Rozišla som sa s partnerom a neviem sa osamostatniť

22. dec 2021

Netuším čo robiť. Rozišla som sa s ex. Mame spolu dieťa. Dieťa chodí do školy v blízko bytu, ktorý zostane ex. Potrebujem si vyriešiť bytovú otázku. No pri cenách bytov v Bratislave, kde mám prácu a chcem zostať blízko syna, si to zrejme z môjho platu nemôžem sama dovoliť. Niekedy mám myšlienky sa zabiť. Vlastne dosť často. Mám pocit, že nikam bez peňazí sa neviem pohnúť v mojom živote. Ani neviem prečo to sem píšem.

pribinak
22. dec 2021

Máš prácu? Kde si teraz?

romea
22. dec 2021

Ano je to ťažké sa osamostatniť, verím ti, a kde robíš a koľko zarábas Nového priateľa nemáš? Rodinu a tak?

romea
22. dec 2021

Určite sa to nejak po rieši, len to chce čas, napíš viac

sima338
22. dec 2021

Ahoj, ja keď som ako 23 ročným rozišla s mojím vtedajším priateľom, nemala som nič. Naozaj nič. Byt bol jeho, jazdila som na jeho aute, on všetko platil, lebo všetko platiť chcel a tak keď sme sa rozišli, zobrala som si len svoje veci, aj nejaké drahý kabelky a šperky som mu tam vtedy nechala. Študovala som Mgr., občasné brigády, ale príjem reálne žiadny, resp. minimálny. Keby som vtedy nemala mojich rodičov, nemala by som sa kam vrátiť, do úvahy vtedy prichádzal len intrák. A vtedy som si povedala, že musím sa sama snažiť, mať vlastné príjmy, vlastné istoty, že toto nemôžem viac dopustiť. Ak budeš pracovať, dostávať výživné na malého, plus rozumne hospodáriť, vždy sa nejako dá, pomaly sa postaviť na vlastné nohy.

autor
22. dec 2021

Mám prácu jasné, zarábam tak 1100e v čistom. Zrejme neviem zarábať viac v klasickom zamestnaní. Uvažujem iba nad možnosťou podnikať. Nového priateľa nemám a aj tak, nemôžem sa spoliehať na to, že si ma "ubytuje" aj s dieťaťom... Dieťa potrebuje stabilitu.

autor
22. dec 2021

@sima338 výživné nechce ex platiť, ale platí synovi čo potrebuje, oblečenie a tak

sima338
22. dec 2021

No ale výživné musí platit, pokiaľ naozaj nebude dostatočne na malého platiť všetko, čo mu treba.

vanda323
22. dec 2021

To že on mu nechce platiť je jeho vec. Ale súd mu určite výživné platiť dá o to sa neboj.
A myšlienky na samovraždu okamžite odstran, máš syna potrebuje ta! A pamätaj si že nič není tak hrozné aby z toho cesta nešla von....občas sa nám zdá že to už nejde si vyčerpaná, ale ver mi že riešenie vždy je, alebo príde. Dobre že si sem napísala, aspoň ti niekto niečo možno poradí.

mimi2018
22. dec 2021

Ja by som hľadala pomoc u rodičov a odišla by som z BA ku nim alebo blízko nich. BA je veľmi drahá na samostatné bývanie.

autor
22. dec 2021

@sima338 tak on chce striedavku, pri nej nemusí platiť výživné aj tak, či? Ja striedavku nechcem, ale časom sa tomu asi nevyhneme. O syna má záujem.

romea
22. dec 2021

Vyzivne určite musí platiť, podaj hneď návrh na súd nečakaj, ja idem akurát od právnika kvôli rozdeleniu bsm majetku a teda dobre som urobila, lebo ťahať sa to s jeho povahou bude a neochotou dohodnúť sa ešte na dlho.

autor
22. dec 2021

@mimi2018 mám len mamu a s ňou nemám najlepšie vzťahy, navyše v malom meste by som si našla ešte horšie platenú prácu. Nevidím to ako riešenie

romea
22. dec 2021

Ty keď nechceš striedavku, súd vám ju môže aj tak odklepnut, mize sa to ťahať dlho, budu vás posielať po súdnych psychológov, ctreba to začať riešiť hneď, nech nestrácas cas

pribinak
22. dec 2021

Ja by som pristúpila na striedavku. V čase keď bude on zo synom, môžeš mat niekde nejaký part time a zarobiť na ubytovanie.
Na začiatok by som šla do podnájmu, máš fajn príjem a plus niečo k tomu stačí

mimi2018
22. dec 2021

Rozumiem a chápem Ta. Tak potom podnájom v BA.

