pride ju pekne jej ukaz ako vyzeraju dvere zvonka, ze idete na zmrzlinu, ale bez nej. Uvedomi sa .. ok, neuvedomi sa, vyprdni sa na 20€ a na rodinu … nechapem, preco nechas aby frustrovala deti nejakymi vyhovorkami …ona nema zaujem, ani ty nemusis mat. Len preto, ze je svokra? Program a darceky zabezpec ty a neporovnavaj. Ona je aka je …

simona20201309
17. júl 2023

Nečítam všetky komentáre ale asi mam trochu iný názor. Tým 50e, tam 20e, im 500e, nám 100e... ako mne by nikdy v živote nenapadlo rátať a spočítavať. Mame v rodine aj 13r deti a nikdy toto neriešili. Nikdy sa medzi sebou nebavia kto koľko dostane, čo dostane.... prisaham ze ja ani nepamätám co som kúpila na vianoce synovcom a asi by som musela dlho rozmýšľať, čo dostali moje deti. Tiež dostávame obálky a keby som ja dostala 50 a brat 200, hanbila by som sa toto svokre vyčítať.
Ďalej, .... sestrine deti vezmem aj na 2tyzdne, svagrive ani na noc. Lebo sú šialene. Nechcem riskovať basu.
Som presvedčená, že keby tvoje deti boli bezproblémové, svokra by problém nemala.
To len môj pohľad. Viem ze sa ti môj nazor nebude páčiť, ale každá minca má dve strany.
Podľa mňa to zbytočné priveľmi riešiš. Mate dobre vzťahy? Tak prestať prestaň rátať eura.

autor
17. júl 2023

@simona20201309 tu nejde o peniaze preboha ale o to že deti stoja vedľa seba a jednému pôda 70€ a hračku a druhému 20€ deti niesu slepé a vidia to nemusím ani rátať. Moje deti niesu problémové, to neviem z čoho usudzuješ. Moji rodičia ich bez problémov berú aj kamaráti len babka nie... zaujíma sa viac o druhé zato musia byť hneď moje problémové? Ide tu o princíp

vamajka
17. júl 2023

@la_dolce_vita Moja mama nerobi rozdiely medzi mojimi a bratovymi detmi

autor
17. júl 2023

@vamajka to je potom super babka 🙂