pribinak
22. dec 2021

Výživné sa platí aj pri striedavke

Druha vec je, že ak mu kupuje všetko čo treba, tak to môže byt aj viac ako súd určí výživné

autor
22. dec 2021

@mimi2018 podnájom ako jedna izba? Lebo neviem aké je to pre mňa riešenie, z dlhodobého hľadiska... Takto platím ex polku bytu, ale aspoň som so synom

romea
22. dec 2021

Nejaký podnájom v Bratislave? Pripadne okoli? Treba, si prepočítať dochadzanie

mimi2018
22. dec 2021

Jasne jednoizbový byť alebo garsónka, na začiatok to úplne stačí.

tinka_1807
22. dec 2021

1100€ v čistom nie je zase tak tragicky plat. Samozrejme, budeš sa musieť uskromniť, ale dá sa to. Skús pohladat garsónku malú na prenájom, tie idú od 400/450€ na mesiac a na vyžitie by ti ostalo zhruba 600€, to by si podľa mňa zo začiatku dala v pohode, ak by si sa uskromnila a pár mesiacov si napr. Varila do práce a nekupoval zbytočné výdavky. A časom by si sa určite posunula ďalej. 🙂
Na zle veci a koniec života nemyslí, to je len zúfalstvo, čo to v tebe vyvoláva, ale nie ej to cesta. Skús to brať tak, že táto situácia ti veľa dá a naučí ťa byť silnejšou, určite to zvládneš. 🙂

romea
22. dec 2021

@mimi2018 ano na začiatok sa uskromniť nejaký jednoizbak alebo garsónka, časom si možno aj priateľa nájdeš, ve dvoch se to tahne líp hovoria Cesi

tinka_1807
22. dec 2021

Teraz som si pre zvedavosť dala vyhľadať v okrajových častiach BA podnájom garsónky/jednoizbaku a úplne v pohode sa to dá okolo 450€ 🙂 Napr. Do Záhorskej ti chodí aj MHD, cize lístok ti tam platí a nájdeš tam lacnejšie podnájmu. Viď príklad:
https://www.nehnutelnosti.sk/4597327/herrys-na-...
Alebo napr. aj v centre sa dá nájsť, ale tam väčšinou trochu menšie byty, alebo trošku drahšie:
https://www.nehnutelnosti.sk/4603220/priestrann...

mimi2018
22. dec 2021

@tinka_1807 si perfektná baba uz si jej aj nasla, ja teraz varím a behám okolo deti a na toto nemám čas 🤗

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
22. dec 2021

@tinka_1807 ale ja nevidím východisko to, že si zoberiem podnájom. Veď za tú cenu môžem splácať už aj svoju hypotéku. Ex ma nevyhadzuje z bytu, môžem bývať aj tu. Ja skôr nie som kľudná z toho dôvodu, že z dlhodobého hľadiska nemám nič. Osobne by som sa v Tom podnájme trápila ešte viac ako tu. Lebo tu mám syna, lebo do podnájmu mi môže chodiť majiteľ.. atd

loginexistuje
22. dec 2021

kolko platis expvi za byvanie ?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kittykat22
22. dec 2021

do podnajmu ti nemoze chodit majitel. Mas zlu informaciu. Prides do bytu a prve co spravis je, ze si vymenis kluce. Ked chce majitel prist tak sa musi dopredu ohlasit a ty mu otvoris dvere. Nebudes niekomu platit 500e za bejvak a este ti tam bude liezt. Nehrozi.

Mne pride, ze si uplne paralizovana pokial mas spravit razantny krok do neznama. Chapem ze pokial nemas rodinu a chces starostlivost o syna, tak to je problem. K zlepseniu situacie by ti pomohlo mat aspon nejaku fin. rezervu a samozejme ex ti musi platit vyzivne pokial ide o striedavku. Do ktorej syn asi pojde. Ale nemozes ostat v byte kde ta muz vyhadzuje z bytu. Ako dlho si s muzom? A je to tvoj manzel, ci len partner? Kolko ma syn?

mimi2018
22. dec 2021

Joj tak keď si tam spokojná tak načo ti mame radiť.

romea
22. dec 2021

Tak sa skus opýtať v banke, či by ti nedali hypotéku a popozerať byty v okolí Bratislavy, kde možno nie sú také astronomické ceny, urcite si však vybav výživné, to ti len navýši príjem kvôli banke, ono niečo budeš musieť aj obetovať a uskromniť sa, a do ďalekej budúcnosti nepozeraj, to deorimuje aj ľudí ktorý nemajú takýto problém